#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
24/10/2013 10:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Θαυμάστε διαλόγους στην Βουλή



Αν το επίπεδο του διαλόγου και της δουλειάς που γίνεται στη Βουλή είναι αυτό που δείχνει η κουβέντα που έγινε χθες στην ημερίδα των Διαρκών Επιτροπών Οικονομικών Υποθέσεων και Κοινωνικών Υποθέσεων και της Γενικής Γραμματείας Διαφάνειας και Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων, τότε πράγματι δεν έχουμε σωτηρία. Διαβάστε τις προτάσεις που έγιναν προς τον κ. Στουρνάρα για να καταλάβετε που πάει αυτός ο τόπος. Ο ένας ζήτησε να πάρουμε λεφτά από αυτά που δίνονται για τον Τρίτο Κόσμο, δηλαδή για τις αφρικανικές χώρες και να τα δώσουμε στους Έλληνες που είναι φτωχοί. Και ο άλλος είπε να δώσουν οι πλούσιοι ένα δωμάτιο στις βίλες τους για να μείνουν οι άστεγοι.

Αν αυτές οι προτάσεις, άκρατου λαϊκισμού και καμιάς σοβαρότητας ακούγονται στη Βουλή φανταστείτε τι έχει ειπωθεί χρόνια τώρα. Διαβάστε τον αποκαλυπτικό διάλογο:

 

ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΚΡΕΜΑΣΤΙΝΟΣ: Κλείνοντας θα ήθελα να προσθέσω αυτό, κύριε Υπουργέ, θα μπορούσε έκτος των προγραμμάτων του ΕΣΠΑ, από τα προγράμματα που δίνονται για τις τρίτες χώρες, για την πείνα και τη φτώχεια να καλύψουμε θέματα που έχουμε εμείς εδώ για τους άστεγους ή για αυτούς που έχουν προβλήματα σίτισης εκτός του ΕΣΠΑ; Θα μπορούσε να γίνει αυτό, δίνοντας και σε εμάς;

ΙΩΑΝΝΗΣ ΣΤΟΥΡΝΑΡΑΣ :Δεν νομίζω η Ελλάδα θα μπορεί να είναι υποψήφια για αυτό, διότι είμαστε χώρα-μέλος της ευρωζώνης και δε μπορούμε να πάρουμε κονδύλια που απευθύνονται σε τρίτες χώρες.

ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΚΡΕΜΑΣΤΙΝΟΣ : Για κατ” εξαίρεση εάν θα μπορούσαμε. Ο κύριος Σούρλας το έθεσε πολύ προσφυώς το θέμα.

Δεν πέρασαν λίγα λεπτά και ο Γενικός Γραμματέας Διαφάνειας και Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων Γιώργος Σούρλας πρότεινε να διαθέσουν όσοι έχουν βίλες και μεγάλα σπίτια στα βόρεια προάστια ένα δωμάτιο σε άστεγους.

ΓΙΩΡΓΟΣ ΣΟΥΡΛΑΣ: Για να αλλάξει η εικόνα προς τα έξω αλλά και για να δώσουμε και ένα ουσιαστικό περιεχόμενο στο κοινωνικό κράτος. Δεν αντέχεται ο άλλος να έχει 30.000 τετραγωνικά σπίτι ή εδώ ή στο Λονδίνο, Έλληνας εννοείται, αντιλαμβάνεστε περίπου, δε προσπαθώ να φωτογραφίσω, τα ξέρετε αυτά τα πράγματα. Τη μεγάλη του βίλα στα προάστια, στα βόρεια ή στα νότια και να μην υπάρχει ένα δωμάτιο, ένα κρεβάτι, ένας ξενώνας για κάποιον συνάνθρωπο που σίγουρα δεν έχει βάλει πρόγραμμα στη ζωή του να αποτύχει. Κάτι του συνέβη στην πορεία. Και εμείς, οι άλλοι πολιτισμένοι τι κάνουμε γι” αυτούς τους λίγους;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Valantis avatar
    Valantis 24/10/2013 11:56:57

    O Κρεμαστινός που θέλει να προσέλθουμε στην Ε.Ε και να ζητήσουμε από τα κονδύλια που προορίζονται για τις τρίτες χώρες (!!!), είναι ο παλιός υπουργός του Ανδρέα;;;

    • Hawk avatar
      Hawk @ Valantis 24/10/2013 15:50:26

      Του Ανδρέα του Σημίτη έχει καμία διαφορά, το θέμα είναι ότι το 1/3 του πληθυσμού της χώρας σήμερα είναι ανασφάλιστο και δεν έχει πρόσβαση σε περίθαλψη. Αυτό γιατί να μην μας κάνει να πιστεύουμε ότι είμαστε πλέον τριτοκοσμική χώρα?
      Βεβαία για να μην μας χαλάνε τον διάκοσμο όλοι αυτοί ... μπορούμε και να τους εξαφανίσουμε, δεν τίθεται θέμα εκεί που φτάσαμε.

