#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
20/12/2013 20:13
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ένα βήμα από την διαγραφή ο Πολύδωρας;



Αντιμέτωπη με μια ακόμη απώλεια, βρίσκεται η κυβέρνηση καθώς ο Βύρων Πολύδωρας άφησε ανοικτό το ενδεχόμενο να καταψηφίσει το νόμο για τον φόρο ακινήτων. «Πρόκειται για δήμευση και το Σύνταγμα απαγορεύει τη γενική δήμευση» είπε ο Βύρωνας Πολύδωρας από το βήμα της Βουλής κατά τη διάρκεια της τοποθέτησής του επί του Ν/Σ του φόρου ακινήτων και φωνάζοντας προς την πλευρά του υπουργού Οικονομικών πρόσθεσε «Θέλετε να το ψηφίσω εγώ αυτό; Και η ιστορία μου; Ο πολιτισμός μου;».

Όπως εκτιμούν πολιτικοί αναλυτές ο κ. Πολύδωρας δεν θα ψηφίσει το νομοσχέδιο και πιθανότατα θα προτιμήσει να απέχει από την ψηφοφορία.

«Το νομοσχέδιο είναι δήμευση ακινήτων επί της ουσίας» είπε σε κάποια στιγμή στην ομιλία του ο κ. Πολύδωρας προσθέτοντας πως «αν θα με ρωτήσει η κυβέρνηση το από που θα βρεθούν τα χρήματα η απάντησή μου είναι από τους Καντάδες, τις off shore, τη λίστα Λαγκάρντ».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Skeptikisths avatar
    Skeptikisths 20/12/2013 20:17:10

    Μια χαρά τα είπε στην ομιλία του. Μίλησε στην καρδιά του μέσου Νεοδημοκράτη ψηφοφόρου. Αλλά εσείς εκεί. Πίστη κι αφοσίωση στη λάθος συνταγή. Δήμευση των πάντων για να βρούμε τα λεφτά. Γιατί όπως λένε και οι του Πασόκ, μαζί τα φάγαμε! Μαζί ρε! Μαζί!

    • Μικρασιάτης avatar
      Μικρασιάτης @ Skeptikisths 20/12/2013 20:56:08

      Ουτε το ξερω το Πολυδωρα, ουτε εχω καποια σχεση με Αθήνα, ουτε ποτε μου ηταν συμπαθης.
      Αλλα είναι προφανες, ότι λεει τα ΑΥΤΟΝΟΗΤΑ.

      Μιλαμε για εν ψυχρω ΔΗΜΕΥΣΗ τη μικρο-μεσαιας και μεσαιας ιδιοκτησίας. Κι όχι μονο αυτο, αφου ετσι χτυπάνε παραπλευρα και αρκετες μικρες και μικρο-μεσαιες επιχειρήσεις.

      Η νεα προταση για το ΕΝΦΙΑ που καλουνται να ψηφισουν αυριο οι βουλευτες, είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ.

      Ριχνουν τους φορολογικούς συντελεστες στις περιοχες ΦΙΛΕΤΑ με αντικειμενικη ανω των 3.500 (Εκαλη, Κηφισιά, Βουλιαγμενη, Ψυχικο, Φιλοθεη, Μυκονο, Σαντορινη, Πανοραμα Θεσ/νικης κτλ ).

      Και ΑΥΞΑΝΟΥΝ -τον ηδη υψηλο συντελεστη- στις περιοχες με Αντικειμενικη Αξια 1001 εως 1900, δηλαδή στις ΛΑΙΚΕΣ , και ΜΕΣΑΙΕΣ σε αξια περιοχες στην Αττικη και στην Επαρχια.

      Χωρις κανενα ΑΦΟΡΟΛΟΓΗΤΟ για τη πρωτη κατοικια. Και μιλαμε για ένα φορο βασισμενο στις παραλογες ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΕΣ αξιες, οι οποίες είναι περιπου 40% παραπανω απ τις πραγματικες.

      Ολοι σας το λενε, ξυπνατε, είναι παραλογο, απ το ΧΡΕΟΚΟΠΗΜΕΝΟ Ελληνικο λαο, και τη ΔΙΑΛΥΜΕΝΗ κτηματαγορά, να θελετε να παρετε 3 ΔΙΣ φορο κάθε χρονο.

      Είναι ΔΗΜΕΥΣΗ περιουσιας.
      Που θα παει η κατασταση??
      Είναι αυτό το πραγμα ΛΑΙΚΗ ΔΕΞΙΑ ???

      Ρωταω ρε παιδια, ας μου πει καποιος??

      • leak avatar
        leak @ Μικρασιάτης 20/12/2013 22:01:52

        Θα σου πω εγώ: ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ

      • Panos avatar
        Panos @ Μικρασιάτης 20/12/2013 22:14:11

        Χίλια ΜΠΡΑΒΟ, αλλά... άς δήλωνε παραίτηση και η κορούλα για να γίνει πιστευτός και να του βγάλουμε το καπέλο ΧΙΛΙΕΣ φορές...
        Εντάξει...;;;

        • Στέργιο; avatar
          Στέργιο; @ Panos 21/12/2013 01:04:59

          Η κορούλα τού Πολύδωρα να παραιτηθεί, κι ας σου πάρει η εφορία το σπίτι, ε; Να ψοφήσει η γίδα τού γείτονα...

          • Panos avatar
            Panos @ Στέργιο; 21/12/2013 09:10:10

            Ποιά κατσίκα του γείτονα ρέ φίλε... πάς καλά;;; Που κολλάει αυτό;;;΄
            Το βρίσκεις ηθικό να γίνεσαι για μιά μέρα Πρόεδρος της βουλής και να διορίζεις την κόρη σου;;
            Όποιος πραγματικά θέλει να υπερασπιστεί τα δίκια του λαού, ΠΡΩΤΟΣ ο ίδιος δίνει το καλό παράδειγμα σε όλα. Αλλιώς επιτρεψε μου να είμαι επιφυλακτικός με τέτοιου είδους ρητορικές....

    • Σωκράτης avatar
      Σωκράτης @ Skeptikisths 21/12/2013 08:16:49

      Θα πρέπει ο κ Πολύδωρας να κυτάξει γύρω του και να συνηδητοποιήσει ότι η εποχή μας δεν αποδέχεται δονκιχωτισμούς. Να βάλει το κεφάλι κάτω και να βοηθήσει να ξεπερασθεί η κρίση για την οποία ευθύνεται, μερικώς και ο ίδιος. Δεν περισεύει κανείς

    • Ραβινος avatar
      Ραβινος @ Skeptikisths 21/12/2013 10:43:44

      Αρχισε να επιδρα η μολυσματικη πολυδωραικη παλαβομαρα !

  2. NONOS avatar
    NONOS 20/12/2013 20:37:46

    Μπραβο στο Βύρωνα...κι αν διανοηθούν να τον διαγραψουν....... ειναι που ειναι χαμενοι..θα υποστούν τη βασανο της λυδίας λίθου....

    • Όστρια avatar
      Όστρια @ NONOS 21/12/2013 08:47:56

      Άλλοι πρέπει ν΄αυτοδιαγραφούν, μετά από σκληρή κριτική των επιλογών τους σε έργα και πρόσωπα.

