#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
23/05/2011 17:46
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Επιστροφή στη μνα και την τροφοσυλλεκτική κοινωνία

(Πατριδογνωσία)



Αρκετοί τομεάρχες, όπως οι κ. Κυρ. Μητσοτάκης και Κ. Χατζηδάκης, εμφανίζονται με συναινετική διάθεση. Από κοντά και οι δηλώσεις του πρώην υπουργού κ. Σωτ. Χατζηγάκη, ο οποίος κάλεσε τον πρόεδρο της ΝΔ να έρθει σε συνεννόηση, καθώς «αν όλοι δεν γίνουμε μια γροθιά, θα πτωχεύσουμε».

Δηλαδή φτάσαμε εδώ που φτάσαμε εξαιτίας της διχόνοιας; Πόσος φασισμός κρύβεται πίσω από το «αγαθό» επιχείρημα της συναίνεσης; Άντε και το διαζύγιο να είναι έτσι: βελούδινο, αναίμακτο, συναινετικό. Η ασυμφωνία χαρακτήρων είναι πρόδηλη

Σε περίοδο νέας αυστηρής λιτότητας εισέρχεται το Δημόσιο με περικοπές αμοιβών και επιδομάτων για όλους τους υπαλλήλους, ακόμη και «κούρεμα» του 50% των μισθών των κληρικών, τους οποίους θα αναλάβει να καλύψει με δικούς της πόρους η Εκκλησία.

Και τους υπόλοιπους δημοσίους η Εκκλησία θα τους καλύψει με τα συσσίτια. Οι καλλίφωνοι θα γίνονται ψάλτες. Οι μηχανικοί θα κάνουν κανά μερεμέτι, οι οικονομολόγοι θα γίνουν Επίτροποι, οι υπόλοιποι θα πάνε μοναχοί και μοναχές.

«Κόψτε το για να σωθείτε»: οι τροϊκανοί δεν μιλούν για το κάπνισμα αλλά για το δημόσιο…



Πρωτιά για ΔΗΣΥ στις βουλευτικές εκλογές: αν εξαιρέσεις ότι μιλάμε για την Κύπρο και τον Δημοκρατικό Συναγερμό, πετάει ηΝτόρα.

Και μιας και πιάσαμε τους… Συναγερμούς: το δικό του οικονομικό πρόγραμμα θα καταθέσει ο Καρατζαφέρης: οι αγορές και οι λαϊκές κρέμονται από τα χείλη του. Ανεπιβεβαίωτες πληροφορίες λένε ότι θα προτείνει επιστροφή στη μνα, την τροφοσυλλεκτική κοινωνία και την αειφορία. Με ένα και μόνο μέτρο θα γεμίσουν τα ταμεία του κράτους: θα δημεύεται η περιουσία όσων παίζουν κομπολόι

Το τέλος του κόσμου δεν ήρθε και ο σκιντζής που το πατρονάριζε είναι άφαντος. Οι αρχές φοβούνται αυτοκτονίες πολιτών στις ΗΠΑ. Ολόκληρο ηφαίστειο έσκασε στην Νέα Ζηλανδία, μην είμαστε και πλεονέκτες.

Ένα ζευγάρι στο Ισραήλ, φανατικοί του Facebook, ονόμασαν την κόρη τους “Like”. Προτιμότερο θα ήταν το “Poke” ή το  “Send message” .

Ανοίγουν όλα τα επαγγέλματα πλην των «κλειστών»: όσοι είχατε όνειρο να γίνετε γομωτές-πυροδότες ή να φτιάξετε το δικό σας καταδυτικό συνεργείο, σπεύσατε...

Μ.Ο.

