#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
01/11/2013 11:38
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η ωραία δασκάλα αντιμετωπίζει προβλήματα



Όπως γράφει  η εφημερίδα "Espresso" η όμορφη ξανθειά γυμνάστρια που συνόδευσε στην παρέλαση τους μαθητές του 61ου δημοτικού σχολείου Αθηνών βρίσκεται σε άσχημη ψυχολογική κατάσταση, καθώς δεν μπορεί να πιστέψει πως από τη μια στιγμή στην άλλη έγινε το πρόσωπο των ημερών, λόγω της εξωτερικής της εμφάνισης και των στιλιστικών της επιλογών.

Καλά τώρα, να μην λέμε και ό,τι θέλουμε. Αν δεν ήθελε να εντυπωσιάσει η καλή δασκάλα θα μπορούσε να παρελάσει με ένα απλό ταγεράκι - εκτός αν δεν της άφησε μια η κρίση προς τέρψη των οφθαλμών μας

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ιωάννης Μεσσήνιος avatar
    Ιωάννης Μεσσήνιος 01/11/2013 12:12:28

    ΤΕΤΟΙΕΣ ΠΑΡΕΛΑΣΕΙΣ ΝΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΕΠΙ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗΣ ΒΑΣΗΣ ΚΑΙ .....ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΕΙ ΑΝΤΙΡΡΗΣΗ ΟΥΤΕ Ο ΣΥΡΙΖΑ.

    • Χαλκιδέος avatar
      Χαλκιδέος @ Ιωάννης Μεσσήνιος 03/11/2013 00:38:48

      Ναι, νομίζεις ότι δεν έχει μισογύνηδες κρυμμένους σε καμιά συνιστώσα. Επίσης σκληροπυρηνικές φεμινίστριες με καμμένα σουτιέν κι αξύριστες μασχάλες...

  2. Aggelos avatar
    Aggelos 01/11/2013 12:36:25

    σαν βουλγαρα στριπτιζου ειναι,,που φτασανε οι δασκαλες..

    • roadrunner avatar
      roadrunner @ Aggelos 01/11/2013 16:39:08

      Μπααα....πατριώτισα είναι που θυσιάστηκε ενδεδυμενη τοιουτοτρόπως, για να μπερδέψει τους Συριζαίους που θελουν να καταργησουν τις σχολικές παρελάσεις :-)

  3. Ρηνα avatar
    Ρηνα 01/11/2013 16:01:26

    Βαρατε με κι ας κλαιω....

  4. Mariana avatar
    Mariana 01/11/2013 18:25:00

    Πωπω ξεφτίλα... που καταντήσαμε. Η ερωτική πείνα να έχει χτυπήσει κόκκινα. Να ενοχλεί και να γίνεται θέμα η θέα μιας ωραίας, καλλίγραμμης, ερωτικής γυναίκας και να μην ενοχλεί η θέα μιας χοντρής και δυσκίνητης αντιερωτικής. Οπότε μάλλον η δεύτερη είναι προτιμητέα! Αλλά βέβαια, όταν τους θυμίζουν την ερωτική τους πείνα ή και ανικανότητα, αυτός που το κάνει γίνεται εχθρός. Καμιά χοντρή φωνακλού με "ταγεράκι" ίσως?

    • KOSTAS75 avatar
      KOSTAS75 @ Mariana 01/11/2013 20:02:31

      Η καλλίγραμη γυναίκα που λες ήθελε απλά να προκαλέσει.... Ας πρόσεχε λοιπόν. Η Χ χοντρή και άσχημη αν ντυνόταν χτυπητά, χωρίς να μπορεί να προκαλέσει θα τραβούσε την προσοχή λόγω γελοιότητας. Η ξανθιά λόγω - ας μην κοροϊδευόμαστε - ματαιοδοξίας. Δεν ενοχλεί λοιπόν κανένα το αν είναι μιά γυναίκα όμορφη ή άσχημη αλλά η επίμονη επιθυμία για προβολή.
      Και στις δυό περιπτώσεις είναι επιλογή τους αν θα ασχοληθεί ο κόσμος μαζί τους ή όχι.

