#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
03/09/2011 20:28
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Δωράκι από το ΒΗΜΑ στα γενέθλια του ΠΑΣΟΚ

3 του Σεπτέμβρη να γελάς…



Γράφουμε στην προηγούμενη ανάρτηση για τις δύο δημοσκοπήσεις της MRB και της Alco που δίνουν καθαρό προβάδισμα και διεύρυνση της διαφοράς για τη Νέα Δημοκρατία έναντι του ΠΑΣΟΚ,

Αντί "Πατριδογνωσίας" διαβάστε τώρα για να διασκεδάσετε τα αποτελέσματα της τρίτης δημοσκόπησης της ημέρας. Πρόκειται για τη δημοσκόπηση της ΚΑΠΑ Research για λογαριασμό του Βήματος της Κυριακής: το ΠΑΣΟΚ συγκεντρώνει 21,2%, η ΝΔ 21,8%, το ΚΚΕ 7,3% , το ΛΑΟΣ 5,5%, ο ΣΥΡΙΖΑ 3,1%, ενώ ακολουθούν οι Οικολόγοι Πράσινοι με 2,1%, η Δημοκρατική Αριστερά με 2,3%, η Δημοκρατική Συμμαχία με 2,2% και το Άρμα Πολιτών 2,1%. Άλλο κόμμα δηλώνει ότι θα ψηφίσει το 1,6% ενώ η αδιευκρίνιστη ψήφος φθάνει το 30,8%. Στα ποιοτικά στοιχεία: Σχεδόν έξι στους δέκα πολίτες (56,2%) επιθυμούν να  εξαντλήσει η κυβέρνηση την τετραετία ενώ το 41,9% πιστεύει ότι η χώρα έχει ανάγκη σήμερα μια κυβέρνηση εθνικής σωτηρίας με τη συμμετοχή όλων των κομμάτων (μειοψηφία και σε αυτή τη δημοσκόπηση).

Αποτελεί τουλάχιστον παράδοξο το γεγονός της τόσο μεγάλης απόστασης  της διαφοράς της πρόθεσης ψήφου αυτής της δημοσκόπησης στο Βήμα από τις δύο προηγούμενες δημοσκοπήσεις. Αφορά στο ίδιο χρονικό διάστημα και η απόκλιση είναι πολύ μακριά από το στατιστικό σφάλμα.

Μάλλον η νέα διεύθυνση της καλής εφημερίδας αποφάσισε να κάνει ένα δώρο στο ΠΑΣΟΚ για τα γενέθλια του. Υπήρξε μεγάλος προβληματισμός για τη διαφορά που έπρεπε να δοθεί. Είχαν αποφασίσει να είναι κάτω της μονάδας. Αφαίρεσαν από το 9 (Σεπτέμβριος) το 3 (της ημέρας) και έτσι με αυτόν τον φανταστικό αλγόριθμο προέκυψε το 0,6 της διαφοράς.

3 του Σεπτέμβρη να γελάς

Άλλοι πάλι κόπτονται για «συγκυβέρνηση». Τόσο ωραίες αναμνήσεις έχουν από τις συγκυβερνήσεις του 1989 και 1990; Και βάζουν και τις ερωτήσεις στα γκάλοπ με κουτοπονηριά: "αν δεν υπάρξει αυτοδυναμία", τι να κάνουν οι πολιτικοί μας, ρωτά ο τηλεφωνητής. Οπότε ο καλοπροαίρετος πολίτης λέει κι αυτός ας σχηματισθεί μια ρημαδοκυβέρνηση να έχουμε κάποιους να βρίζουμε. Μη γίνουμε και Βέλγιο από την ακυβερνησία.

Εφόσον ετέθη το «κατάλληλο» ερώτημα, από τη δημοσκόπηση της Real προκύπτει να εμφανίζονται να προτιμούν την συγκυβέρνηση το 56,5% των ψηφοφόρων της ΝΔ και το 56,3% του ΠΑΣΟΚ.

Για να καταλάβετε δε πόσο έχουν πανικοβληθεί από την κατάρρευση του ΠΑΣΟΚ απόψε το βράδυ έπαιζαν στο όμορο κανάλι του Alter αυτό το "στοιχείο" της δημοσκόπησης, χωρίς όμως να διευκρινίζεται ότι πρόκειται για απάντηση στην περίπτωση μη αυτοδυναμίας της ΝΔ.

