Εκλέξτε Πρόεδρο, γιατί έρχεται ο ΓΑΠ!
11/12/2014 15:58
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Εκλέξτε Πρόεδρο, γιατί έρχεται ο ΓΑΠ!

Ο ΓΑΠ ξεκουράστηκε, έκανε τη διεθνή καριέρα του ως ομιλητής και θέλει να γίνει πάλι οδηγητής για την επόμενη μέρα. Σε αυτήν προσβλέπει με ίδρυση κόμματος, αερολέσχης ή μπουτίκ Μνημονίων.

Υπερκομματικός και υπεύθυνος ΓΑΠ. Αυτό κι αν είναι πραγματική αλλαγή.

Αν γίνουν εκλογές ο ΓΑΠ θα αναλάβει τις ευθύνες του. Άντε μετά να βρεθούν οι 180, αφού όλη η πολιτική σκηνή ρέπει προς την επιθεώρηση.

Η δήλωση του Γιώργου Παπανδρέου ξεκινά διαπιστώνοντας πολύπλευρη κρίση. Φοβερά οξυδερκής παρατήρηση, είναι ο πρώτος που το σκέφτηκε (στα αγγλικά και το έγραψε στα ελληνικά).

Το καλύτερο σημείο της δήλωσης είναι μακράν το εξής: «…Κρίση ενός πελατειακού συστήματος, που διατηρούσε την εξουσία κρατώντας τον Έλληνα και την Ελληνίδα όμηρους μέσα από εξαρτήσεις και δουλείες. Ενός συστήματος που και σήμερα θέλει συνειδήσεις εξαγορασμένες ή φοβισμένες από τις κατεστημένες δυνάμεις της χώρας…».

Μην του πείτε ποιο κόμμα διατηρούσε για δεκαετίες την εξουσία μέσω του πελατειακού κράτους, θα πάθει κρίση ταυτότητας.

Που έχει ήδη δηλαδή, καθώς μιλώντας για Ελλάδα ισχυρή, χώρα που στέκεται στα πόδια της και επιλέγοντας τη σημερινή ημέρα και ώρα για δηλώσεις, μας κάνει να σκεφτούμε αναπόφευκτα ότι νομίζει ότι είναι ο Σαμαράς, στο ελαφρώς κοντύτερο, με αποδημητική κώμη και μουστάκι τύπου Σαντάμ σε λευκό με σκούρες ανταύγειες.

Σου λέει, κύκλο δεν κάνει η κρίση;

Σε μένα πρέπει να τελειώσει, όπως άρχισε:

«…Οι έχοντες την ευθύνη της διακυβέρνησης της χώρας, απέτυχαν να την οδηγήσουν στην "επόμενη μέρα", παρά την διακομματική στήριξη στη Βουλή, παρά τις πρωτοφανείς συνθήκες κοινωνικής ηρεμίας σε σχέση με αυτά που αντιμετωπίσαμε εμείς την περίοδο 2009-2011 και παρά το γεγονός ότι, οι δυσκολότερες αποφάσεις μεταρρυθμίσεων και προσαρμογής έγιναν επί κυβέρνησης ΠΑΣΟΚ...». Ώρα να μας πει ότι τον «έφαγαν» οι αγανακτισμένοι και όχι οι δικοί του μετά τις αξέχαστες ευρωπαϊκές επιτυχίες του…

Οι δυσκολότερες αποφάσεις έγιναν όντως επί Κυβέρνησης ΠΑΣΟΚ, όπως θα αποδείξει και ο Γιώργος Παπακωνσταντίνου στο Ειδικό Δικαστήριο.

Ακόμη δεν έχουν καταλήξει τι να κάνουν με τη λίστα Λαγκάρντ!

Αλλά οσονούπω μετά από την ολοκλήρωση και της τριετούς διαβούλευσης στα κοινωνικά δίκτυα, θα ληφθεί η τελική απόφαση

Είναι ιστορική η παρέμβαση, θα μπει σίγουρα ένθετο σε κυριακάτικη εφημερίδα, μαζί με βαλεριάνα: «…Στα τέλη του 2011, οι πολίτες θα καλούνταν να δώσουν αυθεντική απάντηση σε πραγματικά διακυβεύματα και πραγματικά δεδομένα. Ένα χειροπιαστό πρόγραμμα, που προέβλεπε και την τεράστια δανειοδότηση της χώρας μας και το μεγαλύτερο ιστορικά κούρεμα χρέους που έγινε ποτέ...».

