#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
17/07/2013 07:45
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

«Δεν θα γίνω σαν και εσάς»



Σιγά που θα φοβηθούμε τον ιό του Δυτικού Νείλου: εδώ επανεμφανίστηκε η Ντόρα και δεν πάθαμε τίποτα...

Η οποία όμως είχε το πολιτικό θάρρος να δει αυτούς που προσέλαβε η ίδια και θα απολύσει ο Κυριάκος: η πρόταση να μετονομασθεί , η δημοτική, σε οικογενειακή Αστυνομία, προσέκρουσε πάνω στη σθεναρή αντίσταση του Βενιζέλου που σέβεται όλους τους αυτοδιοικητικούς και αυτιστικούς θεσμούς.

Οι εργαζόμενοι και κάτοικοι του Κέντρου, νιώθουν όμως μια στέρηση χωρίς τη δημοτική Αστυνομία.  Έκοβαν οι πιτσιρικάδες κλήσεις, διαμαρτύρονταν οι πολίτες, υπήρχε μια γόνιμη αντιπαράθεση.

Και μια αίσθηση λαοκρατίας: κανείς δεν πλήρωνε κλήση της δημοτικής, ακόμη κι αν ήταν γραμμένη στην καθαρεύουσα…

Διότι, σε αυτόν τον τόπο, η ιστορία πέφτει τόσο βαριά στο νου των περισσότερων που αποκλείεται να κάνουμε ένα βήμα μπροστά.

Λέει για παράδειγμα ο βουλευτής ΑΚ-47 «ραντεβού στα γουρουνάδικα», έχοντας κάποιες αμφιβολίες για το αν ο Αλέξης είναι τελικά η αυθεντική μετενσάρκωση του Άρη…

Σηκώνεται έπειτα η κυρία Παπαγάλου-Μακρή και αμέσως  τα ακούει για το διορισμό της. Αν και δεν το συνηθίζει, η Ραχήλ τα παίρνει στο κρανίο: «θα σας κρεμάσουμε όλους» λέει η Ροβεσπιέρος των ΑΝΕΛ.

Παίρνει γραμμή τη φασαρία η ΧΑ και προτείνει στο Προεδρείο μια άμεση δυναμική επέμβαση, προκειμένου να ηρεμήσουν τα πνεύματα στο καλοκαιρινό μπαρ-ουζερί, «κάποτε ήταν η Βουλή».

Πάντως χθες η ιστορία επαναλήφθηκε, σύμφωνα με τον Γ. Παπακωνσταντίνου, 24 χρόνια μετά.

Τότε κατηγορούμενος ήταν ο πατέρας του ΓΑΠ, τώρα ο Παπάκ.

Θα βγουν τα «γουνάκια» από τις ντουλάπες για πάρτη του.

Κανείς δεν του είπε  ότι η ιστορία δεν έχει καμία όρεξη να ασχολείται με λίστες και εξαδέλφες. Ειδικά όταν η λίστα φέρει ξενικό όνομα, που εμπλέκεται και με τον Ταπί.

Τι λίστα Λαγκάρντ και περυσινά ξινά σταφύλια. Λίστα «ταπί» πρέπει να βγει, με νέες εισόδους κάθε εβδομάδα.

Πάντως ο Λοβέρδος ήταν συγκινητικός. Ως νομικός υπερασπίστηκε τον πρώην συνάδελφο, ως πολιτικός ταυτίστηκε με τον νομικό, ως Ολυμπιακός ανησυχεί για τις επιλογές του Μίτσελ.

Πάντως ο πρώην Τσάρος έβγαλε ένα γνήσιο λαϊκό παράπονο: αυτός έφερε τη λίστα και διώκεται, ο Βενιζέλος την «έθαψε» και έγινε Αντιπρόεδρος.

Από το ρεπορτάζ δεν προκύπτει ότι ο διωκόμενος ζήτησε κάποια θέση διεθνούς καριέρας, όπως  ο Παπουτσής.

