#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
27/06/2011 10:20
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Έρχεται το κίνημα « δεν έχω να πληρώνω»

(Πατριδογνωσία πράσινου βαρκάρη)




[caption id="attachment_108903" align="alignnone" width="600" caption="Περιμένοντας τον πράσινο βαρκάρη"][/caption]

Στον Πάγκαλο αρέσουν τα διλήμματα: μεσοπρόθεσμο ή τανκς. Έτσι όλοι θα διαλέξουν το πρώτο θα σκέπτεται φιλάρεσκα ο Αντιπρόεδρος.

Μην το φέρει η κακιά η ώρα και μπει το δίλημμα Πάγκαλος ή τανκς: θα τρέξουν όλοι να ανοίξουν δρόμο στις  ερπύστριες…

Αν και η τρόικα πιέζει για τα όρια συνταξιοδότησης, θεωρούμε ότι μια εξαίρεση για τον πρώτο τη τάξει Αντιπρόεδρο θα κάνει καλό και σε αυτόν και στα νεύρα μας.

Δεν μπορεί, ο πρωθυπουργός θα πρέπει να αισθάνεται πολύ υπερήφανος που έσωσε τη χώρα αλλά οδηγεί στον Αγύριστο τους πολίτες. Η συνέντευξη που έδωσε στις Βρυξέλλες επιβεβαιώνουν πως όταν είναι στο εξωτερικό η γλώσσα πάει... ροδάνι, αλλά μάλλον για εντελώς άσχετους λόγους και για διαφορετικά πράγματα από αυτά που ενδιαφέρουν τους πολίτες.

Αφού ο κόσμος έφαγε την ψυχρολουσία του την Πέμπτη από τον Β. Βενιζέλο, κι αφού δεν ξέρει καν αν αυτά θα είναι τα μέτρα, ή θα υπάρξει και συνέχεια στο... ερωτικό θρίλερ με τίτλο «Το παλαμάρι του πράσινου… βαρκάρη», ήρθε και ο Γ. Παπανδρέου να τον αποτελειώσει. Το θρίλερ είναι η επιτομή της πράσινης υπανάπτυξης.



Για όσους θεωρούν υπερβολή τον .. βαρκάρη θυμίζουμε την τριπλή φορολόγηση αλλά και το μπρος-πίσω με τις αποδείξεις: Aπό διάταξη νόμου και ανακοίνωση του Βενιζέλου προχθές, σήμερα ανακαλύψαμε ότι ήταν πρόταση κυβερνητικού βουλευτή!

Όποιος θυμάται εκείνη την άνευ λόγου και ουσίας ταινία με την «πράσινη παπάγια» της δεκαετίας του ’90 αντικαθιστά το «γ» με «ρ», βάζει και τον τόνο στη λήγουσα και αντιλαμβάνεται περί τίνος πρόκειται…

Μεταξύ μας το να μας πηδήξει θα ήταν πταίσμα. Ο βαρκάρης μας πάει ντουγρού στον Άδη και θέλει τα φράγκα μπροστά…

Ο Βενιζέλος θα έπρεπε να πει ότι όσοι τον ακούσουν στο μέλλον να αναγγέλλει νέα μέτρα, είναι από χέρι τυχεροί: τουλάχιστον θα είναι ζωντανοί. Στη σκηνή (αντί για σπίτι), για το Συγκρότημα (του Τύπου).

Χαρακτήρισε τα μέτρα «βαριά». Κάποτε βαριά ήταν του …τσολιά, τώρα είναι μόνο της τρόικας…

Το κίνημα του «δεν πληρώνω» θα μετατραπεί σε «δεν έχω για να πληρώνω»

Μ.Ο.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. kiki avatar
    kiki 27/06/2011 10:33:42

    Πρωτο μελος αυτου του κινηματος .
    Που γινονται εγγραφες?
    Δεν εχω δεν πληρωνω.

    • ΕΛΛΑΣ avatar
      ΕΛΛΑΣ @ kiki 27/06/2011 15:20:30

      ΜΑΖΙ ΚΑΙ ΕΓΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ

  2. ο ξένος avatar
    ο ξένος 27/06/2011 10:34:06

    ωραία γόβα

    • NM avatar
      NM @ ο ξένος 27/06/2011 11:52:30

      Άριστη

    • anetos avatar
      anetos @ ο ξένος 27/06/2011 13:19:35

      και το "σκάφος" ε !