 

 

Κρίση και στις τεχνικές χειραγώγησης του εκλογικού σώματος. Όλα είναι τόσο διάφανα πια…

Μικρός Οδυσσέας

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Komis Montechristo avatar
    Komis Montechristo 03/09/2011 20:40:24

    Το ''Βήμα'',ως γνωστό,είναι η ΝΑΥΑΡΧΙΔΑ της πασοκικής παράταξης.Οπότε,δεν μου κάνει ΚΑΜΙΑ εντύπωση η διαφορά που δίνει μεταξύ ΝΔ και ΠαΣοΚ.Η διαφορά της ΝΔ-ΠαΣοΚ,αυτή τη στιγμή,είναι 5 με 6 μονάδες και,με τη πάροδο των ημερών,θα ΔΙΕΥΡΥΝΕΤΑΙ.....

    • nickname@taleftaiparhoun.gap avatar
      nickname@taleftaiparhoun.gap @ Komis Montechristo 04/09/2011 08:23:11

      ρωτήστε, αν έχετε καποια προσβαση , ακόμα και σε όχι φιλικά πρός την Ν.Δ. έντυπα όπως π.χ. Πρώτο Θέμα και θα δείτε πόσο είναι η πραγματική διαφορά ! Τώρα γιατί δεν την ανακοινώνουν ποιός ξέρει ; κάποιο σκοπό εξυπηρετούν..

  2. armagedon avatar
    armagedon 03/09/2011 20:59:26

    Ο ΙΔΙΟΚΤΗΤΗΣ ΤΗΣ KAΠA-RESEARCH ΕΙΝΑΙ Ο ΙΔΙΟΚΤΗΤΗΣ ΤΟΥ ΜΕΓΑΡΟΥ ΤΗΣ ΥΠΑΤΙΑΣ...ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΔΗΜΟΣΚΟΠΗΣΗ-ΑΠΑΤΗ,ΕΝΟΣ ΕΛΕΕΙΝΟΥ ΑΘΛΙΟΥ ΚΑΘΕΣΤΩΤΟΣ ΠΟΥ ΚΑΤΑΡΕΕΙ...

    • Γιώργος Μεσσηνία avatar
      Γιώργος Μεσσηνία @ armagedon 05/09/2011 10:45:27

      +1000

      Υ.Γ. Αρκετά με την κακοποίηση και τον διαρκή διασυρμό της κοινωνικής έρευνας, κατανοώ ότι αγωνιούν για να συντηρήσουν το πασόκ αλλά και η υπερβολική στήριξη έχει όρια.

  3. BlueSky avatar
    BlueSky 03/09/2011 21:02:39

    Κλέφτες πασόκοι, κλέφτες συνειδήσεων, κλέφτες των ψυχών, κλέφτες της ελλάδος, νταβατζοκάναλα και εφημερίδες των γερμανοτσολιάδων, πασοκοφυλλάδες, απατεώνες πασόκοι. Ξεκουμπιστείτε επιτέλους να δούμε άσπρη μέρα!

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ BlueSky 03/09/2011 21:12:01

      Τα είπες όλα!

    • df avatar
      df @ BlueSky 03/09/2011 21:54:40

      +1000000

  4. Tassos avatar
    Tassos 03/09/2011 21:14:37

    Σαμαράς ante portas! Ολα τ'άλλα είναι να χαμε να λέγαμε και φούντες να φουμέρναμε :-)

    • ΔΗΜΟΣ avatar
      ΔΗΜΟΣ @ Tassos 04/09/2011 07:11:37

      ΠΡΟΣ "Tassos" Ο ΑΝΙΒΑΣ ΟΠΟΥ ΠΕΡΝΑΓΕ ΚΑΤΕΣΤΡΕΦΕ ΤΑ ΠΑΝΤΑ. ΜΕ ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΣΟΥ ΑΥΤΟ, ΜΗΠΩΣ ΥΠΟΝΟΕΙΣ ΤΟ ΙΔΙΟ;

      • Tassos avatar
        Tassos @ ΔΗΜΟΣ 04/09/2011 10:00:38

        Εννοούσα ότι είναι προ των πυλών της εξουσίας. Δεν θα πρέπει όμως (τώρα που το λες) να ισοπεδώσει όλη την σαπίλα?

  5. φωνη avatar
    φωνη 03/09/2011 21:29:48

    Να παν να γραμμηθούν οι παπαροπαπάρες...θα βγει ρε και αυτοδύναμος και θα πάθουν έμφραγμα την ίδια νύχτα.

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ φωνη 03/09/2011 21:36:09

      Και να απεργεί το 166...

