Η τσούχτρα του Μαξίμου
26/06/2014 10:08
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η τσούχτρα του Μαξίμου

Γιατί την αποκαλούν «Τσούχτρα»; Για το διπρόσωπο του χαρακτήρα του και τα άπειρα κόμπλεξ που κουβαλάει

Γιατί την λένε «Τσούχτρα», ένας χαρακτηρισμός που δεν έχει κυκλοφορήσει παραέξω, αλλά τον ακούς μόνο στα γραφεία του Μαξίμου; Για το διπρόσωπο του χαρακτήρα του και τα άπειρα κόμπλεξ που κουβαλάει. Μόλις ο Σαμαράς φέρει ένα νέο πρόσωπο στο περιβάλλον του (τώρα στο Μαξίμου και παλαιότερα στην Συγγρού, την Ρηγίλλης και την ΠΟΛΑΝ) θα τον πλησιάσει με ένα χαμόγελο μέχρι τ΄ αυτιά και θα προσκολληθεί επάνω του σαν την τσούχτρα. Κι αφού το ξεζουμίσει θα αρχίσει η αντίστροφη μέτρηση για τον κακομοίρη το νέο, ή τον παλιό, αν νομίζει ότι απειλείται από αυτόν. Θα πηγαίνει στον Σαμαρά και θα παρουσιάζει τις ιδέες του σαν δικές του και θα συκοφαντεί με ανύπαρκτα στοιχεία και υποθέσεις τον εκάστοτε αντίπαλό του. Συνήθως η τακτική του πιάνει τόπο και ο αντίπαλός του απομακρύνεται από το περιβάλλον Σαμαρά.

Δεν είναι τυχαίο ότι αρκετοί φίλοι από τα παλαιά, στελέχη, άνθρωποι της αγοράς, ακόμα και ορισμένοι δημοσιογράφοι που δεν είχαν ποτέ σχέση οικονομικής εξάρτησης με το σύστημα, λοιδορήθηκαν από την «Τσούχτρα» και έγιναν ξαφνικά «μαύρα» πρόβατα. Αντίθετα η ίδια επένδυσε σε πρόσωπα, ακυρωμένα στην κοινωνία, στην πολιτική και δημοσιογραφική πιάτσα.

Οπαδός της παραπολιτικής και συνομιλητής περιθωριακών σάιτ και μπλογκ, από τα οποία περνάει τις επιθέσεις στους αντιπάλους του, έχει δημιουργήσει πολλά προβλήματα.

Γιατί τα γράφουμε αυτά; Γιατί δεν περιμέναμε να αντιμετωπίσουμε τέτοια φαινόμενα παραγοντισμού και φαυλοκρατίας στο περιβάλλον Σαμαρά. Και για έναν άλλο λόγο: Είναι κρίμα να χαντακώνονται οι προσπάθειες του πρωθυπουργού από άτομα σαν την «Τσούχτρα» που αν ήταν στον ιδιωτικό τομέα ούτε για τσιγάρα δεν θα τους έστελναν στο περίπτερο επειδή θα έχαναν τα ρέστα

FactorX

ΣΧΟΛΙΑ

  1. nat avatar
    nat 26/06/2014 10:29:35

    ποια ειναι αυτη η φιρμα????

    • Mak avatar
      Mak @ nat 26/06/2014 21:03:30

      jhk

  2. Διογένης avatar
    Διογένης 26/06/2014 10:34:19

    Ονόματα κάνει να λέμε για να δούμε αν είναι αυτός ή ο άλλος; Εμένα μου έρχεται ένα όνομα στο μυαλό, αλλά αν δεν θέλει η σελίδα να το αναφέρω, ας μην το αναφέρω. Υποψιάζομαι, πάντως, ότι για να μην τον αναφέρει κανένας αυτόν, ότι θα έχει μαζέψει πολύ ισχύ στα χέρια του. Ότι θα είναι κάτι σαν "νο. 2" στο Μαξίμου. Ότι λειτουργεί η επιχειρεί να λειτουργεί ως "αντ' αυτού" του Σαμαρά. Ότι έχει εμπειρία στην πολιτική και στην παραπολιτική και δεν είναι "ρούκι" του 2009. Και όλα αυτά καταλήγουν σε ένα όνομα. Είναι αυτός που σκέφτομαι ή όχι;

