Αντίσταση στο Μνημόνιο από το ...Imperial College
17/03/2014 16:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Αντίσταση στο Μνημόνιο από το ...Imperial College

To Imperial College είναι ένα από τα καλύτερα βρετανικά πανεπιστήμια και φυσικά και από τα πιο ακριβά. Εκεί δεν στέλνουν τα παιδιά τους ούτε οι άνεργοι που χτυπήθηκαν από τα μνημόνια, ούτε οι μισθωτοί των 1.500 ευρώ που έφαγαν στο κεφάλι τόσες μειώσεις και δεν μπορούν ούτε να ζήσουν. Στο πανεπιστήμιο αυτό που προετοιμάζει πράγματι πολύ καλά τους νέους κι έχει πολλά εντυπωσιακά προγράμματα, πηγαίνουν άνθρωποι που έχουν να πληρώσουν καμιά δεκαριά χιλιάδες λίρες το χρόνο ενώ ανυπολόγιστο είναι και το κόστος διαβίωσης στο Λονδίνο καθώς τα ενοίκια βρίσκονται στα ύψη, ομοίως και το φαγητό, η διασκέδαση κ.λπ.

Όποιος, λοιπόν στέλνει το παιδί του στο τρίτο καλύτερο ανώτατο εκπαιδευτικό ίδρυμα της Βρετανίας, μετά το Κέιμπριτζ και το UCL, έχει λεφτά, ειδικά τώρα που η Ελλάδα έχει χάσει το 50% του ΑΕΠ της.

[photo_1]

Να υποθέσουμε, επομένως ότι οι 250 και πλέον φοιτητές που μαζεύτηκαν για να ακούσουν τον Άδωνι Γεωργιάδη ανήκουν, τουλάχιστον οι περισσότεροι, σε ευκατάστατες οικογένειες. Από αυτούς 30-40 τον αποδοκίμασαν, τον προσέβαλαν, τον έβρισαν και έκαναν κι άλλες πολλές ομορφιές οι οποίες καταγράφηκαν και από κάμερες για να μάθει ο κόσμος πως κάνει... αντίσταση ο Έλληνας φοιτητής στο Λονδίνο.

Το έχουμε ξαναδεί το έργο με άλλους Έλληνες πολιτικούς που πάνε να μιλήσουν σε διάφορα πανεπιστήμια, ακριβά κατά κύριο λόγο στα οποία σπουδάζει μια συγκεκριμένη οικονομική τάξη. Κάποιοι φοιτητές πιστεύουν ότι κάνουν αντίσταση ανάλογη με αυτή την εποχή της Επταετίας όταν και ο... Ανδρέας Παπανδρέου, το ΠΑΚ και διάφοροι άλλοι μετέπειτα πολιτικοί έκαναν αντίσταση από τα γραφικά καφέ του Παρισιού ή της Στοκχόλμης.

Εν πάση περιπτώσει, κανείς δε λέει σε κανέναν τι να κάνει. Θέλει να βρίσει τον υπουργό της χώρας ο οποίος καλώς ή κακώς είναι εκλεγμένος από τον ελληνικό λαό; Μπράβο του, ας το κάνει. Θέλει να στήσει προβοκάτσια, ας την στήσει. Θέλει να κάνει την επαναστατική του γυμναστική και στη συνέχεια να γυρίσει στη χλιδή που του εξασφαλίζουν τα λεφτά του μπαμπά του; Με γεια του με χαρά του. Όμως, οφείλει να αποδείξει ότι ο ίδιος είναι καλύτερος από τον υπουργό ή κάθε πολιτικό που βρίζει και μάλιστα σε μια ξένη χώρα, προσβάλλοντας την Ελλάδα. Πρέπει, λοιπόν, οι συγκεκριμένοι επαναστάτες με τα λεφτά του μπαμπά που έλεγε κάποτε ο Νιόνιος να αποδείξουν ότι έχουν μεγαλύτερη αξία.

