#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
19/11/2013 15:45
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Αν βγει ο ΣΥΡΙΖΑ ο Πάγκαλος θα φύγει εκτός Ελλάδος



Τι είπε ο Πάγκαλος στο «Βήμα fm» όταν ρωτήθηκε για το ενδεχόμενο να κερδίσει τις εκλογές ο ΣΥΡΙΖΑ; «…Μπορεί να βγει και ο κ. Τσίπρας με 70%, οπότε εκεί, όσοι μπορούμε και έχουμε τη δυνατότητα και είμαστε νέοι – διότι εγώ δεν είμαι και δεν μπορώ να το κάνω και θα μείνω εδώ να υπομείνω τη μοίρα μου – θα μπούμε στο αεροπλάνο και θα φύγουμε… Όσοι μπορούν να πάνε στο εξωτερικό, εγώ θα τους συμβούλευα να το κάνουν. Και αμέσως. Το βράδυ των εκλογών. Διότι θα διαλυθεί η χώρα. Το έχει ξανακάνει ο ελληνικός λαός αυτό. Έχει αυτοκτονήσει ξανά…».

Τι εννοούσε ο Θόδωρος με το τελευταίο, ότι ο ελληνικός έχει αυτοκτονήσει ξανά; Μήπως ότι έβγαλε πρωθυπουργό τον Γιώργο; Γιατί εμένα πήγε εκεί το μυαλό μου με το περί διάλυσης της χώρας… Και επίσης μαζί με τον Γιώργο ποιος ήταν στην επιχείρηση διάλυσης της χώρας; Μήπως ο ίδιος ο Θόδωρος; Μήπως;

Ροβεσπιέρος

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Hawk avatar
    Hawk 19/11/2013 16:27:56

    Υποψιάζομαι ότι τις συντάξεις θα θέλει να του τις στέλνουμε όμως.

  2. Πλεοναζων εργαζομενος avatar
    Πλεοναζων εργαζομενος 19/11/2013 16:29:37

    Αυτο ειναι κακο?

    • Αιρετικός avatar
      Αιρετικός @ Πλεοναζων εργαζομενος 19/11/2013 17:03:17

      !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
      (αν είναι να μεταναστεύσει ο Παγκαλ., φευ δύσκολο, να υπομείνουμε την θυσία...)

    • θηραία avatar
      θηραία @ Πλεοναζων εργαζομενος 19/11/2013 17:16:38

      +++++++++
      !!!!!!!!!!!!!!!!!

  3. cresswell avatar
    cresswell 19/11/2013 16:37:06

    Τις πρώτες ημέρες μετά την παράδοση του Οτζαλάν στους Τούρκους, ο ΓΑΠ είχε στοχεύσει ευθέως κατά του Πάγκαλου, και τελικά τον αντικατέστησε στο Υπουργείο Εξωτερικών. Η κολοσσιαία αυτή μορφή που λέγεται Πάγκαλος, έπνεε μένεα εναντίον του.

    Αρκετό καιρό μετά, και ενώ ήταν σε επίσκεψη (ο Πάγκαλος) στην Κύπρο, άρχισε να παίζει το σενάριο "Ο ΓΑΠ Πρόεδρος του ΠΑΣΟΚ". Θυμάμαι σαν να ήταν τώρα λοιπόν, τον Πάγκαλο να δίνει συνέντευξη λέγοντας πως "αν εκλεγεί ο ΓΑΠ Πρόεδρος του ΠΑΣΟΚ, εγώ θα αποχωρήσω από την πολιτική". Και τόνιζε "Προσέξτε: θα αποχωρήσω από την πολιτική, όχι από το ΠΑΣΟΚ".

    Όπως υποθέτω θυμόμαστε όλοι, ο ΓΑΠ έγινε πρόεδρος του (ζωή σε μας) ΠΑΣΟΚ, ο Πάγκαλος όχι μόνο δεν απόχώρησε από την πολιτική, ούτε από το κόμμα, αλλά ήταν και αυτός που τον προέτρεψε να αναμετρηθεί εσωκομματιά με τον Βενιζέλο το 2007 και να μην παραιτηθεί.

    Αυτός ο γίγας λοιπόν, τώρα δηλώνει πως θα φύγει στο εξωτερικό αν βγει ο Τσίπρας.

    Στα τσακίδια ....

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ cresswell 19/11/2013 17:11:34

      Δεν είπε πως θα φύγει αυτός αλλά να φύγουν όσοι είναι νέοι. Πέρα από το θυμό προς τους πολιτικούς που μας έκαναν ζημιά, ας έχουμε το μυαλό στη θέση του για να καταλαβαίνουμε και να κρίνουμε δίκαια. Γιατί αν γίνουμε άδικοι, εξομοιωνόμαστε με αυτό που βρίζουμε τόσα χρόνια.

