#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
14/01/2014 10:15
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Αμάν! Οι ... διάδοχοι

[caption id="attachment_242008" align="alignnone" width="600" caption="Μαραγαρίτα Παπανδρέου, Ανδρέας Παπανδρέου, Κώστας Μπακογιάννης, Κώστας Καραμανλής"][/caption]

Κι όμως στην εποχή κατάρρευσης και ευτελισμού των πάντων που ζούμε, κάποιοι δεν μπορούν  να απογαλακτισθούν από τα τζάκια και μιλάνε για τους ...διαδόχους τους. Έλεος. Ήδη  είναι πολύ ακριβές οι ντομάτες και τα γιαούρτια

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Τί να λέμε; avatar
    Τί να λέμε; 14/01/2014 10:26:34

    Ο λαός ξεφορτώθηκε τη βασιλική οικογένεια των Γλύξγκμπουργκ και φορτώθηκε άλλες τρεις "βασιλικές" οικογένειες στη θέση τους...οι οποίες έχουν και αυτές πρίγκιπες και πριγκίπισσες...

    • Rainha avatar
      Rainha @ Τί να λέμε; 14/01/2014 16:56:27

      Τίποτε δεν ...φορτώθηκε. Μόνος του επιλέγει να βγάζει τα μάτια του.

    • Tessa Mari avatar
      Tessa Mari @ Τί να λέμε; 15/01/2014 13:19:20

      Τουλάχιστον οι Γλύξμπουργκ ήξεραν να κρατάν μαχαιροπήρουνο...

    • ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
      ΣΤΕΛΙΟΣ @ Τί να λέμε; 15/01/2014 16:54:51

      Οχι μόνο τρείς... Βάλε και τις οικογένειες των Μεγάλων Αφεντικών που κινούν τα νήματα απο το παρασκήνιο! Αυτοί είναι οι πραγματικοί "βλαχο-royalty"! Οι άλλοι είναι απλώς υπάλληλοι.

      • Σίμος avatar
        Σίμος @ ΣΤΕΛΙΟΣ 15/01/2014 20:58:22

        Ψυχάρη κ.α.. σωστός

        • ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
          ΣΤΕΛΙΟΣ @ Σίμος 15/01/2014 22:52:53

          Διυλιστήρια....Αυτοκινητόδρομοι...ΟΤΕ...

  2. Στέργιος avatar
    Στέργιος 14/01/2014 10:34:09

    Η ευθύνη είναι δική μας.
    Ας μην τους ψηφίσουμε!
    Από όσο ξέρω, η Ντόρα, ο Κυριάκος, ο Κωστάκης κι ο Τζέφρι πάντοτε έβγαιναν πρώτοι σε σταυρούς στις περιφέρειές τους. Δεν μπορούμε να κατηγορούμε για νεποτισμό κάποιους που τρέχουμε και ψηφίζουμε.

    • occultist avatar
      occultist @ Στέργιος 14/01/2014 16:13:01

      @Στέργιος είπε:
      ""Η ευθύνη είναι δική μας. Ας μην τους ψηφίσουμε!""
      Ωραία τα γράφεις, αλλά για πες μου τι να κάνω εάν στο ευρωψηφοδέλτιο της Ν.Δ βάλουν επικεφαλής την Ντόρα που δεν την πάω με τίποτα και περιφερειάρχη τον υιό;; Να μη ψηφίσω Ν.Δ ή να κλείσω τα μάτια και να τους βοηθήσω να εκλεγούν;;

      • ΚΜ avatar
        ΚΜ @ occultist 14/01/2014 19:29:01

        Δεν τα σκέφτονται αυτά δυστυχώς. Τα ίδια και χειρότερα είχαν γίνει το 2009, που είχαν βάλει την Γιαννάκου (!), κι ας ήταν ακόμα νωπό το ανεξίτηλο μαύρο από τις εθνικές εκλογές, για τα καμώματά τους. Η τοποθέτησή της όμως εκεί, έδιωξε ΠΟΛΥ κόσμο και έκρινε την πρώτη θέση. Με αποτέλεσμα, να πάρει έκτοτε αέρα στην παράσταση νίκης (σε εθνικές εκλογές) το ΠΑΣΟΚ του ΓΑΠ.