Πώς όμως θα το κάνουν όταν στην πρώτη τους προσπάθεια για πολιτική παρέμβαση συμπεριφέρονται με τέτοιο τρόπο; Ανεξάρτητα από το αν είναι ο Αδωνις ή ο Πάγκαλος ή ο Παπανδρέου όλοι αυτοί έχουν δικαίωμα να μιλάνε γιατί τους επέλεξε ο ελληνικός λαός. Οι καλοταϊσμένοι φοιτητές που δεν έχουν εργαστεί ποτέ στη ζωή τους, που περιμένουν το τσεκ του μπαμπά για να πάρουν μέχρι και χαρτί υγείας να σκουπιστούν από πότε είναι πιο άξιοι; Και γιατί δηλαδή είναι καλύτεροι όταν στήνουν τέτοια σόου και τελικά αποδεικνύεται ότι είναι και μέλη οργανώσεων όπως ο ΣΥΡΙΖΑ; Διότι αν ισχύει πως οι περισσότεροι φωνασκούντες φοιτητές ανήκουν σε αριστερές οργανώσεις που δρουν και στα λονδρέζικα πανεπιστήμια αλλά εκεί δεν τολμούν να κάνουν μαγκιές γιατί θα τους πετάξουν έξω, τότε το πράγμα σοβαρεύει. Ποιοι είναι αυτοί που το παίζουν τιμητές και κάνουν κριτική για την οικονομία ή τη δημοκρατία; Ποιοι είναι αυτοί που προσβάλλουν με τον χειρότερο τρόπο έναν εκλεγμένο εκπρόσωπο του ελληνικού λαού όταν ακόμη και το φερμουάρ του παντελονιού τους τους το σηκώνει η μαμά;

Τα μαμόθρεφτα που σπουδάζουν στο εξωτερικό να το παίζουν επαναστάτες; Αυτό πάει πολύ.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. riot avatar
    riot 17/03/2014 17:03:38

    Πως βρέθηκε, όμως, ο Άδωνις στο Imperial College; Μην ήταν προσκεκλημένος της Πρυτανείας του;

  2. katsaplias avatar
    katsaplias 17/03/2014 17:37:45

    Γιατί δεν ρωτάτε τον Κύρτσο και τον Χρύσανθο, κάτι χρήσιμο θα έχουν να πουν επ' αυτού.

  3. Πλούς avatar
    Πλούς 17/03/2014 17:54:22

    Οι Ἐλληνες φοιτητές κουβαλούν την ίδια παρακμή που τους εξέθρεψε. Υπάρχουν εξαιρέσεις....αλλά ο κανόνας είναι χυδαιότητα και κομπορυμοσύνη. 'Εχω σπουδάσει και διδάξει σε Πανεπιστήμιο του Λονδίνου.

  4. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 17/03/2014 18:22:39

    Περίμενα πιο έξυπνο σχόλιο, πάντως τώρα μου έρχονται στο νου οι ...εμιγρέδες Έλληνες ...αντιστασιακοί επί Χούντας, που σπούδαζαν ή έκαναν λαμπρή καριέρα στην Εσπερία και αλλαχού. Οι οποίοι στα διαλείμματα της τριφυλλής των ζωής (και το λέω μετά γνώσεως), έκαναν την αντιστασιακή τους γυμναστική! Και θυμάμαι και την Μελίνα Μερκούρη, να επαίρεται ότι κατά την διάρκεια της επταετίας, κατάφερε να πείσει τους Ευρωπαίους ώστε να διακόψουν την εισροή κεφαλαίων προς την Ελλάδα, χτυπώντας έτσι τους Συνταγματάρχες. Δηλαδή με άλλα λόγια , αυτή πού ζούσε μια ονειρεμένη ζωή στο εξωτερικό, έκανε αντίσταση πείθοντας τους φίλους της, να στραγγαλίσουν οικονομικά τους δοκιμαζόμενους πατριώτες της, ώστε αυτοί να αγανακτήσουν και να εξεγερθούν και να διώξουν τη Χούντα, για να γίνει αυτή Υπουργός!!! Ή μήπως δεν είναι έτσι;

  5. Vaggelis avatar
    Vaggelis 17/03/2014 18:45:27

    Σωστή η τοποθέτηση του άρθρου, εντούτοις και μόνο το γεγονός ότι οι αντιδράσεις των πολιτών όλων των κοινωνικών στρωμάτων είναι παρόμοιες, οπουδήποτε εμφανίζεται ο συγκεκριμένος υπουργός ανά τις περιοδείες του, θα πρέπει να προβληματίσει την κυβέρνηση "σωτηρίας".

