#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
07/07/2011 12:12
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Άρωμα εκλογών

(Πατριδογνωσία «σωτήρων»)






"Αρχίζω και πιστεύω ότι τον Όλι Ρεν τον πληρώνει ο Σαμαράς. Δεν εξηγείται διαφορετικά ότι κάθε φορά που ζητάει συναίνεση ο Σαμαράς και η Ν.Δ. κερδίζουν δυο μονάδες στις δημοσκοπήσεις"! είπε ο Πρετεντέρης στο κεντρικό δελτίο, μάλλον σκεπτόμενος φωναχτά…

Πήρε τον Προκόπη τηλέφωνο να βγει να αντισταθμίσει τις απώλειες; Η τελευταία του παρουσία οδήγησε πολλούς Νεοδημοκράτες στους ψυχολόγους. Ο Χασαπόπουλος (ωραίο όνομα) πάντως εξακολουθεί να  εκλαϊκεύει τις βαρυσήμαντες πολιτικές ατάκες του  Πρωθυπουργού περί συναίνεσης.

Τρία χρόνια μετά την κατάρρευση της οικονομίας της Ισλανδίας, ο πρώην πρωθυπουργός της καλείται να λογοδοτήσει ενώπιον της Δικαιοσύνης για τους χειρισμούς του»... Εντούτοις ο ίδιος διατείνεται πως έσωσε τη χώρα του, αποτρέποντάς την από το να περιέλθει στη θέση της Ελλάδας ή της Ιρλανδίας. Ο Γκέιρ Χαάρντε ισχυρίζεται πως η δίωξή του αποτελεί "φάρσα", η οποία υποκινείται από πολιτικά και προσωπικά κίνητρα παλαιών αντιπάλων του. "Σώσαμε τη χώρα από την πτώχευση", υποστήριξε»...

Πάσα ομοιότητα με πρόσωπα,  καταστάσεις και δηλώσεις είναι συμπτωματική. Απλά οι «σωτήρες» είναι πολύ της μόδας. Αλλά το κακό για αυτούς είναι ότι πλέον πρέπει να αποδεικνύουν τον αυτοχαρακτηρισμό τους…

[caption id="attachment_111163" align="alignnone" width="518" caption="http://antistachef.wordpress.com/"][/caption]

Σε συλλογές υπογραφών για πρόταση σύστασης προανακριτικής επιτροπής για το σκάνδαλο Siemens προχωρούν βουλευτές του ΠΑΣΟΚ.H πρόταση θα αφορά στους Άκη Τζοχατζόπουλο και Τάσο Μαντέλη για το αδίκημα της παθητικής δωροδοκίας και στους Χρήστο Μαρκογιαννάκη και Γιώργο Αλογοσκούφη για το αδίκημα της απιστίας. Αξίζει να σημειωθεί ότι οι δυο πρώην  υπουργοί του ΠΑΣΟΚ, σύμφωνα με τον νόμο Καστανίδη, παραπέμπονται κατευθείαν στην τακτική δικαιοσύνη. Η πρόταση εντάσσεται στην επιδίωξη της κυβέρνησης να κλείσει αυτό το σκάνδαλο πριν τον Αύγουστο.

Αυτό ήταν το περιβόητο σκάνδαλο της Siemens; Δύο δωροδοκίες, δύο απιστίες, από δύο παραπομπές για κάθε κόμμα, μαζεμένα και νοικοκυρεμένα. Σαν πολλές εκκρεμότητες δε θέλει να κλείσει το ΠΑΣΟΚ; Έντονο άρωμα εκλογών

Απίστευτο αυτό που συμβαίνει τις τελευταίες εβδομάδες στο Υπουργείο Υποδομών Μεταφορών και Δικτύων, αφού, λόγω έλλειψης οικονομικών πόρων, έχει τελειώσει το χαρτί στο οποίο τυπώνονται οι άδειες κυκλοφορίες οχημάτων. Tο σχετικό χαρτί είναι πράσινο και αρκετά χοντρό, ωστόσο εδώ και καιρό οι νέοι ιδιοκτήτες οχημάτων λαμβάνουν την άδεια κυκλοφορίας σε χαρτί Α4!

