#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
02/08/2011 14:49
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η κυβέρνηση απελευθερώνει τα ταξί και την ...πλατεία Συντάγματος

(Πατριδογνωσία αρχαιολογική)



Περισσότερα από 800 ανθρωπόμορφα ειδώλια, γυναικεία και ανδρικά, ομοιώματα μελών του ανθρώπινου σώματος, αρκετά σε μορφή ζώου, αγγεία, τμήματα πήλινων πλακιδίων με επίθετα ειδώλια πτηνών και διπλών κεράτων, πλήθος πήλινα σφαιρίδια. Όλα αυτά και πολλά ακόμη σε ένα μινωικό «ιερό κορυφής» σε υψόμετρο 858 μέτρων στο όρος Βρύσινα της Κρήτης, στα νότια του Ρεθύμνου. Και το εξαιρετικό εύρημα της φετινής ανασκαφικής περιόδου: Μία τετράπλευρη σφραγίδα από βαθυκόκκινο ίασπη, με χαραγμένα σημεία της μινωικής ιερογλυφικής γραφής και στις τέσσερις επιφάνειές της, που την αναδεικνύει ως τη μοναδική ως τώρα παρουσία της αρχαιότερης γραφής των Μινούτων στη δυτική Κρήτη.

Μόνο μη βγει καμιά ρεπουσιανού τύπου θεωρία ότι δεν υπήρξαν Ελληνικά αλλά ιερογλυφικά και ότι δεν υπήρξαν Έλληνες αλλά Ιερογλύφτες (ενδεχομένως γράφεται και με –ει).

Αλλά υπάρχει και ο άλλος κίνδυνος: να τα δώσουν όλα οι ελληναράδες και να αρχίσουν τις κραυγές ότι εμείς είχαμε γραφή και πολιτισμό όταν εσείς κύριοι Ευρωπαίοι της Τρόικας ξηγιόσασταν φρεσκοκομμένο βελανίδι, καρπούς ξεροσφύρι και αγριόχορτο χωρίς λαδολέμονο.

Τότε ενδεχομένως στα 1700 με 1900 π.Χ να είχε κάποιο νόημα η γραφή. Τώρα τη χρησιμοποιούμε μόνο για να γράφουμε βερεσέδια και οι Κυβερνώντες φόρους.

Καθώς δέκα έως δώδεκα δις υπολογίζονται τα έσοδα από νέα μέτρα σε εισόδημα και νέο τρόπο υπολογισμού των αντικειμενικών αξιών των ακινήτων. Τα δύο δις διαφορά είναι του διαλόγου που ξεκινά…  Η κατάληξη θα είναι το 13ο φορολογικό νομοσχέδιο του ΠΑΣΟΚ. Μπορεί να είναι και το γούρικο.



Όπως ξεκίνησε και ο διωγμός των Αγανακτισμένων από το Σύνταγμα απροκάλυπτα. Ή Κυβέρνηση θα επιλύσει τα δύο ζωτικά προβλήματα της χώρας: την απελευθέρωση των ταξί και τετραγωνικών μέτρων στην πλατεία Συντάγματος.

Πάντως η δημοσιοποίηση της φωτογραφίας του Ραγκούση να κρατάει πανό σε πορεία εργαζομένων δε λέει τίποτα. Τότε ήταν ένας απλός συνεργάτης του Παπανδρέου, όχι ο υπερυπουργός Ραγκούσης, ο οποίος με πυγμή ανθύπατου κυβερνά τους ιθαγενείς Νεοέλληνες.

Στον απόηχο των επιστολών Δούκα, που ήταν τόσο κρυφές ώστε είχαν αναρτηθεί στην προσωπική σελίδα του πρώην Υπουργού, ο Καραμανλής διαμηνύει  με νόημα ότι αυτός δεν πήγε στο ΔΝΤ για δανεικά. Ασφαλώς και αυτό αποτελεί προσωπική επιτυχία του κ. Παπανδρέου, η οποία έγινε πραγματικότητα χάρη στις υψηλές διασυνδέσεις και του ειδικού διπλωματικού βάρους του Πρωθυπουργού. Η χαρά του τοκογλύφου καταντήσαμε.

Και αφού κάποτε γράφαμε Ιερογλυφικά, ήρθε η ώρα να συνεννοούμαστε μόνο στα τοκογλυφικά…

Μικρός Οδυσσέας

ΣΧΟΛΙΑ

  1. TopGunZ avatar
    TopGunZ 02/08/2011 15:06:17

    Εγώ πάντως δηλώνω εθελοντής για την απελευθέρωση της καταπιεσμένης λίμπιντο της κοπελιάς στην πρώτη φωτό, πολύ χολοσκασμένη τη βλέπω, έχει βγει από τα ρούχα της που λένε!

