#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
20/11/2013 14:55
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Βουλευτής ρωτά αν η Καλαμάτα θα γίνει βάση εκτόξευσης επανδρωμένων πυραύλων



Δύο υπουργεία απέστειλαν στη Βουλή έγγραφες απαντήσεις σε ερώτηση βουλευτή για το ενδεχόμενο το αεροδρόμιο της Καλαμάτας να γίνει βάση εκτόξευσης επανδρωμένων πυραύλων στο Διάστημα για τουριστικούς λόγους.

Το πρώτο είναι το υπουργείο Ανάπτυξης και Ανταγωνιστικότητας, με τον υφυπουργό Νότη Μηταράκη να διαβιβάζει έγγραφο του Invest in Greece, με το οποίο ενημερώνει ότι μέχρι σήμερα δεν έχει περιέλθει σε γνώση του οποιαδήποτε επενδυτική πρόταση που να αφορά στον τομέα της Αεροδιαστημικής στην Ελλάδα.

Το δεύτερο έγγραφο εστάλη από το υπουργείο Υποδομών, Μεταφορών και Δικτύων με τον υπουργό Μιχάλη Χρυσοχοΐδη να επισημαίνει ότι το ενδεχόμενο αλλαγής της χρήσης του αεροδρομίου της Καλαμάτας για τη δημιουργία «Βάσης εκτόξευσης επανδρωμένων πυραύλων στο Διάστημα για τουριστικούς λόγους» προϋποθέτει οικονομοτεχνική μελέτη κόστους-οφέλους και σκοπιμότητας, δεδομένου ότι μια τέτοια αλλαγή χρήσης θα απαιτήσει υποδομές, επεκτάσεις και έργα κόστους αρκετών εκατοντάδων εκατομμυρίων ευρώ, ενώ παράλληλα και αυτή τούτη η λειτουργία και συντήρησή τους θα πρέπει να εξετασθεί πολύ σοβαρά, σε σχέση με την ανάπτυξη τέτοιων υποδομών επί τη βάσει ευρωπαϊκών και διεθνών κανονισμών.

Την ερώτηση για την ανάπτυξη Αεροδιαστημικής στην Ελλάδα είχε καταθέσει ο βουλευτής των Ανεξάρτητων Ελλήνων Βασίλης Καπερνάρος, ζητώντας να ενημερωθεί αν υπάρχει εμπεριστατωμένη μελέτη για την υλοποίηση ενός τέτοιου έργου και σε ποιο στάδιο βρίσκεται η διαδικασία.

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. πΔπ avatar
    πΔπ 20/11/2013 15:08:13

    έχει Λονδίνο... η Καλαμάτα;!
    φφσσσστ...
    Μπόϊνγκ!!!

  2. Διηνεκης avatar
    Διηνεκης 20/11/2013 15:14:27

    Επανδρωμενες πτήσεις για Αρη χαχαχα είναι ψεκασμενος

  3. k. avatar
    k. 20/11/2013 15:16:12

    η απογείωση της πολιτικής που θα έλεγε και ο Πυρίκαυστος.

  4. Aggelos avatar
    Aggelos 20/11/2013 16:44:21

    παιδια μπορει να ενουν υποτροχιακες πτησεις τυπου virgin galactic ή αλλες τυπου http://www.stratolaunch.com/ οχι πως μπορει να γινουν,,αλλα δεν ειναι και αδυνατα,τετοια λενε να κανουνε στη σουηδια..

  5. Νick63 avatar
    Νick63 20/11/2013 17:06:06

    Ο μεσσήνιος στην καταγωγή καθηγητής Αεροδιαστημικής και Αστροφυσικής - συνεργάτης της ΝΑΣΑ Περικλής Παπαδόπουλος έχει δηλώσει ότι η περιοχή της Μεσσηνίας (Α/Δ Καλαμάτας) είναι μοναδική για δημιουργία διαστημικής πύλης.
    http://www.iefimerida.gr/news/111442/%CE%BF-%CE%B5%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CE%BD%CE%B1%CF%82-%CF%84%CE%B7%CF%82-nasa-%CF%80%CE%BF%CF%85-%CF%83%CF%87%CE%B5%CE%B4%CE%B9%CE%AC%CE%B6%CE%B5%CE%B9-%C2%AB%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BC%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CF%80%CF%8D%CE%BB%CE%B7%C2%BB-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%BA%CE%B1%CE%BB%CE%B1%CE%BC%CE%AC%CF%84%CE%B1-%CE%AD%CF%81%CF%87%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%B9-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B5%CE%BB%CE%BB%CE%AC%CE%B4%CE%B1

  6. H.S avatar
    H.S 20/11/2013 17:36:33

    Μην γελατε το εχει πει και ο Σταματης Κριμιζης.Κριμιζης=Αστροφυσικος και απο τα κορυφαια ονοματα στην ΝΑSA και ο οποιος ηταν επικεφαλης των voyager1,2.

  7. MAYRO XABIARI avatar
    MAYRO XABIARI 20/11/2013 17:41:40

    Ωραίος ο Χρυσοχοίδης ! Ξέχασε να αναφέρει ότι χρειάζεται να γίνει και περιβαλλοντική μελέτη με ειδική οικολογική αξιολόγηση.
    Κατά τα άλλα, δύο βάσεις εκτόξευσης στην Ελλάδα δεν είναι πολλές; Αφού έχουμε ήδη τη βάση εκτόξευσης βλημάτων και ούφο λίγο πάνω από το Σύνταγμα.

    • ntek avatar
      ntek @ MAYRO XABIARI 20/11/2013 18:39:00

      Εγω θα ελεγα ακριβώς στην πλατεία Συνταγματος - το ροδακινι κτίριο ειναι ο πυργος ελέγχου και φυσικά υπάρχουν και τα πυραυλάκια ουγκ που μαζευονται απο κάτω .

  8. Νικολάκη εφέντης avatar
    Νικολάκη εφέντης 20/11/2013 19:23:26

    Moυ αρέσει ότι μιλάει συγκεκριμένα για τουριστικούς σκοπούς! Όλα τ' άλλα είναι λυμένα δηλαδή!!!!!!!

    Φανταστείτε τους τύπους στο ΥΠΕΚΑ και στη τοπική αυτοδιοίκηση που θα έπρεπε να γνωμοδοτήσουν για την έγκριση της Μελέτης Περιβαλλοντικών Επιπτώσεων!!!!!!

    Πόσο πληρώνονται οι βουλευτές για τέτοιες εκπληκτικές πρωτοβουλιές είπαμε;

  9. Ηλίας avatar
    Ηλίας 20/11/2013 20:34:04

    Και έχουμε άπειρους "εξωγήϊνους" και ούφο να εκτοξεύσουμε! Με ενθουσιάζει η πρόταση! Ας δώσουμε κάτι παραπάνω τώρα που ψηφίζεται ο προϋπολισμός, για να κατασκευαστεί!

  10. usound avatar
    usound 20/11/2013 22:58:57

    Έχει κάψει φλάντζα ο ερωτήσας υπό κατηγορίαν φοροκλέπτης;

  11. George avatar
    George 21/11/2013 15:01:21

    Ο μόνος ρεαλιστικός τρόπος για να παρακολουθούμε το ύψος του χρέους?