#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
09/01/2010 18:33
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ευτυχώς που ζητάνε να μειωθούν οι συντάξεις και οχι οι συνταξιούχοι



Εξαφανίστηκε στενός συνεργάτης του Αντώνη Σαμαρά (από τους αφανείς επιτελάρχες των ειδικών δυνάμεων). Τον παίρνουν στο κινητό αλλά δεν απαντά εδώ και ημέρες

Την τελευταία φορά πάντως εθεάθη αγκαλιά με δίμετρη ψηφοφόρο σε στέκι της οδού Πλουτάρχου.

Κι εμείς ερωτευθήκαμε μεγάλε αλλά δεν κάναμε έτσι.

Κι αν είναι βαλτή από τη Ντόρα;

«Παγωνιά» στην αγορά διαπιστώνουν τα ρεπορτάζ. Από τους πελάτες προέρχεται που γίνονται χιονάνθρωποι μόλις δουν τις τιμές.

Τελικά το μόνο μέρος που μπορείς να κάνεις σκι είναι σε συρτάρι ταμειακής μηχανής

Δεν καταλαβαίνω γιατί βρίζετε τους ελεγκτές της Κομισιόν. Να μειωθούν οι συντάξεις και όχι οι συνταξιούχοι, ζήτησαν οι άνθρωποι



Στην φωτογραφία το νέο ευρώ που θα κυκλοφορήσει σύντομα

Σχέδιο Μπερλουσκόνι για την επιστροφή κεφαλαίων ακολουθεί ο Παπακωνσταντίνου. Να έτσι ξεκινάνε όλοι και μετά αρχίζουν τα ύποπτα πάρτι.

Αν πάντως Γιώργο κάνεις κανένα σαν του Σίλβιο, που όλοι κυκλοφορούν με φύλλο συκής, φρόντισε να καλέσεις και το Βενιζέλο.

Ανέβασε το μετά στο internet και αν ξαναπατήσει εδώ ελεγκτής της κομισιόν να μου τρυπήσεις την μύτη

Αναδρομικός φόρος σε κληρονομιές και γονικές παροχές. Θα ισχύει από τους συνομηλίκους του Θεόδωρου Κολοκοτρώνη και δώθε.

Συνάντηση είχαν, διαβάζω, η Μπιρμπίλη με την Μπατζελή. Προφανώς θα συζήτησαν ποια θα φύγει πρώτη απ’ την κυβέρνηση.

Όλο στα νεκροταφεία τον βλέπω τελευταία τον Καρατζαφέρη. Τις προάλλες πήγε στον τάφο του Αβέρωφ και προχθές τον τάφο του Γρίβα.



Οι αποδείξεις, λέει από ελεύθερους επαγγελματίες θα έχουν έκπτωση φόρου 150%. Και μια δωρεάν ενυπόγραφη αφίσα του Παπακωνσταντίνου με μαγιό και γυαλιά ηλίου

Να πας δηλαδή σε γιατρό να του ζητήσεις επιμόνως απόδειξη και η εγχείρηση κήλης να μετατραπεί σε στείρωσης

Ή να πιέσεις για απόδειξη δικηγόρο και να έχεις μια πολύμηνη προσωπική γνωριμία με τον Νικόλα τον Παλαιοκώστα

Επίσης μην ζητήσετε απόδειξη αποε ηλεκτρολόγο. Δεν λέει να πατήσετε το διακόπτη και ν’ αποκτήσετε μαλλί σαν του Τσίλντρες του Ολυμπιακού

Ότι γλιτώσετε από έκπτωση φόρου θα το πληρώσετε στο κομμωτήριο όπου εννοείτε ότι δεν ζητάμε απόδειξη γιατί το στιλ “Κότζακ” είναι εκτός μόδας

Αλλά το χειρότερο είναι να ζητήσεις απόδειξη από γραφείο εκκενώσεων βόθρων. Θα σου αφήσει πίσω ότι φόρτωσε και θα σε χαιρετήσει.