  3. parmeniwn avatar
    parmeniwn 20/12/2013 20:58:12

    «αν θα με ρωτήσει η κυβέρνηση το από που θα βρεθούν τα χρήματα η απάντησή μου είναι από τους Καντάδες, τις off shore, τη λίστα Λαγκάρντ» Αυτά απο τον άνθρωπο που διόρισε την κόρη του εν μία νυκτί στη βουλή. Ο αδιάφθορος φιλέσπλαχνος και φιλέλλην κος Πολύδωρας ας αρχίσει να μαζεύει τα χρήματα πρώτα απο την κρατικοδίαιτη οικογένεια του. Έχει ψηφήσει μέχρι τώρα τα πάντα και η κόκκινη γραμή του είναι οι πληστηριασμοί; Και ποιός έφερε αυτούς τους ανθρώπους για τα σπίτια των οποίων κόπτεται σε αυτή την κατάσταση; Εμείς;;; ή μήπως αυτός;; Ας αφήσει λοιπόν την υποκρισία και ας αποκαλύψει τους πραγματικούς λόγους για τους οποίους θέλει να αποχωρήσει απο την ΝΔ.

  4. Μικρασιάτης avatar
    Μικρασιάτης 20/12/2013 20:58:37

    Αν και ποτε ο Βυρωνας δεν μου εβγαζε καποια ιδιαιτερη συμπαθεια, αυτά που ειπε είναι απλα η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ!

    • θηραία avatar
      θηραία @ Μικρασιάτης 20/12/2013 21:33:34

      Εχεις απόλυτο δίκιο.
      Οσοι δεν το καταλαβαίνουν και προωθούν τέτοιους νόμους, δεν είναι τυχαίο, ότι απορούν παράλληλα,
      γιατί τα χρυσά αυγά σημειώνουν τέτοια ποσοστά!!!!!
      ...οι απορόντες τους χαρίζουν πόντους!

  5. George avatar
    George 20/12/2013 21:12:00

    Αυτόν πως δεν τον έπεισε ο Στουρνάρας ότι αν βάλεις το κάρο μπρος από τα άλογα, αυτό πάει πιο γρήγορα? Ισως να είναι από τους ανθρώπους που δεν πιστεύουν ούτε ότι η γη είναι επίπεδη, ότι μένει ακίνητη ή ότι είναι το κέντρο του σύμπαντος. Που τον βρήκανε άραγε?

  6. ipapazacharias avatar
    ipapazacharias 20/12/2013 21:24:11

    http://youtu.be/149yPpx27Is

  7. panos avatar
    panos 20/12/2013 21:24:44

    Προσωπικα ο Πολυδωρας μου ειναι αντιπαθης..Αν καταψηφισει το νομοσχεδιο,το οποιο ειναι και αντισυνταγματικο και κοντρα στις διακηρυξεις του κομματος του,το μονο που θα καταφερει ειναι να γλυτωσει απο το τσουναμι που θα σαρωσει τη ΝΔ στις επομενες εκλογες και ειδικα στη Β Αθηνων..Γιατι οι υπολοιποι που ωρυονται εναντιον του Στουρναρα και στο τελος σωζουν για πολλοστη φορα τη χωρα,δεν θα βρουν στην καλπη ουτε την ψηφο των συγγενων τους..

  8. occultist avatar
    occultist 20/12/2013 21:40:25

    @Skeptikisths, @ Μικρασιάτης,@ NONOS
    Συμφωνώ απολύτως μαζί σας!

  9. αντο avatar
    αντο 20/12/2013 21:45:12

    Λάθος ερώτημα ή ψευτοδίλημμα.
    Τα Γενόσημα δεν μπορούν να διαγράψουν τη γνήσια έκφραση ή άλλως, την ίδια την ύπαρξή της. Σοβαρευτείτε, έρχονται χειρότερα.

  10. decodex avatar
    decodex 20/12/2013 21:45:32

    Εχει απολυτο δικιο...και οι θεωριες οτι ετσι θα κανουν τον Ελληνα να αξιοποιησει τα "παρκαρισμενα" ΔΕΝ ΣΤΕΚΟΥΝ στη παρουσα κρισιμη περιοδο. Ξυπνηστε!

  11. alex avatar
    alex 20/12/2013 21:48:28

    Οι γνωστοι θεατρινισμοι των λαικιστων πολιτικων που καταστρεψαν υην χωρα με μεγαλα λογια
    Την μια μερα δεν περνει θεση για τηνγια διακοπή της χρηματοδοτησης της ΧΑ κανοντας τον λαγο και τωρα που πιστευει οτι μπορει να προκαλεσει μια ηρωικη διαγραφη γιατί έτσι θα κερδίσει την πόλιτικη του συνέχεια, κανει το λιονταρι..
    Δεν λεει βεβαια οτι σαν πολιτικος απετυχε παταγωδώς να σταματησει το φαγοπότι ολων αυτων για τους οποίους σημερα ζηταει να βρουν οι διαδοχοι του ενα μαγικό τρόπο να βγαλουν τα κάστανα από την φωτιά..

  12. victoria (true) avatar
    victoria (true) 20/12/2013 21:53:53

    Ναι βρε παιδιά, όμως ο διορισμός της κόρης του στη βουλή τη μια μέρα που έγινε πρόεδρος, τι λέει για τον πολιτισμό του..;
    Είναι ανιδιοτελής η άποψή του τελικά;

    • CHRIS avatar
      CHRIS @ victoria (true) 20/12/2013 22:27:17

      Ο φόβος τη μη επανεκλογής και της απώλειας της κουτάλας είναι ο μόνος λόγος που οι πολιτικοί ακούνε (καμία φορά) τους ψηφοφόρους τους. Αλίμονο σε αυτούς που δεν θέλουν να επανεκλεγούν και έπαψαν να ακούνε τους πολίτες. Είτε θα κάνουν πολλά σωστά αλλά δυσάρεστα, είτε θα τα κάνουν Όλα Μπάχαλο.

  13. ΚΠ avatar
    ΚΠ 20/12/2013 21:54:58

    O κ. Πολύδωρας δεν κατάγεται από πολιτικό τζάκι. Προέρχεται από πολύτεκνη οικογένεια του μόχθου. Γι' αυτό έχει την ικανότητα να αφουγκράζεται την αγωνία, την πίκρα και την απογοήτευση των απλών ανθρώπων, που βλέπουν τους κόπους μιας ζωής να εξανεμίζονται ''εις υγεία των τέττιγων''.

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ ΚΠ 21/12/2013 09:12:04

      Ναι, αφουγκράζεται την αγωνία του μέσου Έλληνα να διορίσει το παιδί του στη Βουλή.

  14. GusP avatar
    GusP 20/12/2013 22:13:31

    Έγινε παιδιά και αν δεν ψηφιστεί να συζητάμε απο αύρια πόσο θα μειωθουν οι μισθοί και οι συντάξεις........ Προφανώς δεν έχετε καταλάβει ότι φόρος ακινήτων θα υπάρχε εσαεί όποιος και να είναι στην Κυβέρνηση. Μπορεί να είναι πιο "ελαφρύς τα επόμενα χρόνια αλλά θα υπάρχει. Όπως υπάρχει σε όλες τις δυτικές χώρες. Το μοντέλο που ίσχυε στην Ελλάδα τελείωσε. Όσο πιο γρήγορα το καταλάβουμε τόσο πιο γρήγορα θα εργαστούμε για να ξεφύγουμε από αυτή τη κατάσταση. Απλά θα πρέπει να πιέσουμε να γίνει πιο δίκαιος. Γνωρίζετε ότι στην Ελλάδα της απόλυτης αλλά επίπλαστης ευμάρειας οι αξίες των ακινήτων μόνο στη δεκαετία του 2000 υπερπολλαπλασιάστικαν. Πόση νόμιμη φοροδιαφυγή έγινε μέσω των ασύλληπτων διαφορών αντικειμενικής αξίας και εμπορικής αξίας. Διάβαζα τις προάλλες ότι ο ΦΑΠ που εισέπραξε το Δημόσιο τις χρυσές εποχές ποτέ δεν ξεπέρασε τα 400 εκατομμύρια €. Οι Φορείς που εκπροσωπούν τα ακίνητα που ήταν τότε να προβλέψουν τη φούσκα και να προτείνουν δίκαιη κατανομή των βαρών σε μια αγορά που γινόταν πάρτι δισεκατομμυρίων;; Αλλά τότε καλάπερνάγανε όλοι (συμπεριλαμβανομένου και του Κράτους). Έτσι λόγω και της μερικής μας πτώχευσης σαν κράτος περάσαμε από την απουσία φορολόγησης των ακινήτων στηνυπερφορολόγηση. Στην οικονομία όταν δεν κάνεις κάτι τη στιγμή που πρέπει το βρίσκεις αργότερα μπροστά σου.Ήρθε η ώρα της πληρωμής δυστυχώς για όλους

