Επικοινωνιακές φούσκες Δούρου
27/08/2014 20:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Επικοινωνιακές φούσκες Δούρου

Πολύς λόγος έχει γίνει για το γεγονός ότι η Ρένα Δούρου και άλλα στελέχη του ΣΥΡΙΖΑ που εξελέγησαν σε δήμους και περιφέρειες ορκίστηκαν με πολιτικό όρκο. Κουβέντα, πηγαδάκια, σχόλια για την επιλογή τους λες και πρόκειται για κάτι καινούργιο ή για κάτι τρομερό.

Προς τι λοιπόν η έκπληξη για τη Δούρου;

Διαφήμιση της κάνουν της κυρίας αφού έχει άλλα κακά να της προσάψουν και να την... διαλύσουν. Ομοίως και για τους άλλους που επέλεξαν τον πολιτικό όρκο.

Καλά κάνουν, γούστο τους και καπέλο τους και για να λέμε και την πραγματική αλήθεια; Οι πολιτικοί άνδρες στο Σύνταγμα, στους νόμους και το λαό που τους εκλέγει πρέπει να ορκίζονται.

Άλλωστε, όπως ξέρουμε: Τα του Καίσαρος το Καίσαρι... Μακάρι να ασχολείται η Εκκλησία με άλλα πιο σοβαρά ζητήματα για την κοινωνία απ' ότι με ορκωμοσίες που έτσι κι αλλιώς καταπατώνται. Τι να τα κάνεις τα χειροφιλήματα και τους θρησκευτικούς όρκους άμα είσαι λαμόγιο ολκής;

Όμως, η κ. Δούρου και οι όμοιοί της στον ΣΥΡΙΖΑ το κάνουν επίτηδες. Θέλουν να προκαλέσουν, να κάνουν ντόρο στο όνομά τους, να δημιουργήσουν θέμα εκεί που δεν υπάρχει.

Είναι στη φύση τους η δημιουργία του μπάχαλου, της κουβέντας, της αντίδρασης. Αλλά είναι και εντελώς προκλητικό από τη μια να μη δέχεσαι τον θρησκευτικό όρκο προκειμένου να ικανοποιήσεις μια χούφτα θαμώνες των Εξαρχείων και μπαχαλάκηδες της πλατείας Συντάγματος κι από την άλλη να προσκυνάς για ψηφαλάκια τους Αγειορίτες.

Είναι προκλητικό να το παίζεις επαναστάτης, άθεος, ασυμβίβαστος κι από την άλλη να είσαι η χειρότερη μούχλα που έχει υπάρξει.

Έτσι δεν είναι κυρία Δούρου; Που μέχρι πριν λίγο καιρό φορούσες το ταγάρι και έψαχνες για άκρες στην εξουσία και τώρα απέκτησες η ίδια εξουσία;

Έτσι δεν είναι κύριε Αλέξη; Που στο σχολείο έκανες την “επανάσταση της ζαμπονοτυρόπιτας” και τώρα κάνεις σόου διακυβέρνησης;

Ο καθένας μπορεί να επιλέγει να κάνει ότι θέλει σε μια δημοκρατική χώρα. Δεν θα γίνουμε ούτε Ταλιμπάν της Ορθοδοξίας, ούτε Τούρκοι που δεν τολμάνε να βγάλουν τη μαντίλα γιατί θα τους πάρει το κεφάλι ο Σουλτάνος; Όμως, μια αηδία έρχεται στο στόμα μας όταν βλέπουμε τα αριστερά παρτάλια που δεν είχαν ούτε μεσοφόρι να βάλουν, τώρα να κάνουν επαναστατική γυμναστική με όρους Βενεζουέλας.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ρηνα avatar
    Ρηνα 27/08/2014 15:37:38

    Παγια της θεση λεει ο διαχωρισμος Εκκλησιας κρατους.... Αχ Παναγια μου κομμουνιστοισιωστρα, ισιωσε τη κι αυτη και ολους τους. Βρε ειναι δυνατον στα δεινα που βρηκαν τη χωρα να τα καταφερουμε χωρις τη βοηθεια του Θεου; Ετσι κανανε και οι προγονοι μας και βρηκαμε εμεις ετοιμο κρατος και αγωνιζομαστε ποιος θα το πρωτοχαλασει..... Για συνελθετε κυριες που γινατε βασιλικοτερες του ....βασιλεως.