Ενός κακού μύρια έπονται και ο Ξαρχάκος παραιτήθηκε. Σχετικό δημοσίευμα αναφέρει πως δήλωσε μετά το Δ.Σ:του Εθνικού «Δεν είναι δυνατόν να θέλουμε την ανανέωση του Εθνικού και να στηρίζουμε τον εκπαιδευτικό του ρόλο επιλέγοντας συνεργασίες με τον Λάκη Λαζόπουλο και τον Πέτρο Φιλιππίδη».

Με αυτές τις επιλογές στο Εθνικό, ο «Ρινόκερος»  -για παράδειγμα- του Ιονέσκο μοιάζει από άλλο πλανήτη.

Κι όμως ο ήρωας του έργου Μπερανζέ, είναι πιο επίκαιρος από ποτέ:

«Θα πολεμήσω ενάντια σ’ όλο τον κόσμο...  Θα υπερασπίσω τον εαυτόν μου ενάντια σ’ όλο τον κόσμο… δεν θα καθίσω με σταυρωμένα χέρια, θα πολεμήσω… Είμαι ο τελευταίος άνθρωπος… και μέχρι να έλθει το τέλος θα παραμείνω άνθρωπος!

Όχι δεν θα συνθηκολογήσω!… ΔΕΝ ΘΑ ΓΙΝΩ ΣΑΝ ΚΑΙ ΣΑΣ!»

Μ.Ο.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
    ΣΤΕΛΙΟΣ 17/07/2013 10:31:27

    Βρέ τον καημένο τον Παπακ! Τουλάχιστον ο "πριν 24 χρόνια" είχε περάσει ζάχαρη , και είχε (μπίπ)ίσει και την μισή θηλική Ελλάδα (στ'αλήθεια, όχι νοερώς όπως ο Τατσόπουλος!)

    ΥΓ: Για το Εθνικό υπάρχουν και άλλες λύσεις , πχ , ο Στάθης Ψάλτης...

  2. Hawk avatar
    Hawk 17/07/2013 10:59:26

    Το παράπονο του ΠΑΠΑΚ είναι σεβαστό, σου λέει εγώ είχα την λίστα λιγότερο χρόνο και με κυνηγάτε (που λέει ο λόγος) τον μπένι τον κάνατε αντιπρόεδρο και υπουργό, γιατί αυτή η άνιση μεταχείριση, εγώ συμφωνώ μαζί του, έμπαινε παπακ και ζήτα τώρα την αποκατάστασή σου, για την παγκόσμια τράπεζα δεν το βλέπω, όμως που ξέρεις μπορεί να τοποθετηθείς στο ΔΝΤ, δίπλα στην λαγκάρντ που ξέρει από καλό ταπί και ψύχραιμη.

  3. akenaton avatar
    akenaton 17/07/2013 11:13:47

    Ακόμη ένα "διαμαντάκι" Μικρέ Οδυσσέα! Εύγε!

  4. δημης avatar
    δημης 17/07/2013 11:19:39

    ++++++++++++=+
    Για αυτό και η..Κυρία ΚΟΥΒΕΝΤΑ (ΟΠΩΣ ΟΛΟΙ ΤΟΥΣ ΑΛΛΩΣΤΕ ) ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΕΚΠ/ΚΟΥΣ ...ΣΤΟ ΧΩΡΟ Δ Ε Ν ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΕΛΑΤΕΣ...

  5. Κυθήριος avatar
    Κυθήριος 17/07/2013 11:36:13

    Μικρέ Ὀδυσσέα,ἐσημείωσες ὅπως πάντα!
    Ἐκεῖνο τό ''ραντεβού στά γουρουνάδικα'' ἐννοεῖ γιά μπουζοπούλα καί κοκκινέλι;

  6. GO avatar
    GO 17/07/2013 11:44:21

    Οι θέσεις δίπλα σας είναι occupé; Αν μου επιτρέπετε, είμαι σε θέση να σας αποτρέψω από τους τρέχοντες ιδεασμούς σας και να σας οδηγήσω σε άλλους!

    • akenaton avatar
      akenaton @ GO 17/07/2013 15:39:41

      Αν μιλάτε σε εμένα, συνταξιδεύω άνετα με οποιονδήποτε. Εράρε ουμάνουμ εστ!

