#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
11/09/2011 08:59
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Εις οιωνός άριστος, αμύνεσθαι περί «πάρτης»…

(Πατριδογνωσία οικογενειοκρατίας)

[caption id="attachment_121584" align="alignnone" width="600" caption="http://frikipaideia.wikia.com/"][/caption]

Τη στήριξή του στη Δημοκρατική Συμμαχία και την πεποίθησή του για την επιτυχία του κόμματος στις εκλογές, εξέφρασε χθες ο Κωνσταντίνος Μητσοτάκης. Σε εκδήλωση του κόμματος στο σπίτι της οικογένειας Μητσοτάκη, ο πρώην πρωθυπουργός αφού εξέφρασε την βεβαιότητα ότι το κόμμα της κόρης του θα μπει στην επόμενη Βουλή είπε: «Πια δεν πρόκειται να αναμετρηθούν κόμματα. Η κρίση διαπερνά τα κόμματα. Η αναμέτρηση θα είναι μεταξύ των δυνάμεων του λαϊκισμού και της υπευθυνότητας και είμαι πεπεισμένος ότι θα επικρατήσουν οι υπεύθυνες φωνές. Σας ζητώ να κρατήσετε την καθαρότητα του λόγου σας, των απόψεών σας, γιατί η Δημοκρατική Συμμαχία είναι η μόνη φωνή που έχει ξεκάθαρο πολιτικό λόγο. Να ξέρετε ότι η Δημοκρατική Συμμαχία θα συσπειρώσει γύρω της τις υγιείς δυνάμεις της κοινωνίας μας».

Μήπως αναμετρηθούν «κοινοπραξίες», αντί για κόμματα και η Συμμαχία να συμπράξει με τις λοιπές πασοκικές δημοκρατικές δυνάμεις του ΛΑΟΣ;

Αν τα στελέχη ενός κόμματος, χωράνε σε ένα σπίτι, αυτό τα λέει όλα για τη δυναμική του, έστω κι αν αυτό το σπίτι είναι του Μητσοτάκη…

Και εννοείται ότι η Ντόρα θα μπει στη Βουλή. Θα παρακολουθεί τις συνεδριάσεις από το θεωρείο…

Στο ίδιο μήκος κύματος ο Νίκος Παπανδρέου προσπαθεί να στηρίξει τον  πρωθυπουργό, ο οποίος τυγχάνει και αδελφός του. Συγγραφέας είναι και ξέρει καλά να φτιάχνει το προφίλ ακόμη και κάποιου πολιτικού που καταρρέει.

«Κανείς δε θέλει εκλογές γιατί μόνον ο Γιώργος και το ΠΑΣΟΚ έχουν τα κότσια να πάρουν και αντιλαϊκά μέτρα, προκειμένου να σωθεί η χώρα...Δεν πιστεύω ότι Έλληνας πολιτικός έχει δουλέψει τόσο σκληρά στο παρελθόν για τη χώρα του... Υπάρχουν και ντόπια συμφέροντα που θέλουν την χρεοκοπία και για αυτό δεν θέλουν να κερδίσει τη μάχη ο πρωθυπουργός».

Δηλαδή, κατά τον Νίκο Παπανδρέου οφείλουμε να πούμε και μπράβο στον πρωθυπουργό που μας έφερε σ’ αυτή την κατάσταση. Τι να πεις, μωραίνει κύριος.

Το κακό είναι ότι τα μέτρα που λαμβάνει η Κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ είναι εκτός από αντιλαϊκά και ελαφρολαϊκά…

Στο παρελθόν μπορεί να δούλεψε σκληρά ο Γιώργος για τη χώρα του. Στο παρόν με αυτά τα επιτόκια δουλεύει για τις άλλες. Στο μέλλον που θα αποσυρθεί από τα κοινά, επιτέλους θα δουλέψει για πάρτη του...