    • Orestios avatar
      Orestios @ φωνη 03/09/2011 21:46:23

      Φωνή, δεν χρειάζεται να εκνευριζεσαι.
      Έχει πολύ πλάκα να βλέπεις να καταρρέουν τα κάστρα των νταβατζηδων, μέσα στα ψεύδη.
      Η κυριαρχία του Σαμαρά είναι αδιαμφισβήτητη πια.
      Για λύπηση είναι τα τσιρακια του Παπανδρέου.
      Θα χαρούμε όλοι μόλις κλείσουν τα χαυτεια της αυτοαποκαλουμενης δημοσιογραφίας

      • φωνη avatar
        φωνη @ Orestios 03/09/2011 22:02:42

        Ναι δε χρειάζεται να εκνευρίζομαι...
        Η υπομονή είναι αρετή.
        .............Αλλά να παν να γραμμηθούν οι καριόκες.

  6. λαλακης avatar
    λαλακης 03/09/2011 21:35:00

    Kαλα το μετρο στις πρασινοφυλαδες εχει χαθει τελειως.
    Σιγουρα η διαφορα ειναι πανω απο 5 μοναδες -ισως και κοντα στις δεκα
    υπερ της νουδουλας -λογω καταρρευσης του πασοκ
    Τα ποσοστα του Πασοκ θα καταρρευσουν καθως στηριζονται πλεον
    μονο σε μεγαλη μεριδα των ΔΥ.
    Παντως κυβερνηση δεν βλεπω αυτοδυναμη με τιποτα ,σιγουρα παμε
    για συγκυβερνηση.
    Δεν βλεπω ομως ουτε κι εκλογες μαλλον παμε για το 2013 ,ενω οικονομια
    και κοινωνια θα υποφερουν και το πολιτικο συστημα θα οδευει συνολικα
    προς κατερρευση.
    Το τελευταιο-τη καταρρευση του πολ συστηματος επιδιωκει νομιζω και το Πασοκ θελωντας να τραβηξει στον ταφο ολα τα παλαια κομματα.
    Γι αυτο και θα κανει εκλογες 2013

  7. Κρης avatar
    Κρης 03/09/2011 21:46:37

    Extreme Sheep LED Art
    h**p://www.youtube.com/watch?v=D2FX9rviEhw

  8. mhtsos karditsa avatar
    mhtsos karditsa 03/09/2011 21:47:42

    οταν ερχονται εκλογες ο λαος παντα εκλεγει αυτοδυναμες κυβερνησεις. αυτα περι συγκυβερνησης ειναι φυσικα επιθυμια του κατεστημενου στη χωρα μας και των νταβατζηδων της ενημερωσης που δε θελουν το σαμαρα αυτοδυναμο. γιατι ο σαμαρας δεν ειναι καραμανλης να τους μοιραζει εργα μεσω σουφλια , και στο τελος να τον ριχνουνε. ο σαμαρας ειναι ικανος να τα κλεισει ολα τα νταβατζοκαναλα.
    επισης μια σοβαρη παραμετρος των δημοσκοπησεων αν θελουμε να τις λαβουμε υπ΄οψιν ειναι η αδιευκρινηστη ψηφος που ειναι αρκετα υψηλη. αυτοι που τωρα δηλωνουν αναποφασιστοι οταν θα πλησιαζουμε προς τις εκλογες θα πηγαινουν με το ρευμα με αυτον που προηγειται στις δημοσκοπησεις. αυτοι θα δωσουν την αυτοδυναμια στη ν.δ.

    • λαλακης avatar
      λαλακης @ mhtsos karditsa 03/09/2011 22:08:37

      Μητσο Καρδιτσα

      Οι αυτοδυναμες κυβερνησεις αποδειχθηκαν καταστροφη για τη χωρα.
      Ως τωρα τετοιες ειχαμε.
      Κανεις ενα μεγαλο λαθος, αναλυεις την πολιτικη κατασταση με βαση
      τα παλια δεδομενα.
      Η χωρα βρισκεται σε πρωτογνωρη κατασταση -ομοια της δε θυμαμαι
      μοιαζει με αυτη που εζησαν οι Ανατολικες χωρες τα πρωτα ετη της
      δεκαετιας του '90
      Το πολιτικο συστημα εχει γελοιοποιηθει σε τεραστιο βαθμο και οσο αργουν οι εκλογες αυτο θα φαινεται και εντονοτερα.
      Η καταρρευση των ποσοστων του Πασοκ σε επιπεδα του 20-22%
      θα συμπαρασυρει και τη ΝΔ στα χαμηλα -προβλεπω 30% το πολυ
      Και αυτο ειναι το ''αισιοδοξο σεναριο''-ενδεχεται τα ποσοστα ειδικα
      του Πασοκ να ειναι πολυ χαμηλοτερα.
      Η συγκυβερνηση μοιαζει μοναδικη λυση -και μαλιστα αν δεν γινει
      ΝΔ-λαος ,θα εχουμε συνεχεις συγκυβερνησεις που θα αλλαζουν
      συνεχεια

