#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
03/01/2012 08:44
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

ΓΑΠ μέχρι την Δευτέρα Παρουσία



Το περιστατικό συνέβη έξω από τον Ιερό Ναό του Αγίου Διονύσιου στο Κολωνάκι λίγο μετά την επίσημη Πρωτοχρονιάτικη δοξολογία. Ο πρώην πρωθυπουργός Κωνσταντίνος Μητσοτάκης εβγαινε απο την εκκλησία και κάποιος από το πλήθος στράφηκε προς το μέρος του και του φώναξε : «Μεγάλε, άντε και του χρόνου πρωθυπουργός». Ο κ. Μητσοτάκης κοντοστάθηκε για λίγο, τον κοίταξε και του απάντησε με χιούμορ : «Αυτό είναι για τη Δευτέρα Παρουσία»…

Αν δεν έχει κάτι στο νου του κάτι σχετικό με την καταστροφή του κόσμου τον Δεκέμβριο του 2012, ο Επίτιμος είπε την ατάκα της Πρωτοχρονιάς. Στη δεύτερη παρουσία του όμως στην Πρωθυπουργία μάλλον στοχεύει ο ΓΑΠ, καθώς η οικογένεια δραστηριοποιείται και πάλι πολιτικά με το βλέμμα στη συνεδρίαση των οργάνων του ΠΑΣΟΚ την Τετάρτη:

Δημόσια βαρυσήμαντη παρέμβαση-απάντηση του Νίκου Παπανδρέου προς το iefimerida.gr : «Πρώτο: Είναι ο πρώτος και μοναδικός πρωθυπουργός από τότε που θυμάμαι έφυγε οικειοθελώς από την πρωθυπουργία… Μετράν τα λόγια ή οι πράξεις; Παραιτήθηκε ή όχι από την πρωθυπουργία; Και έλεγε ο ΓΑΠ εξάρχής, δεν με ενδιαφέρει να ξαναβγώ, να σώσω τη χώρα από την χρεοκοπία θέλω. Το έχουμε ξαναδεί; Να μην υπολογίζει τα γκάλοπ; Και φυσικά το πακέτο το "προδοτικό" της 26 Οκτωβρίου το πέρασαν τα μήντια ως "καλό για τη χώρα" μόλις έφυγε ο ΓΑΠ. Το ίδιο πακέτο των 180 δις συν haircut.... Δεύτερον, ως προς την δημοκρατία του: Πιο ελεύθερα πρωθυπουργός να αφήνει τους υπουργούς του, χωρίς ενδείξεις, αλλά περιμένοντας πρωτοβουλίες δικές τους, δεν έχει περάσει. Ο ΓΑΠ περίμενε να αναλάβουν και πρωτοβουλίες οι υπουργοί τους.... το έκαναν όμως; Αν οι περισσότεροι υπουργοί περίμεναν να κινηθούν ΜΟΝΟ με άνωθεν εντολές δείχνει ένα είδος ραγιαδισμού που φαίνεται το θέλουμε... Η υπερδημοκρατία του ΓΑΠ τον έφαγε και όχι το αντίθετο. Το ότι δεν "παραιτείται" από αρχηγός του ΠΑΣΟΚ τι σχέση έχει με την δημοκρατία; Επειδή το θέλουν τα μήντια; Έλεος.

Υπογραφή Ν. Τροτκσυ (παρατσούκλι) Κατά κόσμον, Νίκος Παπανδρέου»

Αποσαφηνίζει πλήρως το ιδεολογικό υπόβαθρο της διακυβέρνησης  ΓΑΠ: δημοκρατία στο μάξιμουμ, δημοκρατία στα «κόκκινα», υπερδημοκρατία (όπως λέμε υπερσυντέλικος) , συναινετικές διαδικασίες, κοινωνικά δίκτυα, ανοικτή διακυβέρνηση. Όλο το αλαλούμ που ζήσαμε επί μια διετία σε μια επιστολή. Οι Υπουργοί περίμεναν εντολές, ο ΓΑΠ πρωτοβουλίες και επειδή η φύση μισεί το κενό κάπου εκεί εμφανίστηκε  η τρόικα και το ΔΝΤ…