Δεν έγιναν ποτέ όλα όσα οραματίστηκε ο Γιώργος χωρίς εμάς για μας και έτσι βρεθήκαμε αγκαλιά με το ...χοιροπιαστό πρόγραμμα.

Μίλησε για «αντιμνημονιακά καλλιστεία» και εδώ ένα δίκιο το έχει. Αν δεν ήταν αυτός να φέρει το Μνημόνιο θα υπήρχαν αντιμνημονιακοί;

Είναι σαν να υπήρχαν αντιβενιζελικοί, χωρίς τον Βενιζέλο (τον Ελ, του αεροδρομίου).

Με λίγα λόγια ο ΓΑΠ ξεκουράστηκε, έκανε τη διεθνή καριέρα του ως ομιλητής και θέλει να γίνει πάλι οδηγητής για την επόμενη μέρα.

Σε αυτήν προσβλέπει με ίδρυση κόμματος, αερολέσχης ή μπουτίκ Μνημονίων.

Στην απευκταία περίπτωση που δεν εκλεγεί Πρόεδρος, δεν θέλει βέβαια, αλλά θα τον καλέσουν οι περιστάσεις και θα επανέλθει δικαιωμένος, ηλεκτρονικός (για το opengov περιέργως δεν είπε τίποτα) και ανοξείδωτος.

Το μέλλον της χώρας θα είναι διασφαλισμένο με αυτόν στο τιμόνι και πάλι, εις τόπον χλοερόν, τόπον αναψύξεως…

Μ.Ο.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Γιάννης Κιαπέκος avatar
    Γιάννης Κιαπέκος 12/12/2014 08:44:20

    Αυτό θα ήταν σίγουρα μεγαλύτερη η απειλή και από το grexit , την επιστροφή στην δραχμή ακόμη και από τις δέκα πληγές του Φαραώ.

    • Ρηνα avatar
      Ρηνα @ Γιάννης Κιαπέκος 12/12/2014 10:33:13

      Τον βαζουν για να συμπληρωσει τη μη αυτοδυναμια του Τσιπρα......το ιδιο αφεντικο εχουν.

      • Γιάννης Κιαπέκος avatar
        Γιάννης Κιαπέκος @ Ρηνα 12/12/2014 11:45:43

        «...το ιδιο αφεντικο εχουν.» επειδή είμαι ολίγον βραδύνους έχετε την καλοσύνη να μου διευκρινίσετε ποιόν εννοείτε ;

        • Ρηνα avatar
          Ρηνα @ Γιάννης Κιαπέκος 12/12/2014 12:07:22

          Απλο φιλτατε, made in USA....

          • Ρηνα avatar
            Ρηνα @ Ρηνα 12/12/2014 12:28:10

            Το αναπτυσσει τωρα στη Τσαπανιδου ο Μωραϊτης....

          • Γιάννης Κιαπέκος avatar
            Γιάννης Κιαπέκος @ Ρηνα 12/12/2014 13:23:44

            Μάλιστα ! για να δω αν κατάλαβα καλά. Οι Ηνωμένες Πολιτείες της Αμερικής είναι το αφεντικό του Τσίπρα και ως εκ τούτου επιδιώκουν την ανάδειξη Κυβέρνησης με Πρωθυπουργό τον Τσίπρα. Χαράς ευαγγέλια τότε διότι θα πάψει ο Ινδικός κλώνος του Thomsen να μας τα "σπάει" και να ζητάει νέα μέτρα οπότε άλλο που δε θέλουμε . Ούτε grexit , ούτε δραχμή ούτε τίποτα. Και μετά ... θα ξυπνήσουμε όλοι ως έθνος ! Δεν νομίζω ότι είναι σοβαρά πράγματα αυτά.

          • Ρηνα avatar
            Ρηνα @ Γιάννης Κιαπέκος 12/12/2014 14:35:21

            Με ενα "δεν νομιζω" δεν πειθετε για αυτο που ολοι γνωριζουν. Απαντατε σαν να πεφτετε απο τα συννεφα για το πως διενεργουνται οι εκλογες στο βασιλειο της Δανιμαρκιας......Και τα grexit και η δραχμη εξυπηρετουν απαντες. Ενας συσκοτισμενος λαος που δεν εχει μυαλο να κοιταξει παραπερα απο το κυνηγι του μεροκαματου. Στο μονο που αθελα σας πεσατε διανα ειναι οτι μετα θα ξυπνησουμε ως εθνος.