    • pariss avatar
      pariss @ GusP 20/12/2013 23:30:01

      εκτός από αυτούς που μας έφτασαν σε αυτό το σημείο

    • palmyra avatar
      palmyra @ GusP 21/12/2013 00:25:28

      Συμφωνώ να πληρώσουμε αναλογικά όλοι.....Δεν μπορεις όμως να απαλλάσεις τους εργολάβους κατά 60% στη φορολογία των μη συνδεδεμένων με τη ΔΕΗ ακινήτων>>>και στους απλούς πολίτες να επιβάλλεις φόρο 100% στα μη συνδεδεμένα και ανοίκιαστα ακίνητα,
      είναι παραλογισμός και κατάφωρη αδικία.

    • Στέργιος avatar
      Στέργιος @ GusP 21/12/2013 01:06:54

      Πού ήσουν εσύ κρυμμένος;

    • George avatar
      George @ GusP 21/12/2013 07:43:02

      Προφανώς δεν έχεις καταλάβει ότι φόρος ακινήτων υπήρχε στην αγορά και όχι στην διατήρηση. Επίσης ξεχνάς ότι τώρα έχουμε 5 φόρους ακινήτων. Η φοροδιαφυγή που λες ότι έγινε με την διαφορά αντικειμενικών-εμπορικών αφορούσε τους σημερινούς κατόχους ή τους εργολάβους? Αφορούσε και τα ακίνητα που κληρονομήθηκαν? Στην οικονομία όταν ένας βασικός τομέας της είναι νεκρός τι ακριβώς κάνεις? Σκάβεις πιό βαθιά μήπως και κουνηθεί? Στην οικονομία τι γίνεται όταν αλλάζεις άρδην και ξαφνικά τους κανόνες του παιχνιδιού? Κάτι που το λένε εμπιστοσύνη βαράει μπιέλα ή συνεχίζει να υπάρχει? Αν όχι τι παθαίνει η οικονομία? Μήπως ανάπτυξη? Οταν φύγει το feel good factor που για τους ιδιώτες είναι η περιουσία τους σε ακίνητα και η αξία τους, αυξάνει η κατανάλωση ή μειώνεται? Μετατίθονται οι αγορές ή όχι? Ποιός άλλος τομέας της οικονομίας μας θα μπορούσε να τραβήξει ξένες επενδύσεις άμεσα εκτός από τον τουρισμό? Οταν πέφτουν ραγδαία οι τιμές στα ακίνητα τι παθαίνουν οι τράπεζες στα στεγαστικά τους? Τι σημαίνει αυτό για την ρευστότητα της οικονομίας? Και γενικότερα τι σήμα δείνει στους επενδυτές ένας αναδρομικός φόρος όπως αυτός στα αυτοκίνητα πάνω από 2000cc? Τι παθαίνουν οι καταθέσεις όταν γίναι κάτι τέτοιο? Μένουν στη χώρα ή φεύγουν?

  15. TopGunZ avatar
    TopGunZ 20/12/2013 22:28:22

    Ενδιαφέρον αυτό που μερικοί έχετε πάθει τέτοια ψύχωση ενάντια στο Σαμαρά που κάθεστε και μιλάτε για την καρδιά του μέσου Νεοδημοκράτη και άλλα δακρύβρεχτα αναφερόμενοι στο κατάλοιπο της μεταπολίτευσης που διόρισε την κόρη του σε κοινοβούλιο μιας μέρας. Το λες και λίγο κατάντια.

    • regeneration avatar
      regeneration @ TopGunZ 20/12/2013 22:36:50

      Πάλι τα ίδια εσυ;Τι υπερασπίζεσαι τελικά.Αποκαλείς τα σπίτια μας ντουβαρια (σε άλλη ανάρτηση), εμάς χρυσόψαρα λόγω μνήμης κλπ. Ποια Ελλάδα ονειρεύεσαι; Αυτή με τα 5-10 μεγάλομεσιτικά γραφεία που θα μας νοικιάζουν τα σπίτια μας με την ώρα;Συνελθε όσο είναι καιρός.

      • TopGunZ avatar
        TopGunZ @ regeneration 21/12/2013 09:04:32

        Ονειρεύομαι την Ελλάδα που θα θεωρείται επένδυση η επιχειρηματικότητα και η στήριξη της. Ονειρεύομαι μια Ελλάδα που θα στηρίζουμε όσους πραγματικά έχουνε ανάγκη και όχι φαντασμένους υπαλλήλους που πήγανε και φορτωθήκανε δάνεια για να αγοράσουνε μεζονέτες. Ονειρεύομαι μια Ελλάδα που θα ξανακυριαρχήσει το μέτρο, η σύνεση και η αξιοπρέπεια, έναντι του καιροσκοπισμού και του νεοπλουτισμού. Ονειρεύομαι κυρίως μια Ελλάδα που θα στηρίζει πολιτικούς που σπάνε αυγά, κι ας νομίζουμε ότι θίγονται τα μικροσυμφέροντά μας. και δεν χαιδεύουν αυτιά για ψήφους, ξεχνώντας ότι ο φόρος ακίνητης περιουσίας είναι ο δικαιότερος φόρος. Και να σου πω, προτιμώ να νοικιάζω από μια σοβαρή μεγαλοεταιρία, παρά από τον κάθε κατσαπλιά μεγαλοεργολάβο που έβγαλε τρελά λεφτά χτίζοντας με τσιγαρόχαρτο ή πάμπλουτους συνταξιούχους του ΟΓΑ που για να σου αλλάξουν ένα καζανάκι πρέπει να κάνεις τάμα σε 2 ορθόδοξους και 3 καθολικούς αγίους.

    • Μικρασιάτης avatar
      Μικρασιάτης @ TopGunZ 21/12/2013 03:39:02

      @ TOPG : Αν θες πιστεψε με: κανεις κακο με τα σχολια σου, σε αυτους που (αν καταλαβα καλα) θες να στηρίξεις. Αν συνεχισουν ετσι, πανε (παμε) για συντριβη ανευ προηγουμενου το Μαιο.
      Και θα είναι κριμα, γιατι απέναντι τους εχουν τον ανυπαρκτο Τσιπρα, τους γραφικούς της Χ.Α, και τον (μεχρι προσφατα) υπο διαλυση Καμμενο...