Θα είχε φύγει γιατί δεν είναι κολλημένος με την καρέκλα, αλλά δεν ήθελε να δημιουργηθεί η λανθασμένη εντύπωση ότι τον «έφαγε» η δεξιά και ότι παραιτείται στον αρχηγό της ΝΔ. Προτίμησε λοιπόν  να τον «κατασπαράξουν» οι δικοί του. Σε μια σπάνιας ομορφιάς  κοινοβουλευτική διαδικασία, ζήτησε ψήφο εμπιστοσύνης για να φύγει συντεταγμένα και όχι άρον-άρον από το Μαξίμου. Οικειοθελώς αποχώρησε, γιατί οι Μερκοζύ του διαμήνυσαν ότι δεν ήθελαν να τον ξαναδούν, μετά τη φαεινή ιδέα του δημοψηφίσματος. Ο ίδιος τορπίλισε τη συμφωνία της 26ης Οκτωβρίου, πιθανόν  για να βρει χρόνο να ανασυνταχθεί πολιτικά στο εσωτερικό του ΠΑΣΟK.

Οι ραγιάδες Υπουργοί  θέλουν τώρα την αρχηγία του κόμματος σε συνασπισμό με τα media. Ενώ είναι σαφές ότι ο ΓΑΠ δεν θέλει να φύγει όπως ο Σημίτης,  ο οποίος  αποχώρησε οικειοθελώς από την προεδρία του κόμματος αλλά όχι από την πρωθυπουργία. Ως γνήσιος δημοκράτης θέλει να κατέβει στις εκλογές, να υπεραμυνθεί των επιλογών του και να κριθεί από τον ελληνικό λαό. Κι αν, πέρα από τις προβλέψεις, ο λαός δεν επιλέξει ξανά τον ΓΑΠ για πρωθυπουργό, δεν θα κινήσει ο ίδιος τις διαδικασίες αποχώρησης του γιατί θα έρχεται η Άνοιξη.

Με λίγα λόγια, ο ΓΑΠ προτίθεται να είναι αρχηγός του ΠΑΣΟΚ μέχρι τη Δευτέρα Παρουσία. Θα παίξει τα ρέστα του: μηχανισμούς έχει, «συστηματάκια» στα ΜΜΕ που πίνουν νερό στο όνομα του επίσης, πιστούς συνεργάτες, μία μικρή αλλά «ορκισμένη» μερίδα των ψηφοφόρων του ΠΑΣΟΚ που ακόμη τον στηρίζει.

Αν όμως το δει κανείς τελείως ψυχρά, πιο πιθανόν φαίνεται να ξαναγίνει πρωθυπουργός ο Μητσοτάκης παρά ο ΓΑΠ…

Μικρός Οδυσσέας  (ψευδώνυμο)

Κατά κόσμον, Μ.Ο.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Y. avatar
    Y. 03/01/2012 08:58:25

    “…ως προς την δημοκρατία του: Πιο ελεύθερα πρωθυπουργός να αφήνει τους υπουργούς του, χωρίς ενδείξεις, αλλά περιμένοντας πρωτοβουλίες δικές τους, δεν έχει περάσει”
    Έχει περάσει. Ο ΚΚ2
    (..σε πιάσαν τα σοβαρά σου με το ’12 μάλον)

    • Tassos avatar
      Tassos @ Y. 03/01/2012 09:25:58

      :-)

      • SMASH avatar
        SMASH @ Tassos 03/01/2012 10:03:02

        :)