  2. markos avatar
    markos 02/08/2011 15:16:35

    ναι ρε το κοριτσι κανε κατι ρε τοπγκαν

  3. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 02/08/2011 16:42:03

    Προσωπική μου εκτίμηση, και δίνοντας μια μεταφυσική διάσταση στην πάνω εικόνα, βλέπω μια διάθεση απεικόνισης της μέσης αναγνώστριας του antinews..ευφυής, καταρτισμένη, παθιασμένη, με έντονη αντίληψη κι αντιπασόκ...γι΄αυτό και το σκίσιμο των ρούχων....
    ΥΓ: Η Ρεπούση ήδη βρίσκεται στην Κρήτη με ομάδα εμπειρογνωμόνων ( του Σύριζα-ισλαμιστών λάθρο)

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ ΕΥΑ 02/08/2011 17:15:31

      Άμα είναι έτσι η μέση αναγνώστρια του antinews, εγώ ο ηλίθιος γιατί πάω για τσίπουρα με τους μέσους αναγνώστες του antinews???

      • juliet avatar
        juliet @ TopGunZ 02/08/2011 17:30:26

        Γιατί σου αρέσει να αυτομαστιγώνεσαι!

  4. Νίκος Αργεάδης avatar
    Νίκος Αργεάδης 02/08/2011 16:59:10

    "εμείς είχαμε γραφή και πολιτισμό όταν εσείς κύριοι Ευρωπαίοι της Τρόικας ξηγιόσασταν φρεσκοκομμένο βελανίδι, καρπούς ξεροσφύρι και αγριόχορτο χωρίς λαδολέμονο".

    ΜΟ, είναι δεδομένο πραγματικό ή μύθος; το αρνείσαι ως δεδομένο ή ως ιδεολογικό εργαλείο;

    • μικρός οδυσσέας avatar
      μικρός οδυσσέας @ Νίκος Αργεάδης 02/08/2011 22:16:29

      Ως ιδεοληπτικό εργαλείο

  5. Nick avatar
    Nick 02/08/2011 17:05:23

    Η κατασταση στο πασοκισταν ειναι πολυ δυσκολο να ανατραπει, και δυστυχως οι αγανακτησμενοι πολιτες δεν καταφεραν κατι ριζοσπαστικο.
    Ο λαος δεν εχει οπλα, οποτε ειναι δυσκολο να κανει κατι για τη σωτηρια της πατριδος και του λαου.
    Πλεον το μονο που ευχομαστε ειναι να αρχισουμε να αποκταμε και "αγανακτησμενους στρατιωτικους", και να πονταρουμε πως θα ειναι καλυτεροι απο τους νυν δικτατορες

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ Nick 02/08/2011 17:40:57

      Κάποια στιγμή στο Δεξί Εξτρέμ είχανε ένα ωραίο αρθράκι για την καραμπίνα ως μέσο αυτοάμυνας, χρήση, νομοθεσία, μοντέλα κλπ. Για το "ο λαός δεν έχει όπλα πάει" το σχόλιο....

      • parsifal avatar
        parsifal @ TopGunZ 02/08/2011 19:24:12

        Θα γνωρίζεις φυσικά την διαφορά λειόκαννου με ραβδωτό οπλο...
        Καραμπίνα versus G3, MP5, HK11, M-16, M1911, Glock... σημειώσατε 2.

        • TopGunZ avatar
          TopGunZ @ parsifal 02/08/2011 23:02:54

          Δεν θα πάω να παίξω counter strike στην πλατεία συντάγματος με αυτόματο επιθετικό τυφέκιο και από ότι ξέρω το Α4 με το σπαστό κοντάκι που με βολεύει λόγω κοντών χεριών δεν το κόβω να μπορώ να το πάρω με άδεια σπίτι μου. Stopping power για... ενδοοικιακή χρήση θέλουμε. Τώρα εντάξει, αν είναι να πάμε σε σοβαρές κατστάσεις, προτιμώ να ακροβολιστώ σε καμιά ταράτσα, είμαι καλός στη γεωμετρία οπότε θα σου ζητήσω προτάσεις για τυφέκιο ακροβολιστή.

          • TopGunZ avatar
            TopGunZ @ TopGunZ 02/08/2011 23:05:15

            Αλήθεια, το ΧΜ8 κυκλοφορεί στα μέρη μας?

