Η «φιλελεύθερη πλατφόρμα» της Ντόρας
04/03/2015 13:42
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η «φιλελεύθερη πλατφόρμα» της Ντόρας

Η Ντόρα κι αν επέρασε ανθεί και φέρει κι άλλο...

Τεχνηέντως διοχετεύτηκε η πληροφορία ότι η Ντόρα ετοιμάζει ιστορική και βαρυσήμαντη τοποθέτηση ως απάντηση στις προκλήσεις των καιρών για την αυριανή συνεδρίαση της κοινοβουλευτικής ομάδας του κόμματος.

Η παρέμβαση της θα κινηθεί σε τρία επίπεδα: ένα θεσμικό, ένα ιδεολογικό και ένα χρονολογικό:

Βλέποντας τη «λαϊκάντζα», που αυτοαποκαλείται ανανέωση, να καταλαμβάνει το Κοινοβούλιο θα προτείνει:

1. Να μην προκρίνονται για τα ψηφοδέλτια όσοι/όσες δεν έχουν κλείσει το 50ό έτος της ηλικίας τους (χωρίς το ΦΠΑ και την 29/11 κάθε έτους) και δεν έχουν συμβολαιογραφική πράξη παραχώρησης τιμαρίου εξουσίας από παλιό κοινοβουλευτικό του κόμματος.

2. Να θεσπιστεί ποσόστωση στα όργανα του κόμματος για την οικογενειοκρατία, προκειμένου το κόμμα να μη χάσει το ελιτίστικο πνεύμα του και την κληρονομική διαδοχή στις θέσεις και τα αξιώματα.

Στο ιδεολογικό επίπεδο αναμένεται να κατέβει με την «φιλελεύθερη πλατφόρμα», αναλλοίωτη ιδεολογικά από την εποχή του Ελευθέριου Βενιζέλου. Προστατευμένη ονομασία προέλευσης, made in Crete και τα σχετικά.

Στο χρονολογικό επίπεδο, αναμένεται να ζητήσει από την ΚΟ να αποφασίσει ότι δεν βρισκόμαστε στο 2015, αλλά στο 2009. Είναι Άνοιξη, η Κυβέρνηση Καραμανλή πνέει τα λοίσθια και ουδείς σώφρων ποντάρει εναντίον της για τη διαδοχή. Να παραγραφούν για το κόμμα όσα έγιναν στο μεσοδιάστημα και τα αρμόδια όργανα να την αποκαταστήσουν, όσον αφορά τη διαγραφή της. Ως απλός στρατιώτης θα προσφέρει και από τη θέση της Προέδρου. Κάποιου Πολιτικού Ινστιτούτου.

Οι πρώην Δημοκράτες Συμμαχητές της Ντόρας θα φροντίσουν για την υπερπροβολή των θέσεων της στα φίλια ραδιοτηλεοπτικά μέσα και στα κοινωνικά δίκτυα. Το μήνυμα που πρέπει να περάσει, το οποίο και επικροτούμε είναι εν ολίγοις: η Ντόρα κι αν επέρασε ανθεί και φέρει κι άλλο.

Ανανέωση τώρα στη ΝΔ, με μεταβατικό Πρόεδρο τον Πικραμμένο. Εν τω μεταξύ ο ΣΥΡΙΖΑ θα αλλάζει τη χώρα ανενόχλητος με σύνθημα «πρώτη φορά σουρεαλιστικά» , όπου οι αποφάσεις λαμβάνονται για να ανακληθούν μόλις φωνάξουν τέσσερις πέντε με λογαριασμό στο τουίτα.

Αλλά κι αυτό προς όφελος της πολιτικής αριστοκρατίας είναι. Μόλις σπάσουν τα μούτρα τους τα λαϊκίστικα πειράματα με όλα τα «πρώτη φορά» που έχουν ξαναγίνει , ο λαός θα γυρίσει μαζικά στις αξίες της οικογενειοκρατίας και των άξιων βουλευτών που παλεύουν δεκαετίες για τα ρουσφέτια του.

Μ.Ο.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Hunter avatar
    Hunter 04/03/2015 14:06:45

    Η Ντόρα έπρεπε το 2012 να αφεθεί στη μοίρα της ΔΗ.ΣΥ! Θα έπαιρνε 1,5%-2% στις εκλογές και θα έβγαινε στη σύνταξη μια για πάντα (πολιτικά)... Ο Δένδιας έπρεπε τώρα στις εκλογές να αφεθεί στη μοίρα της Κέρκυρας! Να είναι σήμερα "πρώην" βουλευτής...

  2. Άλυτη Εξίσωση avatar
    Άλυτη Εξίσωση 04/03/2015 14:17:27

    Δεν είναι πλέον συνταξιούχος ετούτη η κυρία; Σε τι ακριβώς ελπίζει;

  3. Eva avatar
    Eva 04/03/2015 14:40:12

    Καμμία τυχη. Χωρίς ΑΣ αποχωρούμε σουμπιτοι.

