#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
27/11/2013 18:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η …σιωπή των αμνών στο Μουσείο της Ακρόπολης


Όποιος πέρασε από το Μουσείο της Ακρόπολης την Τρίτη το μεσημέρι είχε την εντύπωση ότι δεν είναι παραμονές Χριστουγέννων, αλλά το ημερολόγιο δείχνει Πάσχα, με το κοπάδι αρνάκια που …ξεκλήρισαν οι Ευρωπαίοι φιλοξενούμενοι του πρωθυπουργού, ο οποίος παρέθεσε γεύμα στους προέδρους  των πολιτικών ομάδων του Ευρωκοινοβουλίου


Το επιδόρπιο ήταν φρεσκότατο γαλακτομπούρεκο, το οποίο …ξέσκισε ο πρόεδρος του Ευρωκοινοβουλίου, σοσιαλιστής, Μάρτιν Σούλτς, ο οποίος το …ερωτεύτηκε σφόδρα…


Στο ένα από τα πέντε τραπέζια ο πρωθυπουργός παρέα με τον Μάρτιν Σούλτς τον οποίον είχαν κάνει… σάντουιτς (καθόταν αριστερά και δεξιά του)  Βαγγέλης Μεϊμαράκης και Βαγγέλης Βενιζέλος, ενώ δίπλα στον Α. Σαμαρά, από την μια πλευρά ο πρόεδρος του Ευρωπαϊκού Λαϊκού Κόμματος Ζοζέφ Ντολ και από την άλλη ο Γ.Γ του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου Κλάους Βέλε.


Πολύ αρνάκι και πολύ κουβέντα, που δεν παρέπεμπε καθόλου στο γνωστό «σιωπή …των αμνών».

Ροβεσπιέρος

ΣΧΟΛΙΑ

  1. aris1 avatar
    aris1 27/11/2013 19:47:56

    Eίναι αυτό που λέει ο θείος συχνά εδώ στο antinews .
    Αυτοί στα γουρουνάδικα να ξεκοκαλίζουν κοψίδια κι εμείς στους σκουπιδοντενεκέδες να ψάχνουμε λεμονόκουπες.
    Και μετά λέει δεν τους ψηφίζουμε επαρκώς για να έχουν αυτοδυναμία και αυτό τους δυσκολεύει στη χώνεψη...

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ aris1 27/11/2013 23:32:40

      Και ο Καποδίστριας ζούσε σε απόλυτη ένδοια και δεν πήρε μισθό ως Κυβερνήτης, αλλά όταν συναντούσε ξένους έπρεπε να δείχνιε περήφανος ηγέτης μιας περήφανης παρότι εξαθλιωμένης χώρας, και δεχόταν να φορέσει τα καλά του. Θέλει διάκριση το πράγμα. Μην γινόμαστε λαϊκιστές όλη την ώρα. Υπήρξαν πολλές ευκαιρίες τόσους μήνες...

      • Άκρη Άκρη avatar
        Άκρη Άκρη @ Γεώργιος Τ. 28/11/2013 06:07:34

        ''Και ο Καποδίστριας ζούσε σε απόλυτη ένδοια και δεν πήρε μισθό ως Κυβερνήτης....''
        Έλεος! Μην επιμένετε συνεχώς να ....βλασφημείτε Γεώργιε!
        Τι συγκρίνετε τώρα;

        • Γεώργιος Τ. avatar
          Γεώργιος Τ. @ Άκρη Άκρη 28/11/2013 16:40:23

          Ότι θέλετε καταλαβαίνετε. Γιατί διαστρέφετε ότι είπα; Είπα να μην κρίνουμε αρνητικά αυτό το γεγονός επειδή ακόμη και το υπόδειγμα Καποδίστριας άλλαζε συνήθειες όταν συναντούσε ξένους αξιωματούχους. Δε συγκρίνω τίποτα.

      • aris1 avatar
        aris1 @ Γεώργιος Τ. 28/11/2013 09:16:37

        Εννοείς οτι και οι δικοί μας Εθνοπατέρες ζουν σε απόλυτη ένδοια και δεν παίρνουν μισθό ως Κυβερνήτες, όπως θα ώφειλαν βεβαίως?

  2. Ρεαλιστης avatar
    Ρεαλιστης 27/11/2013 23:55:20

    Συμφωνω!!!!

  3. Ρηνα avatar
    Ρηνα 28/11/2013 08:39:20

    Μπορει η λαϊκη σοφια να λεει "καλλιο να σε ζηλευουνε παρα να σε λυπουνται" αλλα δυστυχως κανεις δεν συμπαρισταται σε καποιον που....ζηλευει. Αντιθετα ολοι ξερουμε πως η συμπονοια επερχεται μονο οταν λυπασαι καποιον. Δυστυχως αυτη ειναι η εφαμαρτη φυση του ανθρωπου.
    Στη φαση που ειμαστε καλο ειναι να μην προκαλουμε καθ οιονδηποτε τροπο, να μην κανουμε κανεναν να σκεφτεται οτι τα ....κουτσοβολευουμε, οτι εχουμε καλο καιρο μηνα Νοεμβριο και δεν χρειαζομαστε θερμανση, οτι εχουμε τα αρνακια μας τα νοστιμα απο το χωριο και τα ψαρακια μας απο τη θαλασσα που μας περιβαλλει και οτι μπορει να στριμωχτηκαμε λιγο αλλα τα καταφερνουμε εστω και με επιπλεον πιεση απο τους φιλους μας τους Ευρωπαιους. Το οτι ειμαστε large το ξερουν και οι πετρες και αυτο πληρωνουμε. Η συγκριση με τη νοοτροπια των εξω ειναι συντριπτικη εναντιον μας, ειδικα τα χρονια της λιτοτητας κι αυτο γιατι δεν εχουν ιδεα τι σημαινει η λεξη "φιλοτιμο", δεν υπαρχει καν στο λεξιλογιο τους.
    Τωρα ειναι χρονια που χρειαζομαστε συμπαρασταση απο ολους. Και η συμπεριφορα μας πρεπει να το αποδεικνυει καθε μερα οταν τα ματια τους ειναι στυλωμενα απανω μας και οταν ξερουμε οτι στο πισω μερος του μυαλου τους σκεφτονται "δεν θα πληρωνουμε εμεις για να περνατε εσεις καλα". Οπου ναναι θα μας το πουν και καταμουτρα.......

    • Hawk avatar
      Hawk @ Ρηνα 28/11/2013 09:29:37

      Μπράβο καλά τα λες, επειδή αυτοί δεν ξέρουν τι εστί φιλότιμο και είναι γαϊδούρια εγώ δεν έχω καμία διάθεση να υπερφορολογούμαι για να τρώνε τα αρνάκια τους, τα κρασιά τους και τα γαλακτομπούρεκά τους. Να πληρώνουν τα έξοδά τους καθότι είμαστε χρεοκοπημένοι μέχρι τα αυτιά και άνθρωποι πεθαίνουν καθημερινά εξαιτίας τους.