      • Mariana avatar
        Mariana @ KOSTAS75 02/11/2013 08:24:58

        Σοβαρά? Σπουδαίο πράμα! Κολάν και μπλούζα. Γυμνή ήταν η γυναίκα ή μηπως απλώς τη γδύναν με τα ξελιγωμένα μάτια? Από πότε το παντελόνι και η μπλούζα είναι πρόκληση? Αλλά ήταν δίμετρη ξανθιά κουκλάρα ε? Επειδή ήταν κολλητό και θυμίζει σε πολλούς (και σε πολλές) ανέραστους ό,τι υπάρχει και ωραίο γυναικείο σώμα που κάποιος συνάνθρωπος που μένει δίπλα, κάνει έρωτα μαζί του ε? Και δεν είναι αστέρας του σινεμά (ο άτιμος). Μήπως αυτή είναι η πρόκληση? Ή η ζήλια? Ή το μίσος και ο φθόνος τελικά? Μόνο αυτοί που έχουν συνηθίσει να βλέπουν τις ωραίες και σέξυ γυναίκες στις τσόντες σοκάρονται όταν τις βλέπουν μπροστά τους. Και τις θεωρούν "προκλητικές" και "πουτάνες". Και τις φοβούνται.
        Μα δε ντρεπόμαστε λίγο! Παντρεμένη γυναίκα, εργαζόμενη και Μάνα! Την ξεκατίνιασε όλος ο "ηθικός κόσμος". Με ποιό δικαίωμα ρε? Οι "σοβαροί", οι "αμέμπτου ηθικής", που σέβονται και τιμούν "τας εθνικάς επετείους" πίσω από τα κάγκελα σαν άγρια ζώα. Δεν ενοχλεί τους οικείους της η εμφάνισή της και ενοχλεί εσάς ρε φαρισαίοι υποκριτές? Βλέπετε το ωραίο ως πορνογραφία και ως απειλή επειδή έχετε συνηθίσει στην ασχήμια. Και θέλετε και δημοκρατία και ελευθερία από τα μνημόνια ενώ κατά βάθος θέλετε μπούργκες και γυναίκες δούλες. Ή μήπως όχι?

        • galanos avatar
          galanos @ Mariana 02/11/2013 13:28:53

          Ευγε.
          Υποκλινομαι Mariana

          • GLAD avatar
            GLAD @ galanos 02/11/2013 14:09:07

            Και εγώ επίσης.

        • ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
          ΝΙΚΟΛΑΣ @ Mariana 04/11/2013 11:41:19

          Μαζί σου αγαπητή Μαριάννα. Μόνο έτσι η παρέλαση θα αποκτήσει νόημα και ενδιαφέρον. Και γιατί μόνο οι δασκάλες και όχι και οι μαθήτριες, ιδιαίτερα του λυκείου που και πιο όμορφες και πιό φρέσκες είναι?
          Το παράδειγμα απο τον δάσκαλο είναι το πλέον παιδαγωγικό μέτρο. Δεν είναι αυτοσκοπός.
          Παρέλαση σημαίνει επίδειξη σωματικών προσόντων. Ναι στα κολλητά και τα σέξυ γενικώς.
          Οχι φιλοσοφική διάλεξη προς επίδειξιν πνευματικών ικανοτήτων.
          Βεβαίως και τα αγόρια να προχωρήσουν σε ανάλογες ενδυμασίες. Ισότητα των φύλων προς τέρψιν και των δύο.

