#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
17/01/2012 20:37
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ευχετήριο μήνυμα του ΓΑΠ στον Σαμαρά πριν φύγει για Κόστα Ρίκα

[caption id="attachment_143379" align="alignnone" width="600" caption="Άποψη από τις πανέμορφες παραλίες της Costa Rica"][/caption]

Ξεκινάμε «ιερό» ιδεολογικό πόλεμο κατά του κόμματος της κυρίας Τζούλια, «ποτέ πια σταυρωμένα μπούτια». Αν και ήδη έχει πάρει με το μέρος της φανερά έναν Κύπριο βουλευτή, ο οποίος και ανοίγει σαμπάνιες κατά ριπάς στα πόδια της, η «ιδέα» της  γυναίκας ως κρέας στο "τσιγκέλι" του περιπτερά και του «αδελφού» Πακιστανού στο φανάρι, είναι εξόχως αποκρουστική και ντεμοντέ: η Τσιτσιολίνα  άλλωστε ήταν «φαινόμενο» των ‘80ς…

Και η φωνή των παρελάσεων και των αθλητικών μεταδόσεων του ελληνικού βορρά,  φέρεται να είναι μπλεγμένη σε εγκληματική οργάνωση που ξέπλενε το χρήμα μέσω κερδισμένων κουπονιών του ΟΠΑΠ. Πάντως από τον προηγούμενο Νοέμβριο ήταν λένε σε καθεστώς εργασιακής εφεδρείας…

Αυτά βλέπει ο ΓΑΠ και αναχωρεί για τη γειτονική Κόστα Ρίκα προκειμένου να προεδρεύσει στις εργασίες του Συμβουλίου της Σοσιαλιστικής Διεθνούς που θα πραγματοποιηθούν στις 23-24 Ιανουαρίου στο Σαν Χοσέ. Η σύνοδος φιλοξενείται από το τοπικό Εθνικό Απελευθερωτικό Κόμμα (PLN) και σύμφωνα με την επίσημη ανακοίνωση, οι συζητήσεις θα επικεντρωθούν στην οικονομική κρίση και στην κλιματική αλλαγή, θέματα στα οποία έχει πρωταγωνιστήσει και συνδυάσει στην πράξη ο ίδιος. Θα αναλύσει πως κατάφερε εν μέσω της κρίσης να βγάλει  «έξω από τα ρούχα τους» 11 εκατομμύρια Έλληνες.

Ο κ. Παπανδρέου θα ανοίξει τις εργασίες της Συνόδου την προσεχή Δευτέρα μαζί με την Πρόεδρο της Κόστα Ρίκα, Λάουρα Τσιντσίγια .

[caption id="attachment_143382" align="alignnone" width="600" caption="Για να μην λένε οι αναγνώστριές μου ότι βάζω μόνο ωραίες γυναίκες. Εδώ η νέα μόδα στο Λονδίνο που έρχεται και στην Ελλάδα: κυκλοφορούμε με τα σώβρακα πριν μας τα πάρουν κι αυτά."][/caption]

Αμέσως μετά οι ηγέτες της Σοσιαλιστικής Διεθνούς από την Λατινική Αμερική, την Αφρική και Ευρωπαϊκές χώρες θα μιλήσουν με κεντρικό θέμα: «Επαναπροσδιορίζοντας αγορές στη Δημοκρατία και υπερβαίνοντας την κρίση με την ανάπτυξη της πραγματικής οικονομίας».

Ο τέως Πρωθυπουργός θα αναπτύξει το θέμα «από τον Παπανδρέου στον Παπαδήμο: πως μετατρέπουμε ένα κράτος σε κοινότητα ιθαγενών».

Υπενθυμίζεται ότι ανάλογη επιτυχία είχε η επίσκεψη που είχε κάνει πραγματοποιήσει  στα τέλη του 2009 στον Άγιο Δομίνικο  και πάλι για τη χειμερινή Σύνοδο της Σοσιαλιστικής Διεθνούς έχοντας προκαλέσει πικρόχολα σχόλια από τους κακεντρεχείς.