Αλλά δεν τον αφήνουν τα συμφέροντα να κάνει τη δουλειά του όπως ξέρει. Τα ξένα τα ήξερε, τα ντόπια φοβόταν. Με δύο εφημερίδες αντιπολιτευόμενες και κανένα κανάλι, αναμφίβολα τον έχουν βάλει στο μάτι οι «νταβατζήδες»…

Πάντως, ενδιαφέρον έχει ότι οι δηλώσεις στήριξης και του Μητσοτάκη για τη Ντόρα και του Ν. Παπανδρέου για τον πρωθυπουργό μοιάζουν τόσο πολύ. Λες και τους έχουμε αδικήσει τους κακόμοιρους και πρέπει να τους πούμε και μπράβο για την προσφορά τους.

 Μ.Ο.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. mhtsos karditsa avatar
    mhtsos karditsa 11/09/2011 09:32:24

    και το 1,5% που τις δινουν οι δημοσκοπησεις χαρη της κανουνε της ντοριτας.
    το 1,5% σε πραγματικες συνθηκες εκλογων ισοδυναμει με 0,5%. τραγελαφος.
    και επειδη η ντορα ειναι εξυπνο κοριτσι δε θα κατεβει καθολου στις εκλογες. θα αποστρατευτει ομορφα και ωραια,θα παει στι σπιτακι της . δωξα τω ΘΕΟ εχει και εγγονακια να περνα την ωρα της.

    • φωνη avatar
      φωνη @ mhtsos karditsa 11/09/2011 11:16:31

      Αυτά να τα βλέπουν μερικοί μέσα στη ΝΔ που παρατραβάνε το σχοινί και το παίζουν δήθεν συναινετικοί. Ας βλέπουν τα ποσοστά της Ντόρας και να διδάσκονται.

      • dinodamo avatar
        dinodamo @ φωνη 11/09/2011 12:33:01

        Δυστυχως η αξια των περισσοτερων στελεχων του κοινοβουλιου υπαρχει μονο οσο ειναι μεσα στα κομματα τους.Απαξ και ανεξαρτητοποιηθουν μετατρεπονται σε junk.

  2. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 11/09/2011 09:33:31

    Έτσι από περιέργεια, πόσα τετραγωνικά είναι το σπίτι των Μητσοτάκηδων;
    Υπάρχει κι ένα λάθος στη φράση του Νικολάκη: ''Δεν πιστεύω ότι Έλληνας πολιτικός έχει δουλέψει τόσο σκληρά στο παρελθόν τη χώρα του''..εσείς βάλατε και το ''για''...

  3. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 11/09/2011 09:37:44

    Ο Ρόμπερτ Μίχελς, στο βιβλίο του Η κοινωνιολογία των πολιτiκών κομμάτων αναφέρει για το ένστικτο της κληροδοσίας:

    "Οποιοσδήποτε έχει ασχοληθεί σοβαρά με ιστορικές μελέτες, αποκλείεται να μην έχει προσέξει ότι κάθε άρχουσα τάξη επιθυμούσε εντονότατα νά κληροδοτήσει στους απογόνους της την πολιτική εξουσία που είχε συσσωρεύσει. Η κληροδοσία της πολιτικής εξουσίας ήταν πάντοτε το λυσιτελέστερο μέσο για να διατηρηθεί ή πρωτοκαθεδρία και επιβολή της οικείας κοινωνικής τάξης.
    Η ορμή του πατέρα νά εξασφαλίσει στον γιο την κληρονομική πολιτική διαδοχή, υπήρξε αφάνταστα ισχυρή σέ όλες τις ιστορικά γνωστές εποχές και συνέβαλε τά μέγιστα ώστε να αντικαταστήσει η κληροδοτήσιμη από πατέρα σε γιο κληρονομική μοναρχία, τήν α ι ρ ε τ ή".

    Συνεπώς καταλάβετε το ιστορικό δράμα ενός πατέρα για την κόρη του, μιας μάνας για τα παιδιά της ή την (χιλιοτραγουδισμένη) αδελφική αγάπη!..