  4. airman avatar
    airman 04/03/2015 14:41:06

    Θα τρώω όλο το φαΐ μου κάθε μέρα! Δε φοβάμαι το μπαμπούλα, αλλά με αυτή τη φωτο άλλαξα γνώμη! Άμα αναρτούσαμε σε όλο το μήκος των συνόρων δύο φωτογραφίες (πατρός και θυγατέρας), πόσο θα μειωνόταν η ροή των παράνομων μεταναστών; Μήπως να σκεφτεί ο minister V μαζί με τα εκαθαριστικά της εφορίας να περιλαμβάνει και προειδοποίηση ότι όποιος δεν είναι συνεπής θα λαμβάνει εντός (3) ημερών από τη λήξη της προθεσμίας οπτικοακουστικό υλικό της οικογένειας; Μήπως σε κάθε συνεδρίαση του Υπουργικού Συμβουλίου να συμμετέχει τιμής ένεκεν ο επίτιμος και η θυγατέρα;

  5. Νεοδημοκρατης avatar
    Νεοδημοκρατης 04/03/2015 14:56:53

    Δεν κουραστηκες να υπονομευεις,δεν κουραστηκες να καιροφυλακτεις, θελεις παλι να σου απαντησει ο λαος της ΝΔ; Σε τυφλωνει η εμπαθεια; Ιδιες ηταν οι προοπτικες της Ελλαδας δυο μηνες πριν και ιδιες ειναι τωρα;Ιδια ηταν η αντιμετωπιση της Ελλαδας δυο μηνες πριν και ιδια ειναι τωρα ; Εχασε ο Σαμαρας η εχασε η Ελλαδα;Εχασε ο Σαμαρας η νικησαν η ανευθυνοτητα και τα ατελειωτα παραμυθια αδιστακτων εξουσιομανων;Δειπνα για να φαμε τον Σαμαρα και οχι για την καταντια της Ελλαδας;;;;Παρε τον Βαρβιτσιωτη,παρε τον Τζιτζιφιογκο,παρε τον Αντωναρο και καθε αλλο αχαριστο. αλαζονα και εμπαθη και κανε την πλατφορμα σου και οτι αλλο θες.ΑΡΚΕΤΑ!ΜΑΚΡΥΑ!

    • Fotini avatar
      Fotini @ Νεοδημοκρατης 04/03/2015 16:29:58

      !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Ξέχασες τήν Μαρριέτα, τόν ῎Αρη καί ὅλους τούς ἐπίδοξους μνηστῆρες. ῞Ολοι λογαριάζουν χωρίς τόν ξενοδόχο.

  6. Μεγάλα λόγια avatar
    Μεγάλα λόγια 04/03/2015 15:42:11

    Να΄τηνε και Η σωτήρας. Να το πιστεύει τώρα πως μπορεί η βάση να την επιλέξει; Τι να πεί πια κανείς;

  7. stefanouris avatar
    stefanouris 04/03/2015 19:52:57

    Είναι σίγουρο πώς η Μπακογιάννη θα πάρει το λόγο!!!!Όλα θα φανούν στο χειροκρότημα!!!!!

  8. ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
    ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ 04/03/2015 20:20:20

    Μωραίνει Κύριος ον βούλεται απωλέσαι.

  9. Αφροδίτη avatar
    Αφροδίτη 05/03/2015 14:34:42

    Και όσοι διαμαρτυρηθήκαμε και κάποιοι ουρλιάξαμε κιόλας τότε το Μάιο του 2012, για την αποκοτιά της επιστροφής της και ειδικά της αποκατάστασής της με την πρώτη θέση στο Επικρατείας, σήμερα πρέπει να νοιώθουμε δικαιωμένοι; Όχι βέβαια! Δεν ξέραμε, πως πρώτα βγαίνει η ψυχή του ανθρώπου και μετά το χούϊ του; Ή δεν ξέραμε, πως όταν ανοίγεις την πόρτα και ξαναμπεί ο σκορπιός στο σπίτι, αργά ή γρήγορα θα βρει την ευκαιρία να σε δαγκώσει; Ή δεν ξέραμε τους δούρειους ίππους, που είχαν προσωρινά σιγήσει, παίρνοντας οφίτσια και θέσεις κλειδιά; Ή δεν είδαμε τα παιχνίδια που παίχθηκαν ακόμα και στις αυτοδιοικητικές εκλογές; Όλα τα ξέραμε και όλα τα είδαμε! Μόνον οι παρατρεχάμενοι φωστήρες και ζεστοθεσούληδες, δεν είδαν τίποτα. Αργά ή γρήγορα όμως, θα χρειαστεί να ξαναμετρηθούμε και τότε θα δούμε πολλά και αναμενόμενα! Τόσο εύκολα εγκαταλείπεται ένα όνειρο, που καλλιεργείται και μεθοδεύεται η επαλήθευσή του, από το 1989 και δεν ξεχάστηκε ούτε μια μέρα;