Όταν είπε στο Πολιτικό Συμβούλιο «εδώ είμαι, εμένα να βαράτε» ήταν σχήμα λόγου, δεν χρειάζεται να το πάρουμε τοις μετρητοίς.

Αποκλειστικές πληροφορίες αναφέρουν ότι ο ίδιος ο ΓΑΠ απέστειλε  προσωπικό SMS  στον Αντώνη Σαμαρά με την ευκαιρία της ονομαστικής του εορτής:

«Ειλικρινά σου εύχομαι κι ας θύμωσες μαζί μου, την επόμενη γιορτή να κάνεις στου Μαξίμου».

Απέδειξε έτσι έμπρακτα τον πολιτικό του πατριωτισμό αλλά και τον πατριωτισμό του. Γιατί σε λίγο θα είμαστε όπως λέει και το διαχρονικό άσμα: «άλλος για Χίο τράβηξε, πήγε, άλλος για Κόστα Ρίκα κι άλλος τρώει παντοφλιές από μια Μαρίκα»…

Μ.Ο.

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. julia avatar
    julia 17/01/2012 20:49:49

    Λέω να σε βάλω στο επικρατείας!

  2. Τιγράνης avatar
    Τιγράνης 17/01/2012 21:11:31

    "μαζί με τον Πρόεδρο της Κόστα Ρίκα, Λόρα Τσιντσιλά (ωραίο μπρουτάλ αντρικό όνομα)"


    Η Πρόεδρος της Κόστα Ρίκα, η Laura Chinchilla Miranda, τυγχάνει γυναίκα, και μάλιστα είναι η πρώτη γυναίκα πρόεδρος της χώρας!!!!!

    • factorx avatar
      factorx @ Τιγράνης 17/01/2012 21:40:46

      Σωστός. Κατόπιν τούτου η αβλεψία του ΜΟ διορθώθηκε και ο ίδιος ο ΜΟ αναζητείται δια τα περαιτέρω

    • Y. avatar
      Y. @ Τιγράνης 17/01/2012 21:45:32

      ...η δε χώρα δεν διατηρεί στρατό

    • Μ.Ο. avatar
      Μ.Ο. @ Τιγράνης 17/01/2012 22:14:36

      Σας καταγγέλω ως κοινωνικούς ρατσιστές. Απαγορεύεται έναν Πρόεδρο να τον λένε Λάουρα;

      • ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
        ΝΙΚΟΛΑΣ @ Μ.Ο. 17/01/2012 23:20:26

        Καθόλου. Εδώ γνωστός ηθοποιός που έπαιξε σε σπουδαίες ταινίες λεγότανε Μαρία (Klaus Maria Brandauer, http://www.imdb.com/name/nm0001970/)

        Άσχετο: Υπήρξε κάποια πρωθυπουργός μακρινής χώρας που τη λέγανε κυνήγι. Μην απορούμε λοιπόν με ότι κι αν ακούσουμε πλεόν.
        Sylvie Kinigi, Burundi
        Prime Minister, 1993-1994.
        http://womenshistory.about.com/od/rulers20th/a/women_heads.htm

      • daughter of mercy avatar
        daughter of mercy @ Μ.Ο. 18/01/2012 00:52:38

        Ορθά!είναι όνομα το Λάουρα, Κλαούντια που είναι και πιο αρχοντικό!

  3. M.O. avatar
    M.O. 17/01/2012 21:24:57

    Στην ειδησιογραφία διαβάσαμε για "τον Πρόεδρο", αποκλείεται οι ταγοί της ενημέρωσης να κάνουν λάθος...
    Γιατί κύριε Τιγράνη απαγορεύεται έναν Πρόεδρο να τον φωνάζουν Λόρα;

    • Τιγράνης avatar
      Τιγράνης @ M.O. 17/01/2012 23:45:29

      Εδώ φωνάζανε άλλους κι άλλους Μπέμπα Μπλανς και Σούλα, στην προεδράρα θα κολλήσουμε; Πάντως δύο τινά πρέπει να συμβαίνουν: είτε ο ειδησιογράφος γνωρίζει το θέμα... από μέσα είτε έχεις πέσει θύμα παρεν-δυτικής προπαγάνδας.

