Η Ντόρα στο Υπουργείο Οικονομικών;
05/06/2014 19:50
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η Ντόρα στο Υπουργείο Οικονομικών;

Μυστική συνάντηση είχαν νωρίς το μεσημέρι της Παρασκευής ο Αντώνης Σαμαράς και η Ντόρα Μπακογιάννη, λίγα εικοσιτετράωρα πριν από την οριστικοποίηση του ανασχηματισμού.

Σύμφωνα με τον Βηματοδότη, ο Πρωθυπουργός έχει ήδη καταλήξει στον διάδοχο του Στουρνάρα. Πρόκειται για ένα όνομα που, όπως αναφέρει το ρεπορτάζ, μόλις ανακοινωθεί, «δεν θα πιστεύουμε στα μάτια μας». Στο ερώτημα αν το «πρόσωπο- έκπληξη» είναι κοινοβουλευτικός ή εξωκοινοβουλευτικός η απάντηση είναι σαφής: «Θα είναι κοινοβουλευτικός».

Άρα συνοψίζουμε:

Πρώτον αποκλείονται «οι εξωτικοί» που έλεγε κι ο Γιαννόπουλος.

Δεύτερον πρόκειται για πολιτικό βεληνεκούς με μακρά εμπειρία και ενδεχομένως οικογενειακή παράδοση.

Η καλή σχέση με τον Αντιπρόεδρο της Κυβέρνησης και Μέγα Δούκα του ΠΑΣΟΚ/ Ελιά/Δημοκρατικές Δυνάμεις/κάτω και το άλλο ψηφίο θεωρείται επιθυμητό προσόν.

Το ιδανικό θα ήταν να πίστευε στο Μνημόνιο πριν αυτό έρθει στη χώρα μας, κάτι σαν προ Μνημονίου προφήτης ένα πράγμα.

Τούτων δοθέντων και επειδή η λογική όπως και η Καραγιώργη Σερβίας είναι μονόδρομος η απάντηση στον «γρίφο» είναι μία: Ντόρα !!!

Μικρός Οδυσσέας


ΥΓ: Μυστική συνάντηση Αντώνη Σαμαρά - Ντόρας Μπακογιάννη

Μυστική συνάντηση είχαν νωρίς το μεσημέρι της Παρασκευής ο Αντώνης Σαμαράς και η Ντόρα Μπακογιάννη, λίγα εικοσιτετράωρα πριν από την οριστικοποίηση του ανασχηματισμού.

Η συνάντηση έγινε στο πατρικό σπίτι του πρωθυπουργού στην Μουρούζη, σε απόσταση λίγων εκατοντάδων μέτρων από το Μέγαρο Μαξίμου. Οι δυο τους συζήτησαν τις τελευταίες εξελίξεις και το κλίμα λέγεται ότι ήταν αρκετά καλό, αλλά συγκεκριμένες αποφάσεις δεν υπήρξαν.

Οι πάγοι έλιωσαν και μετά από δύο χρόνια οι δύο πολιτικοί συναντήθηκαν και συνομίλησαν ανοικτά και χωρίς ενδιάμεσους. Η τελευταία φορά που συνομίλησαν ήταν λίγο μετά τις εκλογές του Μαΐου του 2012, χρονικό σημείο κατά το οποίο οι δυο τους συμφώνησαν να συμμαχήσουν εν όψει της επόμενης εκλογικής αναμέτρησης του Ιουνίου, οπότε και η ΝΔ επικράτησε.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Χμμμμμμ avatar
    Χμμμμμμ 05/06/2014 20:52:56

    Ελααααααα μην τα γράφεις μισά. πες και ότι θα προτείνουμε για πρόεδρο της Δημοκρατίας τον Κωνσταντίνο Μητσοτάκη.

    • Μ.Ο. avatar
      Μ.Ο. @ Χμμμμμμ 06/06/2014 10:04:53

      Για τη Γιάννα λένε για ακόμη μία φορά

  2. Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
    Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 05/06/2014 21:26:49

    Μικρέ, είσαι μεγάλη σουπιά! Θα έπαθε ταχυπαλμία η γυναίκα διαβάζοντας το άρθρο σου.

    • Βλάμης avatar
      Βλάμης @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 05/06/2014 22:03:01

      Ταχυπαλμία? Μπα... Η Ντόρα, είναι ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ σουπιά από τον Μικρό. Έχει και πλάν μπί και πλάν σί... ταχυκαρδίες δεν πάθαινε στα νιάτα της, θα πάθει τώρα, στα γερατειά της?

    • apostolis-kastoria avatar
      apostolis-kastoria @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 09/06/2014 11:35:15

      Καλά θα ήταν να το παίρναμε για αστειάκι , έλα όμως που το σενάριο παίζει σοβαρά σήμερα στα κανάλια ??? Η συνάντησή τους μήπως κάτι λέει ??? Μήπως αν στείλει το 0,3 % για επίτροπο στην Ευρώπη θα μας ικανοποιήσει ??? Κατά την άποψή μου μια χαρά ήταν στο σπιτάκι της . Τι την ήθελε και την ξαναγύρισε ο Σαμαράς στην πολιτική σκηνή ???