          • Γιάννης Κιαπέκος avatar
            Γιάννης Κιαπέκος @ Ρηνα 12/12/2014 19:50:01

            Ασφαλώς και γνωρίζω πως γινόντουσαν (γίνονται) οι εκλογές στην Ελλάδα , καθόσον παλαιότερος υμών. Αν ίσχυε (που δυστυχώς δεν ισχύει και το εννοώ το δυστυχώς) αυτό για το οποίο κατηγορείτε τον Τσίπρα τότε να είστε βεβαία ότι θα εκλεγεί πρωθυπουργός με "τα χαλινάρια κάτω" (ιπποδρομιακή έκφραση που σημαίνει χωρίς ανταγωνισμό). Δεν απομένει παρά να διαπιστώσουμε ποιος έχει δίκιο ... Κυριακή κοντή γιορτή

          • ΙΚΟ avatar
            ΙΚΟ @ Γιάννης Κιαπέκος 12/12/2014 23:56:55

            Η ιπποδρομιακή έκφραση είναι "...με τα χέρια κάτω", που σημαίνει ότι ο αναβάτης δεν καταβάλλει καμμία προσπάθεια και νικάει εύκολα ή δεν καταβάλλει καμμία προσπάθεια και "πνίγει" το άλογό του.

          • Γιάννης Κιαπέκος avatar
            Γιάννης Κιαπέκος @ ΙΚΟ 13/12/2014 09:10:11

            Το ξέρω , έχω πολλούς φίλους "αλογομούρηδες" απλώς το βελτίωσα ! ☺☺☺

  2. Ο μικρός Νικόλας avatar
    Ο μικρός Νικόλας 12/12/2014 09:31:19

    Τώρα μάλιστα! Αυτός μας έλειπε, για να συμπληρωθεί η παράνοια.

  3. Αιρετικός avatar
    Αιρετικός 12/12/2014 15:13:58

    Και το κόμμα του θα λέγεται (σκισμένο) Κίνημα ΟΛικού ΑΝαχωρητισμού...

    • Savaren avatar
      Savaren @ Αιρετικός 12/12/2014 16:54:26

      Μου φαίνεται οτι έχουνε σαλτάρει πολλοί. Εδώ ο άλλος ετοιμάζεται να μας σώσει με την ''τελεία'' και όπου να΄ναι, θα εμφανιστεί και κάποιος που θα φέρει την ...''παύλα''.

    • toxo avatar
      toxo @ Αιρετικός 13/12/2014 00:59:42

      Μάλλον θα λέγεται ΣΟσιαλιστικό ΚΙΝημα.

  4. angus avatar
    angus 12/12/2014 15:57:03

    η φωτογραφία όλα τα λεφτά

  5. Savaren avatar
    Savaren 12/12/2014 16:52:00

    Υπάρχουν κολλημένοι εγκέφαλοι που χειροκροτούν και ακολουθούν αυτόν τον άνθρωπο ακόμα;

  6. Naruto avatar
    Naruto 12/12/2014 18:36:45

    Εγω λέω οτι μπορεί να τον βάζουν για να κόψει την φόρα του ΣΥΡΙΖΑ . Ένα 3% να πάρει θα είναι πιθανοί ψηφοφόροι του Τσίπρα και υπάρχουν πολλοί που ψηφίζουν συγκεκριμένα την οικογένεια .

    • Μεγάλες στιγμές avatar
      Μεγάλες στιγμές @ Naruto 12/12/2014 23:24:01

      Τι να κόψει...;

  7. Κώστας ΜΠ avatar
    Κώστας ΜΠ 13/12/2014 08:12:28

    45% του εξυπνότερου λαού του κόσμου πήρε ο εικονιζόμενος.Τώρα οι ψηφοφόροι του,κοντά ένας στου δύο Έλληνες,κάνουν πως δεν τον ξέρουν.Ρωτάς "ψήφισες ΓΑΠ το 09;" και σου απαντάνε όλοι "όχι βέβαια".

    • Naruto avatar
      Naruto @ Κώστας ΜΠ 13/12/2014 10:53:36

      Και όμως έχει ακόμα οπαδούς ο ΓΑΠ ,άλλους κολλημένους με το όνομα και άλλους ευεργετηθέντες .