  6. Lichnee avatar
    Lichnee 17/03/2014 18:48:37

    Και η εικόνα υπουργού να αρπάζει κάποιον από το λαιμό και να τον ταρακουνάει ως καραγωγεύς.......Μαγεία! Σιγά μην προσβλήθηκε ο Άδωνις Α' ο Μπουμπούκος,ο γνωστός και ως εξανδραποδιστής της υγείας.Σόου έκανε όπως κάνει πάντα. Το κατάλληλο άτομο,στο κατάλληλο πόστο.Πλέον και με κατάλληλους αντιπάλους...

  7. christof avatar
    christof 17/03/2014 20:03:12

    Ο πιο καλος και δραστηριος υπουργος του Σαμαρα ειναι ο Αδωνις.Ειναι ο μονος που δε κρυβετα,ι κανει πραξεις τα λογια και εφαρμοζει τους νομους.Πριν λιγο απο τις Βρυξελες ειπε στον ΑΛΦΑ οτι σιχαινεται τους αριστερους οπως και αυτοι σιχαινονται τον ιδιο.Αλλα τερμα η ανοχη στις αριστερες μειοψηφιες.

  8. Hugo Chávez avatar
    Hugo Chávez 17/03/2014 20:17:55

    Δε νομίζω ότι οι συγκεκριμένοι φοιτητές έκαναν «αντίσταση» κατά του μνημονίου, αν και δεν νομίζω ότι υπάρχει σοβαρός άνθρωπος που να συμφωνεί με την ασκούμενη πολιτική στην Ελλάδα. Εκείνο στο οποίο αντιστάθηκαν οι φοιτητές είναι η υποτίμηση της νοημοσύνης του ακροατηρίου από τον συγκεκριμένο υπουργό ο οποίος όταν μιλάει θεωρεί ότι απευθύνεται σε «χαχώλους»

  9. Μεγάλες στιγμές. avatar
    Μεγάλες στιγμές. 17/03/2014 23:42:51

    Ειδα το βιντεακι και πρεπει να πω πως αν αυτοι ειναι φοιτητες στο Λονδινο,οι μπαμπαδες τους τζαμπα πληρωνουν Αυτα τα Αγγλικα τους ειναι χειροτερα απο το μεσο επιπεδο σε λεξιλογιο και κυριως προφορα

    • Αναπλους avatar
      Αναπλους @ Μεγάλες στιγμές. 18/03/2014 00:23:28

      Ενώ τα αγγλικά του Άδωνι που πάει με τα δικά μας λεφτά ταξιδάκια για δουλειές που δεν έχουν καμία σχέση με το λειτούργημά του ως υπουργός, είναι καλύτερα ε;

      • Φωτινή avatar
        Φωτινή @ Αναπλους 18/03/2014 00:54:49

        ῾Ο ῎Αδωνης δέν σπούδαζε/σπουδάζει οὔτε ζεῖ στήν ᾿Αγγλία. Γιά ῞Ελληνα, μιλᾶ τά ᾿Αγγλικά καλλίτερα ἀπό τούς φοιτητές! If you know what I mean!!!

  10. Φωτεινή avatar
    Φωτεινή 18/03/2014 02:07:35

    Φάκτορα, ἀνάρτησε τό σχόλιο μου, πλήζ (σύμφωνα μέ τήν διπλανή στήλη (ἀνάρτηση τελευταῖων σχολίων)

  11. sender avatar
    sender 18/03/2014 02:19:01

    Και γιατί ο διάλογος γινόταν στα αγγλικά;τέτοια αντίσταση από μπούληδες,που ξέχασαν την μητρική τους γλώσσα και δεν ντρέπονται γι'αυτό.Γενικά,όλα είναι κωμικοτραγικά.

  12. Άλυτη εξίσωση avatar
    Άλυτη εξίσωση 18/03/2014 08:33:44

    ....Παλιοκομμούνια παντού βρε παιδί μου! Δεν λένε οι αγνώμονες να σεβαστούν το έργο του ευεργέτη της Δημόσιας Υγείας. Κι αυτός, δεν κάθεται στο γραφείο του να αναμετρηθεί με την Τρόϊκα και να επιβάλλει την ιατροφαρμακευτική κάλυψη των εκατοντάδων χιλιάδων ανασφάλιστων πολιτών που τα Τροϊκανομνημόνια έχουν παράξει, παίρνει γραμμή τις ρούγες και τα καναλοπαραθυρομπαλκόνια να ...διαφημίσει το έργο του....

    • gikon avatar