      • George avatar
        George @ Μικρασιάτης 21/12/2013 08:40:00

        Οντως πάει για συντριβή και διάλυση αλλά υπάρχει ακόμα χρόνος για να το γυρίσει. Οι αγορές προεξοφλούν και μπορούν να αλλάξουν το κλίμα αλλά πρέπει να σοβαρευθεί η κυβέρνηση. Να αφήσει την λογιστική και να ασχοληθεί με την οικονομία. Η μειώνει τις δημόσιες δαπάνες σε διαχειρίσιμα επίπεδα -με ότι αυτό δυστυχώς συνεπάγεται- ή τελειώνει, ίσως και πριν την άνοιξη. Δυστυχώς μοιάζει να έχει ρίξει λευκή πετσέτα και να περιμένει το μοιραίο όπως το πασοκ αλλά και η προηγούμενη κυβέρνηση της ΝΔ.

      • TopGunZ avatar
        TopGunZ @ Μικρασιάτης 21/12/2013 09:10:17

        Δεν είμαι σε κανένα επικοινωνιακό επιτελείο για να με ενδιαφέρει να χαιδέψω κανενός τα αυτιά. Εγώ ως άτομο θεωρώ μέγιστη κοροιδία εν μέσω κρίσης οι ίδιοι άνθρωποι που κλαίγονται για τον κοσμάκη που πεινάει να απαιτούν να μην πληρώσει ο έχων περιουσία. Και στην τελική, αφού πιστεύετε ότι ένας δίκαιος φόρος μερικών εκατοντάδων ευρώ ισοδυναμεί με δήμευση, μπορείτε να δοκιμάσετε Τσίπρα, θα γελάσουμε πολύ μετά.

      • regeneration avatar
        regeneration @ Μικρασιάτης 21/12/2013 10:35:27

        Πες τα αγαπητέ. Κορεστηκαμε από τους ονειροπόλου ς της άλλης Ελλάδας. Λες και εμείς θέλουμε αυτό το μαύρο το χαλί. Δεν πρόλαβα να "αποκτήσω" μεζονετα.Εξάλλου το κοινωνικό αφήγημα τότε ήταν αυτό: σπίτι,εξοχικό,4*4 κλπ. Τώρα δυσκολεύομαι να καταλάβω ποιο είναι. Τελειώσαμε (απ'ότι φαίνεται) με τα μνημόνια και δεν εχω καταλάβει ποια Ελλάδα θέλει ο Σαμαράς. Στεγνώσάμε την ψυχή μας.Διαλυθηκανε οικογένειες, φίλοι μου 30-35 χρόνων ακούνε για οικογένεια και βάζουν τα γέλια, θέλουν να φέρουν παιδιά στον κόσμο και.... Και ο Σαμαράς ΤΟΡGUn δεν αντιλαμβάνεται τι αγωνία υπάρχει. Ελπίδα υπάρχει; Ποιο είναι το όραμα; Ο φόβος μη βγει ο Σύριζα; θα τρελαθούμε! Φόροι φόροι φόροι. Ξαναρωτω: δεν θα έπρεπε ο αγροτικός τομέας, όλος ο πρωτογενής τομέας, να είναι στην αιχμή του δόρατος της ανάπτυξης,αντί να περιμένουμε τα κεφαλαία από το εξωτερικό; Ας ξυπνήσουν ορισμένοι....

  16. Νίκος π avatar
    Νίκος π 20/12/2013 22:38:08

    Ο στρατηγός άνεμος του πήρε τα μυαλά ξεχνά ότι η κόρη του που βόλεψε στη βουλή στη μια μέρα της θητείας του ως πρόεδρος της βουλής πρέπει να πληρωθεί απο κάπου και η λίστα Λαγκάρντ και ο καντας αν και όταν αποδώσουν χρήμα σίγουρα δεν θα ειναι μέσα στο οικονομικό έτος.

  17. Skeptikisths avatar
    Skeptikisths 20/12/2013 22:53:09

    Δηλαδή να μην ασκούμε κριτική που η ΝΔ έχει πάρει τον δρόμο του ΠΑΣΟΚ κι ακόμα χειρότερο μην σου πω; Να μην μιλάμε που οδηγούν το κόσμο στην φτώχεια και τα golden boys του εσωτερικού γλεντούν με τα λεφτά του; Να μην φωνάζουμε που το ΠΑΣΟΚ πέρασε από στεγνό καθάρισμα με την βοήθεια της ΝΔ εις το όνομα της κυβερνητικής συνοχής και τώρα βγάζουν και γλώσσα; Και ναι έχεις απόλυτο δίκιο. Είναι μεγάλη κατάντια που ο μοναδικός που μίλησε με την κοινή λογική σήμερα και υπερασπίστηκε λίγο τον κόσμο ήταν ο κ.Πολύδωρας, αυτός που διόρισε με την πρώτη ευκαιρία την κόρη του στην Βουλή. Οι άλλοι; Ε; Κόσμε πλήρωνε και μην μιλάς; Δεν έχεις ρευστό; Δεν πειράζει, θα σου πάρουμε το σπίτι. Μας κάνει... Τι να πω...

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ Skeptikisths 21/12/2013 09:05:55

      Κοινή λογική ο όρος δήμευση? Ακραία επικίνδυνα λαικίστικη φράση το λιγότερο, μπας και τσιμπήσουνε μερικοί που πιστεύουνε ότι είναι δικαιότερο να πληρώνει βάρη ο μη έχων περιουσία από τους έχοντες και κατέχοντες.

  18. Διογένης avatar
    Διογένης 20/12/2013 23:38:53

    Συγγνώμη, είναι κανένας ανάμεσα στα 10 εκ. Ελλήνων που είναι "υπέρ" του φόρου ακινήτων ή όπως αλλιώς λέγονται αυτά τα εξωφρενικά μέτρα; Αντιλαμβάνεται ο Πολύδωρας και ο κάθε Πολύδωρας ότι αυτά είναι φυσιολογικές συνεπειες του Μνημονίου, το οποίο - για καλό ή για κακό - δεσμεύθηκε να εφαρμοσει η κυβέρνηση; Και ότι αυτός εξελέγη με την σημαία εφαρμογής του Μνημονίου και, άρα, ότι τελικά δεν μετράει τίποτε άλλο παρά το τι "συμφωνεί" ή δεν συμφωνεί η τρόικα; Και ότι μόλις τώρα τελευταία κατάφερε η κυβέρνηση Σαμαρά (ναι, Σαμαρά, καμία άλλη) να έχει ένα ελάχιστο περιθώριο αποκλίσεων από αυτά που "συμφωνεί" η τρόικα; Και ότι αυτό το περιθώριο χρησιμοποιήθηκε και για τον φόρο ακινήτων και είναι σε σύγκρουση για 400 εκ. από τον φόρο ακινήτων που τα θέλει κι αυτά μέσα η τρόικα;

    Το να είναι κανείς αντιμνημονιακός, είναι κατανοητό. Το να μην αντιλαμβάνεται τις συνθήκες, μέσα από τις οποίες μια μνημονιακή κυβέρνηση αναλαμβάνει (και σχεδόν καταφέρνει) να βγάλει την χώρα από την κρίση, είναι κι αυτό κατανοητό. Αλλά το να εκλέγεται με μια μνημονιακή κυβέρνηση και τώρα να του φαίνονται ξαφνικά αντίθετες με τον "πολιτισμό" του οι εντολές της τρόικας, ε αυτό είναι καθαρή κοροϊδία.

    Δεν υπάρχει πια αθωότητα στην πολιτική. Πρέπει να το πάρουμε απόφαση όσοι μελετούμε τα κοινά. Όσο ο κόσμος σκέφτεται με όρους αθωότητας, τόσο θα ξεγελιέται από τον κάθε ΓΑΠ και θα τρώει στην μάπα μετά Μνημόνια...