    • Factorx avatar
      Factorx @ Διογένης 26/06/2014 10:39:26

      Να μου επιτρέψετε να μην προχωρήσω σε ονοματολογία σε αυτήν την φάση. Το θέμα ειναι να πάρουν το μήνυμα. Κι εδώ θα είμαστε και θα ενεργήσουμε αναλόγως. Γι αυτό παρακαλώ μην σχολιάσετε αναφερόμενοι σε πρόσωπα, γιατί θα τα σβήσω. Ας περιοριστούμε στο παρόν στο φαινόμενο

  3. πΔπ avatar
    πΔπ 26/06/2014 11:33:06

    "...Θα πηγαίνει στον Σαμαρά και θα παρουσιάζει τις ιδέες του σαν δικές του και θα συκοφαντεί με ανύπαρκτα στοιχεία και υποθέσεις τον εκάστοτε αντίπαλό του. Συνήθως η τακτική του πιάνει τόπο και ο αντίπαλός τους(?!) απομακρύνεται από τοΝ περιβάλλον Σαμαρά..." Έχω εσωτερική πληροφόρηση για τα της ΠΟΛΑΝ και δεν μπορώ παρά να σου κλείσω το μάτι και να συμφωνήσω μαζί σου Fάκτορα. Θα διαφωνήσω μόνο στον χαρακτηρισμό. Βδέλλες είναι και μάλιστα βδέλλες της οικογενείας, Pharyngobdella!

  4. χελιδόνι avatar
    χελιδόνι 26/06/2014 12:16:23

    Κλασική περίπτωση διπολικής συμπεριφοράς, η οποία πρωτίστως χρήζει ψυχιατρικής ανάλυσης προσωπικότητας. Τέτοιες σημαντικές θέσεις πρέπει να δίδονται σε πρόσωπα, που έχουν περάσει επιτυχώς τις εξετάσεις της σύγχρονης εφαρμοσμένης κλινικής πρακτικής!

  5. Αριστερός Ψάλτης avatar
    Αριστερός Ψάλτης 26/06/2014 13:15:54

    Για την εν λόγω «τσούχτρα» λένε στην πιάτσα ότι πάει με... 200 με αυτοκίνητα και εταιρείες, και αυτές τον πάνε με χίλια. Οταν δεν θα έχει εξουσία είτε θα βρει καμιά καλή δουλίτσα είτε θα χτυπήσουν δικαστικά καμπανάκια. Αλήθεια, κάποιες έρευνες που θα έκανε το ΣΔΟΕ για πολύ περίεργες υποθέσεις, τι έχουν γίνει; Τις έχει μπλοκάρει κανείς;

    • my way avatar
      my way @ Αριστερός Ψάλτης 26/06/2014 13:18:59

      Ποιος να 'ναι; Ποιος να 'ναι;

  6. Νίκος Αργεάδης avatar
    Νίκος Αργεάδης 26/06/2014 15:35:23

    χα, χα, χα! μην το αποκαλύπτεις ακόμα φακτορα, άστον/την να βράσει λίγο στο ζουμί του/της...

