#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
31/01/2010 16:31
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Εγώ πάντως δεν τρώω με ξυλάκια



Δεν ξέρω αν κατάλαβα καλά, αλλά η φήμη που ταρακούνησε την αγορά είναι ότι αγοράζουν την Ελλάδα οι Κινέζοι.

Πάντως αν όντως οι Κινέζοι είναι τόσο ηλίθιοι και μας αγοράσουν εγώ το δηλώνω ότι αρνούμαι να τρώω με ξυλάκια.

Γίνεται να φας με ξυλάκι σουβλάκια ή τραχανά που μου αρέσει τώρα που κάνει κρύο;  Δεν γίνεται.

Για να είμαστε όμως σίγουροι για το τι συμβαίνει ας κοιτάξει κάποιος κάτω από το γραφείο του υπουργού Οικονομικών.  Μήπως και γράφει made in China.

Ημεροδήκτης

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Niκόλας avatar
    Niκόλας 31/01/2010 16:39:40

    Ανέκαθεν πίστευα πως έναν λαό για να δεις αν είναι έξυπνος πρέπει πρώτα να βλέπεις την κουζίνα τους.
    Μα είναι δυνατόν οι Κινέζοι να μην έχουν στο διαιτολόγιο τους ψωμί και τυρί; Έλεος!!!

    • Στέργιος avatar
      Στέργιος @ Niκόλας 31/01/2010 17:46:16

      Και σε ρωτώ:
      Υπάρχει πιο πολύπλοκη και ραφιναρισμένη κουζίνα από την κινεζική;

    • Niκόλας avatar
      Niκόλας @ Niκόλας 31/01/2010 18:59:45

      Και τι σημαίνει αυτό; Πως είναι πιο έξυπνοι;
      Μου θυμίζεις μία έκφραση που μου είχε πει κάποιος όταν είχα πάει στην Ελβετία "Γιατί να το κάνουμε με εύκολο τρόπο, αφού μπορούμε να το κάνουμε με το δύσκολο"

    • Στέργιος avatar
      Στέργιος @ Niκόλας 01/02/2010 09:48:48

      @Νικόλας

      Όσο περίεργο κι αν σου φαίνεται, είναι πιο πρακτικό να τρώει κανείς με τα ξυλάκια. Με τα ξυλάκια μπορείς να πιάσεις έστω κι έναν κόκκο ρυζιού, έστω κι ένα μπιζελάκι. Με το πηρούνι, όχι.

      Είναι και πιο υγιεινό. Η ποσότητα τής κάθε μπουκιάς που παίρνεις με τα ξυλάκια είναι μικρότερη από αυτή που σηκώνει ένα πηρούνι. Έτσι, τελειώνεις το φαγητό σου πιο αργά, που είναι πιο υγιεινό για την πέψη.

  2. Mαρινα avatar
    Mαρινα 31/01/2010 16:44:33

    Εδω στην Ολανδια παντως λενε οτι την Ελλαδα την αγοραζουν οι αραβες...

  3. Soustom avatar
    Soustom 31/01/2010 16:46:56

    Μάθε να τρώς όμως... καλού κακού! Ποτέ δεν ξέρεις.Αν μη τί άλλο ώς ένδειξη σεβασμού.Μήν σε πούν οι Κινέζοι και αγροίκο!!!

    Υ.Γ Τό σουβλάκι τό τρώνε ακριβώς όπως και εσύ. Δαγκώνοντας με τό στόμα!
    Τόν τραχανά θά τούς μάθουμε να τόν "ρουφούν" από τό μπώλ-με θόρυβο όμως
    γιά να ΄καταλάβουν τήν απόλαυση!!

  4. Eastrader avatar
    Eastrader 31/01/2010 18:31:22

    Για τις σουπες εχουν κουταλια περιπου σαν τα δικα μας.Και ο θορυβος που κανουν ρουφωντας την σουπα ειναι πολλυ περισσοτερος.Η ποικιλια των πιατων τους ειναι κυριολεκτικα αμετρητη.Λατρευω την χωρα τους και βρισκομαι εκει οσο πιο συχνα μπορω.Σε καμμια περιπτωση ομως δεν τους θελω εδω ως αφεντικα η ως ιδιοκτητες.Μακρια,μακρια κι αγαπημενοι

  5. Kὀριννα avatar
    Kὀριννα 31/01/2010 18:41:57

    Δέν θά έχης πρόβλημα μέ τόν τραχανά.Σέ μπολάκια μέ κουταλάκια μικρά τρώνε shark soup(simply delicious).Εξάσκησι θέλουμε μέ τά chopsticks.

  6. tse avatar
    tse 31/01/2010 21:40:47

    ...shark soup?...να'ταν μόνο αυτό.. και σκύλους και γάτες...
    ...ο Θεός να βάλει το χέρι του..

  7. Νίκος avatar
    Νίκος 01/02/2010 08:28:51

    "Μα είναι δυνατόν οι Κινέζοι να μην έχουν στο διαιτολόγιο τους ψωμί και τυρί;"

    Και να μην εχουν ανακαλυψει το πηρουνι; θα ρποσθετα εγω...
    Αχαχαχαχα!
    Εχω συναναστραφει με Κινεζους. Καλυτερα να συναναστρεφεσθε με φιδια. αυτο εχω μονο να πω...