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ Διογένης 21/12/2013 08:58:57

      Ναι, εγώ. Είμαι υπέρ του δικαιότερου φόρου ακινήτων, που επιβάλλεται στους έχοντες (γιατί έχων ένα σπίτι είναι έχων ένα σπίτι) έναντι των καθετοποιημένων φόρων όπως ο ΦΠΑ και που είναι χαρακτηριστικό της φορολόγησης σε κάθε σοβαρή φιλελεύθερη οικονομία.

  19. poiu avatar
    poiu 20/12/2013 23:50:35

    ΣΥΡΙΖΕΟΣ ΚΑΙ Ο ΠΟΛΥΔΩΡ ??? ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΑΝΤΕΞΩ,

  20. blue nile avatar
    blue nile 21/12/2013 01:14:09

    Το θέμα δεν είναι ο Πολύδωρας.
    Το θέμα είναι ότι αυτά που είπε τα ενστερνίζεται η πλειοψηφία των νεοδημοκρατών.
    Και όχι άδικα.
    Ώρες ώρες σκέφτομαι ότι καλύτερα να μείνει αυτή η συγκυβέρνηση και να χάσουμε ένα σπίτι ή το σπίτι μας από το να βγει ο ΣΥΡΙΖΑ και να χάσουμε Αιγαίο και Ανατολική Θράκη.
    Όμως κάποια στιγμή δεν πρέπει να ξυπνήσει η συγκυβέρνηση και να ανακόψει έτσι την άνοδο στην εξουσία στους Τσέτες του πολυπολιτισμικού ονείρου;

    • Μικρασιάτης avatar
      Μικρασιάτης @ blue nile 21/12/2013 03:42:38

      Χτυποντας τη Μεσαια ταξη και την ιδιοκτησια του Μεσου πολιτη, καμια Κεντρο-Δεξια Κυβερνηση δεν μπορει να μεινει στην εξουσια, οσο ικανος και εντιμος κι αν είναι ο επικεφαλης της....

    • Όστρια avatar
      Όστρια @ blue nile 21/12/2013 08:52:14

      Το δικό σας το σπίτι να παραχωρήσετε κύριε. Εμείς θέλουμε και τη χώρα και τη φωλιά μας αλώβητες και δεν έχουμε τέτοιου είδους ...ψευτοδιλήμματα.

    • kapar13 avatar
      kapar13 @ blue nile 21/12/2013 09:16:11

      Το επόμενο βήμα του συλλογισμού αυτού είναι "καλύτερα να μείνει αυτή η συγκυβέρνηση και να χάσουμε Αιγαίο και Ανατολική Θράκη από το να βγει ο ΣΥΡΙΖΑ και να χάσουμε και Θεσσαλία / Στερεά".
      Τίποτα δεν θα μας μείνει έτσι όπως πάμε, αγαπητέ. Σαλαμοποίηση ονομάζεται η μέθοδος και τεχνητά διλήμματα η τακτική.
      Όσο για την Ανατολική Θράκη, δεν φαντάζομαι να έχετε ακούσει τίποτα για σχεδιασμούς περί ειδικών οικονομικών ζωνών με "ιδιαίτερο" status επικυριαρχίας. Για τις περιοδείες του Φούχτελου ανά τις ενορίες ξέρετε καθόλου;
      Το μνημόνιο είναι η άρνηση του πατριωτισμού, η εκχώρηση κυριαρχικών δικαιωμάτων εν ειρήνη. Δικαιολογίες, με και άνευ εισαγωγικών, μπορούν να βρεθούν για όλα.

      • blue nile avatar
        blue nile @ kapar13 21/12/2013 15:45:23

        Κάτι μου λέει ότι αν βγει ο ΣΥΡΙΖΑ με τις γνωστές απόψεις στα εθνικά θέματα θα ψάχνουμε τον Σαμαρά ...
        Μπορεί να'χω άδικο.
        Όμως ο συρφετός των συνιστωσών με φοβίζει...
        Εθνική υποχρέωση για όλους μας η άσκηση πίεσης στην συγκυβέρνηση να αλλάξει ρότα.

        • Όστρια avatar
          Όστρια @ blue nile 21/12/2013 16:03:28

          ''Εθνική υποχρέωση για όλους μας η άσκηση πίεσης στην συγκυβέρνηση να αλλάξει ρότα.''
          Ούτε το θέλει ούτε το μπορεί κι εμείς πια κουραστήκαμε τόσο, που πια ό,τι κι αν λέτε, δε φοβόμαστε.

        • στελιος-αρτα avatar
          στελιος-αρτα @ blue nile 21/12/2013 18:56:30

          Κανείς δεν μας εγγυάται όμως ότι ο αναμενόμενος ερχομός στην κυβέρνηση του σύριζα και ο επίσης αναμενόμενος καταποντισμός της νδ δεν θα οδηγήσει σε αλλαγή ηγεσίας στο κόμμα. Άρα όσο και να τον ψάχνουμε, μπορεί να μην είναι πια εκεί για να επανέλθει.

          Είχε την ευκαιρία του να κάνει κάτι ουσιαστικό, την κλώτσησε ανόητα (εγκλωβίστηκε από σκάνδαλα του παρελθόντος και τακτικισμούς του ΠΑΣΟΚ), τακίμιασε με τους λεφτάδες επιχειρηματίες (πχ ο φόρος στα σκάφη έφυγε σε μια νύχτα και τους μοίρασε κρατικό χρήμα για έργα με μπουλντόζες δανεικές) και φρόντισε μόνο τους δημοσίους υπαλλήλους (ακόμα κι αυτούς που χώθηκαν χωρίς ασεπ), έχασε το έρεισμά του στη βάση και στην κοινωνία γενικότερα, ας περάσουν λοιπόν οι επόμενοι, μήπως κι έχουν κάτι καλύτερο να μας προσφέρουν.

        • aris avatar
          aris @ blue nile 21/12/2013 22:03:33

          Αδικο έχεις φίλε blue nile. Το Βενιζέλο, το Στουρνάρα, τη Φώφη, τον Παπουτσή και την Τίνα θα ψάχνουμε. Μονος του ο Σαμαράς δεν μπορεί να κάνει τίποτε...
          Μάλλον τώρα με την αποχώρηση Πολύδωρα κατάλαβες οτι ο ΣΥΡΙΖΑ είναι κυβέρνηση.
          Οσον αφορά τις γνωστές παλαιές απόψεις του 3% πλέον του σημερινού ΣΥΡΙΖΑ (τότε που υπήρχε η ΕΣΣΔ και ο Μαρξιστικός Διεθνισμός) πιστεύεις οτι υπάρχουν ακόμα? Και αν ναι, θα τολμήσουν να επιβληθούν επι του υπολοίπου 97% και θα ανοίξουν αυτοί τα σύνορά μας στους Τούρκους? Κι αν τολμήσουν δεν θα διαγραφούν όπως και οι συνιστώσες του ΠΑΣΟΚ το 1981? Δεν είπαμε οτι ο Τσίπρας σε τέτοιες περιπτώσεις αντιγράφει τον Ανδρέα?
          Αλλα ακόμα κι αν δεν διαγραφούν θα καταφέρουν να επιβωληθούν στο 97%?Μην ανησυχείς για τις συνιστωσες φίλε μου. Δεν κόβουν με τίποτε το κλαδί στο οποίο κάθονται τώρα. Φαντάζεσαι να πάρουν και την εξουσία?