  2. Bil avatar
    Bil 24/10/2013 13:15:17

    Ο κ. Κρεμαστινός όχι μόνο ήταν υπουργός αλλά είναι και καθηγητής πανεπιστημίου τρομάρα μας.

    • Valantis avatar
      Valantis @ Bil 24/10/2013 13:31:39

      Καθηγητής πανεπιστημίου είναι και ο Προκόπης Παυλόπουλος...

      Δεν είναι επιχείρημα αυτό φίλτατε Bil (ειδικά στην Ελλάδα όπου οι "τίτλοι" δίδονται εύκολα και σχεδόν τιμητικά).

      Ο Κρεμαστινός μπορεί να είναι ΕΞΑΙΡΕΤΟΣ καρδιοχειρουργός αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δικαιούται να χαρακτηρίσει την Ελλάδα (ούτε λίγο ούτε πολύ) "τρίτη χώρα"...τρομάρα του...

      • Κούκος avatar
        Κούκος @ Valantis 24/10/2013 15:11:24

        Καρδιολόγος αγαπητέ, εκ Ρόδου...Και ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ εύπορος.

  3. ΑΡΙΣΤΟΔΗΜΟΣ avatar
    ΑΡΙΣΤΟΔΗΜΟΣ 24/10/2013 14:35:05

    Δεν είναι καρδιοχειρουργός, είναι καρδιολόγος.

    • Valantis avatar
      Valantis @ ΑΡΙΣΤΟΔΗΜΟΣ 24/10/2013 17:04:19

      Ότι είναι εν πάσι περίπτωση...
      Τον θυμάμαι τότε με τον Ανδρέα να βγαίνει με χειρουργική μάσκα να κάνει δηλώσεις και υπέθεσα ότι είναι χειρουργός.
      Η εκτός τόπου και χρόνου καθώς και επαίσχυντη πρότασή του δεν έχει να κάνει με την επαγγελματική και τεχνολογική του κατάρτιση.

  4. Μαύρο τζατζίκι avatar
    Μαύρο τζατζίκι 24/10/2013 14:40:28

    Γιατί δε δίνουν το μισό μισθό τους, να επιδοτήσουμε κανέναν άνεργο; Είναι πιο εύκολο και πιό δίκαιο από το να ...αντλήσουμε χρήμα από αυτό που προορίζεται για τις τρίτες χώρες. Παχύδερμα....

  5. Δεν avatar
    Δεν 24/10/2013 16:39:10

    Το υποπτευόμασταν οτι πρόκειται περί φωστήρων, αλλά τα τελευταία 3 χρόνια βεβαιωθήκαμε οριστικά, χωρίς ...αστερίσκους. Άξιος ο παχυλός τους μισθός!

    • roadrunner avatar
      roadrunner @ Δεν 24/10/2013 20:43:48

      Πόσο δίκαιο έχετε ... μόνο τέτοιοι φωστήρες θα μπορούσαν, να φτάσουν στο σημείο, να μας εξισώσουν στις τρίτες χώρες, και
      να αξιώσουν μερίδιο από την οικονομική ενίσχυση τους,
      ώστε να μην "χαραμίζονται" τα ΕΣΠΑ για την ανάσχεση της ανεργίας και της φτώχειας, στην Ελλάδα...

  6. NK avatar
    NK 25/10/2013 00:30:16

    Μην γελάτε, δεν είναι αστεία αυτά.

    Όταν ολοκληρωθεί το περιουσιολόγιο και η μετακόμιση της μισής Ασίας και Αφρικής εδώ, θα διαπιστωθεί ότι είμαστε ρατσιστές: Ένα δέκα τοις εκατό (οι έλληνες) έχουν ενενήντα τοις εκατό των ακινήτων. Το ενενήντα τοις εκατό (οι άλλοι) πένεται.

    Άρα, απαρτχάιντ…

    Θα ακολουθήσουν μέτρα νοτιοαφρικανικού τύπου, με αναγκαστική συμμετοχή των μαύρων (και Πακιστανών κτλ, κτλ) σε εταιρείες, μετοχικά κεφάλαια, τράπεζες, δημόσιο, στρατό κτλ., για την επανόρθωση της αδικίας.

    Για την δε άρχουσα τάξη μας: ας δουν την υποχρεωτική σύνθεση των ΔΣ των εταιρειών στην χώρα αυτήν.