  2. valia avatar
    valia 27/08/2014 17:06:06

    Ο διαχωρισμός εκκλησίας, κράτους, είναι ζητούμενο εδώ και χρόνια. Και δεν καταλαβαίνω γιατί θα πρέπει να ενοχλεί τους θρησκευόμενους ανθρώπους. Σε τίποτα δεν τους εμποδίζει να εξακολουθήσουν να εκφράζουν όπως πριν το θρησκευτικό τους συναίσθημα. Τώρα, αν στερήσει κάποια έσοδα από την εκκλησία, για όσους το επιθυμούν, διευκόλυνση θα είναι. Εξαναγκασμός πάντως, κανείς. Ας δώσουμε λίγο χρόνο στη Δούρου για να δούμε το έργο της και την κρίνουμε αναλόγως.

    • KOSTAS70 avatar
      KOSTAS70 @ valia 27/08/2014 22:14:59

      Ξέρεις τι σημαίνει διαχωρισμός Εκκλησίας - Κράτους μεταξύ άλλων, αν γίνει "ολοκληρωμένα"; Κατάργηση ΟΛΩΝ των αργιών που έχουν σχέση με τη θρησκεία (Χριστούγεννα, Πάσχα, Κ. Δευτέρα, Δεκαπενταύγουστος κτλ) που γίνονται απλές εργάσιμες. Κατάργηση της έξτρα αμοιβής, που και αυτή κουτσουρεμένη είναι πλέον, για όσους εργάζονται εκείνες τις ημέρες. Και φυσικά, ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ της ΑΡΓΙΑΣ ΤΗΣ ΚΥΡΙΑΚΗΣ, επίσημα και για ΟΛΟΥΣ πλέον. Πιο νεοφιλελε η Αριστερά δε γίνεται!

      • Ρηνα avatar
        Ρηνα @ KOSTAS70 28/08/2014 09:21:45

        Φετος το 15Αυγουστο στιις λιτανευσεις της Παναγιας παρεστησαν αγηματα του στρατου, στην Τηνο δε και πολεμικο πλοιο που εριχνε κανονιοβολισμους, μπαντες Δημων παιανιζαν και Εκκλησια και κρατος εδωσαν ενωμενα το παρον οπως ενωμενη υπηρξε η Ελληνορθοδοξια σ ολη τη πορεια του εθνους. Ολα αυτα και αλλα ακομη θα καταργηθουν με το προσχημα της λιτοτητας οπως επιχειρηθηκε και με τις παρελασεις που τοση κουβεντα καναμε εδω. Απορω με τον Ελληνα που χαριν ευτελων πεποιθησεων ξεπουλα τοσο ευκολα τα ιερα και τα οσια της πατριδας. Που αληθεια ελπιζει να βοηθηθει στα δυσκολα που περναμε; στον αθεο κομμουνισμο η στην υποκρισια αυτων που τον εκπροσωπουν;

        • KimKim avatar
          KimKim @ Ρηνα 28/08/2014 23:32:12

          Η Λουκά είσαι ; Να σε έχει καλά η Σάντα μπάρμπαρά του πυροβολικού γιατί είσαι μεγάλο βλήμα παρθενόπη μου.

          • Ρηνα avatar
            Ρηνα @ KimKim 30/08/2014 09:12:13

            Βρε Γαβριελλα, καλες δουλειες ευχομαι.....

    • airman avatar
      airman @ valia 27/08/2014 23:17:02

      Μακάρι να μη χρειαστεί μόνο λίγος χρόνος για να κρίνουμε το έργο της κας Δούρου. Για να δωθούν τυχόν θετικά δείγματα θα χρειαστεί αρκετός χρόνος και σαφώς περισσότερη υπομονή/ανοχή. Αλλά μάλλον μέσα σε λίγο χρόνο θα έχουμε τα απαιτούμενα δείγματα.

    • ο εμπεσών εις τους ληστάς avatar
      ο εμπεσών εις τους ληστάς @ valia 28/08/2014 06:20:26

      Ο διαχωρισμός Εκκλησίας-Κράτους είναι ένα εντελώς δευτερεύον θέμα. Τα πολύ σημαντικότερα θέματα οργάνωσης του κράτους αφορούν το διαχωρισμό του Κράτους από τα Κόμματα, καθώς επίσης του Κράτους από τις επιχειρήσεις. Αυτά τα θέματα που κυριολεκτικά κατατρύχουν τη χώρα και αποτελούν τροχοπέδη, κανένας δεν τα θίγει. Οι λόγοι είναι γνωστοί.