  6. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 02/08/2011 17:25:53

    TopGun
    Πάντα μπορούμε να διορθώνουμε τα λάθη μας..όλοι εκτός από τον Ραγκούση

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ ΕΥΑ 02/08/2011 17:42:41

      Ο TopGunZ δεν κάνει ποτέ λάθος, αναβάλλει απλώς το να κάνει το σωστό.

  7. danaos avatar
    danaos 02/08/2011 17:56:21

    Η γλώσσα, η ρητορική και η γλωσσοπλασία του Πασόκ δεν είναι ιερογλυφικά αλλά πέρα για πέρα κατανοητά στον απλό κόσμο!Σε απόλυτη αρμονία το σημαίνον με το σημαινόμενο για να καταλαβαίνουμε ακριβώς τι θέλουν να πουν.Πάρτε ένα παράδειγμα:
    Βάο, γάο, δάο

    Ζινώντας αποβίδονο σαβίνι
    κι απονιβώντας ερομιδαλιό,
    κουμάνισα το βίρο του λαβίνι,
    με σάβαλο γιδένι του θαλιό.

    Κι ανέδοντας έν’ άκονο λιβίνι,
    που ραδαγοσαλούσε τον αλιό,
    σινέρωσα τον άβο του ραβίνι,
    σ’ εν άφαρο δαμένικο ραλιό.

    Σουβέροδα στ’ αλίκοπα σουνέκια,
    μες στ’ άλινα που δεν εσιβονεί,
    βαρίλωσα τ’ ακίμορα κουνέκια,

    και λαδαμποσαλώντας την ονή,
    καράμπωσα το βούλινο δινάρι,
    σαν άλιφο τουνέσι που κινάρει.

    Ναπολέων Λαπαθιώτης

    • k. avatar
      k. @ danaos 02/08/2011 21:32:44

      καλιαρντά;; το ΠΑΣΟΚ μόνο π@@στικα ξέρει!

  8. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 02/08/2011 18:31:07

    Δαναέ
    το ποίημα απευθύνεται, όχι στον απλό λαουτζίκο, αλλά στους πραγματικά ευφυείς Έλληνες του 19%!!!

    • juliet avatar
      juliet @ ΕΥΑ 02/08/2011 21:06:46

      Καλησπέρα ,
      σήμερα ,μέρα-μεσημέρι μου έπεσε η μαγκία Πατησίων -Ομόνοια.
      Εύα,δεν χρειάζεται η Ρεπούση να πάει Κρήτη ,εκεί θα βρεί οτι της χρειάζεται.
      Φίλος βουλευτής,μου είπε σήμερα ,δεν υπάρχει φως απο πουθενά.Τόσο έξυπνα μεθοδέψανε την καταστροφή,δεν μιλά κανένας.
      Δαναέ,νομίζω ότι σε λίγο θα μιλάμε όλοι τη γλώσσα του Λαπαθιώτη ,η κατάσταση είναι τραγική.Σήμερα διαπίστωσα τι είναι να τρέχεις στο δρόμο όχι γιατί βιάζεσαι αλλά γιατί φοβάσαι.

  9. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 02/08/2011 21:15:23

    Juliet
    Νομίζω ότι η συγκεκριμένη δε θα κινδύνευε..πρώτον, διότι θα βρίσκονταν στο φυσικό της περιβάλλον και, δεύτερον....μέχρι και οι λάθρο, ένα γούστο θα το έχουν..δε μπορεί!

  10. juliet avatar
    juliet 02/08/2011 21:35:51

    Αυτό είναι σίγουρο,δεν μιλούσα γι΄αυτή .Εγω που μπορώ να αμυνθώ ,για πρώτη φορά αισθάνθηκα αδύναμη.Ανθρώπους με φάτσες που θύμιζαν την κόλαση του Dante,αόρατοι που ανα πάσα στιγμή θα γινόντουσαν ορατοί.
    Ζείτε εκτός Αθηνών ,και εγώ δεν χρησιμοποιώ το κέντρο ,μένω ψηλά .Κατάλαβα τι ζούνε οι άνθρωποι του κέντρου.Το επιδιώκουν .Δεν είναι δυνατόν αυτές οι φάτσες να πλήρωσαν για να έλθουν ,αυτοί είναι ανθρωπάκια.
    Πάω να ταΐσω το Ρόκο,καλό γατάκι , αλλά λες το όνομα να φταίει,κλεφτράκος μας βγήκε.
    Καληνύχτα ,αύριο, έχω δύσκολη μέρα.