  21. dim avatar
    dim 21/12/2013 01:18:44

    Η διαγραφή Πολύδωρα θα είναι ο ΚΑΤΑΛΥΤΗΣ για το σχηματισμό ενός καθαρού πατριωτικού δεξιού κόμματος, με τη συμμετοχή Φραγκούλη - Μαρκεζίνη - Πολύδωρα και λοιπών καθαρόαιμων δεξιών, μακριά από ναζιστές και αεροψεκασμένους... Θα απορροφήσει εν μια νυκτί όλους τους ψηφοφόρους των ΑΝΕΛ και της έτσι κι αλλιώς, εντός ολίγου, εκτός νόμου ΧΑ...

    Μια τέτοια αυθεντική κίνηση θα διχτοτομήσει το κόσμο που βρισκεται δεξιά του κέντρου... Έως τώρα, εδώ και 28 χρόνια (1974-2012) η ΝΔ έπαιρνε πχ μέσο όρο 43%, και όλοι οι άλλοι κέντρο - δεξιοί σχηματισμοί (ΕΠΕΝ, ΔΗΑΝΑ, ΠΟΛΑΝ, ΔΡΑΣΗ, ΤΑΥΡΟΙ, ΛΑΟΣ) έπαιρναν αθροιστικά 5%. Το Μάιο του 2012, η ΝΔ πήρε 19% και όλοι οι άλλοι κέντρο - δεξιοί σχηματισμοί (ΑΝΕΛ, ΧΑ, ΛΑΟΣ, ΔΡΑΣΗ, ΔΗΞΑ, ΔΗΣΥ) πήραν αθροιστικά 27% (Για πρώτη φορά, τα αποκόμματα που βγήκαν από τη «μήτρα» πήραν αθροιστικά μεγαλύτερο ποσοστό από τον κύριο εκφραστή της κεντροδεξιάς, αλλά ήταν τόσο διασπασμένα που κανένα δεν μπόρεσε να επιβληθεί ως το κυρίαρχο). Τον Ιούνιο 2012, ο Σαμαράς και η ΝΔ, μπροστα στο κίνδυνο της ανάληψης της εξουσίας από ένα συνονθύλευμα ακραίων κρατιστών και εθνομηδενιστών ύπο την ομπρέλα του Σύριζα, συσπείρωσε δυνάμεις και έλαβε 30% έναντι 18% των λοιπών κεντρο-δεξιών δυνάμεων, και επανήλθε έτσι, έστω και λόγω πόλωσης η πρωτοκαθεδρία της ΝΔ στη κεντρο-δεξιά πολυκατοικία.

    Τώρα όμως είναι για πρώτη φορά ορατός ο διχασμός της κεντρο-δεξιάς παράταξης. Με ένα σοβαρό πατριωτικό δεξιό κόμμα, το 48% των ψηφοφόρων φαίνεται για πρώτη φορά στην μεταπολιτευτική περίοδο έτοιμο να διχαστεί ανάμεσα σε δύο κόμματα. Τη Νέα Δημοκρατία του Αντώνη Σαμαρά, και τη Νέα Πατρίδα των Μαρκεζίνη – Φραγκούλη – Πολύδωρα... Ας ελπίσουμε ότι η διχοτόμηση δεν θα είναι «απόλυτη» (24% - 24%), ώστε κάποιο από τα δύο κόμματα να περάσει το 31% που είναι το όριο για τη πρώτη θέση και το μπόνους των εδρών, ώστε να παραμείνει η πρώτη θέση σε κεντρο-δεξιά χέρια και να υπάρξει συνεργασία του 31% με το 15% των κεντρο-δεξιών δυνάμεων... Αν υπάρξει διχοτόμηση των κεντροδεξιών ψήφων, τότε η πατρίδα μας θα πέσει στους υπερασπιστές των Ξηρών και αυτό θα σημαίνει και το τέλος του Ελληνισμού...

    Για αυτό ο κάθε κεντρο-δεξιός ψηφοφόρος οφείλει να κάνει αυτό που κάνω κι εγώ εδώ και 20 χρόνια. Να στηρίξει με όλες του τις δυνάμεις το κόμμα του κεντροδεξιού χώρου που θα προηγείται στις δημοσκοπήσεις ώστε να εξασφαλιστεί ότι θα μείνει η πρώτη θέση στο κεντρο-δεξιό χώρο. Είναι στις δημοσκοπήσεις 15 ημέρες πριν τις εκλογές η Νέα Δημοκρατία έναντι της Νέας Πατρίδας με 22% - 14% ?? (δημοσκοπικά εννοούμε)??... Τότε όλοι οι αναποφάσιστοι βουρ για ΝΔ, ώστε να έχουμε το πολυπόθητο 31%... Είναι η Νέα Πατρίδα μπροστά δημοσκοπικά με 21% - 18% πχ ??... Τότε όλοι στη Νέα Πατρίδα για να φθάσει αυτή το 31%... Εγώ, όπως και ο κάθε γνήσιος ψηφοφόρος της κεντροδεξιάς, στηρίζω Σαμαρά, και γιατί τον πιστεύω ώς τον πιο γνήσιο εκφραστή αυτή τη στιγμή της Φιλελεύθερης (οικονομικα) – Συντηρητικής (κοινωνικά) – Πατριωτικής (εθνικά) ιδεολογίας, αλλά και γιατί αποτελεί ως τώρα το κύριο ανάχωμα για να μην έρθουν εθνομηδενιστές - κρατιστές στην εξουσία. Αν, και μόνο αν, η βούληση και η έκφραση του κόσμου της κεντροδεξιάς αναδείξει δημοσκοπικά άλλο κόμμα ή πρόσωπο ως κύριο εκφραστή της κεντροδεξιάς, τότε αυτό θα σημαίνει ότι δεν είναι στραβός ο γυαλός αλλα στραβά αρμένιζε ο Σαμαράς και η ΝΔ (βλέπε, δεν αντιλήφθηκε προφανή πράγματα, όπως η υπερφορολόγηση και η επίθεση στην ιδιωτική πρωτοβουλία και ιδιοκτησία, που είναι ο θεμέλιος λίθος της κεντροδεξιάς ιδεολογίας.... Και λέω ότι στραβά θα αρμένιζε ο Σαμαράς, γιατί ο κεντροδεξιός ψηφοφόρος, σε αντίθεση με τους αριστερούς έχει δείξει ότι διαθέτει πάντα σωστο αισθητήριο... Η αναλογία αριστερών –δεξιών έγερνε μεταπολιτευτικά προς αριστερά και λαϊκισμό ναι, αλλά ο κεντροδεξιός ήταν πάντα ένας συνεπής – περήφανος ψηφοφόρος, γνήσιος εκφραστής της μεσαίας τάξης, των αξιών, των παραδόσεων και των πατριωτικών ευαισθησιών).

    Ίδωμεν λοιπόν, το επόμενο εξάμηνο θα είναι καθοριστικό... Αλλά πάντα με έναν και μόνο γνώμονα... Στηρίζουμε το πρώτο κόμμα του κεντρο-δεξιού χώρου... Όταν όλες οι δημοσκοπήσεις λένε τώρα πχ ΝΔ 21% - ΧΑ 9% - ΑΝΕΛ 5%... ε, προφανώς όλοι οι αναποφάσιστοι κεντροδεξιοί αν γίνουν αύριο εκλογές δαγκωτό ΝΔ για να έχει ελπίδα να εξασφαλιστεί η πρώτη θέση και να γλυτώσουμε από εθνικές τραγωδίες με πολιτικές Ταλαίπωρων και Δραχμαζάνηδων... Αν όμως οι δημοσκοπησεις κάποια στιγμή πουν ΝΔ 17%, ΝΠ 22%, τότε με την ίδια συλλογιστική όλοι δαγκωτό στη ΝΠ....

