Θέλουν τον Μαρινάκη για ...δήμαρχο Πειραιά
31/03/2014 08:57
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Θέλουν τον Μαρινάκη για ...δήμαρχο Πειραιά

Και ξαφνικά κάποιοι σπεύδουν να μας ανακοινώσουν ότι Εκκλησία, επιχειρηματίες και πολιτικοί παρακαλάνε τον πρόεδρο του Ολυμπιακού, εφοπλιστή Βαγγέλη Μαρινάκη, να κατέβει για δήμαρχος του Πειραιά. Κι αυτός το σκέφτεται, λένε, διότι έχει αυξημένες υποχρεώσεις με τη ναυτιλία και με τον Θρύλο που θέλει να τον κάνει ευρωπαϊκή ομάδα.

Παρ’ όλα αυτά οι πιέσεις στο πρόσωπό του, γιατί προφανώς τον θεωρούν ικανό, είναι λένε οι γνωστοί παπαγάλοι, έντονες που δεν αποκλείεται ο Μαρινάκης να πει το «ναι» και να κάνει την έκπληξη. Τι να πει κανείς. Η επιστήμη σηκώνει τα χέρια ψηλά για την ελληνική πολιτική σκηνή, έστω κι αν αυτή αφορά την αυτοδιοίκηση.

Κάποιοι θέλουν να παίξουν παιχνίδια εκμεταλλευόμενοι τη δημοφιλία που έχει ο Ολυμπιακός και να εκλέγουν δημάρχους στο Μεγάλο Λιμάνι ακόμη και τους πλέον άσχετους με την πολιτική. Για να μην πούμε τίποτε χειρότερο.

Το έκαναν με τον Φασούλα. Άσχετος με την πολιτική κι έγινε δήμαρχος επειδή κάποτε έπαιξε μπάσκετ στον Ολυμπιακό. Βεβαίως ήταν από τους χειρότερους δημάρχους που πέρασαν ποτέ από τον Πειραιά. Θέλουν να το ξανακάνουν τώρα; Γιατί δεν κάνουν δήμαρχο τον… Βαμβακούλα για παράδειγμα; Κρίμα που δε ζει ο Αττίλιο με την τρομπέτα του. Θα μπορούσε να γίνει κι αυτός βουλευτής Πειραιά ή και δήμαρχος.

Για να μην πούμε ότι και ο «μουστάκιας» Νίκος Αναστόπουλος θα μπορούσε μέχρι και πρωθυπουργός να γίνει.

Σκεφτείτε αν όλοι αυτοί μπορούν να γίνουν κάτι, μέχρι που θα έφτανε ο Μαρινάκης. Με τόσα λεφτά, με τον Ολυμπιακό δικό του, με την Ντόρα του, με το σύστημα που έχει στήσει στα media και με τις διασυνδέσεις του στην πολιτική γιατί να χαραμιστεί στη δημαρχία; Υπάρχει και η θέση του… πλανητάρχη που αδειάζει μόλις φύγει ο Ομπάμα.

Όλοι στου κασίδι το κεφάλι.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Κυθήριος avatar
    Κυθήριος 31/03/2014 09:59:11

    Παγίδα είναι. Τόν δελεάζουν να βγεί,για να στηρίξουν μετά το ασυμβίβαστο της Δημαρχίας με τις Κούπες...

    • GoodByeLennin avatar
      GoodByeLennin @ Κυθήριος 31/03/2014 13:45:43

      Φθηνό κομπλεξικό χιούμορ στερημένου οπαδού.

      • Κυθήριος avatar
        Κυθήριος @ GoodByeLennin 31/03/2014 19:36:22

        Το ''στερημένου'' μ'άρεσε...

  2. ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
    ΣΟΝ ΠΕΝ 31/03/2014 13:42:36

    Το κάνουν για να... αποσυντονίσουν τον Β. Μιχαλολιάκο. Αλλά δε μασάει.