Ερώτηση: Το ΠΑΣΟΚ θα κόβει απόδειξη από τις μίζες;

Απάντηση: Η …νεκροψία θα δείξει

ΣΧΟΛΙΑ

  1. gretel avatar
    gretel 09/01/2010 18:54:55

    ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :)
    Αλλά προφανώς εννοείς προς το παρόν…

  2. ΝΤΑΝΤΟΝ avatar
    ΝΤΑΝΤΟΝ 09/01/2010 19:23:08

    Ωραίος Φάκτορα ! Κυκλοφορεί το νόμισμα ήδη ( ! ) , απλά δεν το έχουμε καταλάβει ακόμα ¨βαθιά ¨.

    Αυτό δεν είναι μόνο η αναπαράσταση της αρχαιοελληνικής ¨Αρπαγής της Ευρώπης ¨ , είναι το ¨γαμ...¨ της Ευρώπης , ίσως διότι και οι Γερμανοί θεωρούν πως είναι ¨΄Αρειοι¨...

    Πάντως διακρίνω ότι η απεικόνιση , καθόλου εικονική πραγματικότητα , έχει και την ¨οθωμανική της διάσταση ¨ , μάλλον προβλέπεις την είσοδο και της Τουρκίας...

  3. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 09/01/2010 20:14:11

    Τώρα να πω τον πόνο μου σε αυτό το ποστ ή αλλού; Αυτό είναι το πιο κατάλληλο, μου φαίνεται.

    Είναι δυνατόν ρε παιδιά να προηγείται με 10% το ΠΑΣΟΚ στις δύο δημοσκοπήσεις που παρουσίασαν τα κανάλια στις 8; Εδώ είχαν βγει κάποιες άλλες που έδειχναν μείωση της ψαλίδας. Τι έγινε και βγαίνει ξαφνικά το ΠΑΣΟΚ με 10% συν, ενώ οι ίδιες εταιρίες του έδιναν 5-6-7% λίγο πριν τις εκλογές, που ήταν πιο πολύ στα κάτω της η ΝΔ, και είχαν αποτύχει να προβλέψουν το εκλογικό αποτέλεσμα;

    Δεν μπορώ να πιστέψω ότι με τόσες πατάτες αυτή η κυβέρνηση, με τέλη κυκλφορίας, σταζ, τέλη κυκλοφορίας, βιογραφικά, παλινωδίες στην οικονομία, τρομοκράτηση των πολιτών για τα οικονομικά τους, μεταναστευτικό, είναι δυνατόν να τη βγάζει καθαρή δημοσκοπικά.

    Οφείλεται άραγε αυτό μόνον στην εξαφάνιση της ΝΔ από την επικαιρότητα; Δεν μπορώ να πιστέψω ότι μας κυβερνά τόσο πολύ πια μια κλίκα τηλεοπτικών δημοσιογράφων. Εδώ ερχόμαστε και μιλάμε για το Ίντερνετ και την επιρροή που έχει και χαιρόμαστε που τα λέμε και επηρεάζουμε καταστάσεις κλπ. Τι συμβαίνει τελικά; Μήπως τα λέμε μεταξύ μας και χαιρόμαστε και όσοι παρακολουθούν το Next Top Model τελικά έχουν άλλες προτεραιότητες και ψηφίζουν ότι τους πει η τηλεόραση;

