#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
23/02/2012 15:20
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Όταν ο κ. Φώτης συνάντησε τη κ. Δήμητρα



Ένα εκατομμύριο ευρώ έβγαλε από τη χώρα ένας/μία βουλευτής. Δεν θα μάθουμε την ταυτότητα του/της, για να μη γίνει ρεζίλι στους συναδέλφους που έχουν βγάλει περισσότερα…

Όπως όλοι αντιλαμβανόμαστε με τέτοιες συμπεριφορές, τα ψηφοδέλτια όλων των κομμάτων χρειάζονται ενίσχυση.

Στο πνεύμα αυτό  η Δημοκρατική Αριστερά -ακούγεται και γράφεται ότι- αποφάσισε να ρίξει ένα πραγματικό «υπερόπλο» στη μάχη του «σταυρού». Δημοκρατική Δήμητρα,  Αριστερά (μόνο στα FM) Λιάνη- Παπανδρέου. Και μην τολμήσει κανείς να πεις ότι είναι άπειρη. Έχει διατελέσει επί διετία και σκιώδης Πρωθυπουργός. Μετά ασχολήθηκε με επιτυχία με το real estate.

Θα περίμενε κανείς ότι Φώτης-σκίζω στις δημοσκοπήσεις- Κουβέλης θα διέψευδε τις φήμες, όμως τηρεί σιγή ιχθύος. Αυτός είναι κάπως παράξενο, γιατί η  ΔΗΜΑΡ συνηθίζει να βγάζει ανακοινώσεις ή να προβαίνει σε δηλώσεις σε κάθε ευκαιρία.

Οι κακές γλώσσες λένε ότι τα σενάρια τα διακινεί ή ίδια η Μιμή, πράγμα που εμείς ασφαλώς και δεν πιστεύουμε, γιατί δεν είναι τέτοιος άνθρωπος…



Πάντως αρκετοί στη ΔΗΜΑΡ απειλούν την ηγεσία με παραιτήσεις αν συμβεί κάτι τέτοιο. Προφανώς φοβούνται το λαϊκό έρεισμα της Δήμητρας, το οποίο είναι διαχρονικό. Η προσωπική της σφραγίδα στα πολιτικά πράγματα του τόπου παραμένει ανεξίτηλη, όπως και η ταύτιση της με τα συμφέροντα του λαού που δεν μπορεί να συντηρήσει μια μεζονέτα στα Βόρεια Προάστια.

Αν κατεβαίνει στις εκλογές για να εκδικηθεί το ΠΑΣΟΚ που την αγνόησε τόσα χρόνια δεν υπάρχει λόγος. Μπορεί η εκδίκηση να είναι ένα πιάτο που τρώγεται κρύο, αλλά όχι κατεψυγμένο. Μετά από σχεδόν είκοσι χρόνια ούτε απωθημένο δεν το λες. Οι «σύντροφοι» κατάφεραν να διαλύσουν το κόμμα και χωρίς αυτήν…

Η αλήθεια είναι όμως ότι πρόκειται για ένα πείραμα αμφίβολης επιτυχίας,  καθώς  ο ελληνικός λαός στην πραγματικότητα δεν είναι ώριμος για τόσο μεγάλη ανανέωση…

Μ.Ο.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Εγώ avatar
    Εγώ 23/02/2012 15:49:46

    Όπως η Μαριάν συμβολίζει τη γαλλική δημοκρατία, έτσι και η Δήμητρα συμβολίζει το ΠΑΣΟΚ.

  2. m.s avatar
    m.s 23/02/2012 16:19:52

    το alter ego του Πασόκ... χύμα λεο-παρδαλή

  3. ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
    ΚΥΘΗΡΙΟΣ 23/02/2012 16:30:55

    Ὃπως γιά τή Δημοκρατική Ἀριστερά οἱ δημοσκοπήσεις τήν παρουσιάζουν ἀνεβασμένη,ἒτσι βλέπω καί γιά τή Δ.Λιάνη νά παρουσιάζεται μέ παραφουσκωμένα ''ποσοστά''. Καί μάλιστα μέ διψήφια νούμερα...,ὀφθαλμοφανέστατο...