      • φωνη avatar
        φωνη @ λαλακης 03/09/2011 22:15:48

        Ξεκόλλα και συ. Πόσες φορές σου έχω πει ρε λαλάκη ότι ο Σαμαράς δεν πρόκειται να συνεργαστεί με τον Καρατζαφέρη; Πόσο λαλάκης είσαι;

        Όσο πιθανόν είναι να βγει ο ήλιος ένα πρωί από τη δύση άλλο τόσο πιθανόν είναι το ΝΔ-ΛΑΟΣ.

        • λαλακης avatar
          λαλακης @ φωνη 03/09/2011 22:34:03

          Aγαπητη φωνη

          Δε λεω οτι ο Σαμαρας αγαπαει τον Καρατζα
          Προβλεπω οτι θελει δε θελει θα αναγκαστει να συγκυβερνησει μαζι του.
          Βασιζομαι σε συγκεκριμενα στοιχεια.
          Το βασικοτερο :
          H NΔ στις περασμενες εκλογες πηρε κοντα στο
          33%- ποσοστο πρωτογνωρο γι αυτην
          Πολλοι νδκρατες απεδειξαν οτι φευγουν απο το
          μαντρι και τιμωρουν.
          Το Πασοκ απο την αλλη δεν ειχε παρει θριαμβευτικο ποσοστο και ας ηταν
          στα καλυτερα του.
          Με βαση την καταρρευση που επικρατει στη χωρα σημερα τα ποσοστα αυτα μπορεις ευκολα
          να καταλαβεις ποσο πολυ πεσουν.
          Δειτε την πραγματικοτητα και αφηστε τους
          κομματικους φανατισμους.

          • φωνη avatar
            φωνη @ λαλακης 03/09/2011 22:52:02

            Επειδή με έχει κουράσει η υπόθεση να ξέρεις ότι κάθε φορά που γράφεις περί συγκυβέρνησης ΝΔ-ΛΑΟΣ, εγώ σου απαντώ νοερά NO WAY!

            Και κάτι για τα ποσοστά. Τα ποσοστά της ΝΔ ανεβαίνουν σταθερά του ΠΑΣΟΚ μόνο κατακρεμνίζονται. Πόσο χρονών είσαι και δεν καταλαβαίνεις τι σηκώνεται και τι πέφτει;

          • Orestios avatar
            Orestios @ φωνη 03/09/2011 23:12:06

            Ασ' τον να λέει, φωνή.
            Όσο το σενάριο αυτό παίζει, τόσο ο κόσμος ενδυναμώνει τον Σαμαρά.
            Ποιός θέλει το εξαπτερυγο του ΠΑΣΟΚ να υπάρχει????
            Εδώ ακούνε πασοκ και τρέχουν μακρυά. Ακούνε καρατζαφ και επιταχύνουν.
            Ο λαλακης βυθίζει περισότερο το ΛΑΟΣ με αυτά που λέει και συσπειρώνει τους Έλληνες γύρω από τον Σαμαρά

          • juliet avatar
            juliet @ λαλακης 04/09/2011 14:29:30

            Το λαλακης απο που βγαίνει ;

          • Γιώργος Μεσσηνία avatar
            Γιώργος Μεσσηνία @ λαλακης 05/09/2011 18:25:16

            "Δειτε την πραγματικοτητα και αφηστε τους
            κομματικους φανατισμους."

            Λαλάκη, όταν λες να κλείσουν τα σχολεία και τα νοσοκομεία άκριτα, δεν χρειάζεται να ψέγεις τους άλλους σχολιαστές για φρανατισμό.
            Διάβασα κάπου ένα αντίστοιχο σχόλιό σου και καράφλιασα ο άνθρωπος.
            Και υπόψιν, πως είμαι υπέρ των μεταρρυθμίσεων και του εξορθολογισμού του δημόσιου τομέα...

      • ΕΥΑ avatar
        ΕΥΑ @ λαλακης 03/09/2011 22:28:27

        Από κυνηγός λαγών δε γίνεσαι κι εκτροφέας..

  9. αλλήθωρος avatar
    αλλήθωρος 03/09/2011 22:11:48

    Αυτοί είναι ικανοί στο επόμενο γκάλοπ θα βγάλουν πρώτο το ΠΑΣΟΚ!!!