Υπάρχει προγραμματισμός. Όταν τελειώσει και το Α4 θα τυπώνουν τις άδειες πάνω σε χαρτοπετσέτες. Όταν τελειώσουν κι αυτές κάθε ιδιοκτήτης θα φέρνει δύο πράσινα t-shirt για να τυπώνεται η άδεια εις διπλούν…

«Η εκκλησιαστική περιουσία δεν θα ενταχθεί στο Ταμείο Δημόσιας Περιουσίας και οι μισθοί των κληρικών θα συνεχίσουν να καταβάλλονται κανονικά - πέραν των περικοπών που έχουν ήδη γίνει, όπως και στους άλλους δημοσίους υπαλλήλους - παρά τα σενάρια που έχουν δει το φως της δημοσιότητας».

Αποφεύγει ο Μπένι να ανοίξει κι άλλο μέτωπο τώρα. Ειδικά από τη στιγμή που οι εκλογές το Φθινόπωρο είναι πιθανές, δεν «σκανδαλίζει» τους φυσικούς ηγέτες του ποιμνίου…

Μ.Ο.

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΙΩΝΑΣ avatar
    ΙΩΝΑΣ 07/07/2011 12:20:01

    Μ. Ο. πόσες πιθανότητες στις 100 δίνεις για εκλογές το Φθινόπωρο?

    • μικρός οδυσσέας avatar
      μικρός οδυσσέας @ ΙΩΝΑΣ 07/07/2011 18:37:30

      Όχι πολλές. 20% αν το θες σε ποσοστό.

  2. spiros avatar
    spiros 07/07/2011 12:28:27

    ΣΤΟΙΧΗΜΑ: Θα προλάβουν οι εκλογές την επιλεκτική χρεοκοπία;

  3. spiros avatar
    spiros 07/07/2011 12:29:56

    ΝΕΟ ΣΤΟΙΧΗΜΑ: Εκλογές μετά ή πριν την ανακοίνωση για την 6η δόση;

    • μικρός οδυσσέας avatar
      μικρός οδυσσέας @ spiros 07/07/2011 18:38:09

      Σπύρο στήσε τα στοιχήματα, να τοποθετηθούμε ανάλογα

  4. spiros avatar
    spiros 07/07/2011 12:33:29

    ΚΑΛΑΧΑΝ: Από τον Σεπτέμβριο θα μοιραστούν 1,2 δισ στι επιχειρήσεις.... Ακούς Μ.Ο.

  5. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 07/07/2011 12:39:13

    ΜΟ
    να μου το θυμιθεις ! με τα ακινητα της Εκκλησιας θα γινει μεγαλο θεμα απο φθινοπωρο !.. Ο Εφαρμοστικος εχει συμπεριλαβει ΟΛΑ τα ακινητα, ΚΑΙ αυτα της εκκλησιας...
    ΑΝ.. λεω..ΑΝ εξαιρεσουν ( πως αφου ψηφιστηκε και σφραγιστηκε απο τροικα )
    αυτα της εκκλησιας, ΚΑΛΑ θα κανουν οι υπολοιποι να ΞΕΣΗΚΩΘΟΥΝ και να εξαιρεσουν και τα δικα τους !

    ΠΠ

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 07/07/2011 12:40:52

      Μην ξεχναμε οτι τα "ακινητα" αυτα ειναι τα ΦΙΛΕΤΑ !!!!....

      Που να δεις και την αναλυση του ΙΣΤΑΜΕ για τα ακινητα συνολικα...

      ΠΠ

  6. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 07/07/2011 12:43:11

    -ΕΚΛΟΓΕΣ ΘΑ ΕΧΟΥΜΕ ΤΟ ΦΘΙΝΟΠΩΡΟ ΚΑΤΑ 95%.
    -ΑΥΤΟΔΥΝΑΜΗ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΚΑΤΑ 60%.
    -ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΒΟΥΛΕΥΤΕΣ ΠΟΥ ΨΗΦΙΣΑΝ ΤΟ ΜΕΣΟΠΡΟΘΕΣΜΟ ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΑΝΕΚΛΕΓΕΙ ΤΟ 60%.
    -ΟΙ ΕΤΑΙΡΟΙ ΜΑΣ ΘΑ ΥΠΟΧΡΕΩΘΟΥ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΟΥΝ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΤΑ 98%.

