Η ιστορία επαναλαμβάνεται ως φάρσα
03/02/2015 15:57
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η ιστορία επαναλαμβάνεται ως φάρσα

Αρκεί κάποιος να δει τα πρωτοσέλιδα των εφημερίδων αμέσως μετά τη νίκη του Γιώργου Παπανδρέου.

Η ιστορία επαναλαμβάνεται ως φάρσα και ως τραγωδία. Αρκεί κάποιος να δει τα πρωτοσέλιδα των εφημερίδων αμέσως μετά τη νίκη του Γιώργου Παπανδρέου.

Κόντρα με τις Βρυξέλλες, σκληρή διαπραγμάτευση, στήριξη από τους Αμερικανούς, τέλος στα υπουργικά οχήματα, άδεια υπουργικά γραφεία, πόλεμο στο ρουσφέτι, διαφάνεια και αξιοκρατία,έκτακτος φόρος στα μεγάλα ακίνητα και έκτακτη εισφορά στα κέρδη επιχειρήσεων, κοσμούν τα εξώφυλλά των εφημερίδων.

Το αποτέλεσμα είναι γνωστό σε όλους μας.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Άλυτη Εξίσωση avatar
    Άλυτη Εξίσωση 03/02/2015 16:33:33

    Oι φράουλες και τα ξινόμηλα μπορεί να είναι δύο φρούτα, αλλά οι ...γεύσεις τους δεν έχουν τίποτε κοινό! :-)

  2. Ιαπετός avatar
    Ιαπετός 03/02/2015 16:44:08

    Οι ψηφοφόροι φράουλες ψήφισαν, ξινίμηλα θά φάνε.

    • Άλυτη Εξίσωση avatar
      Άλυτη Εξίσωση @ Ιαπετός 04/02/2015 09:13:33

      Οι ψηφοφόροι που ΞΕΡΟΥΝ γιατί ψήφισαν φράουλες και όχι ξινόμηλα, θα περιμένουν ήσυχα, να γίνουν βρώσιμες οι φράουλες .... Φράουλες Ανανάσα : Ευδοκιμούν στην Ελλάδα όλο το χρόνο, με εποχή κορύφωσης της παραγωγής τους, από Απρίλιο έως και Ιούλιο.

  3. Ιαπετός avatar
    Ιαπετός 03/02/2015 17:34:48

    Διαβάζω από τό επίσημο!!! προφίλ τού Βαρουφάκη, ο οποίος απαντά σέ μιά queenmikaela: «έχω εσάς για τη δουλειά κυρία μου. Ο Βαρουφάκης όταν κατουράει δεν την τινάζει.» Τί εννοεί εδώ ο «ποιητής» γιάνης (μέ ένα νί); Φράουλα ή ξινόμηλο; Ά ρέ Κουράκη. Η «ποίησή» σου άφησε εποχή.

    • Άλυτη Εξίσωση avatar
      Άλυτη Εξίσωση @ Ιαπετός 04/02/2015 09:18:13

      Αν πρόκειται για ορίτζιναλ Βαρουφάκειο γραφή - που συγχωρέστε με αλλά καθόλου δεν μοιάζει -, μάλλον από δεν λύσατε τον ...γρίφο σωστά. Δοκιμάστε ξανά με άλλο ...φρούτο. Σε κίτρινο κάτι.

      • Άλυτη Εξίσωση avatar
        Άλυτη Εξίσωση @ Άλυτη Εξίσωση 04/02/2015 09:27:35

        Υ.Γ : https://twitter.com/queenmikaela_ Αν πεισθήκατε τώρα εσείς αγαπητέ, οτι εδώ ...συνομιλεί πραγματικά ο κ. Βαρουφάκης με την εν λόγω ...χαριτολογούσα, να είστε λίγο πιο προσεκτικός, γιατί τόσο απεγνωσμένα επιζητάτε την ''πίστη'', που καταλήγετε αναπόφευκτα στην πλάνη! :-)

  4. Διογένης avatar
    Διογένης 03/02/2015 18:44:27

    Και ταξίδια, αγαπητό antinews. Πολλά ταξίδια! Θυμάστε τον ΓΑΠ που γύριζε τας Ευρώπας και τα Αμερικάς για να βάλει το "πιστόλι πάνω στο τραπέζι" κατά των κακών κερδοσκόπων; Κάτι τέτοιο δεν κάνει τώρα και ο Βαρουφάκης προσποιούμενος ότι "διαπραγματεύεται" μέχρι να μας πάρει και να μας σηκώσει; Μια ψευτοδιαπραγμάτευση σκέτη καταστροφή, που μειώνει ανησυχητικά τις ημέρες ζωής της ελληνικής οικονομίας, δίδοντας όμως στο πόπολο την αναγκαία πολιτικη ντόπα για να συνεχίσει να στηρίζει αυτή την άθλια κυβέρνηση Τσίπρα-Βαρουφάκη. Ειλικρινά όλοι αυτοί οι "άπειροι", κατά Δραγασάκη, υπουργοί, μου είναι απολύτως συμπαθείς. Νομίζουν ότι θα κυβερνήσουν, όπως το νόμιζαν και οι υπουργοί του ΓΑΠ. Και μετά ήρθε η τρόικα. Τώρα μας έρχεται κάτι πολύ χειρότερο, που ούτε το διανοούμαστε, όπως και τότε δεν διανοούμασταν την τρόικα.

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Διογένης 03/02/2015 19:31:16

      Πολύ σωστός!

  5. Κληρικός  της  εορτολογικής   καινοτομίας avatar
    Κληρικός της εορτολογικής καινοτομίας 03/02/2015 22:11:18

    Κάτι για διαφθορά στη χώρα(μας) ψέλλισε ο Αλέξης ή μου φάνηκε; Μπροστά στον Ρέντσι; Ποιος άραγε πριν πέντε χρόνια είπε κάτι παρόμοιο; Λέτε να η ιστορία να επαναληφθεί;

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Κληρικός της εορτολογικής καινοτομίας 03/02/2015 23:14:36

      Το έχω πει πολύν καιρό τώρα. Είναι ο συνεχιστής του ΓΑΠ με τον ίδιο οικονομικό σύμβουλο (Βαρουφάκης λέγεται για όποιον δεν ξέρει).

      • Fotini avatar
        Fotini @ Γεώργιος Τ. 04/02/2015 01:47:20

        Μόνο πού αὐτή τήν φορά τό σχέδιο εἶναι ὁργανωμένο καλλίτερα. Θά πετύχη; ᾿Εμετικό τό "γλύψιμο" ὅλων τῶν 'ΜΜΕ" καί μπουγάδα ἐγκεφάλων συγχρόνως. Στό ἴδιο ἔργο θεατές!