  4. SXOLIASTHS avatar
    SXOLIASTHS 11/09/2011 10:03:13

    ΕΤΣΙ ΑΠΟ ΠΕΡΙΕΡΓΕΙΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΙ ΕΓΩ ΕΝΝΟΕΙΤΕ ΤΟΝ ΓΝΩΣΤΟ ΜΗΤΣΟΤΑΚΗ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΜΗ ΕΠΙΤΙΜΟΣ ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΤΗΣ Ν.Δ;
    Η ΚΑΠΟΙΟΝ ΑΛΛΟ;

  5. ΣΠΥΡΟΣ avatar
    ΣΠΥΡΟΣ 11/09/2011 10:25:58

    Ποιές είναι κύριε Μητσοτάκη οι υγιείς δυνάμεις της κοινωνίας μας; Οι Μπομπολολαμπράκηδες και οι Κοκαλοβαρδινογιάννηδες που έκαναν μέχρι δύο χρόνια πριν ιδιαίτερα μαθήματα στην κόρη σου για το τι πρέπει να κάνει τόσο σαν αντιπολίτευση του Γιωργάκη όσο και μετά σαν πρωθυπουργίνα ; Αλλά σας τα χάλασε ο κόσμος της Ν.Δ. ψηφίζοντας Σαμαρά; Δεν σέβεσαι αυτόν τον κόσμο ούτε εσύ ούτε η κόρη σου , ποιός θα σεβαστεί εσάς;

  6. vaggelis avatar
    vaggelis 11/09/2011 10:31:01

    η επομενη εκδηλωση της ΔΥΣΗ θα ειναι σε τλεφωνικο θαλαμο

  7. aris. A avatar
    aris. A 11/09/2011 10:43:38

    Mικρέ

    Νομίζω ότι επάξια θα προτείνουμε στο Πάντειο Πανεπιστήμιο να γίνεις Επίτιμος Διδάκτωρ με ειδικότητα στην Μητσοτακολογία.

    Αλήθεια πως δεν σε κάλεσαν στην σύναξη να σε κεράσουν κανένα ξεροτήγανο να χαρεί και η Ντορούλα που θα σε έβλεπε.

  8. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 11/09/2011 11:16:40

    Βρε ΜΟ μήπως έκανες αναγραμματισμούς στο κείμενο;
    Μητσοτάκης ήθελες να γράψεις ή Μητσικώστας;
    ΔΗΣΥ ή δώσε εσύ;
    Ο ΝΑΠ ο αδερφός του ΓΑΠ δεν είναι ο ίδιος που πριν 5 ημέρες έθαβε την πολιτική του ανθρώπου που τόσο σκληρά δουλεύει; Τελικά σε αυτή την οικογένεια έχουν προβλήματα ο ένας παραιτείται στον εαυτό του ο άλλος κρίνει την πολιτική του Πρωθυπουργού - αδερφού αλλά εξυμνεί την δουλειά της πολιτικής του Πρωθυπουργού - αδερφού.

    ΥΓ

    εγώ πάντως αν το ξανά σκεφτώ η κα Μπακογιάννη μπορεί να λύσει το πρόβλημα της απασχόλησης ακόμα και στον 21ο αιώνα με κλητήρες επικοινωνούσε και ενημέρωνε ...