  10. mhtsos karditsa avatar
    mhtsos karditsa 03/09/2011 22:38:43

    φιλε λαλακη με ποιον να συγκυβερνησει ο σαμαρας? με αυτους που ψηφισαν το καταστρεπτικο μνημονιο? με τον αρχηγο της κολοτουμπας καρατζαφερη? αστεια πραγματα. ουτε φυσικα προκειτε να συνεργαστει με το πασοκ που διελυσε τη χωρα ουτε με τμημα του πασοκ.
    μονη λυση ειναι ισχυρη αυτοδυναμια σαμαρα.

  11. Αλεξανδρος avatar
    Αλεξανδρος 03/09/2011 23:03:14

    Γεωργιου speaking..Ελααα μωρε ποιο Βημα τωρα...αυτο που εβγαλε θεμα με τον Ερντογαν που δεν ηρθε ποτε στα εγκαινεια του Μουσειου. που εβγαζε πρωτο το Μπενι και τη Ντορα..τους αμπαλους που κλεισαν τη καθημερινη τους εκδοση...Β εθνικη θα πανε θα κλεισει και το Βημα της Κυριακης(μακαρι!)...χαχαχα

  12. Έλενα avatar
    Έλενα 03/09/2011 23:07:20

    Ποιους ρωτάνε σ' αυτές τις δημοσκοπήσεις; αυτούς που ξέρουν ότι θα δώσουν τις απαντήσεις που θέλουν; γιατί εμάς δεν μας ρωτάει κανείς! Φοβούνται τις δικές μας απαντήσεις!

  13. nick avatar
    nick 03/09/2011 23:32:09

    Η πραγματική διαφορά ΝΔ-ΠΑΣΟΚ αυτή τη στιγμή σε συνθήκες εκλογών, με υπερ της ΝΔ παράσταση νίκης, είναι από 7 έως 9 μονάδες. Όσο περνάει ο καιρός η διαφορά αυτή θα διευρύνεται. Αν δε γίνουν άμεσα εκλογές (μέχρι την άνοιξη του 2012), η διαφορά της ΝΔ θα είναι μεγαλύτερη από αυτή που είχε κερδίσει το ΠΑΣΟΚ το 2009 (10,5%).

    • stanley@gr avatar
      stanley@gr @ nick 04/09/2011 00:30:49

      γι'αυτο και θα κανει εκλογες!!!

      • ΙΠΤΑΜΕΝΟΣ avatar
        ΙΠΤΑΜΕΝΟΣ @ stanley@gr 04/09/2011 06:58:41

        ΓΙΑ ΑΥΤΟ δεν ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΕΚΟΓΕΣ!!
        ΕΙΤΕ 1% ΕΙΤΕ 10% ΔΙΑΦΟΡΑ ΕΙΝΑΙ ΗΤΤΑ ΤΟΥ ΘΑΣΟΚ ΚΑΙ ΘΑ ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΕΙ Ο GAP !!

        • stanley@gr avatar
          stanley@gr @ ΙΠΤΑΜΕΝΟΣ 04/09/2011 11:12:36

          φυσικα και θα κανει εκλογες!
          επικειται χρεοκοπια, μαλλον δεν θελει να του σκασει στα χερια του!!

  14. S.K avatar
    S.K 03/09/2011 23:35:37

    Στην εν λόγω φυλλάδα συμβαίνουν διάφορα περίεργα. Βάζεις ένα επικριτικό σχόλιο για την κυβερνώσα παράταση σε διάφορα θέματα που σχολιάζονται και την επόμενη στιγμή ως δια μαγείας μαζεύονται ίσα με 300 dislikes. Μιλάμε μέσα σε 1-2 δευτερόλεπτα. Περίεργα πράγματα. Πολύ περίεργα πράγματα.

    • Κρης avatar
      Κρης @ S.K 04/09/2011 07:07:59

      και να'ταν μονο αυτο ?
      παρατηρειστε ποσα σχόλια γραφονται ημερες αργιων.
      από μηδεν εως σχεδόν μηδεν
      αφου απο ''μεσα'' γράφεται το μεγαλυτερο ποσοστο
      τις εργασιμες ημερες .
      ή για τις ηλεκρονικες δημοσκοπισεις
      αν το ποσοστο δεν ειναι αρεστό ως δια μαγειας με το που
      αλλαζει η ημερα αλλαζουν και τα ποσοστα
      -μα ποιος τους δινει και σημασια πια-

  15. stanley@gr avatar
    stanley@gr 04/09/2011 00:28:46

    αν εκανες τον κοπο να ριξεις μια ματια σε απολυτους αριθμους ψηφισαντων στις προηγουμενες εκλογες (υπαρχουν ολα ανηρτημενα στο διαδικτυο) θα εκανες σοβαρες πολιτικες αναλυσεις!!
    δυστυχως ειστε λαλακης κε. Λαλακη!!!
    ασχετη ερωτηση: ετσι ειστε ολοι εκει στο Λαος?