          • Mariana avatar
            Mariana @ ΝΙΚΟΛΑΣ 04/11/2013 14:55:27

            Μπορείς να δεις κάτι πέρα από αυτό που σου λέει η συνείδησή σου? Το μυαλό φτάχνει τις εικόνες που βλέπουν τα μάτια και κάνει συνειρμούς ανάλογα με αυτά που έχει μέσα του - τα στερεότυπα.
            Οι πολιτικοί που ψηφίζεις φορούν κοστούμια, άρα ξέρουν περισσότερα από σένα για το τι είναι καλό για σένα, έχουν πνεύμα και είναι "σοβαροί", ε? Να κι άλλο παράδειγμα αμφίεσης λοιπόν που δρα παιδαγωγικά! Ασχοληθείτε με την ουσία αγαπητέ, όπου και αν υπάρχει, κι όχι με την επιφάνεια. Εγώ δεν κρίνω το ντύσιμο της κυρίας. Δεν έχω δικαίωμα να πω αν είναι καλό ή κακό. Δεν αφορά κανέναν εκτός από την ίδια. Ας οριστεί ειδική στολή για τις παρελάσεις. Αλλιώς αφήστε τους ανθρώπους να ντύνονται και να σκέφτονται ελεύθερα κατά συνείδηση κι αφήστε τις ηθικολογίες.

          • ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
            ΝΙΚΟΛΑΣ @ Mariana 04/11/2013 18:07:32

            Συμφωνώ και επαυξάνω αγαπητή Μαριάννα. Ουδεποτε θεώρησα το κοστουμι και τη γραβάτα δείγμα σοβαρού ανθρώπου που ξέρει περισσότερα από 'μένα για το τι είναι καλό για 'μένα. Μάλιστα το γεγονός οτι ο Τσίπρας δεν φοράει κοστούμι και γραβάτα τον κάνει συμπαθή στα μάτια μου. Θεωρώ το "σοβαρό ντύσιμο" ένδειξη απατεώνα και το αποκαλώ "στολή παραλλαγής", ιδίως για Ελληνες που ζούν στην Ελλάδα και αυτό το ντύσιμο δεν είχε ποτέ καμμία σχέση με την κοινωνική κατάσταση αυτών που το φορούν. (Ιδιαίτερα γραβάτα το καλοκαίρι.μπλιάχ...)
            Αν πρόσεξες τα λεγόμενά μου, εγώ περισσότερο απο σένα δεν κατακρίνω το ντύσιμο της κυρίας και πιστεύω οτι οι καλύτερες παρελάσεις είναι αυτές που γίνονται στις πασσαρέλες.Είμαι λάτρης της ομορφιάς και δη της γυναικείας. Πιστεύω απόλυτα οτι η παρέλαση είναι επίδειξη σωματικών προσόντων και καθόλου πνευματικών. Γι΄αυτό ειλικρινά θα προτιμούσα οι παρελαύνοντες να ντύνονται απόλυτα ελεύθερα με τον τρόπο που νομίζουν οτι προβάλλουν τα σωματικά τους προσόντα, όπως έκανε η συγκεκριμένη δασκάλα και πολύ καλά έκανε, όπως και κάποιες μαθήτριες επίσης με παρόμοιες ή και καλύτερες σέξυ ενδυμασέις, αλλά και μερικοί μαθητές με χτενίσματα που τόνιζαν την αρρενωπότητά τους. Αφού επιμένουμε να κάνουμε παρελασεις προς τέρψιν των οφθαλμών και όχι διαλέξεις για πνευματική ικανοποίηση, ας ακολουθήσουμε το παράδειγμα της δασκάλας, μέχρι να τις βαρεθούμε...