    Από την άλλη, δεν θέλω να κολλήσω μόνον στην πιθανότητα να είναι στημένες οι δημοσκοπήσεις, διότι πρέπει να είμαστε σε επαφή με την πραγματικότητα και όχι να την κοιτάμε με παραμορφωτικό φακό, ανάλογα με το αν μας αρέσει (η πραγματικότητα) ή όχι. Θυμόμαστε τι έγινε τον καιρό της αναμέτρησης Ντόρας-Σαμαρά, αλλά πάλι δεν μπορώ να χωνέψω το συν 10% ότι μπορεί να βγει ΜΟΝΟΝ αν είναι στημένες οι δημοσκοπήσει. Καθημερινά συνδιαλέγομαι με την απογοήτευση των ψηφοφόρων του ΠΑΣΟΚ. Πώς γίνεται τώρα να κρατάει δημοσκοπικά; Δεν θα έπρεπε, αν μη τι άλλο, να έχουν αυξηθεί οι αναποφάσιστοι; Να εισπράττει το λευκό; Το ΠΑΣΟΚ είναι άθικτο, σαν να μην πέρασαν οι περίφημες 100 ημέρες.

    Πείτε μου κάτι, πείτε μου τι σκέφτεστε, φίλοι, γιατί θα σκάσω.

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ Επώνυμος 09/01/2010 20:27:01

      Θα σου απαντησω αλλα δεν θα σου αρεσει.
      Κατ αρχας η μονομαχια Ντορας - Σαμαρα αφορουσε μονο εμας στη ΝΔ.
      Μπορει να ενδιαφερθηκαν και αλλοι γενικα επειδη δε συμπαθουσαν τη Ντορα αλλα σε καμμια περιπτωση ενας απο το 60% της κεντροαριστερας δεν θα εγκαταλειψει τη θεση του για το Σαμαρα.Ο Σαμαρας ειναι δημοφιλης στη κεντροαριστερα μονο γιατι νικησε τη Ντορα-τον ιδιο δεν θα τον ψηφισουν ποτε.
      Ολα αυτα που λετε περι αντεθνικου ΓΑΠ δεν εχουν καμμια απηχηση περα απο το 40% αντε 45% της δεξιας-εκει υπαρχουν αλλα κριτηρια.
      Το οτι εξακολουθουν μερικοι να εκλαμβανουν τη προθυμια τους ως πραγματικοτητα ειναι αντικειμενο απογοητευσης για τους ιδιους.
      Φυσικα ενας αλλος λογος ειναι η αφωνια του συγκεκριμενου στα οικονομικα που δεν εχει αντιπροταση.Η Ντορα θα εκανε συμμαχια με τους Ευρωπαιους και τους ξενους επενδυτες απαιτωντας αμεσα μετρα.
      Αυτο μπορει να φαινεται αντιλαικο,πλην ομως μπορει να εφερνε καποιο αποτελεσμα. Οι πιεσεις των ξενων θα πολλαπλασιζονταν ξεροντας οτι εχουν μαζι τους την αντιπολιτευση και το ΠΑΣΟΚ θα επρεπε να διαλεξει αν θα προχωρουσε σε σκληρα μετρα χτυπωντας τηη βαση του ή να αντεξει τον ορυμαγδο των πιεσεων.Οτι και να εκανε θα πιεζοταν αλλιως.Τωρα η αφωνια τους ευνοει να πανε λαου λαου.

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ ψυχραιμια 09/01/2010 20:41:30

        Λάου λάου το λες εσύ αυτό ρε Ψυχραιμία που συμβαίνει; Που έχουν τρελάνει τον κόσμο, τον έχουν κατατρομοκρατήσει με τα μέτρα που θα πάρουν, που τάχα θα πάρουν και δεν τα παίρνουν; Που καταστρέφουν κάθε μέρα το κλίμα στην οικονομία; Που έχω φτάσει εγώ ο αντισημιτικός να λέω πού είσαι Σημίτη;

        Τέλος πάντων, ευχαριστώ για την απάντησή σου, όσο και αν δεν συμφωνώ με πολλά από αυτά που μου απαντάς, αλλά τώρα δεν μπορώ να ανταπαντήσω γιατί είμαι λίγο geschlagen, που θα έλεγε και ο nobody (αν και δεν τον είδα να πετάει κανένα γερμανικό, μόνον αγγλικά μας πετούσε).