  16. ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ 04/09/2011 04:15:59

    ΚΑΛΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΑΝΑΔΕΙΧΘΕΙ ΚΑΠΟΤΕ Ο ΡΟΛΟΣ ΑΥΤΗΣ ΤΗΣ ΦΥΛΛΑΔΑΣ ΚΑΤΑ ΤΙΣ ΠΕΡΙΟΔΟΥΣ ΤΗΣ ΓΕΡΜΑΝΙΚΗΣ ΚΑΤΟΧΗΣ , ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΟ ΤΩΝ ΙΟΥΛΙΑΝΩΝ ΤΟΥ 65 ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΚΕΙΝΗΣ ΤΗΣ ΧΟΥΝΤΑΣ. ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΝΟΥΜΕ ΜΕ ΤΟΥΣ ΜΥΘΟΥΣ ΠΕΡΙ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΟΤΗΤΑΣ

  17. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 04/09/2011 05:46:14

    To θεμα δεν ειναι τι κανει το Βημα και ο ΔΟΛ - ψευτες ειναι απο τοτε που υπαρχουν.
    Το θεμα ειναι γιατι ανεχεται αυτη την κατασταση η ΝΔ.Και μην πει κανεις οτι δεν την ανεχεται γιατι το Μεγαρο Μουσικης εγινε με λεφτα του κρατους για να το διαχειριζεται και με την ψηφο της ΝΔ.
    Ο ΔΟΛ πρεπει να κλεισει.

  18. Ραββινος avatar
    Ραββινος 04/09/2011 07:26:35

    ''δειλοί, μοιραίοι κι άβουλοι αντάμα! προσμένουμε, ίσως, κάποιο θάμα!''Αυτο ψιθυριζουνε ολος αυτος ο εσμος του ΓΑΠ {Πασοκοι,Ψυχαρης ,Καρακουσης {τον πεταξε με τις κλωτσιες εξω απο την ''Καθημερινη'' ο Καρκαγιαννης },Mega,Alpha,Alter κλπ.Η προκληση ειναι μια αυτη που αναλαμβανει απο σημερα ο ΣΑΜ με την συνεντευξη του στον ΕΤ και ειναι να μην τους αφησει σε ξερο κλαρι ,πολεμος μεχρις εσχατων ,παντου οπου βρεθει ΚΑΙ ΟΠΟΥ ΣΤΑΘΕΙ το μηνυμα να ειναι ενα ΕΚΛΟΓΕΣ ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΩΡΑ !

  19. ΑΣΠΡΟΥΛΙΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ avatar
    ΑΣΠΡΟΥΛΙΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 04/09/2011 08:33:02

    Το ΒΗΜΑ και κάθε ΒΗΜΑ κάνει τη δουλειά του.....το θέμα είναι πότε θα ξτπνήσει ο Λαός και απομονώσει όλα τα φερέφωνα του Πασοκικού καθεστώτος!!!!!!!!

  20. Vassilis avatar
    Vassilis 04/09/2011 08:48:02

    Φαίνεται ο Ψυχάρης έχει διαφορές με την πολεοδομία Κρανιδίου για το κάστρο που φτιάχνει και προσπαθεί να βοηθήσει τους υποτακτικούς του, να τον βοηθήσουν να λύσει τα προβλήματα του...

  21. δημης avatar
    δημης 04/09/2011 10:45:06

    ....ΠΟΣΟ ΚΟΣΤΙΣΕ ΤΟ...ΔΩΡΟ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

  22. Damian avatar
    Damian 04/09/2011 10:57:56

    Στην συγκεκριμένη δημοσκόπηση πήρα μέρος - ηλεκτρονικά.
    Μού στέλνουν στην ηλεκτρονική μου διεύθυνση 3 αλλα και 4 emails για να απαντήσω.
    Κανένας δεν με διαβεβαιώνει ό,τι οι απαντήσεις μου - μια και ήταν εντελώς αντιπασοκικές - καταχωρήθηκαν στο δείγμα. Σαν επαγγελματίας διακρίνω στατιστικό λάθος - history bias - μια και έχω λάβει πολλές φορές μέρος στις έρευνες της συγκεκριμένης εταιρείας και συνεπώς έχω καταχωρημένες απόψεις....