    • manos avatar
      manos @ ο ξένος 27/06/2011 13:56:13

      Το πουκάμισο είναι λευκότατο πάντως

      • danaos avatar
        danaos @ manos 27/06/2011 17:23:00

        Ντροπή σας!!!

        • μικρός οδυσσέας avatar
          μικρός οδυσσέας @ danaos 27/06/2011 22:57:43

          Είσαι άδικος. Για τη θάλασσα μιλάνε τα παιδιά...

  3. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 27/06/2011 10:35:28

    Μικρέ Οδυσσέα, βραχύβιο το βλέπω το "δεν έχω για να πληρώνω". Ξέρεις τι θα πουν οι τροϊκανοί κατακτητές;

    "Πουλήστε το σπίτι σας για να έχετε να πληρώνετε, και γίνετε ξανά λαός νοικάρηδων. Άντε, γιατί το πάρτυ της ιδιοκατοίκησης τελείωσε!"

    • juliet avatar
      juliet @ Αυριανιστής 27/06/2011 18:30:09

      Η επόμενη σκέψη είναι να σώσεις το βιο σου ,γιατί μην περιμένεις κράτος Δικαίου.

  4. kiki avatar
    kiki 27/06/2011 10:35:38

    Επισης ενα κινημα που βρισκεται αυτην την στιγμη στα σκαρια , και ευελπιστουμε να παρει την μορφη πανελληνιου κινηματος ειναι
    Θα σας παρει ο διαολος το κεφαλι .
    νομιζω οτι θαναι πολυπληθες.

  5. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 27/06/2011 11:23:15

    ΚΟΥΒΕΝΤΙΑΖΑ ΜΕ ΕΝΑΝ ΑΝΩΤΑΤΟ ΕΥΡΩΠΑΙΟ ΔΙΚΑΣΤΙΚΟ. ΑΠΟΡΕΙ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΔΙΕΚΔΙΚΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΓΕΡΜΑΝΟΥΣ ΤΙΣ ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΑ ΑΛΛΑ ΧΡΩΣΤΟΥΜΕΝΑ. ΤΟΥ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΟΡΟΣ ΣΤΟ ΜΝΗΜΟΝΙΟ ΠΟΥ ΤΟ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΙ! ( ΠΙΘΑΝΟΝ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΕΙΔΙΚΟΥ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΟΥ ). ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΤΟ ΜΝΗΜΟΝΙΟ ΑΠΟΚΛΕΙΕΙ ΤΟΝ ΣΥΜΨΗΦΙΣΜΟ, ΑΛΛΑ ΕΜΕΙΣ ΝΑ ΜΗΝ ΖΗΤΗΣΟΥΜΕ ΣΥΜΨΗΦΙΣΜΟ ΑΛΛΑ ΑΥΤΟΤΕΛΩΣ ΤΗΝ ΑΠΑΙΤΗΣΗ ΜΑΣ ΕΚΠΛΗΡΩΝΟΝΤΑΣ ΕΚ ΠΑΡΑΛΛΗΛΟΥ ΚΑΙ ΤΙΣ ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ ΜΑΣ!!!!!

    • Σταύρος avatar
      Σταύρος @ ΝΤΙΝΟΣ 27/06/2011 16:06:37

      Ακόμη και αν ήταν δυνατός ο συμψηφισμός, δεν θα έπρεπε να γίνει διότι θα ήταν κατάφωρη αδικία οι αποζημιώσεις για το Δίστομο για παράδειγμα, να συμψηφίζονταν με τις απάτες του Άκη και τις μίζες(ΜΙΖΕΝΣ) του Μαντέλη και του Τσουκάτου.
      Πιστεύω να την καταλαβαίνεται την διαφορά!

  6. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 27/06/2011 14:46:50

    ΕΞΑΝΕΜΙΣΤΗΚΑΝ ΟΙ ΟΠΟΙΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ ΓΙΑ 5ΗΜΕΡΕΣ ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΜΟ...ΠΟΥ ΝΑ ΒΡΕΘΕΙ ΓΟΒΙΤΣΑ ΜΠΛΕ-ΡΟΥΑ 12 ΠΟΝΤΗ...ΠΟΥ ΝΑ ΒΡΕΘΕΙ ΛΕΥΚΟ ΠΟΥΚΑΜΙΣΑΚΙ.... ΚΑΙ ΜΕ ΤΟΝ ΒΑΡΚΑΡΗ ΝΑ ΚΑΡΑΔΟΚΕΙ....;;;;ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΔΙΑΝΥΟΥΜΕ ΔΥΣΚΟΛΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ...