  4. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 23/02/2012 16:37:40

    Επιτέλους, μετά πό τις τόσες απομιμήσεις, ένας πραγματικός μαϊντανός, και μάλιστα με πείρα.
    Σαν χθες θυμάμαι σύσσωμο το υπουργικό συμβούλιο να στέκεται κλαρίνο και να χειροκροτά τις βαθυστόχαστες αναλύσεις της περί Κούντερα!!!
    Θυμάμαι επίσης την φιλοσοφική της απορία "Γραμματόσημο: Γράμμα του σήματος ή σήμα του γράμματος";
    Και από κάτω η αποθέωση, με παρατεταμένο χειροκρότημα για την στοχάστρια πρώτη κυρία.
    Μετά ακολούθησαν τα μαντζούνια, οι καλόγεροι, τα ζώδια, η Βαγγέλω, η Τουρλουμούση, και τα υπόλοιπα χλιμιτζούρια που απαρτίζουν το γνήσιο Πασόκ!
    Με το καλό να επιστρέψει.
    Από τον Σεφερλή πιο πολύ γέλιο βγάζει, και δεν υπάρχει πια και το ερωτοδικείο...

    • Γιαδικιάρογλου avatar
      Γιαδικιάρογλου @ Strange Attractor 23/02/2012 20:24:19

      Ξεχάσατε το χαστούκι Αθήνη την ώρα που υπέγραφε
      τα (κατα)πονήματά της.

  5. Avanti avatar
    Avanti 23/02/2012 16:40:53

    Η φωτογραφία είναι όλα τα λεφτά!
    Αν πραγματικά την δεχτεί ο Κουβέλης θα πέσει τρελό γέλιο.

    • juliet avatar
      juliet @ Avanti 23/02/2012 16:56:46

      Φίλε ,χαιρετώ
      ποιά απο τις δυό ;Γιατί,βρε παιδιά ,η Ελσα είναι καλύτερη ;σήμερα έβλεπα την Ροδούλα ,να πω και άλλες; η Μιμή τουλάχιστο έκανε και δυό γυμνά.....

  6. αλλήθωρος avatar
    αλλήθωρος 23/02/2012 16:54:16

    Αν η ΔΗΜ.ΑΡ την πάρει,θα το κάνει για ένα μόνο λόγο.
    Να είναι δεύτερο κόμμα με διαφορά στήθους από το τρίτο!!!

  7. ΑΡΚΑΣ avatar
    ΑΡΚΑΣ 23/02/2012 17:35:21

    +10000000000000000000

  8. Εγώ avatar
    Εγώ 23/02/2012 17:57:32

    Πάντως, θα πρέπει να υπενθυμίσουμε στη μεγάλη φεμινίστρια Μάργκαρετ Τσαντ ότι είναι μόνο η Μιμή, και όχι η αμερικανοαφεντιά της, που δικαιούται να λέγεται Παπανδρέου.

  9. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 23/02/2012 18:23:20

    Μετεμορφώθης ἐν τῷ ΔΗΜΑΡΕΙ η Θεά, δείξας τοῖς Μαθηταῖς σου τὴν δόξαν σου, καθὼς ἠδυναντο. Λάμψον καὶ ἡμῖν τοῖς ἁμαρτωλοῖς, τὸ φῶς σου τὸ αϊδιον, πρεσβείαις τῆς Μιμής, Φωτο-δότρα δόξα σοι....
    ΥΓ1: Ξέχασα τον τόνο στο ΐ...
    ΥΓ2: Ζητώ συγγνώμη από τον Τιγράνη που του ''έκλεψα'' το καλούπι...

    • Τιγράνης avatar
      Τιγράνης @ ΕΥΑ 23/02/2012 19:11:38

      Ετοιμαζόμουν να γράψω κάτι σε «πορευθέντες μαθητεύσατε», μέχρι που ξαναείδα πιο προσεκτικά το επικό ΥΓ1, οπότε και αναγκάζομαι εντίμως να αναφωνήσω: Νενίκηκάς με Εύα!

      • ΕΥΑ avatar
        ΕΥΑ @ Τιγράνης 23/02/2012 19:40:05

        χαχα! κι εγώ εντίμως λέω ότι αυτό δεν είναι δυνατόν!

        • Δαναός avatar
          Δαναός @ ΕΥΑ 23/02/2012 21:04:42

          Το "κονέ" έγινε του Αγ.Βαλεντίνου με το παρακάτω ιδιόμελο:www.youtube.com/watch?v=MjvULfTnYXw

          • TopGunZ avatar
            TopGunZ @ Δαναός 23/02/2012 21:51:28

            Δεν περίμενα τίποτα λιγότερο από την αφεντιά σου.

