#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
17/08/2011 08:14
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Επευφημίες, χαστούκια και ακάλυπτες επιταγές

(Πατριδογνωσία αποδοκιμασιών)



Οι άπιστοι έχασαν τη λαλιά τους, οι αμαρτωλοί εξομολογήθηκαν, οι άσωτοι υιοί έγιναν μωρές παρθένες:

“Ο κ. Παπανδρέου έφτασε στην ιερά μονή μαζί με τη σύζυγο του Άντα. Οι πιστοί τον υποδέχθηκαν με χειροκροτήματα, έσπευσαν να του σφίξουν το χέρι και αντάλλαξε μαζί τους ευχές για την εορτή της Κοίμησης της Θεοτόκου”.

Ή τον μπέρδεψαν με τον Γιώργο Παπαδάκη του ΑΝΤ1, ή στη Σκιάθο λειτουργεί πιλοτικά το πρόγραμμα αποποινικοποίησης των μαλακών ναρκωτικών. Δεν λέμε να αποδοκιμασθεί ο πολυχρονεμένος μας, αλλά  τόσος ενθουσιασμός πια…

Την ίδια στιγμή διαψεύδονται τα χαστούκια στο Λασίθι. Εδώ που τα λέμε, θα ήταν άδικο για έναν πολιτικό, ο οποίος έχει τόσο πολύ «υποβοηθήσει» στην επαγγελματική αποκατάσταση των ψηφοφόρων του. Εκτός αν έπεσε πάνω σε αυτόν που έμεινε αδιόριστος …

Άδικες και οι αποδοκιμασίες προς τον Λοβέρδο:  κάποιοι δεν φαίνεται να ασπάζονται τον πόνο που νιώθει ο Υπουργός όταν περικόπτει εξετάσεις και φάρμακα.

Ο δε Μαγκούφης φαίνεται ότι αποδοκιμάζεται διαρκώς λόγω επιθέτου. Πόσοι δηλαδή φέρνουν στο μυαλό τους την εικόνα του, στο άκουσμα του επώνυμου του; Πόσο διάσημος είναι τελικά ο …μαγκούφης;

Τώρα πόση λογική έχει να επευφημείται ο Πρωθυπουργός και να τρώνε χαστούκια και κράξιμο οι Υπουργοί, είναι ένα ερώτημα χωρίς προφανή απάντηση…



Να και κάτι στην ελληνική οικονομία που παρουσιάζει θεαματική άνοδο: οι ακάλυπτες επιταγές.  Κάποιες επιταγές μεγάλης αξίας φαίνεται ότι «έσκασαν» καθώς η Τειρεσίας ΑΕ υποστηρίζει ότι τα 207 εκατ. ευρώ αντιστοιχούν σε περίπου 155 τεμάχια.  Και οι μεγάλοι «παίκτες» βαράνε πλέον «κανόνι».

Όπως βαριά ονόματα έχουν προβλήματα με το νόμο: η γαλλική δικαιοσύνη ξεκίνησε την Τρίτη και επίσημα την έρευνα σε βάρος της γενικής διευθύντριας του Διεθνούς Νομισματικού Ταμείου Κριστίν Λαγκάρντ για τις κατηγορίες της συνέργειας σε απιστία και κατάχρησης δημοσίου χρήματος στην υπόθεση του επιχειρηματία Μπερνάρ Ταπί, όπως έγινε γνωστό από δικαστική πηγή. Η ανακριτική επιτροπή του Ειδικού Δικαστηρίου (CJR) συγκλήθηκε επισήμως για να ερευνήσει το ρόλο που διαδραμάτισε το 2008 η Λαγκάρντ, όταν ήταν υπουργός Οικονομικών, στην υπόθεση του Μπερνάρ Ταπί. Η σύγκληση του CJR, του μοναδικού δικαστηρίου στη Γαλλία που μπορεί να δικάζει υπουργούς για τις ενέργειές τους κατά την άσκηση των καθηκόντων τους, κατέστη υποχρεωτική μετά την απόφαση που έλαβε στις 4 Αυγούστου το ίδιο δικαστήριο να ξεκινήσει έρευνα σε βάρος της 55χρονης Λαγκάρντ.