        • kostas75 avatar
          kostas75 @ Mariana 05/11/2013 10:25:00

          Απαντώ αν και καθυστερημένα στη Μαριάνα: Αυτό δεν είναι μπλουζάκι αλλά οι ώμοι έξω! (Δεν ξέρω πως ονομάζεται, δεν....φόρεσα ποτέ μου) που εγώ δεν το λέω πρόστυχο αλλά κακόγουστο για την περίσταση. Τη γόβα στιλέτο ΔΕΝ την είδες? Παρέλαση ( = περπάτημα) με τακούνι 15ποντο, είναι δυνατόν? ΕΚΛΙΠΑΡΕΙ να την κοιτάξουν - θαυμάσουν - κοροιδέψουν - να ΑΣΧΟΛΗΘΟΥΝ μαζί της εν τέλει...άρα πήγαινε γυρεύοντας!
          Δεν διαφωνώ με τον καλώς εννοούμενο ερωτικό ντύσιμο σε μια γυναίκα αλλά ΓΙΑΤΙ στην παρέλαση ρε κοπέλα μου? Αλλο νόημα έχει η παρέλαση κι όχι να δείξουμε αν είμαστε όμορφες ή άσχημες! Αντίστοιχα αν ένας καλογυμνασμένος φουσκωτός μαθητής ή δάσκαλος - καθηγητής φορούσε εφαρμοστό πουκάμισο για να επιδείξει τα μουσκουλα, εξίσου γελείος δε θα έμοιαζε?

          Και να σου πω κιόλας, δεν τη λες και ωραία...

  5. vaany avatar
    vaany 01/11/2013 19:47:15

    Χυδαιο, γαλλιστι vulgaire. Θυμιζει πρωινατζου της ελληνικης τηλεορασης

  6. Κυθήριος avatar
    Κυθήριος 01/11/2013 20:28:24

    Θέλω ἀπό βάθους καρδιᾶς νά συγχαρῶ τό ὄργανο στό βάθος,γιά τόν ζῆλο πού ἐπέδειξε γιά τήν διατήρηση τῆς τάξης κατά τή διάρκεια τῆς Παρελάσεως! Δέν ἄφησε τό βλέμμα του νά ξεφύγει σέ κάτι ἄλλο πέραν τῆς ὑπηρεσίας πού τοῦ ἀνετέθη...
    Βρέ,δεῖτε τήν κατάσταση μέ χιούμορ,γιατί ἀλλιῶς χανόμαστε!

    • Αντίθεσις avatar
      Αντίθεσις @ Κυθήριος 03/11/2013 13:03:00

      Η εποπτεία των συγκεντρωμένων (π.χ. σε παρελάσεις ή σε στάδια) απαιτεί το σώμα και το βλέμμα του επόπτου να είναι στραμμένο προς τους θεατές και όχι προς το θέαμα. Το όργανο στο οποίο αναφέρεσθε ΔΕΝ είναι επαγγελματίας.

  7. foros1 avatar
    foros1 01/11/2013 20:30:06

    δεν υπαρχει τιποτε το extreme στο ντυσιμο της κυριας.
    και ευτυχως ακολουθουμε (και θα ακολουθουμε παντα) την δυτικη κουλτουρα στον τροπο ντυσιματος των γυναικων.

  8. Εξ Αμάξης avatar
    Εξ Αμάξης 02/11/2013 02:38:57

    Your dresses should be tight enough to show you're a woman
    and loose enough to show you're a lady.
    If you have to tell people you're pretty, you aren't.

  9. nikos avatar
    nikos 02/11/2013 14:46:10

    ΣΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΠΑΡΕΛΑΣΗ , ΓΙΑ ΜΕΡΙΚΟΥΣ , ΟΙ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΦΟΡΟΥΝ ΜΠΟΥΡΓΚΕΣ. ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΚΟΜΗ ΧΑΜΗΛΑ ΣΤΑ ΝΟΤΙΑ ΒΑΛΚΑΝΙΑ ΠΡΟΣ ΑΝΑΤΟΛΙΑ

  10. Mak avatar
    Mak 02/11/2013 18:45:18

    Μάλλον τράβηξε περισσότερη προσοχή από όση περίμενε. Το ντύσιμο της ήταν αυτό που λένε οι Αμερικανοί "overkill".

  11. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 03/11/2013 00:39:29

    Απλά, είναι φτηνή....
    Αν και τώρα μπορεί να ανεβεί το "κασέ" της....

  12. Χαλκιδέος avatar
    Χαλκιδέος 03/11/2013 00:40:47

    ..και "too much" θα μπορούσες να το πεις!