        • ψυχραιμια avatar
          ψυχραιμια @ Επώνυμος 09/01/2010 20:57:46

          Συνεχως εξαπολυεται ορυμαγδος μετρων που ΘΑ ληφθουν αλλα ελαχιστα εχουν ληφθει πραγματικα.
          Προκειται για επικοινωνιακο μπαραζ που ταυτοχρονα υπενθυμιζει σε ολους οτι υπευθυνη ειναι η ΝΔ (και οχι η διεθνης κριση) και το καημενο το ΠΑΣΟΚ κανει οτι μπορει.Το τελικο συμπερασμα οταν θα ληφθουν τα μετρα θα ειναι οτι φθηνα τη γλυτωσαμε και θα μπορουσαν ολα να ειναι χειροτερα αλλα ο μαγος ΓΑΠ με καποιο απροσδιοριστο τροπο μας εβγαλε με τις μικροτερες απωλειες.Σε αυτο διευκολυνεται απο την ανυπαρξια της ΝΔ.Ισχυρα συμφεροντα (λεγε με ΔΟΛ) θα ηταν ετοιμα να υπερπροβαλλουν τυχον απαιτηση της ΝΔ για μετρα εδω και τωρα -παγωμα μισθων,κοψιμο του ταδε επιδοματος κλπ - και αυτα θα συντονιζονταν με οσα θα ερχονταν απεξω.Αλλα για να γινει αυτο η ΝΔ θα επρεπε να παιξει το ρολο του
          ΦΙΛΕΛΕΥΘΕΡΟΥ ΑΣΤΙΚΟΥ ΚΟΜΜΑΤΟΣ ΕΞΟΥΣΙΑΣ και να εμφανισθει.Αλλα δεν θελει.
          Εάν ομως δεν ειναι αυτο που εγραψα -φιλελευθερο αστικο κομμα εξουσιας τοτε τι ειναι;O ευρων αμειφθησεται.

          • ident avatar
            ident @ ψυχραιμια 09/01/2010 21:06:48

            Το κόμμα των ηττημένων που δεν έχουν τον τρόπο -ή φοβούνται- να γίνουν νικητές.

          • ψυχραιμια avatar
            ψυχραιμια @ ident 09/01/2010 21:14:50

            Ειναι πολυ δυσκολο και θα απαιτουσε ατομο με πολυ μεγαλυτερες ικανοτητες και απο τη Ντορα ή το Σαμαρα για να καθαρισει τα ιδεολογικα μπαζα μιας δεκαπενταετιας και πλεον.
            Η ΝΔ δεν εχει σκεφθει τι ρολο θα παιξει μετα το τελος του ψυχρου πολεμου και εχουν περασει 20 χρονια.
            Βεβαια και αλλοι ειναι σε συγχυση.
            Τελικα το μονο οπλο που της εχει απομεινει ειναι αρνητικο : η βεβαιοτης οτι ο σοσιαλισμος οτι και αν σημαινει αποτυχαινει παντα και παντου.

          • ident avatar
            ident @ ψυχραιμια 09/01/2010 21:24:47

            Δεν γίνεται πολιτική κραδαίνοντας μόνο το αρνητικό του φιλμ. Αν δεν μπορούν να το εμφανίσουν τότε ας περάσουν στην ψηφιακή εποχή.

          • Επώνυμος avatar
            Επώνυμος @ ψυχραιμια 09/01/2010 21:08:01

            Αυτό που περιέγραψε στην ομιλία του ο ΑΣ στον προϋπολογισμό. Τώρα δεν έχω κουράγιο να πω περισσότερα, ελπίζω να καταλαβαίνεις τι εννοώ.

