#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
22/10/2013 10:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η οικογενειακή παράδοση των Παπανδρέου



Σαν σήμερα, το 1989, ο Ανδρέας επιστρέφοντας από το Χέρφιλντ επέβαλε την Δήμητρα με το γνωστό νεύμα του, κατεβαίνοντας από το αεροπλάνο…

21 χρόνια αργότερα, από το Καστελόριζο με ένα ανάλογο νεύμα, ο γιός του έφερε στην Ελλάδα και επέβαλε την τρόικα και τα μνημόνια…

Αυτή είναι οικογενειακή παράδοση!

Ροβεσπιέρος

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Επισκέπτης avatar
    Επισκέπτης 22/10/2013 10:38:30

    Το 1988 ήταν. Θυμάμαι που η ΕΡΤ μετέδιδε συνεχώς την άφιξή του και σε κάποια στιγμή η εκφωνήτρια, Μαίρη Χατζάκη, τον αποκάλεσε "σωτήρα μας"(!!). Βέβαια, μετά από έντονες διαμαρτυρίες της ΝΔ, είχε συνέπειες από το ΕΣΡ και τελικά απομακρύνθηκε από την ΕΡΤ.

  2. Ελεάνα avatar
    Ελεάνα 22/10/2013 11:22:04

    Όσο και να εξυπηρετεί η εκ προθέσεως σύγχυση, πάντα θα είναι άλλη η Λωζάνη κα άλλη η ...Κοζάνη. Τελείως άλλες όμως.......

    • Κυθήριος avatar
      Κυθήριος @ Ελεάνα 22/10/2013 11:28:27

      Ὅσο νά πεῖς...,ἄλλο νεύμα τό ἕνα ἄλλο τό ἄλλο...
      Τό πρῶτο ἔφερε γέλια,τό δεύτερο θρήνους καί ὀδυρμούς...

      • Ελεάνα avatar
        Ελεάνα @ Κυθήριος 22/10/2013 12:09:48

        :-) Κι έτσι να το πάρουμε, το πρώτο ήταν σφάλμα επί προσωπικού, το δεύτερο ήταν εσχάτη προδοσία. Δεν συγκρίνονται.

  3. Eva avatar
    Eva 22/10/2013 11:25:17

    Μ ένα άλλο νεύμα του, όχι μπροστα στις κάμερες
    και πολύ νωρίτερα, είχε επιβάλλει στρατιές απο λαμόγια.

    • Ελεάνα avatar
      Ελεάνα @ Eva 22/10/2013 12:11:59

      Δυστυχώς την εξουσία στην Ελλάδα την ασκούν ως επί το πλείστον λαμόγια, που τα επιλέγουν φυσικά ψηφοφόροι, αναλόγων ...προσόντων!

      • Δημήτρης avatar
        Δημήτρης @ Ελεάνα 22/10/2013 12:37:38

        Οι ψηφοφόροι λαμόγια όμως είναι πάντα η πλειοψηφία...

      • Eva avatar
        Eva @ Ελεάνα 22/10/2013 17:15:11

        Όχι δεν γενικεύουμε.
        Ο Ανδρέας ήταν, που ΔΗΜΟΣΙΩΣ δήλωσε για τις μίζες της ΔΕΗ
        -Είπαμε να πάρει ένα δωράκι ο υπουργός αλλά όχι 500 εκατομμύρια!!!
        Η μαζική εισβολή των αφισσοκολητών στις ΔΕΚΟ τότε έγινε. Οι ψηφοφόροι λαμόγια τότε δημιουργήθηκαν.

  4. η Dimi avatar
    η Dimi 22/10/2013 13:39:08

    *RΕDISCOVER THE LOST ART OF DEMOCRACY*
    by George A. Panandreou - Special to CNN (TEDGlobal 10/2013)
    http://youtu.be/K79pwWpVWLc

    O Πρωθυπουργός ΔΝΤ εξακολουθεί να κυκλοφορεί ΚΑΙ
    να ΑΕΡΟΛΟΓΕΙ Aμοιβόμενος, Aσύλληπτος και Ατιμώρητος;

  5. η Dimi avatar
    η Dimi 22/10/2013 20:44:16

    Kαι για να καταλάβουμε το εύρος της ζημιάς την οποία αδιαλείπτως στην Ελλάδα προκαλεί ο αμετανόητος μαθητευόμενος μάγος, Γιώργος Ανδρέα Παπανδρέου ο οποίος, τολμά να συγκρίνει *τις δημοκρατίες μας* λέει, δηλαδή, *τη δημοκρατία* των Μπους (πατρός και υιού), Κίσινγκερ, Βρεζίνσκι, Ράμσφελντ, Ροκφέλερ, Ντικ Τσέϊνι, Ράϊς, Ολόφωτης Μανταλένας και των λοιπών διεθνών πολιτικών μιασμάτων, ων ουκ έστιν αριθμός, με την Αθηναϊκή Δημοκρατία, την οποία αποκαλεί *ΤΕΧΝΗ*. Προφανώς, θέλοντας να *τελειοποιήσει* τον αλήστου Ορισμό του Λαοπλάνου πατέρα του: *πολιτική είναι η ΤΕΧΝΗ του εφικτού.* Και, για να καταλάβουμε τη Δύναμη των Μέσων τα οποία ο επίορκος πομφόλυγας χρησιμοποιεί για να γνωστοποιήσει και να επιβάλλει τις αρλούμπες του, σε όσο το δυνατόν περισσότερα παγκοσμίως ευήκοα ώτα, χρησιμοποιεί: Όχι! μόνο το παγκόσμιας εμβέλειας καλωδιακό CNN. Αλλά και, το συμβαλλόμενο TEDGlobal του οποίου οι Αρχές, οι Στόχοι, τα Ιδανικά, μεταφράζονται και στηρίζονται σε: *Ιδέες Που Αξίζει να Διαδίδονται Παγκοσμίως.*
    Καταλάβαμε.Ήγγικεν η Ώρα να τον Συμμαζέψουμε!..

  6. Aντίοχος avatar
    Aντίοχος 22/10/2013 21:10:37

    H σημειολογία της φωτογραφίας τα λέει όλα.Μια απαστράπτουσα, ακμάζουσα Μιμή και μία ''σκιά'' ενός πρωθυπουργού στα τελευταία του χρόνια. Τότε το '89 έπεσε το πρώτο ''ντόμινο'' για την ελληνική οικονομία.Το 2010 έπεσε το τελευταίο...