  7. Η άλυτη εξίσωση avatar
    Η άλυτη εξίσωση 26/06/2014 16:03:58

    '' αν νομίζει ότι απειλείται από αυτόν, θα πηγαίνει στον Σαμαρά και θα παρουσιάζει τις ιδέες του σαν δικές του και θα συκοφαντεί με ανύπαρκτα στοιχεία και υποθέσεις τον εκάστοτε αντίπαλό του. Συνήθως η τακτική του πιάνει τόπο και ο αντίπαλός του απομακρύνεται από το περιβάλλον Σαμαρά.'' Για να μπορεί όμως να τα κάνει όοολα ετούτα, για να μετράει τόσο ο λόγος του, αυτό σημαίνει οτι απολαμβάνει της πλήρους εμπιστοσύνης του ...αφεντικού του, άρα έχει σίγουρα την ικανότητα, την τέχνη και την πειθώ, ώστε να τον παραπλανά τόσο για το ήθος του, όσο και περιγράφοντάς του καταστάσεις και ανθρώπινες συμπεριφορές. Έτσι συμβαίνει όταν ο ασκών την εξουσία περιστοιχίζεται από κόλακες, καταφερτζήδες, καιροσκόπους και επιζήμιους αυλικούς... Μόνο που ο ...φονιάς, το ....φίδι και η...τσούχτρα, δε γίνεται να φταίνε για τη φύση τους. Όποιος τους επιτρέπει να υπάρχουν κοντά του, να τον επηρεάζουν, μα και ν΄ασκούν εμμέσως εξουσία εκμεταλλευόμενοι την εξ αδύνατης κρίσης εμπιστοσύνη του, έχει ο ίδιος και την απόλυτη ευθύνη των επιπτώσεων που η ανοχή του προκαλεί. Κατά τον Αγά και το ... πεσκέσι, έλεγε ο παππούς μου...

    • Ραβινος avatar
      Ραβινος @ Η άλυτη εξίσωση 27/06/2014 19:05:25

      Το σωστο να λεγεται & να γραφεται .

  8. Marcelos avatar
    Marcelos 27/06/2014 17:04:23

    Μήπως πρόκειται για καναν "ρουφιάνο";;; Δηλαδή αυτός ή αυτή, είναι 20 χρόνια δίπλα στον πρωθυπουργό (εφόσον γράφετε ΠΟΛ.ΑΝ κτλ.) και ο πρωθυπουργός δεν έχει πάρει χαμπάρι περί τίνος πρόκειται;;;;;;;; Εγώ συνεργάζομαι με 10 ανθρώπους και ξέρω και τι χρώμα βρακί φοράν τρόπος του λέγειν... Ο πρωθυπουργός έχει κάποιον μαζί του σε όλη την πολιτική του σταδιοδρομία (Ν.Δ., υπουργεία, ΠΟΛΑΝ, ξανά Ν.Δ., ξανά υπουργεία, Μαξίμου) και δεν ξέρει αν είναι "τσούχτρα" ή αν διαβάλλει άλλους;;; Γράφουμε σε αυτόν εδώ τον ιστότοπο στο antinews πόσα άτομα και χωρίς να γνωρίζουμε ο ένας τον άλλον εξ' όψεως, ξέρουμε τι "ρόλο βαράει" ο καθένας... :) :) Ο πρωθυπουργός βλέπει κάποιον άνθρωπο κάθε μέρα επί 25 χρόνια και δεν ξέρει;;;;;;;;;;;;;;;; Όπως δεν πήρε χαμπάρι τον Μπαλτάκο που τρωγοπίναν επί 30 χρόνια;;;;;;;;;;;;;; Όπως ξεκίνησε η πρωθυπουργική λιμουζίνα να τον πάει στη μάζωξη του Μπόμπολα στο μουσείο της Ακρόπολης κι αυτός ήταν μέσα και δεν πήρε χαμπάρι πού τον πήγαιναν και τι γίνεται εκεί;;;;;;;;;; Τελικά πολλά είναι αυτά που δεν "παίρνει χαμπάρι" ο πρωθυπουργός και αυτό με ανησυχεί. Μετά τον τελευταίο ανασχηματισμό τον έβγαλα πλέον από το απυρόβλητο...

    • ΠΗΛΕΑΣ avatar