    • Soustom avatar
      Soustom @ Επώνυμος 09/01/2010 20:34:04

      ...Γιατί φίλε μου απορείς;

      "..Μήπως τα λέμε μεταξύ μας και χαιρόμαστε και όσοι παρακολουθούν το Next Top Model τελικά έχουν άλλες προτεραιότητες και ψηφίζουν ότι τους πει η τηλεόραση;..."
      ΑΜΦΙΒΑΛΛΕΙΣ ΓΙΑΥΤΟ;

      " ..Οφείλεται άραγε αυτό μόνον στην εξαφάνιση της ΝΔ από την επικαιρότητα; Δεν μπορώ να πιστέψω ότι μας κυβερνά τόσο πολύ πια μια κλίκα τηλεοπτικών δημοσιογράφων...."
      Η ΓΙΑ ΑΥΤΟ;

      Ο κόσμος όλος δεν είναι Αθήνα και Ιντερνετ.Υπάρχει και ή επαρχία πού δουλεύει και αφομοιώνει παραστάσεις με βραδύτερους ρυθμούς και λίγο διαφορετικά φίλε μου.Αυτή είναι η δική μου εξήγηση.
      ΟΧΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΙ

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ Επώνυμος 09/01/2010 21:02:50

      Πάντως από τους ελάχιστους. Τώρα πια εξάλλου, με τη λογική σου, ο προδότης είσαι εσύ.

      • Hpeirwths avatar
        Hpeirwths @ Επώνυμος 09/01/2010 21:14:40

        ειμαστε ελαχιστοι γιαυτο με τοσες γκαφες του Πασοκ η ΝΔ ειναι κολλημενη κατω απο το 30%.

  4. F avatar
    F 09/01/2010 20:16:32

    Ἀπίθανο τὸ μιγαδάκι τῆς πρώτης φωτογραφίας. Τέτοιους μετανάστες θέλουμε.

  5. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 09/01/2010 21:05:34

    Εγω παντως θα ψηφισω ΝΔ και με Σαμαρα.Ξερω ομως οτι ιστορικα οποτε η δεξια πτερυγα πηρε το πανω χερι απετυχε (Αβερωφ- Εβερτ).Βεβαια ειναι περισσοτεροι απο τους φιλελευθερους και το παραδεχομαι.

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ ψυχραιμια 09/01/2010 21:30:08

      Το πρόβλημα της ΝΔ είναι μικρογραφία του προβλήματος της Ελλάδας γενικότερα. Όσο περνάει ο καιρός διαμορφώνεται πιο εδραία η πεποίθηση μέσα μου ότι το ΠΑΣΟΚ υπήρξε τμήμα ενός ευρύτερου νεοταξικού σχεδίου για την Ελλάδα. Ήθελα να γράψω κάτι στο Σπύρο στην ανάρτηση για τα Σύμβολα, σε σχέση με τη διαφορά παπικού και Ορθόδοξου Χριστιανισμού αλλά θα το γράψω εδώ, γιατί νομίζω ότι αφορά το Σαμαρά.

      Πρόκειται για απόσπασμα από το έργο του Fernand Braudel "Η Μεσόγειος, ο Χώρος και η Ιστορία", σελ. 155: "Ορισμένοι ισχυρίζονται ότι το Βυζάντιο δεν ήταν ικανό να επινοήσει από τη μεριά του έναν ιερό πόλεμο στα μέτρα του (δεν έκανε σταυροφορίες ας πούμε). Αν η παρατήρηση είναι σωστή, θα μπαίναμε στον πειρασμό να χαρούμε γι' αυτή την έλλειψη. Αλλά εντέλει μήπως το Βυζάντιο δεν πλήρωσε μια ωραία μέρα αυτή την απουσία εποικοδομητικού μίσους; Πράγμα που θα ήταν σαν να λέγαμε ότι το μέλλον ανήκει μόνον σε εκείνους που ξέρουν να μισούν".