  2. Χρήστος Δημάρης avatar
    Χρήστος Δημάρης 03/01/2012 09:06:21

    ΞΕΦΤΙΛΑ ΚΑΙ ΑΝΙΚΑΝΟΤΗΤΑ: Ο Ελληνικός λαός ψήφισε για πρωθυπουργό του τον Γιωργάκη. Σήμερα έχει για πρωθυπουργό του τον Παπαδήμο επειδή ο Γιωργάκης είναι για τα πανηγύρια και επειδή έτσι το θέλησαν η Μερκελ και ο Σαρκοζύ. Γι αυτήν λοιπόν την ξεφτίλα ο Νικολάκης λέει ότι ο Γιωργάκης έφυγε οικειοθελώς!!! Όπως έγραψα παραπάνω ο Γιωργάκης είναι για τα πανηγύρια. Μας το λέει και ο Νικολάκης: "... Ο ΓΑΠ περίμενε να αναλάβουν και πρωτοβουλίες οι υπουργοί του…. το έκαναν όμως; ..." Καταλάβατε τι πάθαμε; Εμείς ψηφίσαμε Γιωργάκη και ο Γιωργάκης περίμενε να του πουν οι υπουργοί του τι θα κάνει!!!

  3. ένας βισάλτης avatar
    ένας βισάλτης 03/01/2012 09:58:54

    Να περιμένουμε και τις δηλώσεις της εμίρισας μαμάς τους για να έχουμε ολοκληρωμένη άποψη; Θέλω να πω ,έτσι δεν γίνεται στις δημοκρατίες; Δεν βλέπετε ότι βγαίνουν και κάνουν δηλώσεις οι συνιφάδες της μέρκελ και τα μπατζανάκια του σαρκοζί;..Τελικά αυτοί οι γκρήκαμέρικανς περνιούνται για πολύ μάγκες...

    • Y. avatar
      Y. @ ένας βισάλτης 03/01/2012 17:16:55

      “..συνιφάδες”...χαχαχα....από την εποχή της μάνας μου της μακαρίτισας έχω νατο ακούσω

  4. NIK THE GREEK avatar
    NIK THE GREEK 03/01/2012 10:06:44

    Το δεύτερο μετάλλιο που έχει καρφωμένο στο στήθος, ο μέγας αυτός στρατηλάτης,του το έδωσε η θήρα 4 της τούμπας μαζί με την ορίτζιναλ.
    Αφήστε τους εκεί στο Πασοκ να κλάψουν τους νεκρούς τους το Βατερλώ που τους έρχετε δεν θάχει προηγούμενο.

  5. firiki2010 avatar
    firiki2010 03/01/2012 10:16:26

    Για όποιον ενδιαφέρεται: Μια σχολιασμένη εκδοχή της απίθανης "υπεράσπισης" του ακόμα πιο απίθανου Νίκου για τον αδερφό του στο firiki2010 (1/1/2012). Οι άνθρωποι αυτοί αν δεν ήταν και επικίνδυνοι θα έβγαζαν πολύ γέλιο.

  6. ΜΠ avatar
    ΜΠ 03/01/2012 10:20:55

    Όταν τα διαβάζω αυτά με θλίψη, μου έρχονται στο μυαλό αναπόφευκτοι συνειρμοί για ομοιότητες με καθεστωτικές πρακτικές παρεμβάσεων από το συγγενολόι του μονάρχη. Το ζήσαμε πρόσφατα με τον Καντάφι.
    Ποιός ρωτάει τον κάθε αδελφό, αδελφή, μπατζανάκη, κουνιάδο, σόγαμπρο κλπ για τη γνώμη τους;;; Πώς το επιτρέπουμε και τους δίνουμε αξία αναπαράγοντας τα λεγόμενά τους λες και έχουν βαρύνουσα σημασία;;; Αρκετά πια, φταίμε κι εμείς για να έχουν πάτημα να μιλάνε ακόμα, που κάνουμε σαν τις κουτσομπόλες. Γράψτε τους όλοι κανονικά, blogs, λοιπά ΜΜΕ και μην τους δίνετε αξία που δεν την αξίζουν.

    • Diamond Angel avatar
      Diamond Angel @ ΜΠ 03/01/2012 23:18:18

      !!!!!!!!!!

  7. ΒΠ avatar
    ΒΠ 03/01/2012 13:24:05

    Πολύ καλά τα λέει ο Νικολάκης! Εγώ είμαι με τον Νικολάκη, που είναι και "Τροτσκιστής" (sic). [Είναι απίστευτο: Μας εμπαίζει χωρίς δισταγμό.]