  13. spiros avatar
    spiros 03/11/2013 17:21:00

    Το ωραίο σοκάρει τους ελλαδίτες......
    Αφού τραβάνε ζόρι και απο το ντύσιμο μιας γυναίκας φαντάσου τι ζόρια τραβάνε γενικότερα....

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ spiros 03/11/2013 20:42:28

      Το ωραίο με το χυδαίο και το ανάρμοστο λόγω επαγγέλματος έχουν τεράστια απόσταση...

      • Αντίθεσις avatar
        Αντίθεσις @ Γεώργιος Τ. 04/11/2013 11:24:24

        Ας συμφωνήσω προς στιγμήν μαζί σας. Ποιος αποφασίζει όμως τι εστί αρμόζον και τι ανάρμοστο; Οι ίδιες οι γυναίκες; Οι άνδρες μήπως; Οι πνευματικοί ηγέτες της ορθοδοξίας; Οι σχεδιαστές μόδας; Ένα δημοψήφισμα ή μια δημοσκόπηση που διενεργείται την εκάστοτε περίοδο; Οι νόμοι, το σύνταγμα; Εσείς κι εγώ;

        Αποτελεί ξεκάθαρη σεξιστική διάκριση να κρίνεται αρνητικώς μια γυναίκα που φορά στενό παντελόνι, μπλούζα και μπότες, αμφίεση η οποία "δεν της αρμόζει λόγω επαγγέλματος", όταν το ίδιο ντύσιμο είναι απολύτως ανεκτό για άνδρα. Σημειωτέον ότι στην σύμβαση εργασίας που έχει συνάψει η κυρία δεν περιλαμβάνονται όροι σχετικοί με κώδικα ενδυμασίας.

        Η Ελλάδα έχει πολύ δρόμο ακόμη για να καταστεί "Δανία του νότου" και η ισότητα να βιωθεί πραγματικά (αντί απλώς να την επικαλούμαστε στα λόγια): στη Σουηδία σε νυκτερινό κέντρο διασκέδασης το να πλησιάσει κάποια κυρία κάποιον άγνωστο μέχρι εκείνη την ώρα κύριο και να του ζητήσει όχι απλώς να χορέψουν αλλά να συνευρεθούν είναι σύνηθες και αποδεκτό, όσο ακριβώς και το ίδιο με αντεστραμμένους ρόλους των δύο φύλων. Εδώ όμως είναι Βαλκάνια και η καθεστωτική παιδεία [1] και η θρησκεία [2] μας παράγουν στενόψυχους, καταπιεσμένους και ΑΝΙΣΟΥΣ πολίτες...

        [1]: Οι άγαμες θυγατέρες δημοσίων υπαλλήλων και στρατιωτικών είναι ανίκανες προς επιβίωση εξ ιδίων και πρέπει να επιδοτούνται ισοβίως ή να στηρίζονται στους άρρενες συγγενείς των. Οι γυναίκες γενικώς δεν στρατεύονται, ούτε λαμβάνουν αντίστοιχης διάρκειας εκπαίδευση σε τεχνικές αυτοάμυνας ή έστω εκτελούν κοινωνική εργασία, λες και δεν μπορούν να αντιμετωπίσουν ενόπλως την απειλή εναντίον της ζωής, της περιουσίας και της τιμής των, σε μελλοντική επίθεση κάποιου εξωτερικού εκθρού ή έστω κακοποιού και πρέπει να ελπίζουν σε άρρενες να τις προστατέψουν.

        [2]: Η Παναγία λατρεύεται ως "πανάχραντος και πανάμωμος", λες και η γενετήσια επαφή ή ο σαρκικός πόθος είναι μίασμα ακόμη και για τις κατά τ' άλλα ενάρετες γυναίκες. Εξ ου και η απαγόρευση να λαμβάνουν γυναίκες ιεραρχικές θέσεις ή να εισέρχονται στο ιερό. Όλα αυτά είναι μονόπλευρα σεξιστικές αντιλήψεις από (άλλη μια) θρησκεία γεννημένη μέσα σε καταπιεσμένα ανδρικά μυαλά και οριοθετημένη από τις αξίες συγκεκριμένης μακρινής εποχής και κοινωνικής κατάστασης.

        • ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
          ΝΙΚΟΛΑΣ @ Αντίθεσις 04/11/2013 13:27:29

          Aγαπητέ Αντίθεσις έχεις μείνει πίσω.
          1.Δεν αποτελεί ξεκάθαρη σεξιστική διάκριση να κρίνεται αρνητικώς μια γυναίκα που φορά στενό παντελόνι.
          Διότι δεν κρίνεται αρνητικώς, αλλά αντιθέτως θαυμαστικώς, με την γνωστή απελευθερωμένη έκφραση των νεοελληνων Μ@@νά@α μου, που αποδεικνύει οτι το σεξουαλικό μας ένστικτο λειτουργεί ακμαίο παρά την κρίση.
          2.Σε όλα τα νυκτερινά κέντρα της Ελλάδος υπάρχουν πλέον "αμαζόνες" και "κολασμένοι άγγελοι" και ανα πασα σιγμή πλησιάζει κάποια κυρία κάποιον άγνωστο μέχρι εκείνη την ώρα κύριο για να του ζητήσει όχι απλώς να χορέψουν αλλά να συνευρεθούν, χωρίς πλέον να είναι Ρωσίδα ή Βουλγάρα όπως συνέβαινε σε παλαιότερες σεχιστικές εποχές πρό κρίσεως...
          3. Αγαμες θυγατέρες δημοσίων υπαλλήλων και στρατιωτικών αλλά και άλλων ειδικοτήτων δεν υπάρχουν πιά. Αυτά είναι κόλπα για να μην τους κολλάνε έσημα στο ΙΚΑ.
          4.Τα παραμύθια με την Παναγία και τον κρίνο ή τα μωρά που έρχονται με τον πελαργό ή τα λάχανα, δεν τα πιστεύουν πλέον δυστυχώς τα μικρά παιδιά γιατί μόλις μπουβ στι ιντερνετ γράφουν "sex" και όλοι οι μύθοι πάνε περίπατο.

          • Αντίθεσις avatar
            Αντίθεσις @ ΝΙΚΟΛΑΣ 04/11/2013 14:49:39

            Σχετικώς με το 1) η διάκριση στην οποία αναφερόμουν είναι για το τι είναι "ανάρμοστο λόγω επαγγέλματος" (κατά Γεώργιον Τ.) και όχι στο πώς κρίνουν και εκφράζονται οι νεοέλληνες γενικώς.

            Σχετικώς με το 2) εγώ αναφερόμουν σε αυθόρμητες συμπεριφορές γυναικών που ελκύονται από το αντίθετο φύλο, ενώ εσείς -εκτιμώ- σε επιτηδευμένες συμπεριφορές γυναικών που ελκύονται από το χρήμα.

            Σχετικώς με το 3) τα βοηθήματα σε άγαμες θυγατέρες (και όχι υιούς) εξακολουθούν να καταβάλλονται, άρα έστω και νομικώς εξακολουθούν να υπάρχουν.

            Ευχαριστώ για την απάντησή σας.

          • ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
            ΝΙΚΟΛΑΣ @ Αντίθεσις 04/11/2013 18:25:18