  3. ΞΕΝΟΦΩΝΤΑΣ avatar
    ΞΕΝΟΦΩΝΤΑΣ 05/06/2014 22:04:53

    okay, over !!!

  4. Petronius avatar
    Petronius 05/06/2014 23:37:17

    Μικρέ, σου αξίζει ένα choκολατάκι!

    • my way avatar
      my way @ Petronius 06/06/2014 07:19:02

      Σοκολατάκια και καραμελίτσες, έχει διδαχθεί να μην παίρνει από αγνώστους. Για προσέξτε, γιατί υπάρχει και ο Σφακιανάκης.

    • Μ.Ο. avatar
      Μ.Ο. @ Petronius 06/06/2014 10:06:43

      Σε μπουγάcha δεν έχουμε τίποτα;;;

      • my way avatar
        my way @ Μ.Ο. 06/06/2014 10:49:07

        'H και το προτιμότερο, σε μια γλυκιά Cheχα;

  5. Χαλκιδέος avatar
    Χαλκιδέος 06/06/2014 00:40:22

    Μπα! Η Ντόρα πλέον δεν προκαλεί έκπληξη. Έκπληξη θα προκαλούσε αν διόριζαν τον ίδιο τον Μητσοτάκη! :)

  6. Μικρασιάτης.. avatar
    Μικρασιάτης.. 06/06/2014 03:30:20

    Αν είναι να κανει σωστα τα δουλεια, και να μοιασει δικαια το φορολογικα βαρη, ας ερθει και η ...Κρ Λαγκαρντ. Δεν αντεχεται άλλο ο Στουρνάρας...

    • η Dimi avatar
      η Dimi @ Μικρασιάτης.. 06/06/2014 11:52:21

      Η Κρ Λαγκάρντ, είναι fully-booked και Δεν προλαβαίνει. Έχει 4ετή Premium-Solarium Προ-κράτηση και σιγά μη χάσει τις πανάκριβες χλιδάτες συνεδρίες της, προς χάριν του κάθε άχρηστου-τεμπέλη-ρέμπελου του Νότου, που με στερήσεις και το αίμα του, Πλατίνα τις πληρώνει!! Είναι και νιόπαντρη η κοπέλα η οποία, μέχρι πρότινος, και κατά δήλωσή της, είχε θεματάκι με τη τεστοστερόνη. Τώρα πιά, Δεν έχει. Προφανώς, επειδή της κυρίας ο νεαρός κύριος, είναι κατά τι μεγαλύτερος από τον μεγαλύτερό της γιό. Είδες προόδους το ανοργασμικό ΔιΝεΤου;;

  7. Η άλυτη εξίσωση avatar
    Η άλυτη εξίσωση 06/06/2014 07:14:57

    Αχ τι καλά! Μόνο να μην στερηθούμε τον Κυριάκο εξ αιτίας αυτής της καταπληκτικής επιλογής. Πως θα σωθεί η χώρα αν δεν συμβάλλουν οι πλέον εκλεκτοί στην προσπάθεια; Κι εκείνη την Αλεξία, γιατί όχι στο Υπουργείο Πολιτισμού; Ούτε ένας Άριστος δεν επιτρέπεται να μείνει στα μετόπισθεν.

    • my way avatar
      my way @ Η άλυτη εξίσωση 06/06/2014 07:40:12

      Μεσ' την καλή χαρά, σας βρίσκω. Συγχαίρω.

  8. naftis avatar
    naftis 06/06/2014 09:08:54

    Δυναστεία μεν αλλά ταλέντα στην πολιτική, δεν μπορούμε να το αμφισβητήσουμε αφού επιβιώνουν με οποιαδήποτε κατάσταση, λασπολογία ή πόλεμο. Να γίνει καλύτερα η πρώτη γυναίκα πρόεδρος της Δημοκρατίας. Τουλάχιστον δεν είναι ηθοποιός, δημοσιογράφος,συνθέτης, τραγουδιστής ή ποδοσφαιριστής, αθλητής (σύμφωνα με την νέα μόδα βουλευτών - ευρωβουλευτών). Κι ας διαφωνώ σε αρκετά που υποστηρίζει. Γιατί όπως πάμε αν βάλει υποψηφιότητα για βουλευτής στην χώρα μας ο Τούρκος ηθοποιός που έπαιζε τον Σουλειμάν, θα βγεί και μάλιστα πρώτος σε σταυρούς.

    • apostolis-kastoria avatar
      apostolis-kastoria @ naftis 09/06/2014 11:13:49

      Τουλάχιστον δεν είναι ηθοποιός, δημοσιογράφος,συνθέτης, τραγουδιστής ή ποδοσφαιριστής, αθλητής (σύμφωνα με την νέα μόδα βουλευτών - ευρωβουλευτών) . ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΙΠΟΤΕ ΑΠΟ ΟΛΑ ΑΥΤΑ , ΤΙ ΕΙΝΑΙ ? ΕΝΑ ΤΙΠΟΤΕ ? ΜΑΛΛΟΝ ΞΕΧΑΣΑ . ΕΙΝΑΙ ΚΟΡΗ ΤΟΥ ΜΗΤΣΟΤΑΚΗ . ΑΝΤΕ ΚΑΙ ΤΟΝ ΜΗΤΣΟΤΑΚΗ ΠΡΟΕΔΡΟ ΤΗΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ . ΑΦΟΥ ΤΟΥΣ ΘΕΛΕΙ Ο ΛΑΟΣ !!!