  3. γιωργος avatar
    γιωργος 31/03/2014 13:50:01

    Στο Βόλο έχουμε Μπέο, ζήλεψε ο μεγάλος Ολυμπιακός;

  4. ΞΕΝΟΦΩΝΤΑΣ avatar
    ΞΕΝΟΦΩΝΤΑΣ 31/03/2014 14:03:03

    Από πού προκύπτει ότι η τοπική Εκκλησία δεν θέλει Βασίλη Μιχαλολιάκο και θέλει Μαρινάκη ? Από πού προκύπτει ότι θέλει Μαρινάκη ? Εάν υπάρχουν κάποιοι πού θέλουν Μαρινάκη αντί Βασίλη Μιχαλολιάκου, πώς προκύπτει ότι μέσα σε αυτούς είναι και ο Μητροπολίτης Σεραφείμ ? Γίνετε πιο συγκεκριμένοι σας παρακαλώ ! Και εάν κατεβή ο Μαρινάκης, Δήμαρχος θα ξανααναδειχθή ο Βασίλης Μιχαλολιάκος, όσοι έχουν στοιχειώδη γνώση με την πραγματικότητα γνωρίζουν ότι αυτός έχει την μεγάλη πλειοψηφία τών πιθανοτήτων. Και κανένας εκπρόσωπος της αποκρουστέας ...παράγκας !!!...

    • Κυθήριος avatar
      Κυθήριος @ ΞΕΝΟΦΩΝΤΑΣ 31/03/2014 16:17:16

      Βρε μανία μ' αυτήν την παράγκα. Να μην την αφήσετε να εκσυγχρονιστεί και να μεγαλώσει λίγο (ίσα με δημαρχιακό μέγαρο ας πούμε..).

  5. Aegean times avatar
    Aegean times 31/03/2014 14:31:46

    Ο Βερνίκος αν θυμάμαι καλά δεν μπόρεσε να συμμετάσχει στην κυβέρνηση λόγω του ασυμβίβαστου ... ότι κατείχε offshore κλπ., ο Μαρινάκης λοιπόν τι θα κάνει, προλαβαίνει να τις κλείσει?

  6. ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ avatar
    ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ 31/03/2014 15:05:13

    ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ ΚΑΙ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΕΙΜΑΙ . ΠΡΟΤΕΙΝΩΓΙΑ ΥΠΟΨΗΦΙΟ ΔΗΜΑΡΧΟ ΤΟΝ ΓΝΩΣΤΟ "ΝΙΚΟΛΑ"ΤΗΣ ΔΙΑΦΗΜΙΣΗΣ !!!!! ΚΑΛΑ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΝ ΟΙ ΗΛΙΘΙΟΙ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΟΤΙ ΒΛΑΦΤΟΥΝ ΚΑΙ ΤΟΝ ΠΕΙΡΑΙΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ ? Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΦΕΛΗΣ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΑΣΥΡΘΕΙ.

  7. Π.Κ. avatar
    Π.Κ. 31/03/2014 15:13:19

    Τον έχετε για τόσο βλάκα το Βαγγέλα να ρίξει τόσο πολύ το επίπεδό του και να δώσει λαβή για σχόλια από το κάθε τυχάρπαστο πολιτικάντη.....Ειδαμε και από τους πολιτικούς τα έργα τους στους Δήμους.....Όλοι φαληρισμένοι είναι με τα λεφτά να γεμίζουν τις τσέπες των αυτοδιοικητικών μας. Τουλάχιστον ο Βαγγέλας είναι...χορτάτος, ενώ τα άλλα τα κομματόσκυλα μόνο για ένα σκοπό γίνονται δήμαρχοι....και ο νοών νοείτο.

  8. Μεγάλες στιγμές avatar
    Μεγάλες στιγμές 31/03/2014 15:47:36

    Για να κανεικαποιος τοσα λεφτα σημαινει οτι δεν ειναι χαζος.Νομιζω πως ο καθε επιχειρηματιας επιπεδου Μαρινακη θα ηταν επιτυχημενος στην αυτοδιοικηση αλλα σιγουρα καποια στιγμη θα το μετανιωνε

  9. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 31/03/2014 18:39:53

    Tο θεωρώ ιδανική επιλογή και τολμώ να προτείνω, στον συνδυασμό να περιληφθούν, οι Κωσκοτάς, Σαλιαρέλης, Κόκκαλης και Λούβαρης !!!!!