  23. φωνη avatar
    φωνη 04/09/2011 11:47:06

    ΒΗΜΑ, REAL NEWS, ΘΕΜΑ και οι αντίστοιχες δημοσκοπικές εταιρίες...αν σέβονται κατά το ελάχιστο το αναγνωστικό τους κοινό, έχουν υποχρέωση να απαντήσουν για την ανυπόστατη διαφορά 5,1%-0,6%.

    Οι δημοσκοπήσεις είναι μαθηματικό εργαλείο, δεν είναι άρθρα που ο καθένας γράφει την άποψή του, ούτε είναι πλάνα που τα μοντάρεις κατά πως σε βολεύει. Οι δημοσκοπήσεις δεν παρουσιάζουν τέτοιες αποκλίσεις ποτέ.

    Αν είναι σοβαροί οι εκδότες και οι εταιρίες πρέπει να μας πουν ποιός είναι ο σωστός και ποιός είναι ο λάθος. Όσο δεν απαντούν παραμένουν αναξιόπιστοι ΟΛΟΙ ΤΟΥΣ και κανείς τους δεν μπορει να αποδείξει ότι δεν είναι αυτός που τα μαγείρεψε, αλλά είναι ο άλλος.

    Πρέπει να απαντήσουν αν είναι σοβαροί, αλλιώς μένουμε με την αμφιβολία ότι κάποιοι μαγειρεύουν νούμερα κατά πως τους βολεύει.(είτε το ΒΗΜΑ, είτε η REAL NEWS και το ΘΕΜΑ)

  24. alakran avatar
    alakran 04/09/2011 12:00:39

    Το Βήμα δημοσίευσε την ανύπαρκτη επίσκεψη Ερντογκάν στην Αθήνα.
    Η Real δημοσίευσε γκάλοπ σύμφωνα με το οποίο Σαμαράς-Μπακογιάννη ήταν "ντέρμπυ" για τη διαδοχή στη Ν.Δ (με 0,5-1% διαφορά).
    Το Πρώτο Θέμα πριν τις εκλογές του '09 δημοσίευσε πρωτοσέλιδο με τίτλο:"Το Πασοκ θα σβήσει τα χρέη των νοικοκυριών".

    Λίγο υπομονή συστήνω σε όλους.Η καλύτερη δημοσκόπηση θα είναι οι εκλογές.Τότε θα γελάσουμε πολύ.....

    • φωνη avatar
      φωνη @ alakran 04/09/2011 12:08:27

      Οχι σε παρακαλώ. Βγάζουν ταυτόχρονα δημοσκόπηση και στο ίδιο ερώτημα παρουσιάζεται απόκλιση που δεν τη δικαιολογεί τίποτα. Είναι προφανές ότι κάποιος μαγειρεύει.

      Εμείς δεν μπορούμε να ξέρουμε ποιος. Και οι 3 εφημερίδες και οι εταιρίες έχουν εκτεθεί σε τρομερό βαθμό και έχουν υποχρέωση να αποδείξουν την αλήθεια τον ευρημάτων τους.

      Αλλιώς δεν μπορούμε να αποδεχτούμε καμία από τις σημερινές δημοσκοπήσεις ως αληθή και δεν μπορούμε να εμπιστευτούμε καμία από τις εφημερίδες.

      Αυτό έχει να κάνει με την αξιοπιστία του Τύπου, των εταιριών δημοσκοπήσεων και με την ενημέρωση του αναγνωστικού κοινού. Δεν έχει να κάνει καθόλου με τις εκλογές.

      Κάποιος ή κάποιοι εκθέτουν και τους άλλους μαγειρεύοντας νούμερα. Είναι ευθύνη τους να αποδείξουν την αξιοπιστία τους. Αλλιώς χαρακτηρίζονται και οι 3 εταιρίες και οι 3 εφημερίδες αναξιόπιστες.

  25. juliet avatar
    juliet 04/09/2011 12:49:16

    Φωνή,
    καλησπέρα,
    με το να δίνεις διαφορετικά αποτελέσματα δημιουργείς σύγχιση ,θέλουνε να σπείρουνε εκτός απο τον φόβο και την αμφιβολία.
    Η μη σωστή πληροφόρηση είναι συμμάχος τους τώρα και θα επιστρατεύσουν όλα τα ''πιστά'' τους συντρόφια ,εμείς το λέμε ξεπληρώνω υποχρεώσεις.Γι' αυτό θα πρέπει να είναι όλοι πολλοί προσεκτικοί.
    Και για την ιστορία ,ενας Γερμανός είπε:
    ''Η στατιστική είναι στατική ιστορία,η ιστορία είναι στατιστική σε κίνηση''.
    Δεν ξέρω αν διαβάζεις ''Παρόν'' αλλά έχει πολλά και ενδιαφέροντα.