  3. toxo avatar
    toxo 27/08/2014 20:38:59

    Οι εξουσίες όλες πηγάζουν από τον λαό και ασκούνται από τον λαό ορκίσθηκε η κ. Δούρου με τον ΔΟΥΡΕΙΟ ΟΡΚΟ.Δηλαδή ,κοντά στα άλλα,και λαϊκά δικαστήρια ,αφού η Δικαιοσύνη είναι η μία από τις τρεις συνταγματικές εξουσίες.Και μη χειρότερα.

  4. sotirios avatar
    sotirios 27/08/2014 21:20:17

    Ως χριστιανός γνωρίζω ότι η θεϊκή εντολή είναι "του μη ομώσαι όλως". Δεν ορκίζομαι και δεν θέλω το κράτος μου να με βάλει να ορκιστώ. Αλλά βέβαια δεν είναι αυτός ακριβώς λόγος που δεν ορκίστηκε εκκλησιαστικά η κ. Δούρου. Είναι ο ίδιος λόγος που δεν βαφτίζουν τα παιδιά τους, δεν παντρεύονται στην εκκλησία, κάνουν "πολιτική κηδεία". Γούστο τους και καπέλο τους. Θα την κρίνουμε για το έργο της. Όπως δεν θέλω να εκμεταλλεύονται το θρησκευτικό συναίσθημα με το να εκκλησιάζονται κάποιοι προεκλογικά για το θεαθήναι, δεν θέλω να μου πουλούν ψευτοεπαναστατικές τάχαμου προοδευτικές επικοινωνιακές φούσκες όπως σωστά επισημαίνετε.

  5. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 27/08/2014 23:28:57

    Θα υπαρξει για ένα διαστημα καποιος ψευδοεπαναστατικος φραμπαλας και αντιστοιχα πυροτεχνήματα όπως με το ΠΑΣΟΚ το 1981 αλλά τελικα θα πρεπει τα σκουπίδια να μαζευτουν.Λιγη υπομονη να τελειωσουν τα πυροτεχνήματα.

    • teogorge avatar
      teogorge @ ψυχραιμια 28/08/2014 07:39:22

      Οπως μαζεύτικαν και μετά το 1981.

    • άλυτη εξίσωση avatar
      άλυτη εξίσωση @ ψυχραιμια 28/08/2014 18:00:41

      ...Και φυσικά καλύτερα από ΟΛΟΥΣ τα μαζεύει ΠΑΝΤΟΤΕ ΚΑΙ ΜΟΝΟΝ, ο Εθνικός ευεργέτης Μπόμπολας, ε; Έτσι και τον εμποδίσει κανείς να μας ...γλιτώσει από τα σκουπίδια μας με το πάααρααα πολυυύ αζημίωτο, θα μας κατασπαράξουν τα ποντίκια-κροκόδειλο,ι που θα κατακλύσουν το μίζερο σύμπαν της έρμης αυτής Περιφέρειας....!! Α-να-τρι-χια-στι-κό!

  6. ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
    ΚΥΘΗΡΙΟΣ 28/08/2014 15:49:43

    Πρώτον,κανείς από την επίσημη Εκκλησία δεν διαμαρτυρήθηκε για τον πολιτικό όρκο της κ.Περιφερειάρχη,όλες οι συζητήσεις πού έγιναν δέν προέρχονται μέσα από την Εκκλησία. Δεύτερον,όπως πολύ σωστά επισημαίνετε,είναι εντελώς υποκριτικό και κοροϊδία να πηγαίνεις κοντά στην Εκκλησία πρίν τις εκλογές για τα ψηφαλάκια,και μετά να μη θέλεις καμμία σχέση. Τρίτον,μη ξεχνάμε ότι η κ.Δούρου δεν έδωσε απλώς πολιτικό όρκο,αλλά ορκίστηκε τον όρκο των Κορυσχάδων. Με αυτήν τη λογική δηλαδή ένας Ιεχωβάς Δήμαρχος θα μπορεί να ορκιστεί στο Γιαχβέ κ.ο.κ.... Τέλος,αληθεύει ότι κάποιος αγιορείτης ηγούμενος αρνήθηκε στον κ. Τσίπρα να δωρηθεί-κατόπιν αιτήματός του- μια εικόνα της Παναγίας,διότι ως άθεος δεν θα είχε καμμία αξία στα χέρια του η εικόνα και μάλλον χλεύη πρός το πρόσωπό της θα περιποιούσε μια τέτοια δωρεά; Δεν ''κυκλοφόρησε'' πάντως αυτό το περιστατικό (άν αληθεύει),το οποίο και θα έδειχνε ότι δεν δέχονται όλοι οι άνθρωποι της Εκκλησίας με την ίδια δουλοπρέπεια,τους εχθρικά διακείμενους πρός αυτήν...