    • μικρός οδυσσέας avatar
      μικρός οδυσσέας @ ΕΥΑ 27/06/2011 17:26:56

      χαχαχα να πας όπως είσαι ....

  7. SXOLIASTHS avatar
    SXOLIASTHS 27/06/2011 15:18:14

    ΟΙ ΤΡΑΠΕΖΕΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΣΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ ΚΑΙ ΙΣΩΣ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ ΕΚΧΩΡΟΥΝ ΤΙΣ ΟΦΕΙΛΕΣ ΣΕ ΕΤΑΙΡΙΕΣ "ΜΠΡΑΒΩΝ" ΓΙΑ ΝΑ ΤΙΣ ΕΙΣΠΡΑΞΟΥΝ. ΕΜΕΙΣ ΑΝ ΕΙΜΑΣΤΑΝ ΚΡΑΤΟΣ ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΧΑΜΕ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΧΑΜΕ ΚΑΙ ΑΝΤΙΠΟΛΙΤΕΥΣΗ ΚΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΑΝ.... ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΚΧΩΡΗΣΟΥΜΕ ΤΙΣ ΝΑΖΙΣΤΙΚΕΣ ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΕΙΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΧΡΩΣΤΑΜΕ ΚΑΙ ΑΣ ΠΑΝΕ ΝΑ ΒΓΑΛΟΥΝ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΤΟΥΣ ΜΕΤΑ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥΣ....ΚΑΙ ΟΧΙ ΝΑ ΣΥΖΗΤΑΜΕ ΓΙΑ ΕΚΠΟΙΗΣΗ ΕΘΝΙΚΗΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ. ΑΛΛΑ Ο ΣΚΟΠΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΙΒΟΣ ΑΥΤΟΣ ΝΑ ΕΚΠΟΙΗΘΟΥΜΕ ΣΥΛΛΗΒΔΗΝ ΚΑΙ ΟΛΑ Τ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΤΗΣ ΠΛΑΚΑΣ.

  8. factorx avatar
    factorx 27/06/2011 15:43:44

    Μικρέ Οδυσσέα, ακόμα δεν τον είπες και έγινε ...κίνημα στο facebook. Τι γίνεται ρε παιδί μου.....

    ιδού και η σελίδα του κινήματος "δεν έχω για να πληρώνω"
    Σήμερα έγινε:

    http://www.facebook.com/pages/%CE%94%CE%B5%CE%BD-%CE%95%CF%87%CF%89-%CE%93%CE%B9%CE%B1-%CE%9D%CE%B1-%CE%A0%CE%BB%CE%B7%CF%81%CF%89%CE%BD%CF%89/110326152393227?sk=wall

    • μικρός οδυσσέας avatar
      μικρός οδυσσέας @ factorx 27/06/2011 17:15:41

      Χαχαχαχα
      Έχουμε ρεύμα κύριε φάκτορα...

      • juliet avatar
        juliet @ μικρός οδυσσέας 27/06/2011 18:56:26

        Μη λες τέτοια και έλθει του Φάκτορα λογαρισμός απο τον Μπέννυ και μετά άντε να αποδείξει ότι το ρέμα δεν είναι απο αιολική ενέργεια ......

  9. AZ avatar
    AZ 27/06/2011 17:16:56

    Για να εχεις προσβαση στην κυρια πρεπει να εχει και να πληρωνεις...

    ΑΖ

  10. camus avatar
    camus 27/06/2011 18:11:56

    Ξεχνάς μνημόνια και δόσεις!θεέ μου τι να βλέπει άραγε; ο ποιητής έχει το λόγο.
    Εμείς οι πληβείοι ας αρκεστούμε στην πεζή και άθλια καθημερινότητα.

    • juliet avatar
      juliet @ camus 27/06/2011 18:47:59

      Αν μου επιτρέπει ο Μ.Ο ,μάλλον τον Βενιζέλο βλέπει που έρχεται να πάρει τα κόμιστρα!!! και λέει τι να κάνω να (εν)δώσω ή να πέσω ......
      Πάει με θωρηκτό....

      • μικρός οδυσσέας avatar
        μικρός οδυσσέας @ juliet 27/06/2011 22:59:11

        Σε σας επιτρέπονται όλα...

  11. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 27/06/2011 18:38:06

    camus
    ΜΑΛΛΟΜ ΄ΣΚΙΑΧΤΗΚΕ΄΄ ΑΠΟ ΤΑ ΚΥΜΑΤΑ ΣΤΗΝ ΠΡΥΜΝΗ..ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ ΝΑ ΚΡΥΦΤΕΙ...