  7. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 07/07/2011 13:35:41

    Δεν ανησυχώ για τη SIEMENS η προανακριτική θα έχει το ίδιο αποτέλεσμα με τις προηγούμενες και όλες μαζί θα συναντήσουν το πόρισμα του εσωτερικού ελέγχου του ΠΑ ΣΟΚ για το 1,000,000 του Τσουκάτου που είχε εξαγγείλει ο Πρόεδρος του ΠΑ ΣΟΚ πριν μπερδευτεί με την υποβολή παραίτησης του πρωθυπουργού της κυβέρνησης του ΠΑ ΣΟΚ ...και αν μειδιάτε ας κάνει κάποιος διάλογο με τον εαυτό του ...αν είναι δε και τηλεφωνικός ...και μπερδευτούν οι γραμμές....εκεί να σας δω.

    Οσο για την Εκκλησία δεν ανησυχώ καμία επιχορήγηση παραπάνω θα πάρει και θα καθαγιαστεί το όποιο πρόβλημα....προτιμούνται οι επιχορηγήσεις βεβαίως βεβαίως για όποιον γνωρίζει το Δημόσιο Λογιστικό.

    Οσο για τον κύριο Βενιζέλο και τους υπόλοιπους βουλευτές μας τώρα που περνούν ένα νομοσχέδιο την ημέρα μήπως μπορούν να δουν και εκείνο το Νόμο Περί ευθύνης Υπουργών; Έχει πάει να συναντήσει τη διάταξη για τον φόρο επί των τηλεοπτικών διαφημίσεων και είναι στην αφάνεια...

    ΥΓ

    φαντάζομαι ότι αν παραπεμφθούν οι 4 όλοι οι άλλοι είναι ντε φάκτο περιστερές πχ ...ακόμα και όσοι παρελάμβαναν και πλήρωναν τρένα φαρδύτερα από τις ράγες (πολιτικοί και επιτροπές και υπάλληλοι) ...αν και η βλακεία δεν ξέρω αν διώκεται ποινικά....ότι πληρώνεται είναι σίγουρο, διατυπώνεται στα δημοσιονομικά μεγέθη.

  8. geopan avatar
    geopan 07/07/2011 14:38:42

    Ποντάρω για εκλογές στην εξής ημερομηνία:6/10/2013

  9. drider avatar
    drider 07/07/2011 15:11:41

    Μην κάνετε προβλέψεις, είναι πολύ νωρίς ακόμα... Αυτό το καλοκαίρι θα συμπυκνώσει πολλές εξελίξεις, ακόμα και μέσα στον Αύγουστο!

  10. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 07/07/2011 15:28:36

    Βρε ΜΟ...όταν λέμε ΄΄αδίκημα της απιστίας΄΄, εννοούμε...σαν μοιχεία ένα πράγμα; μα να μη γνωρίζω νομικά...

    • μικρός οδυσσέας avatar
      μικρός οδυσσέας @ ΕΥΑ 07/07/2011 18:33:36

      Μου αρέσει ο τρόπος που σκέπτεσαι !

  11. juliet avatar
    juliet 07/07/2011 17:26:48

    Tι έμαθα με το πράσινο χαρτί μέχρι και το Παράδεισο κερδίζεις,δυό τα πιθανά ή ο Αγιος Πέτρος είναι οικολόγος ή Πασόκος; Πάντως όποιος δεν το έχει φορολογείται.
    Αστα ,Μ.Ο ,και ο Παράδεισος ......χάλασε .

    • μικρός οδυσσέας avatar
      μικρός οδυσσέας @ juliet 07/07/2011 18:35:16

      Καλώς την. Ας ψάξουμε λοιπόν τους επίγειους παραδείσους...

  12. stefanos avatar
    stefanos 07/07/2011 17:53:21

    Καθήστε να τελειώσει με το "καλό" ο Ιούλιος και ο Αυγουστος και συζητάμε γιατο Σεπτέμβριο.

  13. lala avatar
    lala 07/07/2011 17:54:52

    Κάτω η χούντα