    • φωνη avatar
      φωνη @ juliet 04/09/2011 13:01:27

      Διαβάζω ΠΑΡΟΝ.

      Οι εκδότες και οι εταιρίες επιμένω έχουν εκτεθεί. Όποιος έχει τη φωλιά του καθαρή ας το αποδείξει, αλλιώς μένουν όλοι με ένα σύννεφο αναξιοπιστίας να θολώνει την ενημέρωση που προσφέρουν.

      Οι αναγνώστες μέχρι να απαντήσουν οι εκδότες και οι εταιρίες ποιός λέει αλήθεια και ποιός λέει ψέματα καλά θα κάνουν να μην εμπιστεύονται καμία απο τις 3 εφημερίδες για την ενημέρωσή τους.

      • juliet avatar
        juliet @ φωνη 04/09/2011 13:30:08

        Ξέρεις πως γίνονται αυτές οι δημοσκοπήσεις;Κάποιοι βγάζουνε χρήμα απ΄αυτές τις ιστορίες.Πιστεύεις σοβαρά ότι αυτούς τους χαλεπούς καιρούς τους ενδιαφέρει η γνώμη η δική σου-η δική μου.Το χρήμα είναι ο μέγιστος θεός και το προσκυνάνε,αυτό είναι η κινητήρια δύναμή τους .

  26. φωνη avatar
    φωνη 04/09/2011 13:36:44

    Όποιος αναγνώστης σέβεται τον εαυτό του δε θέλει να τον παραπλανούν.

    Όποιος έχει ίχνος αξιοπρέπειας δεν πρέπει να ξαναγοράσει ΠΟΤΕ καμία από τις 3 εφημερίδες, εάν δεν αποδείξουν την αξιοπιστία τους.

    Τόσο απλό! Και εδώ δεν κρίνουμε αν τους ενδιαφέρει η δική μου γνώμη.

    Οι αναγνώστες πρέπει να κρίνουν αν τους ενδιαφέρει η γνώμη 3 εφημερίδων που δεν μπορούν να αποδείξουν ότι λένε αλήθεια.

    Οι εκδότες και οι εταιρίες ας συνεχίσουν να βγάζουν χρήματα από εφημερίδες και δημοσκοπήσεις που κανείς δε θα διαβάζει.

  27. juliet avatar
    juliet 04/09/2011 14:18:13

    Ας αρχίσουμε να αγοράζουμε εφημερίδες που είναι φιλικές ''στο περιβάλλον'' και ας τους φτύσουμε όλους αυτούς.

  28. φωνη avatar
    φωνη 04/09/2011 14:22:33

    Τώρα θα αλλάξουμε εμείς. Αυτοί να κανονίσουν την πορεία τους και μεις τη δικιά μας.

  29. Γιαγκούλας avatar
    Γιαγκούλας 06/09/2011 08:04:37

    Οι δημοσκοπήσεις αυτές πάντα έπαιζαν το ρόλο τους: όχι για να αποτυπώνουν τις τάσεις και τις διαθέσεις, αλλά για να τις κατευθύνουν. Οπως οι αυτοεκπληρούμενες προφητείες περίπου.
    Κάποιοι πληρώνουν για να γίνονται και αυτοί που πληρώνουν έχουν συγκεκριμένα συμφέροντα και σκοπούς.
    Η αναξιοπιστία τους, πέραν άλλων, καταφαίνεται και από το πως εμφανίζουν τη δύναμη μικρών καθεστωτικών κομμάτων, λ.χ. ΔΗΜΑΡ, ΔΗΣΥ, Οικολόγοι-Πράσινοι, που τους δίνουν ποσοστά "επιβίωσης". Κάποιοι επένδυσαν στην ύπαρξή τους.
    Και κάποια ερωτήματα: Εάν δηλ. βγεί αυτοδύναμη η ΝΔ, τί πιστεύουν οι οπαδοί της ότι θα κάνει; Θα ακολουθήσει άλλη πολιτική; Θα συγκρουσθεί με διεθνή και εγχώρια μεγαλοσυμφέροντα; Γιατί δεν το έκανε ως τώρα; Δεν κατάλαβαν οι οπαδοί της ότι είναι tale quale με το ΠΑΣΟΚ;