  9. Diamond Angel avatar
    Diamond Angel 11/09/2011 12:56:30

    ' Σε εκδήλωση του κόμματος στο σπίτι της οικογένειας Μητσοτάκη.......' Τόση κοσμοπλυμμήρα , τόση δημοφιλία!!!!!!!! Α, αυτός είναι ακόμα επίτιμος πρόεδρος της ΝΔ, έτσι; Τον περιμάζεψε ο ΚΚ ο Α στο κόμμα που ήταν απόκομμα με 1,7%, τον τίμησε η ΝΔ και ο κόσμος της με την αρχηγία και πρωθυπουργία , τον έκανε επίτιμο , και το μόνο που κάνει είναι ένας ύπουλος και βρώμικος πόλεμος όχι με μανία, γιατί από συναισθήματα είναι εντελώς επιπεδωμένος, αλλά με ψυχρότητα και απάθεια ζόμπι.Το μόνο συναίσθημα που τον διακατέχει είναι το Οιδιπόδειο σύμπλεγμα το οποίο τυφλώνει και οδηγεί σε ακραίες συμπεριφορές.Είναι ανίκανος να καταλάβει ότι στην αγαπημένη του κάνει κακό. Πρόβλημά του. Επειδή όμως ' κύριε επίτιμε' όλα εδώ πληρώνονται που λέει και η παροιμία , θά'ρθει και η ώρα που η αγαπημένη σου θα ψάχνει να βρει την ψήφο της!!!

  10. Aφροδίτη avatar
    Aφροδίτη 11/09/2011 13:54:12

    Μικρέ Οδυσσέα, πιστεύω, εν τέλει, πως ίσως είναι ένας «τραγικός» πατέρας. Δηλαδή ποιανού χατίρι να κάνει και ποιανού να χαλάσει!
    Αρχικά ήταν εξαφανισμένος από κάθε παρέμβαση υπέρ της πρωτότοκης, γιατί εθεωρείτο πως η ίδια τον είχε κρύψει για την αναγκαία αυτοπροστασία της. "Μη μιλάς μπαμπά, μου κάνει κακό"! Κάπως έτσι.
    Στη συνέχεια εκτιμήθηκε πως ο υιός έμεινε πίσω, γιατί έχει πάρει και ιδιαίτερα μαθήματα κατ’ οίκον στην υπονόμευση και θα ήταν αναμφισβήτητα ο αρχηγός της ίλης των δούρειων ίππων, ή άλλως πως, των μητσοτακικών σταγονιδίων που ξώμειναν πίσω για να "στηρίξουν" τον Αντώνη.
    Πιο μετά διέρρεε, πως ο μέντορας πατήρ διαφωνούσε με το εγχείρημα της ατυχήσασας θυγατέρας και στήριζε δυνατά τον υιό, που τον άκουσε και έμεινε στο ποθούμενο μεγάλο μαγαζί.
    Τώρα με αυτή του την παρέμβαση, ομολογώ πως με μπέρδεψε ακόμα πιο πολύ! Είναι άραγε ανάμεσα στα δυο παιδιά του και τα στηρίζει με τον τρόπο του, ή αποφάσισε να τελειώσει με την Ντόρα, δίνοντάς της την καρατσεκαρισμένη του ευχή της γκαντεμιάς;
    Ανέκαθεν με τον συγκεκριμένο είχα ένα πρόβλημα στην κατανόηση των προθέσεών του, αλλά οφείλω να ομολογήσω ότι την οικογένεια πράγματι την έβαζε πάντα πολύ ψηλά, πολύ πάνω από εκείνα για τα οποία έχει πάρει πολλούς ψεύτικους όρκους, ως πολιτικός! Μετά δεν σου κρύβω πως με προβληματίζει πολύ και η έδρα της σύναξης και αν τα προσφερόμενα ήταν κέρασμα δικό του, ευγενική χορηγία, ή ρεφενέ. Εσύ ξέρεις κάτι επί αυτού;

  11. juliet avatar
    juliet 11/09/2011 16:24:51

    Μικρέ, όταν θα πάψει να είναι επίτιμος ο επίτιμος ,όταν θα πάψει να είναι πρόεδρος- η πρόεδρος και όταν μαυρίσουνε τον γιό, η Ν.Δ θα έλθει στα ίσα της ,ο δε Σαμαράς θα χάσει περίπου 300 κιλά που του έχουνε κάτσει στο σβέρκο!(100+120+80=300)
    Να προσέχεις να μην τρως τηγανόψωμα ,ντολμαδάκια αν δεν είσαι σίγουρος για τη μαγείρισσα .