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. kiki avatar
    kiki 23/05/2011 17:53:34

    Η καλη μας αγελαδα βοσκει κατω στην κοιλαδα.
    Την γελαδα μου την θυμησες με διαφορα ονοματα που αναφερεις, μου ηρθαν εικονες, ματια βοδιου, αυτος ο κοντοπυθαρος πληρωσε τα επιπλα που αγορασε με λεφτα του δημοσιου?
    Η αλλη η πιο καλη η γελαδα της συναινεσης, της συγκυβερνησης, οσμιστηκε γαλα και τα προτεινει αυτα.
    "Και αφου τα στηθια σου ειναι γεματα γαλατα γαργαλατα γαργαλατα."

    • μικρός οδυσσέας avatar
      μικρός οδυσσέας @ kiki 23/05/2011 17:57:01

      Αυτό το τελευταίο αποδίδεται -ενδεχομένως λανθασμένα- στον πρωθυπουργό της Αποστασίας Αθανασιάδη-Νόβα...

      • kiki avatar
        kiki @ μικρός οδυσσέας 24/05/2011 06:22:49

        Παντα η οικογενεια εχει σχεση με αποστασιες και αγελαδες που κατεβαζουν γαλα του δημοσιου μεσω Μηζενς.

  2. μικρός οδυσσέας avatar
    μικρός οδυσσέας 23/05/2011 17:53:58

    Το ηφαίστειο έσκασε στην Ισλανδία βέβαια...

  3. Igor Rasputin avatar
    Igor Rasputin 23/05/2011 18:01:51

    Αρχικά να δηλώσω ότι ...Δεν έχω κομπολόι.
    Δεύτερον ο ΔΗΣΥ του Αναστασιάδη πήγε καλά γιατί είχε προσλάβει για τη στρατηγικη ...το Λούλη το λουλάκι!!!
    -Καημένε Αναστασιάδη 50% θα είχες πάρει, αν έκανες μόνος το σύμβουλο στον εαυτό σου-.

  4. aris. A avatar
    aris. A 23/05/2011 18:12:28

    Κάποιος από τους αναφερόμενους ζήτησε να υπογράψει και δέσμευση για την χώρα Πασόκ και ΝΔ.

    Αμα οι σοβαροί προτείνουν τέτοιες μπαρούφες φαντάσου τι γίνεται με τους υπόλοιπους.

    Οι συγκεκριμένοι αν αύριο κερδίσει η ΝΔ τις εκλογές με πρόταγμα την επαναδιαπραγμάτευση του μνημονίου και αλλαγή της πολιτικής δεν φαντάζομαι να θέλουν υπουργείο για να εφαρμόσουν αυτά που διαφωνούν.

  5. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 23/05/2011 18:17:04

    Εξορθολογισμος Μισθολογικων Δαπανων... αχχαχααα (1)
    28δις η προσαρμογη μεχρι 2015, απο 22/24- τι ελεγα ο π_ης! (2)
    Το πακετο θα διευρνεται και θα εξειδικευεται !!... ( εχω πει 9δις+ μετρα ) (3)
    Απολυσεις? Πρωτοβουλιες για τη μειωση των δαπανων και την πιο αποτελεσματικη λειτουργια των Δημ Φορεων...!!! ΟΧΙ δεν ειναι απολυσεις !
    Φροαπαλλαγες?? ΟΧΙ μαυρα ! "Θα πολεμησουμε τη Φοροδιαφυγη ! "

    Ειχαν εναν γνωστο ονωματι Μητσο ( αληθεινη ιστορια! ) ο οποιος δανειστηκε απο ενα φιλο 3.000 Ευρω... Φυσικα δεν τα επεστρεψε ποτέ. Αρχοντας.
    Παει ο δανειστης στο δανειζομενο και του λεει :
    " ρε μητσο τi θα γινει με τα 3.000?? περασε 1.5 χρονος !"
    M. - " τι τα θελεις? τι να τα κανεις? γκομενα δεν εχεις, γυναικα δεν εχεις, δουλεια εχεις"
    Δ.-" ρε μακακα, τιο σχεση εχουν αυτα. Τα δανεικα ειναι δανεικα"
    Μ-" δεν ειναι δανεικα!, ειναι μαθημα, εμαθες που εμπλεξες μαζι μου και σου κοστισε 3.000."