  7. M.O. avatar
    M.O. 17/07/2013 12:11:26

    Akenaton, σε ευχαριστώ πολύ!

  8. M.O. avatar
    M.O. 17/07/2013 12:14:07

    Προς αποφυγή παρεξηγήσεων: "Γουναράδικα" και όχι ασφαλώς "γουρουνάδικα" ήθελε να γράψει ο "ποιητής"...

    • GO avatar
      GO @ M.O. 17/07/2013 20:42:21

      Λάθος, λάθος, λάθος!!!
      Αφού είπε rendez-vous, δεν είπε γουναράδικα, είπε "γουναραδικά" με γαλλική accent.

  9. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 17/07/2013 12:28:24

    Μου φαίνεται ότι γυρίζει νους σου στις γουρνοπούλες. Με μπυρίτσα και χωριάτικη. Αχ...

    • M.O. avatar
      M.O. @ Γιάννης Φαίλτωρ 17/07/2013 12:40:13

      Μου αρέσει η σωστή προφορά σου: γουρνοπούλες...

      • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
        Γιάννης Φαίλτωρ @ M.O. 17/07/2013 12:42:54

        Έχουμε βαρέα και ανθυγιεινά στο άθλημα.... Κολλημένα χρόνια τώρα...

  10. Δαναός avatar
    Δαναός 17/07/2013 13:14:23

    Ντροπή σου Μικρέ! Παρασύρεσαι από το Φαίλτορα και τον Κυθήριο. Στον GO δεν είδα απάντηση!

    • GO avatar
      GO @ Δαναός 17/07/2013 17:31:12

      Ήλθε μία από τον Akenaton. Διαφωνώ, κάθετα, με την αιτιολογική της βάση. Αμυντικές και ξενερουά προσεγγίσεις, του στιλ "το σφάλειν είναι ανθρώπινο" και μπούρδες.
      Εγώ, στην προκειμένη περίπτωση, είμαι αναφανδόν υπέρ του διαβολικού, είμαι με το "εμμένειν".

      • akenaton avatar
        akenaton @ GO 17/07/2013 19:27:36

        Όντως με ρούμπωσες! Αλλά με βρήκες μπόσικο σήμερα, ένα "ζωντανό πτώμα" λόγω εργασιακών συγκυριών και ασελγείς σχολιαστικώς επί των υπολειμμάτων μου! Ες αύριον τα σπουδαία φίλτατε GO!!!

    • Μ.Ο. avatar
      Μ.Ο. @ Δαναός 17/07/2013 19:01:49

      OGO είναι παλαιότατος στο φόρουμ και είχε δικαιώματα επί των μοντέλων στις φωτογραφίες ,δημοδιδάσκαλε...

      • GO avatar
        GO @ Μ.Ο. 17/07/2013 20:34:26

        Προς άρσιν πάσης παρεξηγήσεως, επιθυμώ να καταστήσω σαφές ότι τα δικαιώματά μου δεν αφορούν τις φωτογραφίες. Αυτοπεριορίζομαι, ολιγαρκώς, στα μοντέλα. Εντάξει;

        • Μ.Ο. avatar
          Μ.Ο. @ GO 17/07/2013 21:06:36

          Άντε να το δεχτώ διότι εκτός από παλιός είσαι και τακτικός και πάνω από όλα ολιγαρκής. Γνωρίζεις και τη γαλλική, από πιάνω σε κόβω φουλ, μια χαρά..

  11. GO avatar
    GO 17/07/2013 16:56:10

    Σιγά βρε Akenaton μην τα λέω σε σένα. Την συνοδεύουσα το άρθρο, φωτογραφία, κοίτα. Υποθέτω ότι δεν απαντάς εκ μέρους της.

    • akenaton avatar
      akenaton @ GO 17/07/2013 18:39:34

      Χαχαχαχαχαχαχαχαχαχα !!!!!!!!!!!!!!
      Σιγά μην χαλάλιζα την θέση δίπλα της αν την γνώριζα!
      Άμα "κρεμάς" τέτοια σχόλια στην θέση απάντησης σε δικό μου σχόλιο, φταίω εγώ να σου κάνω πλάκα;
      ΥΓ. "Διαμαντάκι" εννοούσα το κείμενο του Μικρού Οδυσσέα. Αν πήγε αλλού το μυαλό σου, δεν φταίω εγώ! Χαχαχαχαχα!