      Στο ίδιο περίπου πνεύμα, ο Χρήστος Ζαλοκώστας, στο "Χρονικό της Σκλαβιάς", κλείνοτας το εκπληκτικό αυτό έργο για τον καιρό της Κατοχής, της Αντίστασης και της Απελευθέρωσης. Σελίδα 344, κλείσιμο του κεφαλαίου "1944": "Η κατοχή αποτέλεσε μοναδική ευκαιρία να βγουν απάνω μεγαλοδύναμοι ηγέτες του Καλού ή του Κακού. Ενώ όμως ένα πλήθος από σατανάδες κ' αιμοβόρους κακούργους παρουσιάζουν καταπληκτική την άνθηση του Κακού, ούτε ένας δυναμικός άνθρωπος δεν φανερώθηκε για να υπηρετήσει το Καλό. Και απ' αυτό κυρίως προέρχεται η δυστυχία του τόπου."

      Θα έλεγα λοιπόν στον Braudel, πιάνοντας την παρόμοια διαπίστωση-παράπονο του Ζαλοκώστα ότι όχι, δεν είναι θέμα μίσους. Είναι θέμα δυναμισμού. Είναι θέμα να μην αφήσουμε το ελληνικό μας φιλότιμο να μας παρασύρει να παραβλέπουμε την οργάνωση και την εξάπλωση του κακού. Ο Κολοκοτρώνης κάθησαι και ανέχτηκε τους Μαυροκορδάτους όταν ήταν ακόμη αδύναμοι και τελικά άρχισαν τον εμφύλιο, του σκότωσαν το γιο του και αυτόν τον έβαλαν φυλακή. Μετά τον έβγαλαν, αλλά τον είχαν σκυλάκι τους. Τους παρακαλούσε να του δώσουν εντολή να χτυπήσει τον Ιμπραήμ όταν πήγαινε προς το Μεσολόγγι (που θα τον διέλυε) και αυτοί το άφησαν το "αίτημά" του, να δράσει πολεμικά, αναπάντητο! Μην τυχόν και πάρει πολεμική δόξα! Θα είχε τελειώσει η εκστρατεία του Ιμπραήμ, αν τον είχε χτυπήσει τότε ο Κολοκοτρώνης και δεν θα χρειαζόταν το Ναυαρίνο. Αλλά μήπως το ίδιο δεν συμβαίνει και σήμερα με τις δομές του ελληνικού κράτους; Οι καλοί είναι φιλότιμοι και οι κακοί που δεν έχουν φιλότιμο κάνουν κουμάντο.

      Οι γνήσιοι δεξιοί, όπως ο Σαμαράς, έχουν αυτό το φιλότιμο και αφήνουν και τους πατάνε. Δεν γίνεται όμως. Θέλει να δυναμισμό. Ας σκεφτούμε πώς το είδε ο ξένος, με ψυχρή αιτιοκρατία, και πώς το είδε ο Ρωμιός Ζαλοκώστας, μέσα από την κραυγή απόγνωσης ενός ευπατρίδη που δεν άντεχε να βλέπει το Κακό να κάνει γενικό κουμάντο. Αντώνη Σαμαρά, πιάσε δυναμικά το τιμόνι της ηγεσίας. Ακόμη και οι βουλευτές του ΠΑΣΟΚ προστρέχουν τώρα σε εσένα για να γλιτώσουν από την Γιωργακική ανοησία. Χρειάζεται πολύ δυναμική παρουσία, να μην τους αφήσεις σε χλωρό κλαρί.

      Δεν εννοώ βέβαια ότι αυτό το φιλότιμο δεν το έχουν και μη δεξιοί, αλλά οπωσδήποτε η παραπάνω έλλειψη δυναμισμού αποτυπώνεται καλύτερα στα χαρακτηριολογικά στοιχεία ενός δεξιού, που δεν έχει μάθει αυτά που μας περιέγραφε κάποτε ο Χρύσανθος Λαζαρίδης ότι είχε μάθει ως αριστερός.

      Καλό βράδυ και καλή δύναμη. Ο Θεός βοηθός.