  9. Xωρίς μάσκα avatar
    Xωρίς μάσκα 06/06/2014 11:56:25

    Κακό του κεφαλιού του {Σαμαρά}.Δεν φτάνει που έκανε σ'όλα τα μέτωπα ότι μπορούσε,για να μην πάει καλά η Ν.Δ.{Η Ντόρα}.Πάει καλά ο Σαμαράς;Ας αφήσει τον Στουρνάρα τότε.Η κυρία θα τον αποτελειώσει.

  10. κοινός νούς avatar
    κοινός νούς 06/06/2014 13:23:19

    Μόλις διάβασα ότι σύμφωνα με το βήμα είχαν συνάντηση ο Αντώνης με την Ντόρα . Αν τα έχουν βρεί και αν συμφωνήσουν σε μιά φιλελεύθερη πολιτική και αν θέλει το 8 % ας ακολουθήσει , τότε μπορεί να αλλάξει και το κλίμα στην χώρα . Ηδη με μείωση μόλις 0,9 του ΑΕΠ το πρώτο τρίμηνο , με τον ήπιο χειμώνα και την άνοδο του τουρισμού μπορεί να περάσουμε σε θετικό ΑΕΠ από αυτόν το τρίμηνο που τελειώνει και τον Σεπτέμβρη να μιλήσει αλλιώς με τους ξένους . Ας ξαναγυρίσει η ΝΔ στις αστικές της παραδόσεις και δεν θα χάσει .

  11. MCA avatar
    MCA 06/06/2014 13:28:36

    Περισσότερες πιθανότητες υπάρχουν να κερδίσω το Λόττο παρά να δεχόταν ποτέ η κυρία Μπακογιάννη να αναλάβει το υπουργείο οικονομικών. Αυτές είναι θέσεις που καίνε. Δεν είναι για κομψούς, καθώς πρέπει πολιτικούς.

  12. Factorx avatar
    Factorx 06/06/2014 13:35:41

    Στο πατρικό σπίτι του πρωθυπουργού συναντήθηκαν περί τη 1 το μεσημέρι της Παρασκευής ο ίδιος ο Αντώνης Σαμαράς και η κυρία Ντόρα Μπακογιάννη. Λίγα 24ωρα πριν από τον ανασχηματισμό της κυβέρνησης, οι κ.κ. Σαμαράς και Μπακογιάννη είχαν, σύμφωνα με πληροφορίες, μία συζήτηση για τις τελευταίες πολιτικές εξελίξεις, σε καλό κλίμα, αλλά χωρίς συγκεκριμένες αποφάσεις. Η τελευταία φορά που είχαν οι δύο πολιτικοί ήταν λίγο μετά τις εκλογές του Μαΐου του 2012. Μένει να δούμε εάν αυτό το «ξεπάγωμα» των σχέσεών τους σηματοδοτεί εξελίξεις Από το Πρώτο Θέμα - χα χα χααααααα

    • my way avatar
      my way @ Factorx 06/06/2014 13:49:40

      Με τι γελάμε; Με το Πρώτο Θέμα, με την είδηση, με την ενδεχόμενη υλοποίηση των φημών; Με τι;

      • Karanus avatar
        Karanus @ my way 06/06/2014 13:56:58

        Με τα χάλια μας...

      • my way avatar
        my way @ my way 06/06/2014 14:06:26

        Σίγουρα όχι με την είδηση. Εχει επιβεβαιωθεί από όλα τα ΜΜΕ και το διαδίκτυο.

        • Η άλυτη εξίσωση avatar
          Η άλυτη εξίσωση @ my way 06/06/2014 16:14:32

          Χαχαχαχα!! Μάλλον άπαντες γελάμε, για να μην κλαίμε....

  13. Xωρίς μάσκα avatar
    Xωρίς μάσκα 06/06/2014 14:08:49

    Στον my-way:Με το μαύρο μας το χάλι γελάμε!

  14. Δήμητρα avatar
    Δήμητρα 08/06/2014 08:49:25

    ....Είναι γλυκό το πιοτό της εξουσίας ...... (αμαρτίας, αν δεν απατώμαι...., έλεγε κάποιο παλιό άσμα....). Μήπως, εξ' αιτίας άστοχων επιλογών, πρόσωπα -που έχουν προσφέρει....αρκετά στην ελληνική κοινωνία(.....)- και διψασμένα για εξουσία και προβολή - επί σκηνής- φορώντας απλώς, το μανδύα της "προσφοράς"......θα οδηγήσουν πολλούς να πιουν ...το κώνειο;.....