        • ΚΜ avatar
          ΚΜ @ ΚΜ 14/01/2014 20:03:10

          Ορθή επανάληψη: «...για τα καμώματά ΤΗΣ.»

        • adett avatar
          adett @ ΚΜ 15/01/2014 12:27:42

          Αφού έλυσε τα προβλήματα υγείας της με τον Γιάννη τον Περπατητή έλυσε και τα δικά μας μέσω της Ευρωβουλής.

      • Στέργιος avatar
        Στέργιος @ occultist 15/01/2014 00:03:06

        Occultist, εξυπακούεται ότι αυτό που έγραψα ισχύει μόνο σε εκλογές με σταυρό.

        • occultist avatar
          occultist @ Στέργιος 16/01/2014 23:06:40

          @Στέργιος
          Δεν απάντησες όμως στην ερώτησή μου. τον Μάιο τους ψηφίζω και μετά θα μου λένε ΄τέτοιος που είσαι, αυτοί που ψηφίζεις σου αξίζουν ΄ ή πάω παραλία και μετά θα μου λένε ΄ας έδνες αυτοδυναμία στον Σαμαρά, τώρα μη παραπονιέσαι΄;;;;;;;

  3. Sabmarine avatar
    Sabmarine 14/01/2014 10:38:19

    Yπαρχουν και αλλη Ελληνες το μοναστηρι να ειναι καλα ,δεν θα χασει και ο ηλιος τα ματια του αν εξαφανηστουνολα αυτα τα καλα παιδια απο τζακι .ΗΕλλαδα μπορει να παει μπροστα και χωρις αυτους τους σωτηρες

  4. Ο κανένας avatar
    Ο κανένας 14/01/2014 10:59:06

    Όπως έγραψε και ο Kurt Vonnegat, κόλαση είναι να ξυπνήσεις ένα πρωί και να αντιληφθείς ότι οι συμμαθητές σου κυβερνούν τη χώρα.

    • ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
      ΣΟΝ ΠΕΝ @ Ο κανένας 14/01/2014 11:17:10

      Ναι.
      Γιατί εδώ ισχύει το "ουδείς προφήτης στον τόπο του".
      Δε σχετίζεται με το Νεποτισμό.

  5. Ο κανένας avatar
    Ο κανένας 14/01/2014 11:13:20

    Επιπλέον, καλή η καζούρα, αλλά αυτό που επισημαίνει ο factor είναι σημαντικό. Δεν μπορούν να προετοιμάζονται να κυβερνήσουν αυτήν την χώρα κακομαθημένα βυζανιάρικα, επειδή κάποιοι τους φόρεσαν μεγαλύτερο κοστούμι από αυτό που θα μπορούσαν να φορέσουν ή οραματίστηκαν για λογαριασμό τους θώκους και μεγαλεία ελέω οικογενειακού ονόματος. Αυτοί δεν μπορούν να χαλιναγωγήσουν τις ορμές τους και θα σταματήσουν την κατηφόρα που έχει πάρει η χώρα; Η απληστία του ανθρώπου στο σεξ και στο φαγητό δείχνει πολλά για τον χαρακτήρα, την προσωπικότητα και τον πραγματικό τρόπο που πολιτεύεται.

  6. Ζβντούβ avatar
    Ζβντούβ 14/01/2014 13:33:51

    Όχι στο ρατσισμό που τείνει να αποκλείσει τους εκ γενετής ικανότατους ''γόνους'' από την άσκηση της εξουσίας. Έχουν δικαίωμα να εκμεταλλευθούν ΚΑΙ αυτοί στο έπακρο τη μέση γενική ανοησία και να ζήσουν πλουσιοπάροχα εις βάρος των αφελών ψηφοφόρων τους. Γιατί δηλαδή να μην έχουν δικαίωμα να ακολουθήσουν το επάγγελμα των γονιών τους όπως οι γιατροί, οι φαρμακοποιοί και οι δικαιόροι;