    Ο Γιωργάκης είναι ο καλύτερος και πρέπει να μείνει -πρωθυπουργός φυσικά- γιά πάντα. Γιά πρόεδρος του πασόκ δεν το συζητάω. Οικογενειακό είναι το κατάστημα.

    Αυτός, ο γιωργάκης, μας αξίζει. Γιά να μας εκβιάζει ο Παπαδήμος, να μας μαλώνει ο Παπούλιας και να μας απειλεί ο Προβόπουλος.
    Και να μην μιλάει κανένας. Σχεδόν κανένας, γιατί ο Συνασπισμός -και μπράβο του- αντέδρασε.

    Και ο Σαμαράς να τα δέχεται ΟΛΑ αυτά και να ΣΩΠΑΙΝΕΙ και να περιμένει (;) ότι θα του "δώσουμε αυτοδυναμία" επειδή πριν από μήνες διακήρυξε "να του έχουμε εμπιστοσύνη"! Και εν τω μεταξύ οι εξελίξεις είναι σημαντικές, ραγδαίες και καταστροφικές. Και ο Σαμαράς -εξαφανισμένος στην Αθήνα -όλο αυτόν τον καιρό κατόρθωσε και επέλεξε ως σύμβουλό του τον υιόν Ψυχάρη του ΔΟΛ...

    • Y. avatar
      Y. @ ΒΠ 03/01/2012 17:20:20

      ...στα χίλια!!!

  8. Nick avatar
    Nick 03/01/2012 13:54:47

    O ΓΑΠ δείχνει να ζει σε ένα δικό του "παράλυτο" σύμπαν! είναι αδιανόητο για το πως "κυβέρνησε" για δυο χρόνια αυτή τη χώρα!

  9. marika avatar
    marika 03/01/2012 15:50:13

    oti tyxh eixai o Karamanlns me ton Rousopoulo tha exei kai o Samaras me ton
    uio Psixarn.

  10. juliet avatar
    juliet 03/01/2012 16:15:14

    Δεν μπορεί να βάλει υποψηφιότητα για την διεθνή σοσιολιαστική αν δεν είναι πρόεδρος σοσιαλιστικού κόμματος . Ροκανίζει το χρόνο,γιατί μετά από εκλογές και ήττα του κόμματος πιστεύετε ότι οι ύαινες δεν θα τον κατασπαράξουν;Ολα τσακάλια της ίδιας ράτσας είναι και όταν δεν θα βρίσκουν τροφή το ένα θα κατασπαράζει τ΄άλλο.

    • Dee Jay Stelios avatar
      Dee Jay Stelios @ juliet 03/01/2012 18:13:51

      Τα τσακάλια juliet θα τολμήσουν να πάνε στις παρελάσεις την 25η Μαρτίου ή θα έχουν πάρει τα βουνά?Γιατί έχει να πέσει πολλή φάπα.....

  11. Ναυαγός avatar
    Ναυαγός 03/01/2012 17:43:17

    Είναι μεγάλη ειρωνεία το ότι ενώ οι Έλληνες δηλώναμε χλευάζοντας ότι 'δεν είμαστε αμερικανάκια" και τη βρήκαμε απ' τα...αμερικανάκια.
    Κλαυσίγελως !

  12. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 03/01/2012 18:33:32

    Πάει...με τον γκαντέμη θα αναβληθεί και η Δευτέρα Παρουσία...

  13. Γιαδικιάρογλου avatar
    Γιαδικιάρογλου 04/01/2012 07:27:39

    Κάντε κράτει. Αφηστε τον να ξεπεράσει πρώτα τα προσωπικά του
    προβλήματα .....Αλλαι αι βουλαί ανθρώπων , άλλα ο Θεός κελεύει.

  14. Μάρκος avatar
    Μάρκος 04/01/2012 11:36:31

    Τα "Ελληνικά" πάντως του "πρίγκιπος" Νικόλαου, συναγωνίζονται αυτά του Τζέφρεϊ, και είναι με με λίγο πιο "νννιιιιι" στην προφορά!