      • GO avatar
        GO @ akenaton 17/07/2013 18:47:31

        Το μυαλό πήγε εκεί που έπρεπε να πάει, στο κείμενο. Βρήκα όμως και την ευκαιρία να σε ιντριγκάρω με τη φωτογραφία.
        Κατέβα, τώρα, πιο κάτω (@Δαναός) να δεις πως χαρακτηρίζω την απάντησή σου. Σε ρούμπωσα. Definitely!

  12. Δαναός avatar
    Δαναός 17/07/2013 21:27:29

    Μικρέ, ο GO τα βλέπει όλα από αισθητικής πλευράς.Κύριος. Εκείνος ο Κυθήριος είναι άτιμο παιδάκι, εκείνον να φοβάσαι.

    • Κυθηριος avatar
      Κυθηριος @ Δαναός 17/07/2013 22:08:56

      Δάσκαλε μου με παρεξηγεις! Κι εγώ από αισθητικής πλευράς τα βλέπω τα πράγματα...Άντε και λίγο από οπτικής..

  13. GO avatar
    GO 18/07/2013 05:19:46

    Η οπτική είναι υποσύνολο της αισθητικής.
    Μην διαφοροποιείσαι για να διαφοροποιηθείς. Ταυτίσου!

  14. GO avatar
    GO 18/07/2013 05:21:21

    Και για να είμαι πληρέστερος ... "γουναγαδικά"!!!

  15. Κυθήριος avatar
    Κυθήριος 18/07/2013 06:27:30

    Καί ταυτίζομαι καί διαφοροποιοῦμαι.Ἴσως γιατί θέλω νά βλέπω καί πίσω ἀπό τίς εἰκόνες..
    Ὅσο γιά τήν ὀπτική,δέν εἶναι ὑποσύνολο τῆς αἰσθητικῆς.

    • GO avatar
      GO @ Κυθήριος 18/07/2013 08:38:02

      Παρακαλώ, παρακαλώ!!!

      Ένα αισθητικό σύστημα ή αισθητήριο σύστημα (λατινικά: organa sensuum) είναι το τμήμα εκείνο του νευρικού συστήματος που είναι υπεύθυνο για την δημιουργία και την επεξεργασία της αισθητηριακής πληροφορίας, ή πιο απλά για τη δημιουργία των αισθήσεων με τη χρήση πληροφοριών που λαμβάνονται από το περιβάλλον.
      Με λίγα λόγια, το αισθητικό σύστημα είναι μετατροπέας και μεταφορέας πληροφορίας από τον φυσικό κόσμο σε αυτόν του νου, όπου ερμηνεύεται η πληροφορία, δημιουργώντας μια εικόνα και αντίληψη του κόσμου. Κοινά γνωστά αισθητικά συστήματα είναι εκείνα της όρασης, ακοής, αφής, γεύσης και όσφρησης.

      Εντάξει;

      • Κυθήριος avatar
        Κυθήριος @ GO 18/07/2013 11:21:15

        Ὅχι ἐντάξει φίλε μου,γιατί ἐσύ μιλᾶς γιά αἰσθητικό ἤ αἰσθητήριο σύστημα,ἐνῶ ἐγῶ εἶδα παραπάνω τή λέξη αἰσθητική,τήν ὁποία ἐκλαμβάνω ὥς μελέτη τῆς δημιουργίας,διδασκαλία καί παρατήρηση τοῦ ὡραίου.
        Αἰσθητικά συστήματα εἶναι ἡ ἀκοή,ἡ ὄσφρηση,ἡ γεύση,ἡ ὄραση,ἡ ἀφή,ὅπως λές,ἀλλά ἐγῶ μιλῶ γιά τήν ἐρμηνεία αὐτῶν πού οἱ αἰσθήσεις ἀντιλαμβάνονται καί θαυμάζουν.