            Αρα στο 1) συμφωνούμε.
            Αλλά και στο 2) νομίζω δεν διαφωνούμε διότι κατα κανόνα, ακόμα και στη Σουηδία η έλξη του αντίθετου φύλου δεν είναι δυστυχώς ανεξάρητη απο την έλξη του χρήματος.
            Καμμία κυρία είτε με επιτηδευμένη είτε με ανεπιτήδευτη συμπεριφορά δεν λέει όχι σε ένα αναμνηστικό δωράκι "μετά"...Αντιθέτως στην Ελλάδα πιστευω οτι είναι περισσότερες απο τη Σουηδία οι κυρίες, ιδίως ώριμες που ελκύονται από το αντίθετο φύλο (και δη ηλικιακά νεώτερο) και το προκαλούν σε συνεύρεση με απόλυτη γεναιοδωρία ιδιαιτερα αν μείνουν ικανοποιημένες.
            Και στο 3) συμφωνούμε πιστεύω, αφού και συ παραδέχεσαι οτι μόνο νομικώς υπάρχουν πλέον άγαμες θυγατέρες...
            Αφού υπάρχει βοήθημα δήθεν καυσοξύλων γιατί να μην υπάρχει και δήθεν αγάμων θυγατέρων?
            Κόψτε πιά την Ευρωλιγούρα. Η Ελλάδα έχει πανέμορφες γυναίκες, τις πλέον σέξυ στην Ευρώπη τουλάχιστο και η πλειοψηφία τους είναι πλέον πιο ξανθές κι απ' τις Σουηδέζες. Και μη μου πείς οτι τα βάφουν, γιατί και οι Σουηδέζες μετά τα 25 τα βάφουν. Γι αυτό η φιλενάδα του Σαρκοζί μαντάμ Μπετανκούρ-L'oreal είναι η πλουσιώτερη γυναίκα της Γαλλίας...

          • Αντίθεσις avatar
            Αντίθεσις @ ΝΙΚΟΛΑΣ 04/11/2013 23:21:18

            > κατα κανόνα, ακόμα και στη Σουηδία η έλξη του αντίθετου φύλου δεν είναι δυστυχώς ανεξάρητη απο την έλξη του χρήματος

            Δεν μπορώ να γνωρίζω πού στηρίζετε αυτό το "κατά κανόνα" που αναφέρετε, αλλά κατά τις δικές μου πληροφορίες είναι εσφαλμένο. Η συμπεριφορά που περιέγραψα δεν έχει να κάνει με χρήματα. Είναι απλή, αμακιγιάριστη και ανεπιτήδευτη έλξη. Χωρίς να κουβαλάει ίχνος υστεροβουλίας ή κοινωνικής υποκρισίας. Αν δεν έχετε ιδίαν άποψη, ρωτήστε σχετικώς.

          • ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
            ΝΙΚΟΛΑΣ @ Αντίθεσις 05/11/2013 14:21:07

            Οι δικές μου πληροφορίες εκτός του ότι είναι τουλάχισο εξ ίσου έγκυρες με τις δικές σου (δεν έχω απλώς ζήσει στη Β. Ευρώπη αλλά είμαι και Διγενής με διπλή ιθαγένεια) λένε οτι αυτό το "κατά κανόνα" που ανεφερα είναι απόλυτα σωστό και πλησιέστερο και στην κοινή λογική. Πως να το κάνουμε και οι Σουηδέζες ιδίως οι νέες, ανάμεσα σε δύο εξ ίσου ωραίους άνδρες προτιμούν τον πλούσιο.
            Δεν αντιλέγω οτι οι Σουηδέζες πάνε και κάνουν καμάκι σε νυκτερινά κέντρα σε άντρες απλά για διασκεδαση συνήθως one night stand αλλά σ' αυτό οι σημερινές Ελληνίδες τις έχουν ξεπεράσει τα τελευταία χρόνια. Η συμπεριφορά των Ελληνίδων που περιέγραψα δεν έχει να κάνει με χρήματα. Είναι απλή, αμακιγιάριστη και ανεπιτήδευτη έλξη. Χωρίς να κουβαλάει ίχνος υστεροβουλίας ή κοινωνικής υποκρισίας. Αν δεν έχετε ιδίαν άποψη, ρωτήστε και εσείς ιδίως νέους Ελληνες, σχετικώς.

          • Αντίθεσις avatar
            Αντίθεσις @ ΝΙΚΟΛΑΣ 04/11/2013 23:32:03

            > Η Ελλάδα έχει πανέμορφες γυναίκες, τις πλέον σέξυ στην Ευρώπη τουλάχιστον

            Ο χαρακτηρισμός "πλέον σέξυ στην Ευρώπη τουλάχιστον" για τις ελληνίδες (ή τους έλληνες ή για οποιανδήποτε άλλη ομάδα ανθρώπων) είναι εξ ορισμού εντελώς υποκειμενικός.