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ dim 21/12/2013 08:55:23

      Ο στρατηγός με τη λαθρομεταναστολάγνα κόρη, ο ξεχασμένος με τις αρπαχτές και τον θαυμασμό για τον πρόεδρο του 15μελούς και ο αμάρτησα για τον διορισμό του παιδιού μου. Περίεργη άποψη περί πατριωτισμού έχουμε...

      • dim avatar
        dim @ TopGunZ 21/12/2013 13:00:00

        Ο στρατηγός είναι πατριώτης, τελεία...Κάθε λέξη διαφορετική δείχνει εμπάθεια και όχι καθαρό μυαλό, και αυτό εμείς οι γνήσιοι κεντροδεξιοί πρέπει να το αποφεύγουμε... Για τον ακαδημαϊκό το μόνο που ξέρω είναι ότι έχει πολύ καλές θέσεις για τα θέματα ΑΟΖ και εξωτερικής πολιτικής και αυτό αν μη τι άλλο μπορεί και πρέπει να χαρακτηρίζεται ως πατριωτικό. Για τον στραγηγό άνεμο, παρότι δεν είναι του προσωπικού μου γούστου, λέω απλά ότι εκφράζει μια μεγάλη μερίδα της λαϊκης - πατριωτικής δεξιάς, η οποία αν βρει ένα σχηματισμό με καθαρό πατριωτικό λόγο, και όχι με κορώνες περι λιντσαρισμάτων και δοσίλογων των αεροψεκασμένων, και τις φυλετικές και ναζιστικές αθλιότητες των χρυσαυγιτών, πίστεψε με, θα την ψηφίσει πολύ πιο εύκολα... Και τότε η ισσοροπία που δείχνει τώρα ο κεντρο-δεξιός χώρος, με ΝΔ δημοσκοπικά στο 22%, και όλους τους άλλους διασπασμένους μεν, αλλά αθροιστικά στο 19% περίπου (10% ΧΑ - 5% ΑΝΕΛ - 4% ΛΑΟΣ ΚΑΙ ΛΟΙΠΟΙ), μπορεί πολύ εύκολα να ανατραπεί...

        Θεωρώ τον Σαμαρά τον πιο γνήσιο εκφραστή της Φιλελεύθερης - Συντηρητικής - Πατριωτικής Παράταξης, αλλά θα τον στηρίζω για όσο είναι πρώτος στον κεντροδεξιό χώρο... Αν το ρεύμα της κεντροδεξιάς πάει προς αλλού, τότε έχουμε όλοι χρέος να στηρίξουμε το ρεύμα, για να γλυτώσουμε από τους εθνομηδενιστές και τους κρατιστές... Αυτό βέβαια ισχύει αμφίδρομα... Αν ο Σαμαράς είναι πρώτος αισθητά στις δημοσκοπήσεις, έναντι των άλλων κεντρο-δεξιών σχηματισμών, τότε και οι άλλοι πρέπει να στηρίξουν το Σαμαρά, για τον ίδιο λόγο, να μη πέσει δηλαδή η χώρα στους εθνομηδενιστές - κρατιστές... Αυτό εξάλλου είναι και το επιχείρημα που φωνάζουμε όλοι εδώ και 2 χρόνια. Οτι οσοι ψήφισαν αεροψεκασμένους και ναζιστές, του στέρησαν την αυτοδυναμία, και έπρεπε έτσι να ακούει τον Μπένυ και το Μπαρμπα Φώτη και να μη μπορεί να προχωρήσει πιο αποφασιστικά σε θετικές κινήσεις τύπου ΕΡΤ... Ποτέ ξανά λοιπόν διχοτόμηση των ψήφων, στηρίζουμε πάντα όποιον είναι μπροστά στις δημοσκοπήσεις για να έχει μεγαλύτερες πιθανότητες να προσπεράσει σε ψήφους τον αντίπαλο εθνομηδενιστή – κρατιστή, και έτσι να πάρει το μπόνους των 50 εδρών, και να μείνει η χώρα σε φιλελεύθερα πατριωτικά χέρια (εκτός και αν είχαμε σύστημα απλής αναλογικής όπου εκεί αλλάζει το θέμα)

  22. Μικρασιάτης avatar
    Μικρασιάτης 21/12/2013 03:31:22

    Χωρις (ειλικρινα) να θελω να σε προσβαλω: επειδή (αν εχω καταλαβει σωστα) ανηκεις στον Αριστερο χωρο, καλυτερα μην εμπλεκεσαι σε ένα θεμα που αφορα καθαρα τη Κεντρο-Δεξια παραταξη, και ειδικα σε εσω-κομματικο επιπεδο. Ομοιως κι εγω δεν παιρνω θεση όταν συγκρούονται ο Λαφαζανης με τον Αλ Τσιπρα.
    Ας πουμε ότι εδώ εχουμε ένα ενδο-οικογενειακο πρόβλημα (σοβαρο)...

    (σορυ αν εχω πεσει εξω, αλλα στο λεω με καλη προθεση)

  23. Βάγγος ο Μεγαλοαπρεπής avatar
    Βάγγος ο Μεγαλοαπρεπής 21/12/2013 08:44:31

    Μια χαρά τα λέει ο Πολύδωρας, αλλά ως τώρα με τα λόγια, κτίζει ανώγια και κατώγια.

  24. benny avatar
    benny 21/12/2013 09:56:34

    νικος π : ειναι ντροπη να παιζουν το γυρω -γυρω -ολοι κ στην μεση η Λιστα λαγκαρντ,οι offsore ,κ ολες οι μαυρες λιστες...εδω κ ΤΕΣΣΕΡΑ !!!! χρονια κ να εξοντωνουν τον ελληνα πολιτη.....

  25. Tassos avatar
    Tassos 21/12/2013 09:56:35

    Αντί να έκανες τα λεφτά σου κάτι παραγωγικό όπως σε όλα τα μέρη του κόσμου τα έκανες ντουβάρια. Βάρα το κεφάλι σου τώρα απάνω τους.

  26. benny avatar
    benny 21/12/2013 09:58:21

    Διογενης: βγαινει απο την κριση ? ποτε κ πως ?