 

Αυτόν τον θεσμό, του δικαστηρίου που έχει την αρμοδιότητα να δικάζει Υπουργούς δεν τον φέρνουμε και στην Ελλάδα, έτσι να μην είμαστε εκτός μόδας; Όχι ότι τον χρειαζόμαστε…

Κατά τα λοιπά προβλέπουμε ανταλλαγή «αιχμαλώτων» και κατηγοριών: οι Γάλλοι θα αφήσουν ήσυχη τη Λαγκάρντ  και οι Αμερικάνοι τον Στρος Καν.

Μικρός Οδυσσέας

ΣΧΟΛΙΑ

  1. maria avatar
    maria 17/08/2011 09:19:27

    κάλιο να τον λέγαν γκούφι παρά μαγκούφη.
    που πας ρεεεεε να κάνεις καριέρα με αυτό το επίθετο;

  2. Ραββινος avatar
    Ραββινος 17/08/2011 10:39:09

    ''Ακόμα και χθες, που η Ελλάδα τιμούσε την Παναγία, ο κ. Παπανδρέου προτίμησε τον «ξύλινο» λόγο, σαν να μιλούσε σε... Ελβετούς, που δεν βγάζει κανένα απολύτως συναίσθημα. Φάνηκε να έκανε αγγαρεία... ''
    Μιχ .Ιγνατιου
    Βοηθα Παναγια μ'αυτον που μας μπλεξανε οι καναπεδατοι !

  3. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 17/08/2011 11:49:53

    Θαύμα στην Ιερά μονή Ευαγγελίστριας Σκιάθου!!!!
    Δάκρυσε η εικόνα της Παναγιάς μετά την ομιλία του Πρωθυπουργού Γ. Παπανδρέου!!!!!! Πλήθος κόσμου έσπευσε να γονατίσει, να προσκυνήσει και να ασπασθεί τον Έλληνα Άγιο...
    Το γεγονός αποσιωπήθηκε εντέχνως από τα ΜΜΕ, καθώς είναι γνωστή η προσπάθεια αποδόμησης του προσώπου του...

    • μικρός οδυσσέας avatar
      μικρός οδυσσέας @ ΕΥΑ 17/08/2011 14:16:09

      Κάθε θαύμα 3 ημέρες...

  4. juliet avatar
    juliet 17/08/2011 12:05:23

    Μ.Ο
    τίποτε ξελιγομένες γκόμενες θα ήτανε που θα τους είπανε ότι μετά θα τις ευχαριστούσε ιδιαιτέρως.
    Τι κακίες ,είπε η Κριστίν να μη μείνει Ταπί ,αμέσως δικαστήρια, άτιμη γαλλική κοινωνία.Εδω ολόκληρη Μιμή έμεινε ταπί και δεν ίδρωσε τ΄αυτί κανενός και ας συγγενεύουμε εξ αγχηστείας με ολόκληρη κυβέρνηση, άτιμη ελληνική κοινωνία.
    Στις παραλίες που κυκλοφορείς οι λουόμενες με μοντελάκια Brasil Janeiro
    κυκλοφορούνε;

    • μικρός οδυσσέας avatar
      μικρός οδυσσέας @ juliet 17/08/2011 14:15:18

      και παίζουν και εκπληκτικό μπιτς βόλλευ
      θαυμάστριες του Γιώργου ξελιγωμένες; αποκλείεται