      • cresswell avatar
        cresswell @ Γεώργιος Τ. 19/11/2013 19:47:22

        Σε τι έκρινα άδικα τον κ. Πάγκαλο;

        Το νόημα του σχολίου μου ήταν πως οτιδήποτε και να πεί ο συγκεκριμένος δεν έχει κανένα απολύτως νόημα και καμμία απολύτως αξία. Δεν με ενδιέφερε (και δεν με ενδιαφέρει) αν είπε πως θα φύγει ή θα μείνει (πλην του ότι θα ήμουν ευτυχής να μην τον ξαναδώ στα μάτια μου, ή αν τον δώ να είναι στο φρενοκομείο, γιατί για εκεί είναι ...).

        Εκείνο που θέλησα να πω, και στο οποιο εμμένω (δεν ξέρω να το εξέφρασα καλώς, αλλά το παρελθόν γεγονός που ανέφερα ήταν εύγλωττο) είναι πως, παρα τα όσα λέει τώρα, μια χαρά τον φαντάζομαι να προσχωρεί στο μεγάλο ριζοσπαστικό κόμμα του ΣΥΡΙΖΑ και να γίνεται και υπουργός, αντιπρόεδρος, συμβουλάτορας, ότι φανατστείτε! Κανένα πρόβλημα δεν έχει, περί τέτοιου πολιτικού γίγαντα πρόκειται!

        Κατα, τα άλλα, αν θελήσει να φύγει, μαζί με τους νεώτερους ... στα τσακίδια!

      • alex avatar
        alex @ Γεώργιος Τ. 20/11/2013 11:36:38

        τυχαιος δεν ειναι, επιβιωσε σε σημαντικα ποστα για μεγαλο διαστημα και το αν συμφωνει ή διαφωνει κανεις μαζι του δεν αλλαζει το οτι η γνωμη του εχει καποια αξια, γιατι οι παρεμβασεις του αν εξαιρεσεις τις περιπτωσεις που προσπαθει να δικαιολογησει τα λαθη του, ειτε λενε πικρες αληθειες που δεν θελουμε να παραδεχτουμε, ειτε ψεμματα που αν δεις τι εξυπηρετουν καταλαβαινεις πολλα για αυτα ξερει και που δεν λεει..

        ισως δεν ειναι τυχαιο αυτο που λεγεται, οτι οι γερμανοι τον χαρακτηριζαν 'μισοτρελο', απο μικρο και απο τρελο μαθαινεις(καποιες φορες) την αληθεια..

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ cresswell 20/11/2013 08:39:33

      Να θυμομαστε και την αιτολογια με την οποια προτιμησε τον Παπανδρεου απο το Βενιζελο.Ειπε οτι ο Βενιζελος προερχεται απο την Ενωση Κεντρου (που ειναι αληθεια) και οτι αυτος,ο Παγκαλος,ειναι μαρξιστης και πηγε στο ΠΑΣΟΚ για το λογο αυτο,επειδη οι κεντρωοι δεν ησαν μαρξιστες και αρα ψηφιζει Γιωργο Παπανδρεου για να διατηρησει το ΠΑΣΟΚ το μαρξιστικο του χαρακτηρα.!!!!
      Αυτος λοιπον ο μαρξιστης και τεως μελος του ΚΚΕ λεει τωρα οτι θα εγκαταλειψει την Ελλαδα εαν βγει ο Τσιπρας χρησιμοποιωντας το πλεον διασημο στερεοτυπο εναντιον των σοσιαλιστικων καθεστωτων διεθνως,το οτι δηλαδη τα εγκαταλειπουν και μεταναστευουν οι πληθυσμοι τους και αναγκαζονται να κλεινουν τα συνορα και να χτιζουν τειχη για να τους σταματησουν.
      Εννοειται οτι ως μελος του Συμβουλιου της Ευρωπης καταψηφισε το ψηφισμα για τα εγκληματα του κομμουνισμου στην Ευρωπη τον 20ο αιωνα (καλα ,αυτο το καταψηφισε και η ΝΔ με εντολη Καραμανλη).
      Ο Τσιπρας ομως θα δημιουργησει χαος (απο το Τεξας).

  4. apostatis avatar
    apostatis 19/11/2013 17:18:29

    Μετά από αυτό εγώ το σκέφτομαι για σύριζα αν είναι να μας απαλλάξει από την παρουσία του.