  7. άλυτη εξίσωση avatar
    άλυτη εξίσωση 28/08/2014 16:06:55

    Είτε ορκιστούν στα όσια και στα ιερά είτε στην τιμή και στη συνείδησή τους, τίποτε μέχρι σήμερα δεν τους εμπόδισε ν΄αποδειχτούν και άτιμοι, και άθλιοι προδότες και θεομπαίχτες...... Συνεπώς, μονάχα οι πράξεις τους μετράνε. Αρχή ...Δούρου δείκνυσι.....

    • Ρηνα avatar
      Ρηνα @ άλυτη εξίσωση 28/08/2014 19:32:48

      Να πω οτι εχεις αδικο; δεν θα το πω... Απλα μοιαζει σαν να παραδιδεις το μωρο να το μεγαλωσουν σε οικογενεια ομοφυλοφυλων, φοβασαι οτι θα συμβει κατι ανεπανορθωτο και δεν το κανεις. Αλλιως θα ειχε επικρατησει και δεν θα προσπαθουσαν να το συνηθισουμε μεσω ΤV. Ε ετσι ειναι οταν παραδιδεις ιερα και οσια σε αθεους, φοβασαι για τη βεβηλωση και τη πικρα που θα παρεις, χωρια τις συνεπειες...... @ αλυτη εξισωση

      • άλυτη εξίσωση avatar
        άλυτη εξίσωση @ Ρηνα 28/08/2014 23:46:06

        Μάλλον είναι υποκριτικός αυτός ο ...πόνος, σαν να ...ανησυχεί ο ακατάλληλος γονιός για την τύχη του κακοποιημένου από τον ίδιο παιδιού του, που το δίνει για υιοθεσία..... Δεν γίνεται ο πλήρως αποτυχημένος, τάχα ν΄αγωνιά κατόπιν εορτής, για την προδικασμένη αποτυχία-καταστροφή του επόμενου. Είναι μονάχα αστείο.

    • Κώστας ΜΠ avatar
      Κώστας ΜΠ @ άλυτη εξίσωση 28/08/2014 21:42:58

      To ότι υπήρξε συνεργάτις διορισμένη σε επιτροπές από την πασοκαρία επί Τσοχατζόπουλου δεν λέει κάτι; Ε άμα είναι κανείς παλαιοπασόκος αλλά το κρύβει και το παίζει "αγανάκτηση" συγχωρεί και τους συνεργάτες του Άκη και περιμένει να ξαναδείξουν. "Όλα ένα βήμα πίσω"...

      • άλυτη εξίσωση avatar
        άλυτη εξίσωση @ Κώστας ΜΠ 28/08/2014 23:38:07

        Το Πασοκαριστάν, υπήρξε ΚΑΙ ΥΠΑΡΧΕΙ στην εξουσία επί έτη πολλά. ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΤΟΛΜΗΣΕ ΝΑ ΤΟ ΑΠΟΚΑΘΗΛΩΣΕΙ, για να μην ξεχνιόμαστε. Οι σημερινοί πολιτικοί ''πρωταγωνιστές'' λοιπόν, είχανε αναγκαστικά κάποιου είδους εμπλοκή μαζί του. Ο κ. Σγουρός αλήθεια που τον προτιμούσατε, τι ακριβώς ήταν; Παλαιοδεξιός που πήγε τα ...πράγματα πολύ πολύ μπροστά; Που ...ήξερε από ''συνεργασίες'' - ''συμφωνίες'' με τους ...κατάλληλους; Πόσο ν΄αυτοκοροϊδευτεί λοιπόν κανείς για να πεί κάτι; Ο χρόνος και τα έργα μπορούν μονάχα ν΄αποδείξουν το ποιόν του καθενός. Οψόμεθα.