  5. JTSANAS avatar
    JTSANAS 17/08/2011 15:34:34

    ΟΧΙ ΜΟΝΟΝ ΞΕΛΙΓΩΜΕΝΕΣ ΛΙΓΟΥΡΙΑ ΠΡΑΣΙΝΑ ΜΑΘΑΝΕ ΟΤΙ ΣΠΕΡΝΟΥΜΕ ΞΩΓΑΜΑ ΚΑΙ ΠΛΑΚΩΣΑΝΕ ΚΑΙ ΟΙ ΓΥΦΤΟΙ . ΔΕΝ ΜΑΣ ΚΑΝΗ ΤΟ ΧΑΤΗΡΙ Η ΠΑΝΑΓΙΑ ΝΑ ΤΟΝ ΣΤΕΙΛΗ ΣΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ ΣΤΟΝ ΑΓΥΡΙΣΤΟ! ΤΙ ΜΑΣ ΤΟΝ ΑΦΗΝΕΙ ΕΔΩ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΜΑΛΙΟΤΡΑΒΙΓΜΑΤΑ . ΚΑΛΗ Η ΙΔΕΑ ΝΑ ΕΡΘΗ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΟ ΕΤΣΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΛΗΤΟΥΝ ΚΑΙ ΟΙ ΔΙΚΑΣΤΙΚΟΙ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΚΑΤΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΔΙΟΤΙ ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟΝ ΚΟΠΥ-ΠΕΗΣΤ ΑΘΩΟΣ ΛΟΓΩ ΑΜΦΙΒΟΛΙΩΝ .

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ JTSANAS 17/08/2011 19:02:27

      Ας το δούμε σαν τη δοκιμασία του Θεού απέναντι στην πίστη μας...!

  6. Έλενα avatar
    Έλενα 17/08/2011 17:06:38

    Ο Μαγκούφης από τη στιγμή που είπε ότι ''μπορείτε να μας γιαουρτώνετε, είναι κι αυτό δημοκρατικό'', ανέβηκαν στα ύψη οι μετοχές των Τρίκκη, Δέλτα, Αγελαδίτσα, Νουνού και Φάγε....

  7. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 17/08/2011 19:30:54

    Ωραίο μαγιό....

    • juliet avatar
      juliet @ Strange Attractor 17/08/2011 19:57:49

      S.A
      Μοντέλο Brasil Janeiro της Lenita, έχει και άλλα ωραία κομμάτια.

      • ΕΥΑ avatar
        ΕΥΑ @ juliet 17/08/2011 20:23:20

        Juliet
        Γνωρίζεις αν υπάρχει και με καβουράκι στο σχέδιο; όσο για το κόστος δεν μ' ενδιαφέρει...

        • juliet avatar
          juliet @ ΕΥΑ 17/08/2011 20:34:43

          Το καβουράκι άστο.... γιατί μπορεί να μην σε συμφέρει ,για τιμή γυρω στα 30 ευρώ.

        • danaos avatar
          danaos @ ΕΥΑ 17/08/2011 22:27:57

          Με αχινό.

    • danaos avatar
      danaos @ Strange Attractor 17/08/2011 22:50:47

      Μη μας κολάζετe τέκνα μου.
      Ησύχιος μοναχός ο κατά κόσμον Κωνσταντίνος Ροδινός
      Ανησύχιος μοναχός ο κατά κόσμον danaos.

      • juliet avatar
        juliet @ danaos 17/08/2011 23:55:11

        χαχαχα,η νηστεία πέρασε....μοναχέ μου,άρα συγχωρεμένος είσαι.Οι ησύχιοι θα είναι πάντα ησύχιοι εκτός και μπλέξουν με ανησύχιους.Οι ανησύχιοι πάντα ανησύχιοι ακόμη και αν μπλέξουν με ησύχιους.Κανόνας!!!!!!!

  8. μαρικα avatar
    μαρικα 17/08/2011 23:45:18

    Ε!!!!!!!!!!!!!Δεν τρωγεσται πια, εισαστε απιθανη,μου πονεσε η κοιλια απο τα γελια
    Ακου γκουφι παρα μαγκουφι.Γιασου και σενα δαναε,εχεις πολυ χιουμορ.Οπως και ολοι φυσικα εδω μεσα δηλ.απο ολα εχει ο μπαξες.