  4. Y. avatar
    Y. 17/01/2012 21:43:57

    Δικό αμς παιδί (..αχ αυτά τα δικά μας παιδιά), αλλά και της εκκλησίας (προσωπικός φίλος του Άνθιμου). Σύμβουλος διοίκησης της ΕΡΤ3, όταν ανέλαβε ο Σπηλιόπουλος το ’07, που τον διατήρησε ο Μπλιάτκας από το ’10 και μετά

    • Μ.Ο. avatar
      Μ.Ο. @ Y. 17/01/2012 22:40:58

      !!!

  5. julia avatar
    julia 17/01/2012 21:48:42

    Tιγράνη,
    άσε τον Φάκτορα να λέει γι΄αβλεψία ,περίμενε τη πρόσκληση....νέο παιδί....μπέρδεψε τα μπούτια του, εξ ου και η εξαφάνιση .

  6. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 17/01/2012 22:17:06

    Α..FX, ΜΟ, ευχαριστούμε για τη φωτό...είναι το όνειρο κάθε γυναίκας να δει άντρα με σωβρακάκι χρώματος ροζ-καρπουζί....

    • victoria (true) avatar
      victoria (true) @ ΕΥΑ 17/01/2012 23:32:07

      Πες τα!

      • ΕΥΑ avatar
        ΕΥΑ @ victoria (true) 18/01/2012 15:16:42

        Όπως κατάλαβες, από τα must του φετινού χειμώνα είναι: σώβρακο, μπουφάν, κασκόλ και καλτσούλα σε μαύρο...Για τους πιο προχωρημένους, αντί για ροζ-καρπουζί, προτείνονται εσώρουχα σε πράσινο-λαχανί, καθώς και σε έντονο πορτοκαλοκόκκινο (σαν τα χαλιά της Μοιραράκη )... συνδυασμένα άψογα με κάλτσα σε μπλε-ηλεκτρίκ.....

  7. M.O. avatar
    M.O. 17/01/2012 22:37:23

    Και εσείς ρατσίστρια λοιπόν.
    Να κρατήσετε το Επικρατείας, θα με βγάλει ο λαός

  8. Μ.Ο. avatar
    Μ.Ο. 17/01/2012 22:39:38

    Παρακαλώ, υποχρέωση μας. Αν έχεις μείνει πόσω στη μόδα Εύα, ειλικρινά λυπόμαστε

  9. Δαναός avatar
    Δαναός 17/01/2012 22:40:01

    ΑΠΟΚΑΛΥΠΤΟΥΜΕ ΤΙΣ ΑΓΝΩΣΤΕΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ ΤΟΥ ΚΩΣΤΑ ΡΟΔΙΝΟΥ
    1ο. Αθλητής
    17ο Εργασιακό Πρωτάθλημα Καλαθοσφαίρισης Ρεθύμνου | Tρίτη αγωνιστική.
    Ένα δυνατό παιχνίδι, με πολλές εναλλαγές στο σκορ, κυρίως στα τελευταίο δεκάλεπτο είχαμε μεταξύ της ομάδας των Εργαζομένων του Πανεπιστημίου και των Φοιτητών.
    Η ομάδα των Φοιτητών ξεκίνησε καλύτερα στο πρώτο ημίχρονο, αλλά στην επανάληψη περιορίστηκε σημαντικά από την καλή άμυνα των αντιπάλων, που έπαιξαν το παιχνίδι χωρίς δυο βασικούς τους παίχτες. Στο τέλος με πρωταγωνιστή τον Λαγό (σημείωσε 20 πόντους στον αγώνα με 3 τρίποντα) ο οποίος πήρε στα «χέρια» του την νεανική ομάδα, με περισσότερες επιλογές επιθετικά και ευστοχώντας στις ελεύθερες βολές οι φοιτητές πήραν δίκαια το ροζ φύλλο αγώνα.
    Στο παιχνίδι συμμετείχε και ο δικός μας Κώστας Ροδινός, (με βακτηρία φυσικά) όπως φαίνεται κι απ’ τις συνθέσεις των ομάδων.

    ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ (Τρανταλίδης) : Παπαδογιαννάκης 5 (1), Χαιρέτης 2, Βότζης 10, Τρανταλίδης 8 (2), , Μαμαλάκης , Χατζημαρκάκης 1, Ροδινός 12, Βιδιαδάκης 5 (1), Μαυρίδης, Σφακιανάκης 3, Κατριτζιδάκης.
    ΦΟΙΤΗΤΕΣ (Προβιάς): Βαιγκούσης 10 (2), Φρατζεσκάκης 3, Δαββέτας 10, Γαρεφαλάκης 2, Λαγός 20(3), Γεωργίου 5, Κόης 6.
    2ο. ΟΙΝΟΠΟΙΟΣ
    Γνωστό εστιατόριο κερνάει το κρασί Ροδινός σε κάθε σας γεύμα


    Το εστιατόριο λειτουργεί από τον Σεπτέμβριο του 2010 και είναι ανοικτά καθημερινά από το μεσημέρι έως αργά το βράδυ.
    Στη φωτεινή σάλα του ο chef σας ταξιδεύει στο μαγευτικό κόσμο της γαστρονομίας με ελληνικά στοιχεία και επιρροές της Μεσογείου.

    Ξεκινήστε με τη σαλάτα με ποσαρισμένα σύκα, μαριναρισμένα μανιτάρια και βινεγκρέτα από λευκό μπαλσάμικο. Από ορεκτικά επιλέξτε το μανιτάρι porto bello confit με φρέσκα μυρωδικά, ψητό χαλούμι και σιρόπι μπαλσάμικο. Περάστε στα κυρίως πιάτα με καραμελωμένη πανσέτα σιγομαγειρεμένη για 6 ώρες με τσακιστές πατάτες. Όλα συνοδεύονται άψογα από κρασιά σε ασκούς του ελληνικού αμπελώνα υπό τους ήχους ελληνικής έντεχνης και chill out Μουσικής.

    ΠΡΟΣΦΟΡΑ
    Με κάθε σας γεύμα προσφέρεται ΔΩΡΕΑΝ μια φιάλη κρασί Ροδινός, Ροζέ Ημίγλυκο για δυο άτομα.

    3ο.Συνθέτης Παραδοσιακής Μουσικής
    Ο ΚΩΣΤΑΣ ΚΥΡΙΑΚΑΚΗΣ ΧΟΡΕΥΕΙ ΡΟΔΙΝΟ ΜΕ ΤΟΥΣ ΧΟΡΕΥΤΕΣ ΤΟΥ ΣΤΗΝ ΣΧΟΛΗ ΤΗΣ ΑΓΙΑΣ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗΣ.ΠΑΣΧΑ 2011.
    www.youtube.com/watch?v=QltbMzCnsaw

    Ρεπορτάζ
    Δαναός

    • siakkas avatar
      siakkas @ Δαναός 17/01/2012 23:49:58

      Τι μου θυμίσατε!!
      Ο Κώστας Κυριακάκης καλός φίλος απο τ Αρολήθι Ρεθύμνου, εξαίρετος άνθρωπος και χορευτής
      Χρόνια στο Ρέθυμνο. ήταν συγγενής εξ αγχιστείας και τα καλοκαίρια που κατέβαινε δεν άφηνε χορό να μην ήταν μπροστάρης
      Καλά να είναι ο φίλος!

      • Ανδρομέδα avatar
        Ανδρομέδα @ siakkas 18/01/2012 00:58:36

        χαχαχχαχαχαχχαχαχαχα!!!!
        Δαναέ...εσύ για αλλού, κίνησες για αλλού και αλλού η ζωή σε πάει.

        • Δαναός avatar
          Δαναός @ Ανδρομέδα 18/01/2012 08:06:11

          Κίνησα ξεκίνησα στην εποχή που ζούμε, πολλά θα κάνουμε για τον επιούσιο!

