02/07/2013 09:43
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Reuters: Η Τρόικα δίνει τρεις ημέρες διορία στην Αθήνα. Διαψεύδει η Κομισιόν

H Eυρωπαϊκή Επιτροπή διέψευσε σήμερα, δια του εκπροσώπου του 'Ολι Ρεν, πληροφορίες σύμφωνα με τις οποίες δίνεται προθεσμία τριών ημερών στις ελληνικές αρχές να εκπληρώσουν τις υποχρεώσεις τους στο πλαίσιο της εν εξελίξει αξιολόγησης του προγράμματος.

Σύμφωνα με τον Σάιμον Ο΄Κόνορ, "το μόνο που είναι αλήθεια είναι ότι για να μπορέσει το Eurogroup να λάβει απόφαση ή να καταλήξει σε πολιτική συμφωνία την ερχόμενη Δευτέρα οι συζητήσεις στην Αθήνα θα πρέπει να έχουν ολοκληρωθεί νωρίτερα.

"Είναι μια ιστορία που βγαίνει από το πουθενά, δεν έχουμε θέσει καμία προθεσμία", ήταν τα χαρακτηριστικά λόγια του εκπροσώπου του Ολι Ρεν, αναφερόμενος στο σχετικό τηλεγράφημα του διεθνούς ειδησεογραφικού πρακτορείου Ρόιτερς.

Ερωτηθείς, εξάλλου, για την πορεία των συζητήσεων στην Αθήνα ο ίδιος εκπρόσωπος τόνισε ότι πάγια θέση της Επιτροπής είναι να μην σχολιάζει τις διαπραγματεύσεις όταν βρίσκονται σε εξέλιξη.

Απαντώντας σε ερώτηση για το ενδεχόμενο η επόμενη δόση των 8,1 δισ. ευρώ να καταβληθεί τμηματικά σε υποδόσεις ο Σ. Ο' Κόνορ επιβεβαίωσε ότι είναι μια συνήθης πρακτική τους τελευταίους 6 μήνες οι δόσεις να εκταμιεύονται σε υποδόσεις υπό την προϋπόθεση ότι θα πληρούνται οι πολιτικοί όροι που έχουν τεθεί." Δεν υπάρχει κάτι καινούργιο σ’ αυτό το θέμα", σημείωσε ο εκπρόσωπος του Ολι Ρεν.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Lichnee avatar
    Lichnee 02/07/2013 11:16:35

    "Είναι μια πολύ δύσκολη διαπραγμάτευση"...
    Ε,όσο και να το κάνεις κολονοσκόπηση χωρίς αναισθησία είναι δύσκολη στη "διαπραγμάτευσή" της...
    Και τώρα μετά το συνέδριο και τα πανηγύρια με τον "πυλώνα της δημοκρατίας (ΕΡΤ,εδώ γελάμε),τέρμα το διάλειμμα...Άντε να δούμε κάποιους να δουλεύουν γιατί ξεχάσαμε και την ύπαρξή τους!

    • Κυθήριος avatar
      Κυθήριος @ Lichnee 02/07/2013 12:17:38

      Ἀγαπητέ Lichnee,παραστατικότατος!
      Κολονοσκόπηση χωρίς ἀναισθησία! :-)
      Ὅσο καί νά πεῖς πάντως,δέν πιστεύω νά εἶναι τόσο δύσκολο,
      τρία χρονάκια τῶρα μέ ἀναισθησία τό συνηθίσαμε,ἄς δοκιμάσουμε καί κάτι διαφορετικό...:-)

    • Απείθεια avatar
      Απείθεια @ Lichnee 02/07/2013 12:52:24

      :-) Όλα της ...διαπραγμάτευσης δύσκολα!

  2. Hawk avatar
    Hawk 02/07/2013 12:23:08

    Οσα δεν έγιναν τους προηγούμενους τρεις μήνες ή έξι μήνες θα γίνουν σε 3 μέρες? Θαύμα, Θαύμα, εξάλλου τα θαύματα τρεις μέρες κρατάνε....
    Μιά ηλίθια απορία να εκφράσω κι ας έχει χιλιοεκφραστεί, από την στιγμή που τα μέχρι σήμερα μέτρα δεν έχουν αποδώσει το παραμικρό, έστω και στο βαθμό που εφαρμόζονται, τι είναι αυτό που κάνει την κυβέρνηση να πιστεύει ότι εφαρμόζοντας πλήρως το πακέτο μέτρων θα κάνει την οικονομία να ανακάμψει?
    Οταν λέμε λοιπόν διαπραγματεύομαι, σημαίνει ότι δύο πλευρές κάθονται σε ένα τραπέζι και ισότιμα και διάφανα συζητούν για να πάρουν αποφάσεις επί ενός κοινού θέματος, εδώ έχουμε διαρκώς την μία πλευρά να αποφασίζει και να διατάσει, η δε άλλη πλευρά καμώνεται ότι συμμετέχει (που άραγε?) και το μόνο που κάνει είναι να καθυστερεί κατά κάποιο τρόπο την υλοποίηση των αποφάσεων μέχρι να τις υλοποιήσει την επόμενη φορά. Ελεος βρε παιδιά με την σαπουνόπερα Φώσκολου - τρόϊκας, εντάξει ας δούμε και κανένα γουέστερν!

    • Αιρετικός avatar
      Αιρετικός @ Hawk 02/07/2013 12:33:58

      Για να διαπραγματευτείς, πρέπει να έχεις προτάσεις, για να έχεις προτάσεις, πρέπει να έχεις μελετήσει το θέμα, για να έχει μελετήσει το θέμα, πρέπει να στρώσεις τον πισινό σου και όχι να κάνεις συνεχώς δηλώσεις για το πόσο δύσκολη είναι η διαπραγμάτευση...Αμάν πια!

  3. Δρυς avatar
    Δρυς 02/07/2013 13:15:43

    Κομισιόν: Δεν έχει δοθεί τελεσίγραφο τριών ημερών στην Ελλάδα

    Διαψεύδει η Ευρωπαϊκή Επιτροπή, δια του εκπροσώπου του 'Ολι Ρεν, τηλεγράφημα του Reuters, το οποίο επικαλούμενο τέσσερις αξιωματούχους της ευρωζώνης, αναφέρει ότι η τρόικα δίνει διορία τριών ημερών στην Ελλάδα, προκειμένου να πειστεί ότι η χώρα μας μπορεί να ανταποκριθεί στους όρους του Μνημονίου και να προχωρήσουν στην εκταμίευση της επόμενης δόσης του δανείου.

  4. Lichnee avatar
    Lichnee 02/07/2013 20:06:28

    Όσο και να το πεις,ανοίγει...Χαχαχαχαχα!