  5. Κώστας τουρίστας. avatar
    Κώστας τουρίστας. 19/11/2013 17:25:12

    Αυτός τί ανάγκη έχει; Εχει κάνει την "μπάζα" του, θα φύγει,(δέν μας λέει όμως τί φοβάται;) και θα ησυχάσει. Εμείς που δέν έχουμε ούτε τα ναύλα μέχρι τα σύνορα, τί θα κάνουμε;;;;;;; Ας φύγει όμως να ησυχάσουμε. Μόνο να τον πιάσουν και να εξοφλήσει τυχόν "χρεωστούμενα"....πριν φύγει.

  6. διον avatar
    διον 19/11/2013 17:48:56

    τσαμπα μας εκανες κ χαρηκαμε ...ο χοντρος λεει οτι αυτος δεν μπορει να φυγει ....

  7. el greco avatar
    el greco 19/11/2013 18:16:41

    Μην μας βάζεις ιδέες ............

  8. Magganas avatar
    Magganas 19/11/2013 18:25:07

    Ο (όντως ανεκδιήγητος) Πάγκαλος, λέει που και που καμιά αλήθεια...

  9. George avatar
    George 19/11/2013 18:31:01

    "....όσοι μπορούμε και έχουμε τη δυνατότητα και είμαστε νέοι – διότι εγώ δεν είμαι και δεν μπορώ να το κάνω ΚΑΙ ΘΑ ΜΕΙΝΩ ΕΔΩ ΝΑ ΥΠΟΜΕΙΝΩ ΤΗ ΜΟΙΡΑ ΜΟΥ.."

    Ο Πάγκαλος θα μείνει εδώ , δεν φεύγει ! Ο τίτλος είναι παραπλανητικός.

  10. someone avatar
    someone 19/11/2013 18:33:50

    ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΚΟΜΗ ΑΝΑΠΟΦΑΣΙΣΤΟΙ?????????????????????

  11. Στέργιος avatar
    Στέργιος 19/11/2013 18:40:33

    Άμα είναι να φύγει ο Πάγκαλος από την Ελλάδα, τότε να ψηφίσω ΣΥΡΙΖΑ!

  12. Καβαλιώτης avatar
    Καβαλιώτης 19/11/2013 19:03:47

    Ευτυχώς που διευκρίνισε ότι ο ίδιος δεν θα φύγει,
    διότι θα μας έβαζε σε μεγάλο πειρασμό ...

  13. Γιώργος Αχαιός avatar
    Γιώργος Αχαιός 19/11/2013 19:08:13

    "Αν βγει ο ΣΥΡΙΖΑ ο Πάγκαλος θα φύγει εκτός Ελλάδος"

    Ενώ όταν κυβερνούσε ο ΓΑΠ, ο Πάγκαλος ήταν εντάξει καθώς επιτελούσε έργο εθνοσωτήριο μαζί με τον αρχηγό του.

  14. ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
    ΝΙΚΟΛΑΣ 19/11/2013 19:43:02

    Τελκά τα πάντα συγκλίνουν ώστε να βγεί Πρωθυπουργός ο Τσίπρας. "Το Σύμπαν συνομωτεί υπέρ του επειδή το έχει πιστέψει απόλυτα" . (Πάουλο Κοέλο)

  15. θηραία avatar
    θηραία 19/11/2013 20:16:08

    Εννοεί ότι θα φύγει με όσους τα έφαγε μαζί...
    ..να πάνε εκεί που τα έχουνε κρυμένα,
    να μετρήσουν τους τόκους!
    ΣΤΟ ΚΑΛΟ... και να μην μας γράφουν...
    από όλους εμάς που δεν τα φάγανε μαζί τους!!!!

  16. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 19/11/2013 21:07:06

    Εδώ που τα λέμε, ποιος λογικός και νέος άνθρωπος θα ήθελε να ζήσει και να εργάζεται σε μία χώρα με την κόκκινη μπότα του Σύριζα στο λαιμό του; Πολύ λογικό αυτό που είπε ο Πάγκαλος.

  17. tpe avatar
    tpe 20/11/2013 06:02:36

    Πέρυσι το καλοκαίρι, όταν βγήκαν τα πρώτα exit poll πήρα άνθρωπο γνωστό μου που δούλευε έξω να τον προειδοποιήσω, να ου φυλάξει μια γωνίτσα στο σπίτι του... Τελικά μάλλον έκανα λάθος που ΔΕΝ έφυγα τότε...

    • Γιώργος Αχαιός avatar
      Γιώργος Αχαιός @ tpe 20/11/2013 13:24:33

      Φύγε γρήγορα μην σου πάρει την θέση ο Πάγκαλος.