        • GO avatar
          GO @ Κυθήριος 18/07/2013 11:37:32

          Εσύ το εξετάζεις από την φιλοσοφική του πλευρά ενώ εγώ από την καθαρά πρακτική του, που στην προκειμένη περίπτωση μας ενδιαφέρει και περισσότερον!!!

          • Κυθήριος avatar
            Κυθήριος @ GO 18/07/2013 12:06:38

            Τῶρα μέ πιάνεις!
            Γι'αὐτό ἀπό καθαρά πρακτικῆς πλευρᾶς,μίλησα γιά ὀπτική..
            Πού,ὁπωσδήποτε καί συμφωνῶ,μᾶς ἐνδιαφέρει πολύ περισσότερο!
            (Ἀ ρέ Δαναέ σέ τί ἀκολασίες μέ παρασέρνεις...).

  16. Δαναός avatar
    Δαναός 18/07/2013 06:42:26

    'Αμα ξέρεις μαθηματικά ...το κεφάλι μου τα λύνεις όλα με τα σύνολα και υποσύνολα!!!

    • GO avatar
      GO @ Δαναός 18/07/2013 06:47:37

      Του 'κατσε καλά του Πρόεδρου, το κάνεις κι εσύ -μερικώς- σλόγκαν. Πάλι για υποσύνολα μιλάμε. 'Αμα ξέρεις Μαθηματικά...

    • GO avatar
      GO @ Δαναός 18/07/2013 08:00:36

      Επί τη ευκαιρία, να σε ρωτήσω, πώς συνδυάζεις βρακί, λεβιέ και ξερή που είδα σε άλλο σχόλιό σου; Δεν το ξέρω αυτό, για λέγε, για λέγε.

      • Δαναός avatar
        Δαναός @ GO 18/07/2013 17:28:54

        Έλα τώρα ρε GO.Πράγματα γνωστά θέλεις να μάθεις; Οπως χτυπάς την ξερή στο τραπέζι...έτσι και οι δήθεν χαμηλοβλεπούσες το καρφώνουν με δύναμη στο λεβιέ του αυτοκινήτου στην ξεπέτα τους, μην πέσει κάτω ρε φιλαράκι...Έλεος!Τα πάντα όλα!

        • Δαναός avatar
          Δαναός @ Δαναός 19/07/2013 14:24:58

          Εμ τι να σε κάνω;

  17. GO avatar
    GO 19/07/2013 05:14:47

    Αυτά, θα γινόντουσαν μάλλον πριν το '60, ε; Εμ πώς να τα 'χω;
    Πάντως, αν είδες παραπάνω, ο Κυθήριος βρισκόταν τόσα χρόνια σε πλάνη ότι το οράν και όχι το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν.

    • Δαναός avatar
      Δαναός @ GO 19/07/2013 06:50:40

      Ο Κυθήριος επίτηδες τα λέει αυτά για να θολώνει τα νερά.Είναι της σχολής του Φιλοστράτου που λέει:"Ου το εράν νόσος, αλλά το μη εράν"

    • GO avatar
      GO @ GO 19/07/2013 07:14:54

      Τώρα, επί μνημονίου, ταιριάζει καλλίτερα ο Μένανδρος, ...το κεφάλι μου:
      "Έρωτα παύει λιμός ή χαλκού σπάνις".

    • GO avatar
      GO @ GO 19/07/2013 07:42:06

      Υ.Γ 1:
      Για τα ...προ του '60, μούγκα!
      Υ.Γ 2:
      Μη με θαυμάσεις ως ευρυμαθή με τον Μένανδρο. Το ψαχτήρι GOOGLE να 'ναι καλά.

    • Δαναός avatar
      Δαναός @ GO 19/07/2013 08:41:33

      Για τα προ του '60 τα ξέρει καλύτερα ο Ροδινός! Ο Μένανδρος αρχίζει και μ' αρέσει.Καλά τα λέει ο μπαγάσας! Η ξερή στα παραλιακά βρε GO γίνεται και σήμερα!

    • GO avatar
      GO @ GO 19/07/2013 13:05:52

      Δεν συχνάζω.