  27. Dimos avatar
    Dimos 21/12/2013 10:18:22

    Όσοι ανησυχούσαν μην έρθει η δραχμή με τον ΣΥΡΙΖΑ ας πάψουν να ανησυχούν γιατί και αυτό το κόμμα εντάχθηκε στις "δυτικές" προοπτικές με την ευρύτερη έννοια. Όταν ακούς να αλλάξουμε την ΕΕ, τον κόσμο από μέσα, καταλαβαίνεις ότι θα πείσεις τον Σόρος να γίνει καλός άνθρωπος, να περιθάλπτει τους συνανθρώπους του κλπ. Με άλλα λόγια, ο ΣΥΡΙΖΑ ελπίζει σε ένα πνεύμα των Χριστουγέννων για να κάνει τους μεγαλομετόχους της Μερσεντές, των πολυεθνικών τραπεζών κλπ πιο ανθρώπινους για να αρχίσουν να φτιάχνουν σχολεία, νοσοκομεία για τους ανήμπορους, αφού μέσω της παιδείας που θα παράσχει, όλοι αυτοί θα γίνουν καλοί άνθρωποι. Το άλλο με τον Τοτό το ξέρετε; Άντε, βάζουμε και έναν Λαφαζάνη να μαζεύει τους δυσαρεστημένους με την ευρωατλαντική εξέλιξη του κόμματος και καθαρίσαμε. Εξάλλου εκεί στον ΣΥΡΙΖΑ μάλλον από τον εαυτό τους κρίνουν τις ανθρώπινες ανάγκες αφού διαθέτει καλά και πολύ άξια στελέχη (χωρίς δόση ειρωνίας), με πολλά λεφτά όμως. Και αυτό δεν είναι καθόλου κατακριτέο (τα κληρονόμησαν οι άνθρωποι δεν τα έκλεψαν) αλλά δεν τους αφήνει να κατανοήσουν τη θέση του άνεργου 45αρη που είναι πλέον καταδικασμένος για την υπόλοιπη ζωή του, αυτού που πρέπει να μεταναστεύσει, αυτού που ξευτιλίζεται γιατί δεν έχει να πληρώσει ενοίκιο κλπ. Σε αυτόν δεν αρκεί να του λές ότι θα κάνεις τον κόσμο καλύτερο. Θέλει λύσεις αμέσως... Θέλει να κάνεις σήμερα τη δική του κατάσταση καλύτερη.. Και επειδή είναι κατανοητό ότι αυτό δεν θα γίνει (και με το ΚΚΕ βέβαια που προτείνει την ανάσταση του Λαζάρου, δηλ. της μη υπαρκτής σήμερα Σ.Ε.), ξάφνου όλος αυτός ο κόσμος βρέθηκε απέναντι. Και το απέναντι, δυστυχώς είναι ο ανέξοδος λαϊκισμός της ΧΑ, γιατί αυτός προτείνει ένα εφικτό σχέδιο: όχι λεφτά αλλά εκδίκηση. Όσο αφηρημένος ακούγεται τόσο πιο συγκεκριμένος είναι δυστυχώς αυτός στόχος στην κατάσταση στην οποία έχουμε περιέλθει σαν κοινωνία. Για να σοβαρευτούμε, πολλοί δεν έχουν καταλάβει τι σημαίνει μια χώρα 10 εκ. να έχει 2 εκ. άνεργους. Και πολλοί παρηγοριούνται με το ότι σώθηκε, έστω και με κάποιες απώλειες, η ιερή αγελάδα του δημόσιου, με το ότι οι άνεργοι δήθεν είναι νέοι και χαρτζιλικώνονται από τους γονείς τους με τους οποίους κατοικούν, άρα μικρό το πρόβλημα. Όμως δεν είναι έτσι. Οι περισσότεροι άνεργοι είναι 35-60 ετών, έχουν χάσει την υπόλοιπή τους ζωή ή καλύτερα έχουν μπροστά τους μια ζωή κόλαση. Και μέσα σε αυτούς βρίσκονται και άνθρωποι με φοβερές σπουδές (που δεν έχουν φανταστεί ούτε στον ύπνο τους διάφοροι καλοβολεμένοι του δημοσίου) οι οποίοι απλά δεν θέλησαν να ενταχθύν στο χωνευτήρι των ΔΕΚΟ, ΣΕΚΟ, ΠΕΠΟ κλπ, ή να κάνουν υπολκίσεις στους βλαχοκομματάρχες τους για να τους βάλους επιστημονικούς συνεργάτες στη Βουλή. Όλοι αυτοί λοιπόν τώρα τιμωρούνται, αλλά κανείς δεν υπάρχει να τους βοηθήσει. Μόνο να τους συμπονάει, αλλά εκ του ασφαλούς. Ή να τους υπερασπίζεται με 1 εκατ. ευρώ στον προσωπικό του λογαριασμό. Έ, δεν γίνεται έτσι, όσο καλές προθέσεις και να υπάρχουν. Είναι σαν να τους λένε όλοι, εσείς θυσιαστήκατε για όλους εμάς. Είναι το δόγμα που ισχύει στους πολέμους, καλύτερα 2 νεκροί παρά 5. Όμως στον στρατιωτικό πόλεμο, οι νεκροί δεν αντιδρούν. Στον οικονομικό πόλεμο, αντιδρούν και μερικές φορές μάλιστα πολύ άσχημα, καταστροφικά για την υπόλοιπη κοινωνία. Αυτός είναι ο φόβος αλλά και το μεγαλύτερο πρόβλημα αν δεν δοθούν πραγματικές λύσεις τώρα και όχι σε 40 χρόνια. Μην περιμένουν κάποιοι η χώρα να προχωρήσει με κοινωνική ειρήνη έχοντας 2 εκ. ανέργους και δεν ξέρω πόσους απασχολούμενους των 200 ευρώ. Και το χειρότερο όλων είναι αυτή η σιωπή τους. ίσως είναι η πιο επικίνδυνη εξέλιξη...

    • aris avatar
      aris @ Dimos 21/12/2013 11:42:01

      "Σε αυτόν δεν αρκεί να του λές ότι θα κάνεις τον κόσμο καλύτερο. Θέλει λύσεις αμέσως… "
      Σαν αυτές που του έδωσε ο Σαμαράς στον 1.5 χρόνο που είναι Πρωθυπουργός και η ανεργία έφτασε το 30%.
      Α, ναι. Και ο ΣΥΡΙΖΑ έχει απέναντί του "όλον το λαό", ενώ ο Σαμαράς έχει μαζί του τουλάχιστο πάνω απο 18,5% ...
      Τωρα μάλιστα, που ό,που νά'ναι θα πεί και το μεγάλο ΟΧΙ στην τρόικα, σίγουρα θα μας σώσει.
      Επίσης θα μας απαλλάξει απο τα Πασοκολαμόγια του Σύριζα, γιατί τα δικά του έχουν μετανοήσει και μάλλον θα γραφτούν και στη ΝΔ...

  28. ΚΜ avatar
    ΚΜ 21/12/2013 10:30:07

    Λοιπόν, σε αυτά που είπε εν προκειμένω, έχει δίκιο. Όλα τα άλλα είναι να'χαμε να λέγαμε. Και ο φανατισμός τυφλώνει.

  29. στελιος-αρτα avatar
    στελιος-αρτα 21/12/2013 19:42:55

    Η διαφορά του ηγέτη που πιστεύει σε αρχές από τον διαχειριστή:

    Ο ηγέτης θα πετούσε τον Πολύδωρα εκτός όταν έσκασε το σκάνδαλο με την κόρη του, αποδεικνύοντας έμπρακτα σε όλους το ηθικό του ανάστημα.

    Ο διαχειριστής πετά τον Πολύδωρα εκτός όταν δεν ψηφίζει ότι του επιβάλλει το κόμμα, αποδεικνύοντας έμπρακτα την αντιδημοκρατικότητά του και την αδυναμία του να πείσει και τους ίδιους τους βουλευτές του για το ορθό του νομοσχεδίου. Αλήθεια τόσο σοβαρά θέματα δεν θα έπρεπε να συζητούνται και στη βάση των κομμάτων, ώστε οι βουλευτές να εκπροσωπούν πραγματικά τους ψηφοφόρους τους; Πού είναι η εσωτερική δημοκρατία στα κόμματα;

    Στην πρώτη περίπτωση θα είχε μαζί του όλο τον κόσμο που καλείται κάθε μέρα να κάνει βαριές θυσίες. Στην δεύτερη τον έχει εναντίον του και φαίνεται να κάνει τα χατήρια των δανειστών. Η κοινοβουλευτική δύναμη θα ήταν και στις δυο περιπτώσεις η ίδια.

    Με ποιον λοιπόν κόσμο θα πορευθεί αύριο ο ηγέτης; Με τους συμβουλους του και με τον Στουρνάρα μόνο; Δεν φθάνουν. Θα κλαίγονται πάλι μεθαύριο μερικοί κομματικοί, ότι ο κόσμος δεν τον εμπιστεύτηκε και δεν του έδωσε ισχυρή δύναμη...