  12. Απορία avatar
    Απορία 11/09/2011 17:22:23

    Τι "πάρτης" και σουξου-μουξου. Ας τον καθαιρέσει από επίτιμο άμεσα.
    Αφού παροτρύνει τον κόσμο να ψηφίσει άλλο κόμμα, τι επίτιμος είναι δηλαδή;

    • juliet avatar
      juliet @ Απορία 11/09/2011 18:01:00

      Αντιστασιακός επίτιμος....

      • Aφροδίτη avatar
        Aφροδίτη @ juliet 11/09/2011 18:28:32

        Μπράβο juliet, ειλικρινά ευφυέστατο!

        • juliet avatar
          juliet @ Aφροδίτη 11/09/2011 18:58:37

          Αφροδίτη
          Καλησπέρα!!!!!!!!!!

  13. johndoctor avatar
    johndoctor 11/09/2011 18:27:01

    Η ντόρα θα μείνει εκτός Βουλής...ο λαός δεν θέλει μαιντανούς
    για το ΛΑ.ΟΣ πιστεύω ότι θα συγκυβερνήσει στο τέλος με τον Σαμαρά...θα το δείτε λείαν συντόμως

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ johndoctor 11/09/2011 18:28:42

      Πρόσεξε μη ... λειανθείς!

    • Απορία avatar
      Απορία @ johndoctor 11/09/2011 18:38:22

      Κανείς δεν μπορεί να συγκυβερνήσει με τον Καρατζαφέρη ούτε για δυο μέρες. Το βράδυ της πρώτης θα βρεθεί με το στιλέτο στην πλάτη.

      • johndoctor avatar
        johndoctor @ Απορία 11/09/2011 18:49:40

        Προσωπικά φίλε απορία δεν βλέπω κυβέρνησης αυτοδυναμίας...αρά ένας μεγάλος αντιμνημονιακός συνασπισμός είναι η λύση
        ΝΔ με ΛΑ.ΟΣ και ίσως και ΣΥ.ΡΙΖΑ...θα το δείτε παιδιά και αυτή είναι η λύση

      • juliet avatar
        juliet @ Απορία 11/09/2011 19:06:28

        Και το επόμενο πρωΐ θα γράψουνε τα ΜΜΕ ,δεν άντεξε το βάρος του πολιτικού ανήρ και έβαλε τέλος στην άχαρη ζωή του.

  14. mind trap avatar
    mind trap 11/09/2011 18:28:33

    Τον βλέπω στη φωτογραφία με τον Τσάρο Νικόλαο.
    Από τότε ήταν στο κουρμπέτι.

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ mind trap 11/09/2011 18:29:35

      Τους έφερε τύχη.

  15. juliet avatar
    juliet 11/09/2011 18:57:00

    Ο πρίγκηπας έγινε άγιος!!!

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ juliet 11/09/2011 19:01:19

      Ότι και νάταν, κρίμα το παιδάκι, ήταν φιλάσθενο, έπασχε από αιμοφυλία, και εκτελέστηκε μαζί με όλη την οικογένειά του 12 χρονώ.

      • juliet avatar
        juliet @ Strange Attractor 11/09/2011 19:10:38

        Μπολσεβίκοι!!!!!Αν ξέρανε απο αυτά τα κινήματα .....

    • ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
      ΝΙΚΟΛΑΣ @ juliet 11/09/2011 21:12:07

      Εμ, με Ρασπούτιν και Μητσοτάκη πως να μην αγιάσει στο τέλος...
      Αλήθεια, ποιος από τους δύο προηγήθηκε;

      • juliet avatar
        juliet @ ΝΙΚΟΛΑΣ 12/09/2011 05:59:27

        Kαλημέρα!!!!!!
        ο Μητσοτάκης!!!!!ήλθε απο τα καζάνια της κολάσεως για να κάνει τη ζωή μας κόλαση.