          • Δαναός avatar
            Δαναός @ TopGunZ 23/02/2012 21:55:10

            Σε ήχο α'

    • Δαναός avatar
      Δαναός @ ΕΥΑ 23/02/2012 21:48:34

      Δεν χρειαζόταν ούτε τα διαλυτικά!

  10. yianna avatar
    yianna 23/02/2012 19:26:07

    Μέσα στο καραγκιοζιλίκι που ζούμε, μόνο αυτή μας έλειπε. Είμαστε που είμαστε "Το κλουβί με τις τρελλές" να απογίνουμε. Άντε βρε να κατέβει στις εκλογές και ο Βεργής...

    • Μ.Ο. avatar
      Μ.Ο. @ yianna 23/02/2012 22:18:01

      Γιατί σπιλώνετε μια ένδοξη πολιτική καριέρα όπως αυτή του κ. Βεργή; Δεν είναι σωστό. Θα σας μαλώσω

  11. ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
    ΚΥΘΗΡΙΟΣ 23/02/2012 19:57:55

    Βλέπω μέ χαρά ὃτι μετά τόν π.Γεράσιμο Μικραγιαννανίτη,νέο ὑμνογραφικό ταλέντο ξεπηδᾶ στούς κόλπους τῆς Ἐκκλησίας: Τιγρανός ὁ Μευαοδός.

    • Τιγράνης avatar
      Τιγράνης @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 23/02/2012 20:57:13

      Κυθήριε χαριτώνυμε χάριν μοι δίδου

      Τιγράνου χαίρε σοι αναβοώντι.

      • Τιγράνης avatar
        Τιγράνης @ Τιγράνης 23/02/2012 20:59:21

        -νη ορθότερα (με υπογεγραμμένη, δοτική, κατά το Γερασίμω)

      • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
        ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ Τιγράνης 23/02/2012 22:03:17

        Tιγράνη,τά χείλη μου ἀνοίξεις,καί τό στόμα μου ἀναγγελεῖ τήν δύναμίν σου.

  12. Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
    Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 23/02/2012 21:23:14

    Ζηλιάρη.

    • Δαναός avatar
      Δαναός @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 23/02/2012 21:29:09

      Φαήλε θέλω σχόλιο για το παραπάνω απολυτίκιο!

  13. φαιη avatar
    φαιη 23/02/2012 21:26:14

    στο ΝΕΤ τη Δευτερα ο Κουβελης, οταν ρωτηθηκε σχετικα με υποψηφιοτητα της, απαντησε: 'κ το γελοιο εχει τα ορια του'.
    κι εγω απορω πως δεν το πηρατε ειδηση. σπιλωνοντας μαζευει ψηφους ο αντιπαλος?

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ φαιη 23/02/2012 21:47:31

      Προφανώς ήθελε να συμπληρώσει "...κι εμείς κάνουμε φιλότιμες προσπάθειες να τα ξεπεράσουμε."

    • Μ.Ο. avatar
      Μ.Ο. @ φαιη 23/02/2012 22:11:47

      ΄"Οι κακές γλώσσες λένε ότι τα σενάρια τα διακινεί ή ίδια η Μιμή, πράγμα που εμείς ασφαλώς και δεν πιστεύουμε, γιατί δεν είναι τέτοιος άνθρωπος…" κι αυτό σπίλωση είναι;
      Γιατί το βλέπετε "σπίλωση" και όχι με κάποια δόση χιούμορ; Ομολογώ ότι αγνοώ τη δήλωση που αναφέρετε. Μου κάνει εντύπωση πάντως γιατί την Τρίτη "κελάιδαγαν τα ράδια" επί του θέματος.
      Αν έχετε το λινκ μας το γράφετε.
      Όπως θα καταλάβατε κι από τους παλιούς σχολιαστές από πάνω, το χιούμορ δεν έβλαψε ποτέ κανέναν...

    • M.O. avatar
      M.O. @ φαιη 23/02/2012 23:27:38

      Εϊστε σίγουρη ότι η δήλωση έγινε τη Δευτέρα; Γιατί την Τρίτη έπαιζε η είδηση. Βρήκα και τα λινκ...

  14. ΕΥΑ avatar