    • Κοντη Λιζα avatar
      Κοντη Λιζα @ Νίκος 01/02/2010 12:40:57

      ...Εχω συναναστραφει με Κινεζους. Καλυτερα να συναναστρεφεσθε με φιδια. αυτο εχω μονο να πω…...

      Τα παραλές! Υπάρχουν πολύ χειρότεροι Έλληνες. Επί της ουσίας. Οι Κινέζοι είναι πανέξυπνος λαός με πατριωτικά ένστικτα και business oriented όπως όλοι οι Ασιάτες. Έχουν συνείδηση της καταγωγής τους μέχρι τον τελευταίο σκουπιδιάρη. Η λογική τους είναι φυλετικοί-εμείς και όλοι οι άλλοι. Στην δουλειά σκέφτονται πως τα πάρουν από τον πελάτη αλλά με το χαμόγελο. Ωστόσο μπορείνα γίνουν φίλοι μερικοί. Μπορεί να μην έχουμε αγκαλιές και φιλιά αλλά στην ανάγκη θα σε στηρίξουν.

  8. Κοντη Λιζα avatar
    Κοντη Λιζα 01/02/2010 12:41:37

    φυλετικοί-> φυλετική

  9. Νίκος avatar
    Νίκος 01/02/2010 12:57:36

    "Οι Κινέζοι είναι πανέξυπνος λαός με πατριωτικά ένστικτα και business oriented όπως όλοι οι Ασιάτες".

    Ε, και λοπον; ασχετο το ενα απο το αλλο. παραμενουν ΦΙΔΙΑ. ΑΝ ειμαστε και μεις λιγο πατριωτες δεν θα μας σφαλιαριζαν και τρεις και λιγο ακομα και οι Σκοπιανοι.

    • Eastrader avatar
      Eastrader @ Νίκος 01/02/2010 13:25:53

      Ενταξει τα παραλες τωρα.Εχεις τιποτα μαζι τους?Εγω τους ζω χρονια,και πολλυ πιο στενα απο οσο μπορεις να φανταστεις,δεν μπορω να τους πω φιδια.Απλα ειναι να κρατας αποστασεις σε επαγγελματικο επιπεδο.Αλλωστε εγω εδω εγραψα οτι σαν αφεντικα δεν τους θελω εδω.

  10. Mαρινα avatar
    Mαρινα 01/02/2010 14:07:47

    Για κουζινα μιλωντας θα ηθελα σημερα να μοιραστω κατι μαζι σας,που ομως δεν εχει σχεσει με τις κουζινες και τους φιλτατους κινεζους.Εχει σχεσει με μια αλλη κουζινα καπου στην Ουγκαντα.

    http://www.cip.nlnieuwsbericht_detail.asp?id=14341


    Κατι ιεραποστολοι νεοφερμενοι εκει καλεσαν 50 παιδια να φανε.Για τοσα ειχαν φαγητο.Προς μεγαλη τους εκπληξη-και απελπισια- ειδαν να ερχονται 200 παιδια απο τα οποια πολλα εφεραν και γονεις η αλλους συγγενεις τους μαζι για να φανε.
    Οι ιεραποστολοι δεν ηξεραν τι να κανουν αφου το φαγητο ειταν πολυ περιορισμενο και επρεπε να διωξουν τους πλεοναζοντες.
    Πηγαν λοιπον στην κουζινα και προσευχηθηκαν και κατοπιν αρχισαν να μοιραζουν το φαγητο. Τα υπολοιπα μπορειτε να τα δειτε στα video που ακολουθουν και που ειναι στ' αγγλικα. Οχι μονο το φαγητο εφθασε αλλα περισσεψε κιολας....

    Η Ελλαδα πρεπει να επιστρεψει στις ριζες της,στην πιστη και στην παραδοση της.
    Ολη αυτη η αχαλεινωτη ανηθικοτητα απο τον πιο μικρο μεχρι τον πιο μεγαλο που θα οδηγουσε? Εδω που ηρθαμε και εκει που θα παμε....

    Βγηκαμε στους δρομους και ζηταμε δανεικα... οποιος ψαχνει προστατες βρισκει
    αφεντικα. Σημερα φτασαμε να συζηταμε ποια αφεντικα ειναι τα καλυτερα...τα κιτρινα με την λεπτογευστη κουζινα η τα σαρικοφορα με τις μουμιομοιαζουσες μηχανες αναπαραγωγης,συγγνωμη, θελω να πω γυναικες.

    Τι ντροπη!!! Τι εξευτελισμος!!!!

  11. el-rojo avatar
    el-rojo 20/03/2010 17:08:44

    Zo sthn Asia..
    Einai adynato na piaseis tous kinezous filous..
    Kinezoi me kinezous mono..
    Alla an theloun na ependysoun stin Ellada?
    Nai..
    As min xehname ta teleftaia trianta xronia oi filoi mas Dytikoi den exoun kanei kammia sovarh ependysh..
    Mono daneika mas dinoun..