            Άρα, έτσι είναι, αν έτσι νομίζετε...

          • ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
            ΝΙΚΟΛΑΣ @ Αντίθεσις 05/11/2013 14:27:20

            Σαφώς και το σεξουαλικό γούστο είναι καθαρά υποκειμενικό και μοναδικό για κάθε άνθρωπο, όπως και τα δακτυλικά μας αποτυπώματα.
            Αρκεί να εμπιστεύεσαι το γούστο σου για να είσαι ικανοποιημένος και απο την επιλογή σου.
            Αρα αν εσείς προτιμέτε τις Σουηδέζες έτσι είναι και για σας, αν έτσι νομίζετε...

  14. cielo avatar
    cielo 04/11/2013 13:12:57

    Η κυρια ειναι σιγουρα μια ωραια γυναικα που μπορει να φορεσει ο,τι θελει. Θα ηταν εξ'ισου ελκυστικη ακομα και ξυπολητη με σκισμενο τζην.
    Το αν ειναι ωραια η οχι καθως και το φυλο δεν εχουν καμμια σημασια.
    Αυτο που εμενα με ενοχλει ειναι η πληρης απουσια συναισθησης του τι αρμοζει αναλογα με την περισταση.

    Καθε ανθρωπος, ανδρας/γυναικα, μαθαινει (τουλαχιστον ετσι συνεβαινε στο παρελθον) απο πολυ μικρη ηλικια καποιους κανονες ευγενειας και καλης συμπεριφορας.
    Αυτοι οι κανονες μαθαινονται κυριως μεσω του παραδειγματος που δινουν οι γονεις στα παιδια τους.
    Καλο θα ηταν μια γυναικα να εχει αντιληφθει απο μικρη οτι αλλιως ντυνομαστε για την εκκλησια, αλλιως για την λαϊκη, αλλιως για το σχολειο, αλλιως για clubbing, αλλιως για την εργασια, αλλιως για ορειβασια, αλλιως για πασαρελα, αλλιως για να επισκεφθουμε την προγιαγια μας.
    Οι ανδρες εχουν πιο περιορισμενες επιλογες στο ντυσιμο αλλα καλο ειναι να ασχολουνται και αυτοι λιγουλακι.

    Το ντυσιμο μας οπως και το υφος μας και ο τροπος που μιλαμε, περνουν μηνυματα στους γυρω μας. Απο το "σε νοιαζομαι" μεχρι το "σε γραφω στα παλια μου τα παπουτσια".

    Αληθεια πως θα σας φαινοταν αν στην εξεδρα των επισημων οι κυριοι αντι να φορανε κοστουμια και στολες ηταν αραχτοι με βερμουδες, σαγιοναρες και μια φραπεδια στο χερι?

    • ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
      ΝΙΚΟΛΑΣ @ cielo 04/11/2013 21:30:33

      Αγαπητέ cielo μου θυμίζεις εκείνο το παλιό βιβλιαράκι savoir vivre το λέγανε, που η μάνα μου επέμενε, αλλά δεν κατάφερε να με κάνει να διαβάσω πάνω απο 2 σελίδες, διοτι προτίμησα βλέπεις το αντίθετο ακριβώς βιβλίο του Mαξ Νορντάου "Tα κοινωνικά φαινόμενα"...

      • cielo avatar
        cielo @ ΝΙΚΟΛΑΣ 05/11/2013 08:45:06

        Αγαπητε ΝΙΚΟΛΑ, αν εννοεις το savoir vivre της βαρωνης Σταφ, το διαβαζα κοριτσακι εκει αρχες του '60 και το καταδιασκεδασα. Η μητερα μου θυμοταν την μητερα της να το μελεταει. Αν σου πεσει στα χερια διαβασε το, μπορει να ειναι αρχαιολογικης αξιας πια αλλα διασκεδαστικο.