      • ambrosiac avatar
        ambrosiac @ Επώνυμος 10/01/2010 03:22:08

        "Το Βυζαντιο δεν εκανε σταυροφοριες"... πραγματι, ειχε αλλη στρατηγικη
        ("για 1000 χρονια αυτοκρατοριας"):


        The Byzantines, however, wrote it all down -- their techniques of persuasion, intelligence gathering, strategic thinking, tactical doctrines, and operational methods. All of this is laid out clearly in a series of surviving Byzantine military manuals and a major guidebook on statecraft.

        I've spent the past two decades poring over these texts to compile a study of Byzantine grand strategy. The United States would do well to heed the following seven lessons if it wishes to remain a great power:

        I. Avoid war by every possible means, in all possible circumstances, but always act as if war might start at any time. Train intensively and be ready for battle at all times -- but do not be eager to fight. The highest purpose of combat readiness is to reduce the probability of having to fight.

        II. Gather intelligence on the enemy and his mentality, and monitor his actions continuously. Efforts to do so by all possible means might not be very productive, but they are seldom wasted.

        III. Campaign vigorously, both offensively and defensively, but avoid battles, especially large-scale battles, except in very favorable circumstances. Don't think like the Romans, who viewed persuasion as just an adjunct to force. Instead, employ force in the smallest possible doses to help persuade the persuadable and harm those not yet amenable to persuasion.

        IV. Replace the battle of attrition and occupation of countries with maneuver warfare -- lightning strikes and offensive raids to disrupt enemies, followed by rapid withdrawals. The object is not to destroy your enemies, because they can become tomorrow's allies. A multiplicity of enemies can be less of a threat than just one, so long as they can be persuaded to attack one another.

        V. Strive to end wars successfully by recruiting allies to change the balance of power. Diplomacy is even more important during war than peace. Reject, as the Byzantines did, the foolish aphorism that when the guns speak, diplomats fall silent. The most useful allies are those nearest to the enemy, for they know how best to fight his forces.

        VI. Subversion is the cheapest path to victory. So cheap, in fact, as compared with the costs and risks of battle, that it must always be attempted, even with the most seemingly irreconcilable enemies. Remember: Even religious fanatics can be bribed, as the Byzantines were some of the first to discover, because zealots can be quite creative in inventing religious justifications for betraying their own cause ("since the ultimate victory of Islam is inevitable anyway …").

        VII. When diplomacy and subversion are not enough and fighting is unavoidable, use methods and tactics that exploit enemy weaknesses, avoid consuming combat forces, and patiently whittle down the enemy's strength. This might require much time. But there is no urgency because as soon as one enemy is no more, another will surely take his place. All is constantly changing as rulers and nations rise and fall. Only the empire is eternal -- if, that is, it does not exhaust itself.


        Take Me Back to Constantinople
        How Byzantium, not Rome, can help preserve Pax Americana.
        BY EDWARD LUTTWAK | NOVEMBER/DECEMBER 2009

        http://www.foreignpolicy.com/articles/2009/10/19/take_me_back_to_constantinople


        Και καπως εκτενεστερα:

        The Byzantine Doctrine
        BY Stuart Koehl

        http://www.weeklystandard.com/Content/Public/Articles/000/000/017/131xyleq.asp?pg=2

      • Μάρκο Τ avatar
        Μάρκο Τ @ Επώνυμος 10/01/2010 22:53:35

        Εξαίρετο κείμενο. Το "Χρονικό" του Ζαλοκώστα είναι πολύ καλό, μένεις άναυδος πολλές φορές (γραμμένο από έναν αστό, "δεξιό", αλλά αντιστασιακό) και έχει "θαφτεί" επειδή δεν συμφέρει την Αριστερά.

  6. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 09/01/2010 23:49:02

    Ας περιμένουμε λίγο. Αν μειωθούν αρκετά οι συντάξεις, δεν μπορεί, τελικά θα μειωθούν και οι συνταξιούχοι.

  7. μαρικα avatar
    μαρικα 10/01/2010 01:11:28

    Μπραβο Factor,το γελιο που εκανα αλλο πραγμα πολυ εξυπνα τοποθετημενα ολα!!!!!!!