    • ΝΙΚΟΣ Π avatar
      ΝΙΚΟΣ Π @ ΝΤΙΝΟΣ 31/03/2014 22:26:59

      τον κυρ σαββα μην ξεχασεις ,μεγιστος!!!

  10. ΝΙΚΟΣ Π avatar
    ΝΙΚΟΣ Π 31/03/2014 22:25:56

    ετσι βρεθηκαν στην πολιτικη μεγιστοι ανδρες οπως ο ανατολακης και ο μητροπουλος

  11. Χίος Σταμ avatar
    Χίος Σταμ 31/03/2014 23:40:47

    Στον Πειραιά ο θρύλος βγάζει όποιο δήμαρχο θέλει πολλώ δε μάλλον τον Πρόεδρο του. 70% από την πρώτη Κυριακή και κλάμα ο παναθηναϊκάκιας ο ψευδομανιάτης

    • ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
      ΣΟΝ ΠΕΝ @ Χίος Σταμ 01/04/2014 08:12:25

      Γιατί δεν έβγαζε και τον Μητρόπουλο βουλευτή; Ίσως γιατί δεν έφταναν οι 1000 ψήφοι που χρειάστηκε ο Ανατολάκης. Εσύ κρίνοντας από τον εαυτό σου θεωρείς τους Πειραιώτες βλάκες, που μπερδεύουν την ομάδα με την πόλη τους και τα παιχνίδια των μεγαλοεπιχειρηματιών. Έπρεπε να δεις τη συγκέντρωση των Πειραιωτών υποστηρικτών του Β. Μιχαλολιάκου χθες στον ΟΛΠ εγια να καταλάβαινες πόσες πιθανότητες έχει ο Μαρινάκης.

      • ΣΩΤΗΡΗΣ avatar
        ΣΩΤΗΡΗΣ @ ΣΟΝ ΠΕΝ 01/04/2014 13:15:26

        Tρέμετε τους πετυχημένους....

  12. ΣΤΙΓΜΑ avatar
    ΣΤΙΓΜΑ 01/04/2014 08:28:06

    ΣΤΟΝ ΠΕΙΡΑΙΑ ΘΑ ΨΗΦΙΖΟΥΝ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΓΙΑ ΒΑΣΙΛΗ ΔΗΜΑΡΧΟ, ΚΟΡΗ ΒΑΣΙΛΗ ΑΝΤ'ΑΥΤΟΥ ΚΑΙ ΓΑΜΠΡΟ ΒΑΣΙΛΗ ΒΟΥΛΕΥΤΗ ΠΕΙΡΑΙΑ. 3 ΣΕ 1. ΚΑΘΟΛΟΥ ΑΣΧΗΜΑ. ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΘΙΓΟΝΤΑΙ ΟΜΩΣ ΤΙ ΛΕΝΕ;

  13. Βιεννεζος avatar
    Βιεννεζος 03/04/2014 11:46:30

    Μπορεί να το κάνει ο ίδιος ο Μαρινακης για διέξοδο....

  14. ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ avatar
    ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ 06/04/2014 10:08:08

    ΕΛΠΙΖΩ ΟΤΙ Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΤΟΥ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ ΜΑΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΕΞΥΠΝΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΚΛΕΙΣΕΙ ΤΑ ΑΥΤΙΑ ΤΟΥ ΣΕ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΦΩΝΕΣ ΠΟΥ ΕΠΙΠΟΛΑΙΑ ΘΑ ΕΚΑΝΑΝ ΚΑΚΟ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΙΔΙΟ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΠΕΙΡΑΙΑ ΚΑΙ ΚΥΡΙΩΣ ΣΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ ΜΑΣ.