Από τον μπάρμπα-Φώτη στον μπάρμπα-Πάνο
10/07/2015 19:20
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Από τον μπάρμπα-Φώτη στον μπάρμπα-Πάνο

Κύριε Διευθυντά


Από την ιστορική κρισιμότητα της ημέρας ίσως προκύψει η αποφυγή της καταστροφής, με δεινό τίμημα το εξαιρετικά επώδυνο κοινωνικά και οικονομικά Τρίτο Μνημόνιο.

Σε μια τέτοια εξέλιξη φυσικά θα μας προκύψει ξανά ο ελεγκτικός μηχανισμός, ο οποίος θα είναι Τρόικα ακόμα και αν ο πρωθυπουργός την ντύσει Καραγκούνα.

Όμως πιθανόν το σημαντικό κέρδος για την εγχώρια πολιτική σκηνή είναι άλλο. Κάποιες κόκκινες για κάποιους, αμείλικτους των πάντων τιμητές, γραμμές, όπως το καθεστώς ΦΠΑ των νησιών και οι μειώσεις στρατιωτικών δαπανών και προσωπικού, έγιναν για την τριτομνημονιακή συγκυβέρνηση σκόνη στον άνεμο.

Επειδή όπως μεταδίδουν οι κοινοβουλευτικοί ρεπόρτερ ο κ. Πάνος Καμμένος προσήλθε πριν από λίγο στη Βουλή εμφανώς εκνευρισμένος, εμποδίζοντας ακόμα και τους φωτογράφους να τραβήξουν φωτογραφίες, φαίνεται λοιπόν ότι το κέρδος μας από την ιστορική ετούτη μέρα είναι ότι θα μάς προκύψει άλλος ένας προσφιλής θείος.

Μπάρμπα-Πάνος.

Από τον μπάρμπα-Φώτη στον μπάρμπα-Πάνο.
Στον νέο μας θείο αφιερώνουμε με αγάπη το υπέροχο τραγούδι Dust in the Wind .

All we are, Πάνο, is dust in the wind.


Με τιμή

Προφήτης

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Αργόστροφος avatar
    Αργόστροφος 10/07/2015 14:15:37

    Το ''μεγάλη μπουκιά φάε - μεγάλη κουβέντα μη λες'', προφανώς και δεν το γνώριζε ο ''υπερπατριώτης - υπερορθόδοξος - τουρκοφάγος - όλα τα σφάζω, όλα τα μαχαιρώνω'', πρόεδρος των απανταχού ψεκασμένων, Πάνος (με ένα ν) Καμμένος (με δύο μ). Στο τέλος όμως, διάλεξε την ''μεγάλη μπουκιά'', που είναι και η αδυναμία του... Συνεπικουρούμενος από τον γνωστό ''Γεροντολόγο ( ω Γέροντα η Ευχή)'', Νικολόπουλο, λάτρη της αυτοκίνησης και ειδικά των οχημάτων παντός δρόμου 4Χ4 και τον ''γεννημένο για συντονιστή κυβερνήσεων'' Τέρενς (Νες) Κουίκ, αποφάσισαν να αγοράσουν ασβέστη, (οι κακές γλώσσες μιλούν για λαδομπογιά) και να σβήσουν όλες τις κόκκινες γραμμές που είχαν χαράξει στεκάμενοι σθεναρά απέναντι στους ''γερμανοτσολιάδες - προσκυνημένους - νενέκους) της προηγούμενης κυβέρνησης. Πλέον, ακούγοντας το γνωστό pop song του Μπίγαλη ''τέσσερα, δεκατέσσερα'', προσπαθούν να περιορίσουν τα μέτρα του νέου μνημονίου στο 1/4 σε σχέση με το mail Χαρδούβελη, ούτως ώστε να παραμείνουν συνεπείς στις προεκλογικές τους δεσμεύσεις και στην ρητορική τους, που θέλουν τους ΠΡΟΔΟΤΕΣ στα ΤΕΣΣΕΡΑ! ΠΑΝΟ ΠΑΝΟ ΕΙΣΑΙ ΕΚΕΙ?