    Εχω και το μαρτυρα, αν δεν με πιστευετε.... σας θυμιζει κατι ???
    Θα επρεπε να γινουμε Μητσοι????

    ΠΠ

    • Προφήτης avatar
      Προφήτης @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 23/05/2011 22:35:11

      Ευτυχώς τα μάθαμε με λίγα και σε μικρή ηλικία

  6. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 23/05/2011 18:35:00

    Οι κύριοι βολευτές που εμφανίζουν συναινετική διάθεση ας μειώσουν λοιπόν σε 50% όλες τις αποδοχές τους και τις παροχές τους.
    Ας κόψουν όλες τις επιχορηγήσεις και τις μεταβιβαστικές πληρωμές στα μαγαζάκια τους.
    Ας παίρνουν μόνο μια σύνταξη ανάλογη των χρόνων και των εισφορών.
    Ας εφαρμόσουν το Νόμο για τον φόρο επί των διαφημιστικών εσόδων.
    Ας μας πουν πόσο πληρώνει ο κάθε ένας που χορεύει τσάμικο μαζί του τις συχνότητες

    ...και μετά ας μιλήσουμε για συναίνεση.
    Συναίνεση στην τσέπη μου και η δική τους συνεισφορά να είναι οι ...π α ρ λ α π ί π ε ς δεν λέει...καθώς με νόμο έχει απαγορευτεί και το κάπνισμα.

  7. christof avatar
    christof 23/05/2011 18:40:52

    Τα επιπλα δεν τα πληρωσε ο χ/γακης γιατι οπως ειπε χρησιμοποιηθηκε το σαλονι του σαν εκθεση επιπλων.Νομιζω ζητησε και ενοικιο

  8. ΙΩΝΑΣ avatar
    ΙΩΝΑΣ 23/05/2011 19:23:59

    Καμμιά απολύτως συναίνεση με τα σαδιστικά,υπάνθρωπα και μισάνθρωπα,δοσίλογα αποβράσματα. Πλήρης απομόνωσή τους μέχρι να έρθει η ώρα της Νέμεσης,που κάτι μου λέει ότι πλησίασε πολύ. Είναι αλήθεια ότι η Νέμεση μένει κατά Γουδί μεριά?

  9. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 23/05/2011 21:19:30

    Εγώ θα πρότεινα, το νέο νόμισμα να μην το ονομάσουμε μνα, αλλά μνι. (Με... θεσσαλική προφορά.)

    Θα αντανακλά απόλυτα την κατάσταση της οικονομίας μας.

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ Αυριανιστής 23/05/2011 23:59:45

      Να προσλάβουμε κανέναν καλό εικαστικό να το σχεδιάσει για να είναι... μνι καλλιγραφία...

    • maria aqua avatar
      maria aqua @ Αυριανιστής 24/05/2011 12:47:53

      Σωστός..:)

  10. Κώστας avatar
    Κώστας 23/05/2011 23:45:12

    Χατζηγάκης...; Υπάρχει ακόμη αυτός;

    Με τους υπόλοιπους θα τα πούμε στις εκλογίτσες. Φειγ βολάν θα γίνουν οι πεμπτοφαλαγγίτικες δηλώσεις τους υπέρ της Μνημονιακής Αποτυχίας. Δεν ξεχνάμε!!!

  11. Γιάννης_Άλιμος avatar
    Γιάννης_Άλιμος 24/05/2011 09:46:02

    "...Σωτ. Χατζηγάκη, ο οποίος κάλεσε τον πρόεδρο της ΝΔ να έρθει σε συνεννόηση, καθώς «αν όλοι δεν γίνουμε μια γροθιά, θα πτωχεύσουμε»."

    Κύριε Χατζηγάκη έχουμε ήδη πτωχεύσει. Οπότε τι μας χρειάζεται η συνεννόηση; Μήπως γιά να εξασφαλίσουμε την ελεημοσύνη;