#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
02/01/2014 08:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Γιατί βάραγε το κεφάλι του Τσίπρα;



Είχε τα πάντα η παραμονή Πρωτοχρονιάς του Αλέξη Τσίπρα. Και κάλαντα του είπαν διάφορα σωματεία, και ευχές για να γίνει πρωθυπουργός εισέπραξε, και γλυκά του έδωσαν. Όμως, εκείνο που είχε την περισσότερη πλάκα ήταν όταν ένας…φαν του Αλέξη πήρε μια αγριοκρεμμύδα ή σκυλοκρεμμύδα και άρχισε να τον βαράει στο κεφάλι.

Παραμένει άγνωστο αν ο οπαδός του ΣΥΡΙΖΑ του βάραγε το κεφάλι για να του ευχηθεί σιδεροκέφαλος ή για να δει αν έχει τίποτε μέσα.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΠΕΛΙΑΣ avatar
    ΠΕΛΙΑΣ 02/01/2014 09:18:30

    Οι ευχές που ξεκινούν με σιδερο......δεν είναι καλές ,γιατί......... σκουριάζουν γρήγορα.

    • Κυθήριος avatar
      Κυθήριος @ ΠΕΛΙΑΣ 02/01/2014 10:29:26

      Καί σκουριασμένο ὅμως,τά ντουβάρια τά τρυπᾶ...

      • CosBack avatar
        CosBack @ Κυθήριος 02/01/2014 11:56:46

        Λές να τα βάλει με τα ντουβάρια και να γλυτώσει η Ελλάδα απο τα παραμύθια του;

  2. Giorgis avatar
    Giorgis 02/01/2014 09:44:54

    Μάλον για να το φυτέψει

  3. Nik avatar
    Nik 02/01/2014 13:17:10

    Αρκεί να τον ακούσεις να μιλά με εκείνο το ψευτοστομφώδες ύφος για να ξέρείς ότι είναι κούφιο.

  4. Κυθήριος avatar
    Κυθήριος 02/01/2014 14:01:09

    Μακάρι,γιά νά μείνει καί κάτι ὄρθιο...

  5. Uncle Stgm avatar
    Uncle Stgm 02/01/2014 17:02:43

    Σύμφωνα με τις λαϊκές παραδόσεις, η σκυλοκρεμμύδα φέρνει υγεία και καλή τύχη.
    Την πρωτοχρονιά, όχι μόνο χτυπάνε κεφάλια με αυτήν, αλλά σε πολλά μέρη την κρεμάνε στις εισόδους των σπιτιών, για γούρι και προστασία.

  6. Μεγάλες στιγμές avatar
    Μεγάλες στιγμές 02/01/2014 17:07:47

    Θα σας πικράνω αλλά για να είναι αρχηγός της Αξ.Αντιπολίτευσης κατι θα εχει ικανό στο κεφάλι του.Ή μήπως εχετε την εντύπωση ότι μόνο ο Σαμαράς εχει δελφίνους και πριονίσματα στην καρέκλα;

    • Ο Ιππέας avatar
      Ο Ιππέας @ Μεγάλες στιγμές 04/01/2014 01:45:39

      Truth never hurts the teller.
      Well said !

  7. m.s avatar
    m.s 02/01/2014 19:01:02

    Δεν ξέρω αν είναι γούρι, να μας πούνε εκεί στο ΣΥΡΙΖΑ πως μαγειρεύεται( ίσως χρειαστεί η συνταγούλα)

    • Uncle Stgm avatar
      Uncle Stgm @ m.s 02/01/2014 22:02:02

      Και "Σκύλες" ή "σκυλιά της θαλασσας":
      Drimia (ή Urginea) maritima - οικογένεια Ασπαραγγοειδή-Asparagaceae, παλιότερη ταξινόμηση Λειριοειδή - Liliaceae, υποοικογένεια Σκυλοειδή -Scilloideae
      Το λένε και αγιοβασιλίτσα, προφανές γιατί.
      http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/2/27/Drimia_maritima_-_K%C3%B6hler%E2%80%93s_Medizinal-Pflanzen-277.jpg
      Περιέχει σκιλλο-γλυκοσίδια, που έχουν τοξικότητα, αλλά είναι φαρμακευτικό με προσεκτική χρήση (κατά του άσθματος, οιδημάτων και διουρητικό).
      Λόγω της τοξικότητας (μπορεί να σκοτώσει ποντικούς) και επειδή είναι εξαιρετικά πικρό, δεν συνιστάται το φάγωμα. Ξεχάστε το μαγείρεμα.
      Αυτό που τρώγεται (με ξύδι), της ίδιας υποοικογένειας των Σκυλοειδών, είναι ο βολβός ή ασκορδούλακας - Muscari comosum.

      Η "μαγική" - προστατευτική χρήση της Σκυλοκρεμμύδας προέρχεται βαθειά από τους αρχαίους αιώνες: Κατά τον Πυθαγορα και τον Διασκορίδη, άν κρεμάσεις τη Σκύλλα έξω απο την πόρτα σου, διώχνει τα κακά πνεύματα

      • m.s avatar
        m.s @ Uncle Stgm 02/01/2014 22:35:57

        ευτυχώς. δε μου ακούγονταν καλά!
        - Μάνα τι θα φάμε σήμερα ;
        - Σου΄χω κάτι σκυλοκρεμμύδες ... μούρλια

  8. Eva avatar
    Eva 02/01/2014 22:11:53

    Αρχίσανε τα γλυψείματα και τις αηδίες οι οπαδοί
    μπας και διορίσουνε το εγγόνι (απ τις ηλικίες που βλέπω στη φωτο)