Ανασκόπηση μιας δύσκολης εβδομάδας
13/12/2014 17:45
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ανασκόπηση μιας δύσκολης εβδομάδας

«Εμείς θα βαράμε το νταούλι και οι αγορές θα χορεύουν», είπε ο Αλέξης. Τώρα γιατί όλοι φανταζόμαστε ότι η Ελλάδα θα κάνει την αλυσοδεμένη αρκούδα, είναι άλλο θέμα…

Πλήρης σύγχυση παρατηρήθηκε ανάμεσα στο οικονομικό και το πολιτικό γίγνεσθαι.

Ο ΣΥΡΙΖΑ θεώρησε ότι οι αγορές του κάνουν νάζια, αλλά μάλλον πρόκειται για μια προβλέψιμη αντίδραση. Ουδείς παίζει στο Χρηματιστήριο για να χάσει, πόσο μάλλον οι λεγόμενοι και θεσμικοί επενδυτές.

Το μέτρημα των 180 γίνεται και ξαναγίνεται, αλλά η πολιτική δεν είναι αριθμητική και τα λεγόμενα και «πολιτικά ζώα» έχουν πλήρως ανεπτυγμένο το αίσθημα αυτοσυντήρησης.

Και καλά, θα μας ρωτήσετε «ο Σαμαράς δεν έχει πρόβλημα».

Μεγάλο, είναι η απάντηση. Δεν είναι λίγο να σε «πουλάει» η Φουρέιρα για έναν καραβοκύρη.

Μετά από λίγο καιρό βέβαια, η περίπτωση του θα θυμίζει την ιστορία με το αγόρι που έκανε μια πρόταση γάμου και εκείνη του είπε «όχι». Από τότε και μετά αυτός έζησε ήρεμος και ευτυχισμένος, έκανε λεφτά και χαίρεται τη ζωή. Γλίτωσε ο Γιώργαρος.

Ο ήρωας της εβδομάδας είναι χωρίς αμφιβολία ο Μιχελογιαννάκης. Λοιδορήθηκε χωρίς στοιχεία. Βγάζει κάτι από μια σακούλα, αλλά κανείς δεν μπορεί να ορκιστεί ότι είναι βρώσιμο. Τρεφόταν επί μια εβδομάδα με χυμούς από σουβλάκια, αντιστεκόμενος στους προβοκάτορες καφετζήδες πέριξ της πλατείας Συντάγματος, που προφέρουν κουλουράκι με τον καφέ. Η δίαιτα «Μιχελογιαννάκη’ έχει ήδη καταγραφεί από τους διατροφολόγους, ως η τέλεια αποτοξίνωση πριν την κραιπάλη των εορτών. Το μυστικό είναι να κοιμάσαι στο κρύο, καίγοντας θερμίδες ξαπλωμένος.

Μέσα στο «χαμό» της εβδομάδας επανεμφανίστηκαν οι «παράγοντες σταθερότητας»: ο ΓΑΠ με αρχηγικό μανιφέστο-ρεβάνς και η ΧΑ με πολλαπλές προκλήσεις εντός του Κοινοβουλίου.

Το ΧΑΑ παραμένει κλειστό τα Σαββατοκύριακα και έτσι μπορεί να σταματήσει η κατρακύλα.

Εξάλλου, όλα τα βαρέλια έχουν πάτο. Ακόμη και το ελληνικό χρέος που θα διαγράψει μονομερώς και με τσαμπουκά ο ΣΥΡΙΖΑ.

«Εμείς θα βαράμε το νταούλι και οι αγορές θα χορεύουν», είπε ο Αλέξης. Τώρα γιατί όλοι φανταζόμαστε ότι η Ελλάδα θα κάνει την αλυσοδεμένη αρκούδα, είναι άλλο θέμα…

Μ.Ο.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. toxo avatar
    toxo 13/12/2014 18:51:43

    Στην Κρήτη είπε ότι θα παίζει λύρα και θα χορεύουν οι αγορές.Αρχίζει και θυμίζει τον μακαρίτη τον Μαρούδα,ως προς το (μη έξυπνο) χιούμορ.Τώρα περιμένω ,αν μιλήσει σε Αιγαιοπελαγίτικο νησί,να παίζει τσαμπούνα και να χορεύουν οι αγορές.

  2. Ιαπετός avatar
    Ιαπετός 14/12/2014 00:24:27

    «Εμείς θα βαράμε το νταούλι και οι αγορές θα χορεύουν» Πολύ κόλλημα μέ τό νταούλι. Η επιρροή τού χαμένου Ρομά Πρίγκιπα είναι εμφανής. Άς παίξει καί λίγη δραγασακική λύρα, σταθάκεια κιθάρα, έστω -εν ανάγκη- μηλιώτικη μπαλαλάϊκα. Δέν αισθανόμαστε όλοι μας Ρομά. Ακόμα καί οι αλυσοδεμένες αρκούδες τρομάζουν πιά από τό νταούλι τού Ρομά. Τόσα χρόνια τό έμαθαν. Ρομά, νταούλι καί φαΐ δέν συμβιβάζονται.

  3. foros1 avatar
    foros1 14/12/2014 00:43:18

    ατυχέστατη δήλωση αυτή για το νταούλι. δεν υπάρχει κανείς λόγος δημιουργίας "βεντέτας" με τις αγορές, άσχετα με το τι σκέφτεσαι να κάνεις. κρίμα!

    • Ιαπετός avatar
      Ιαπετός @ foros1 14/12/2014 00:57:47

      Όχι καί ατυχέστατη. Τούς γύφτους πολλοί εμίσησαν, τό γυφτιλίκι ουδείς.

      • karenin avatar
        karenin @ Ιαπετός 14/12/2014 01:11:20

        ...τόσα χρόνια οι αγορές βαράνε νταούλια και οι πολιτικοί χορευουν στον ρυθμό τους, ηρθε ο καιρός αυτο να αλλάξει, εμεις να βαράμε τα νταουλια και οι αγορές να χορευουν... Αυτή είναι η ολόκληρη δήλωσή του. Ιαπετέ, διαφωνείς στην ουσία της;

        • dim avatar
          dim @ karenin 14/12/2014 02:28:07

          Το λες και το ξαναλές αυτό, αλλα σοβαρά τώρα... Οι αγορές τι κάνουν? Δανείζουν... Βγαίνει ο πολιτικός και ζητάει δανεικά, και οι αγορές δανείζουν (αν θέλουν, και με το επιτόκιο που θέλουν...)... Ο πολιτικός ζητάει... δηλώνει το ποσό που θέλει, και από εκεί και πέρα τον λόγο αναλαμβάνουν οι αγορές... Ο πολιτικός πώς θα χορέψει τις αγορές? Εννοείς με μορατόριουμ πενταετές πχ? Ή με μονομερές κούρεμα? Α μάλιστα... Άντε και το κάνει μια φορά...Ξεχνάς όμως ότι ο πολιτικός δρα εξ’ ονόματος του λαού που τον ψήφισε... Άρα ένας λαός που επιλέγει αυτό το δρόμο, θα είναι για πάντα αναξιόπιστος για τις αγορές (τουλάχιστον για μια γενιά ή για δύο).. Άρα, βαράμε το νταούλι σήμερα, και για 30 χρόνια αγορές τέλος για εμάς... Άρα? Κομμουνισμός? Κλειστή οικονομία με εγχώριο νόμισμα? Μάλλον αυτό θέλει ο Τσε Γκε Τσίπρας ε...?

          • Γεώργιος Τ. avatar
            Γεώργιος Τ. @ dim 14/12/2014 12:14:23

            Σωστός.

        • George N avatar