    • TSOUKALA NELLI avatar
      TSOUKALA NELLI @ Αργόστροφος 10/07/2015 16:33:04

      ΑΡΙΣΤΟΣ.ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ.ΤΩΡΑ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΠΟΛΟΓΗΘΕΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ,.......ΓΕΡΜΑΝΟΤΣΟΛΙΑΔΕΣ, ΤΟΥΣ ΠΡΟΔΟΤΕΣ, ΚΑΙ ΤΙΣ ΚΡΕΜΑΛΕΣ ΠΟΥ ΘΑ ΣΤΗΝΟΝΤΑΝ ΣΤΟ ΣΥΝΤΑΓΜΑ ΑΝ ΨΗΦΙΖΟΤΑΝ ΤΟ E-MAIL ΧΑΡΔΟΥΒΕΛΗ ΜΟΛΙΣ .....ΕΝΟΣ ΔΙΣ. ΜΕΤΡΩΝ.

  2. ΙΦΘΙΜΟΣ avatar
    ΙΦΘΙΜΟΣ 10/07/2015 14:31:52

    ...Και τώρα τι θα γένουμε χωρίς Καμμένους.
    Οι άνθρωποι αυτοί ήσαν μια κάποια λύσις...

  3. roadrunner avatar
    roadrunner 10/07/2015 14:32:39

    Καιρός ήταν ..δεν θα λείψει από κανέναν...

  4. Ρεαλιστης avatar
    Ρεαλιστης 10/07/2015 16:06:18

    Καιρος να επισκεφτει τον ψυχολογο του. Θα του δωσει να παιζει με τραινακια και με βαπορακια. Ειναι καλλιτερα απο το να παιζει με εμας

  5. Προφήτης avatar
    Προφήτης 10/07/2015 16:08:06

    Εν τω μεταξύ, ο Βενιζέλος τους "δέρνει" στη Βουλή, φέρνοντας τη νομοθεσία η οποία ορίζει ότι η αίτηση στον ESM για παροχή χρηματοδοτικής διευκόλυνσης συνοδεύεται απαραίτητα από Memorandum of Understanding.
    Πάνος-Αλέ(ξης)
    Μνημόνιο Ολέ

  6. Προφήτης avatar
    Προφήτης 10/07/2015 17:09:27

    Είναι οριστικό.
    "Θα στηρίξω την συμφωνία γιατί δεν μπορώ να αφήσω την χώρα να διαλυθεί» Αυτό ακριβώς έκαναν και οι προηγούμενοι, Πάνο.
    Δεν ήθελα να τον προσβάλλω αλλά μόνος του δήλωσε ότι σήμερα βρίσκεται στα τέσσερα.
    http://www.protothema.gr/politics/article/492012/provlima-stous-anel-diekopi-i-ko-sunadisi-kammenou-tsipra-auti-tin-ora/

    Ξεχάστε το Κούγκι. Μάλλον, να το θυμόμαστε, και στην πραγματική, εθνική, ιστορική του διάσταση και στη δημαγωγική. Για να μη μάς το ξαναπεί μεθαύριο και κάνας άλλος πολέμαρχος των μπριζολάδικων.

    • Παρατηρητής avatar
      Παρατηρητής @ Προφήτης 10/07/2015 20:36:02

      Tωρα που εφυγε ο Σαμαρας μπορουν επιτελους να κανουν την κωλοτουμπα. 6 μηνες ζησαμε οσα ζησαμε με χρεωκοπια κλεισιμο τραπεζων με με με απλα για να αναγκασουν τον σαμαρα σε παραιτηση . Δεν μπορω να δω ΚΑΝΕΝΑ αλλο λογο για τα οσα γινανε. Ειδικα με τες απιστευτες δηλωσεις ΟΛΩΝ σε συριζα ανελ και αντι μνημονιακο μετωπο των τελευταιων ωρων. Το πλανο για δραχμη βεβαια ακομα ειναι εδω. Οτι υπογραψουν δεν προκειται να το τηρησουν. Δεν ξερουν πως. Ενω οτι τηρησουν θα ειναι σιγουρα φορομπηκτικο και εξαθλιωτικο.

  7. deltaplus avatar
    deltaplus 17/07/2015 13:57:04

    Πανουλη ξερεις.....στα τεσσερα!!!!!