  10. Τιγράνης avatar
    Τιγράνης 17/01/2012 23:11:02

    Δυστυχώς Δαναέ η φήμη του ξεπέρασε τα σύνορα και έφτασε μέχρι την άλλη πλευρά του Ατλαντικού, ως ρωμαιοκαθολικός ιερέας που βαρύνεται για πλήθος ανοσιουργημάτων!!

    Όποιος έχει κακοποιηθεί και βασανιστεί κατά το παρελθόν από τον Father Rodinos, παρακαλώ πολύ να το δηλώσει στην παρακάτω ιστοσελίδα:

    http://www.rodinosvictims.com/

    • Δαναός avatar
      Δαναός @ Τιγράνης 18/01/2012 07:28:18

      Ειλικρινά Τιγράνη μου, υποκλίνομαι στο δημοσιογραφικό σου δαιμόνιο!
      Αλλά βρε άνθρωπέ μου και συ έδωσες και τη φωτογραφία του; Πώς να κυκλοφορήσει τώρα ο έρμος;

  11. Nίκος avatar
    Nίκος 17/01/2012 23:53:09

    Εγραψες για σοσιαληστικη διεθνη και κοιτα να δεις τι μου θυμισες τωρα.Θυμηθηκα,οτι πριν απο κανα δυο χρονια μια συνοδος τους πραγματοποιηθηκε στην Αθηνα.Το θεμα του συνεδριου τους ηταν κατι μεταξυ παγκοσμιοποιησης και φτωχειας.Και ποιο θα ηταν το καταλληλοτερο μερος για να συζητησουν για την παγκοσμια φτωχοποιηση?Καθεσε καλα?Σιγουρα?ΤΟ LAGONISI GRAND RESORT.Καπου μεταξυ πισινας,αστακου,χαβιαρι,σαμπανιας,spa και χαμαμ οι σοσιαΛΗΣΤΕΣ ανελυσαν την επιδραση της παγκοσμιοποιησης στην φτωχεια.Ρε ουστ.

    • Δαναός avatar
      Δαναός @ Nίκος 18/01/2012 07:30:13

      Μήπως έδιναν δωρεά και κρασί Ροδινός;

  12. Δημήτρης Ιατρόπουλος avatar
    Δημήτρης Ιατρόπουλος 18/01/2012 01:14:21

    Ο Ροδινός, ο μεγαλύτερος λυράρης που αξιώθηκε ποτέ της η Κρήτη μας, πέθανε νέος και θρηνήθηκε πολύ. Λέγανε γι αυτόν, πως όταν λαλούσε το δοξάρι του,σταματούσαν το τραγούδι τους τα πουλιά για να τον ακούσουν!Αγαπήθηκε πολύ..
    Δαναέ μου περισσότερα γι αυτόν από τον μεγάλο μας Νίκο Μαμαγκάκη, που ήταν συγγενής του, καθ' ότι Ρεθεμνιώτης κι αυτός..Αυτός εξ' άλλου, μου έπεμψε κι ετούτα όπου σου γράφω μαθές..
    Καλή Χρονιά σου, εντάξει;

    • Δαναός avatar
      Δαναός @ Δημήτρης Ιατρόπουλος 18/01/2012 07:24:28

      Ο Ροδινός του ρεπορτάζ, είναι ο δικός μας Ροδινός μακρινός συγγενής του εκλιπόντος! Πάντως το προσπαθεί το έγχορδο!!!

      • Δαναός avatar
        Δαναός @ Δαναός 18/01/2012 07:36:39

        Ξεχάστηκα. Την καλημέρα μου!

  13. Nίκος avatar
    Nίκος 18/01/2012 12:34:19

    Δεν νομιζω οτι το κρασι Ροδινος,ειναι αρκουντος ακριβο προκειμενου να σερβιρεται στην Σοσιαληστικη Διεθνη.Απο σαμπανια CAIR και πανω.Αλλωστε ειναι γνωστο οτι στην Σοσιαληστικη ακουνε Ροδινος και αλλαζουνε τετραγωνο.