  12. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 27/06/2011 18:38:59

    ΜΑΛΛΟΝ...SORRY, SORRY, SOOORRY!!!!

  13. GEODETIS avatar
    GEODETIS 27/06/2011 19:57:00

    μικρέ Οδυσσέα ... πάντα τόσο έξυπνα καυστικός ... σήμερα ωστόσο διαβάζοντάς χαμογέλασα πικρά... μου έφερες στο μυαλό μου εκείνη την εικόνα του παγιδευμένου λυκόπουλου, που ακρωτηρίασε το πόδι του για να απελευθερωθεί απο την παγίδα ... αυτός ο παραλληλισμός ήρθε στο κεφάλι μου, είδα τον Ελληνικό λαό σαν αυτό το ζωηρό και ελεύθερο αγρίμι, που σε μια στιγμή απερισκεψίας βρέθηκε στην παγίδα του κυνηγού ... το πρόβλημά του εδώ δεν είναι αν αντέχει να αυτο-ακρωτηριαστεί ώστε να απελευθερωθεί και να γλυτώσει απο τον κυνηγό, αλλά όταν το κάνει (που μπορεί) τι εγκαταλείπει πίσω στο δόκανο ... λοιπόν αυτό που αφήνει πίσω του είναι ένα απαραίτητο μέλος του για την επιβίωσή του ... ε λοιπόν η Ελληνική κοινωνία δεν έχει ούτε την πολυτέλεια, ούτε είναι ηθικό να αφήσει πίσω της, ακόμη και την ποιο μικρή ομάδα ανθρώπων ώστε να σωθεί ένα μέρος του συνόλου, διότι και αυτό να σώθεί θα έχει περιορισμένες δυνατότητες διατήρησης σε ένα απαιτητικό περιβάλλον όντας ακρωτηριασμένο ...

    για την ιστορία ένα θα σου περιγράψω ... διάβασα την ανάλυση σου και επέστρεψα επάνω να διαβάσω τα σχόλια στις φωτό .... αλλά προβληματισμένος σε βαθιά περισυλλογή (μάλλον είχα το βλέμμα της αγελάδας που βλέπει το τρένο χαχαχχααααα... ) έμεινα να κοιτάω το υπερπέραν ... τότε ήταν που με είδε το κορίτσι του σπιτιού (να χάσκω) και σηκώθηκε απο τον καναπέ και ήρθε πλάι μου ... τι είναι βρε γαιδούρι (μου λέει) αυτά που βλέπει .... εκεί σε θέλω που τα tefal σχεδόν αψήφησαν την βαρύτητα ....

    • μικρός οδυσσέας avatar
      μικρός οδυσσέας @ GEODETIS 27/06/2011 23:02:58

      Μπορείς να μιλήσεις για την κρίση που οδήγησε την κυρία στην κάπως αποκαλυπτική αμφίεση. Αν δεν πιάσει μπορείς να κατηγορήσεις το σάιτ για σεξισμό.
      Το τεφάλ μην το φοβάσαι: είναι αντικολλητικό..

  14. camus avatar
    camus 27/06/2011 19:57:15

    Αν βλέπεις το κύμα και φοβάσαι δεν πρέπει.Μόνο να σε λούσει θέλει.
    Αν πάλι είναι ο Βενιζέλος ενέδωσε. Αιώνια η ευγνωμοσύνη ολοκλήρου του έθνους!

  15. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 27/06/2011 21:38:54

    το φαποδιαστημοπλοιο ειναι τρανσφορμερ !
    εχει γινει τανκ ! χαχαα

    ΠΠ

  16. Αυνανιας avatar
    Αυνανιας 28/06/2011 08:51:54

    Εαν το διλημμα ηταν
    μεσοπροθεσμο και την κυρια η
    εξω απο το μνημονιο
    τι θα ψηφιζατε ?
    ?
    ?
    ?
    ?

  17. ΓΙΩΡΓΟΣ ΖΗΚΑΣ avatar
    ΓΙΩΡΓΟΣ ΖΗΚΑΣ 17/09/2011 09:13:04

    ηι στισ κυβερνηση των σοσσιαΛΗΣΤΩΝ μεσω τησ δεη βαζει πλεον χερι και στις συνταξεις των ατομων με ανιατες παθησεις ΝΤΡΟΠΗ ΚΑΙ ΑΙΣΧΟΣ ΤΟΥΣ