    • Γιαδικιάρογλου avatar
      Γιαδικιάρογλου @ Ζβντούβ 14/01/2014 15:30:26

      Πολύ σωστά. Οπως και οι δημοσιογράφοι. Δεν υπάρχει ΜΜΕ που να μην έχει γιό, κόρη ή ανιψιό παλαιού δημοσιογράφου , μαχόμενο δημοσιογράφο.Επίσης καθώς η βλακεία είναι ανίκητη, βάζουμε στη βουλή,με την πολύτιμη ψήφο μας παρακαλώ, ηθοποιούς ,τραγουδιστές, μοντέλες, μάνατζερς αυτών , οι οποίοι ή σε κρίσεις ειλικρινείας και αφέλειας συνάμα ομολογούν την "πολιτική ανωριμότητα του κόμματος τους"(βλ.Π.Χαϊκάλη για τους ΑΝΕΛ) ή αναμασουν τα λόγια κασσέτας που τους προμηθεύει το κόμμα χωρίς ν΄αλλάξουν ούτε μία λέξη.

    • ΓΡΗΓΟΡΗΣ avatar
      ΓΡΗΓΟΡΗΣ @ Ζβντούβ 14/01/2014 19:59:55

      Ακριβώς το "επάγγελμα" των γονιών τους...
      Επάγγελμα έχει καταντήσει και η πολιτική. Οπως ο έρωτας...

    • Ekthamvi avatar
      Ekthamvi @ Ζβντούβ 14/01/2014 22:26:28

      +++++ Τόπο στους άξιους. Είναι ζήτημα ...γονιδίων.

  7. ΓΡΗΓΟΡΗΣ avatar
    ΓΡΗΓΟΡΗΣ 14/01/2014 14:10:16

    Mετά τον Μάιο είναι σίγουρο οτι οι τρείς οικογένειες δεν θα ξαναδούν Πρωθυπουργία...

    • Αγρότης avatar
      Αγρότης @ ΓΡΗΓΟΡΗΣ 14/01/2014 18:56:21

      Μην φας ΓΡΗΓΟΡΗΣ θα έχουμε γλαρόσουπα

  8. papadopoulos ilias avatar
    papadopoulos ilias 14/01/2014 15:55:51

    Για να μην μπερδευόμαστε και ψηφίζουμε τον κάθε άσχετο, να τεθούν συγκεκριμένες "προδιαγραφές", να είναι απόφοιτος του Κολεγίου, να έχει στην οικογένεια τουλάχιστον έναν πολιτικό κλπ. Αν και το καλύτερο είναι να ορίζει λίστα ο αρχηγός για να μην γίνονται τυχόν λάθη και άν θέλουν μπορούν να μας καλέσουν να ψηφίσουμε κιόλας! (δεν είναι απαραίτητο κιόλας γιατί έχει "κόστος" και ώς γνωστόν ,λεφτά για πέταμα δεν έχουμε!!)

    • Φωτεινή avatar
      Φωτεινή @ papadopoulos ilias 14/01/2014 20:58:20

      Τό μῆλο πέφτει κάτω ἀπό τήν μηλιά. ᾿Αν εἴσαστε doctor καί θέλει ὁ υἱό σας/ἡ κόρη σας νά ἀκολουθήση τό ἐπάγγελμα σας, νά τήν/τόν ἀποτρέψετε νά τό κάνη. Δέν εἶναι σωστό ν᾿ ἀκολουθήση τά χνάρια σας. . .ἐάν μπορεῖτε βέβαια γιατί οἱ ἐποχές ἄλλαξαν καί οἱ γάμοι ἀπό συνεικέσιο ἀνήκουν στήν ἱστορία. :D

  9. Αγρότης avatar
    Αγρότης 14/01/2014 19:00:35

    την Ζωή ξεχάσατε

  10. Uncle Stgm avatar
    Uncle Stgm 14/01/2014 19:19:05

    Τι; Είχαν οι Ντάλτον και αδελφή;

    • Ρηνα avatar
      Ρηνα @ Uncle Stgm 15/01/2014 10:20:22

      Χαχαχα εγραψες παλι θειε!!!

  11. ΓΡΗΓΟΡΗΣ avatar
    ΓΡΗΓΟΡΗΣ 14/01/2014 19:54:33

    Δηλαδή να μην ελπίζω καν φίλε Αγρότη? Κατσικωμένους στο σβέρκο θα τους έχουμε ακόμα και με το Σαμαρά δηλαδή?

  12. Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
    Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 14/01/2014 21:54:55

    Καλωσήρθατε στη Ζιμπάμπουε...

  13. Μανιάτης avatar