#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
05/01/2013 13:11
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Nέος Περιφερειάρχης Κεντρικής Μακεδονίας, ο Απ.Τζιτζικώστας



Νέος περιφερειάρχης Κεντρικής Μακεδονίας εξελέγη ο Απόστολος Τζιτζικώστας, μετά από σχετική ψηφοφορία της παράταξης της πλειοψηφίας στο Περιφερειακό Συμβούλιο. Ο κ. Τζιτζικώστας εξελέγη με 33 ψήφους εναντι 17 του συνυποψηφίου του Διονύση Ψωμιάδη, αδελφού του έκπτωτου περιφερειάρχη Παναγιώτη Ψωμιάδη.

«Η Κεντρική Μακεδονία γυρίζει σελίδα. Κρατάμε τα καλά και αφήνουμε πίσω όσα μας πλήγωσαν», δήλωσε με αφορμή την εκλογή του ο νέος περιφερειάρχης, διαβεβαιώνοντας ότι «ενωμένοι θα δουλέψουμε σκληρά και θα φέρουμε τα καλύτερα αποτελέσματα για τους πολίτες της περιφέρειας».

Πριν την εκλογή του νέου περιφερειάρχη,κατά τη διάρκεια της ομιλίας του στη συνεδρίαση της παράταξης του, ο Παναγιώτης Ψωμιάδης άφησε αιχμές εναντίον της ΝΔ και του Απόστολου Τζιτζικώστα.

Ο κ. Ψωμιάδης έκανε λόγο για «προδοσία» και «αχαριστία» τη ΝΔ απέναντι του λέγοντας πως στο παρασκήνιο λειτούργησε υπέρ της υποψηφιότητας Τζιτζικώστα στον οποίο στη συνέχεια, καταλόγισε «αλαζονεία» .

Ειπε ακόμη, ότι ο ίδιος είχε το δικαίωμα να ορίσει ως διάδοχο του στην περιφέρεια τον αδελφό του Διονύση Ψωμιάδη.

Ο Απόστολος Τζιτζικώστας δεν απάντησε στις αιχμές Ψωμιάδη και τάχθηκε υπέρ της ενότητας της παράταξης την οποία όπως ειπε «θέλει να υπηρετήσει».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. http://chomatery.blogspot.com avatar
    http://chomatery.blogspot.com 05/01/2013 14:00:40

    αυτό το ορίσει διάδοχο στην Περιφέρεια Κεντρικής και ενίοτε πασών των Μακεδονιών, θυμίζει κάτι από αυλή. Γιατί ο μονάρχης ήθελε να εγκαταστήσει τον αδελφό του? Στην τσαρική αυλή απαγορεύεται η απευθείας διαδοχή, επειδή ο ίδιος έχει θυγατέρα και έδωσε το δακτυλίδι στον Διονύσιο....?

  2. Νατάλης avatar
    Νατάλης 05/01/2013 14:40:17

    Αν τα λεγόμενα του κ. Ψωμιάδη έχουν αποδοθεί ορθά, αναρωτιέμαι αν ο πρώην περιφερειάρχης αφενός γνωρίζει έννοια του νεποτισμού και αφετέρου σέβεται τις δημοκρατικές διαδικασίες.

    • anonymous avatar
      anonymous @ Νατάλης 05/01/2013 14:49:23

      Δημοκρατικές διαδικασίες με "πιασίματα" και άνωθεν υπόδειξη δε νοούνται. Αυτό βέβαια δεν αίρει την ανεπάρκεια του Ψωμιάδη, στον οποίο όμως οφείλω να αναγνωρίσω ότι έπιανε το σφυγμό του δεξιού, σε αντίθεση με τη ΝΔ που φερόταν και φέρεται στον κόσμο της σα να της έχουν σκοτώσει τον πατέρα.

      • Nατάλης avatar
        Nατάλης @ anonymous 05/01/2013 21:28:35

        Δύο από τα γνωρίσματα μεγάλων πολιτικών είναι η σιωπή όταν απαιτείται και η παραδοχή της (πολιτικής) ήττας.
        Όταν ο πολιτικός έχει μείνει με την αίσθηση του σφυγμού του δεξιού των περασμένων ετών και δεν αφουγκράζεται την αλλαγή που συντελείται, τότε καλύτερα να σιωπεί και να αποσύρεται.

  3. monson avatar
    monson 05/01/2013 14:50:23

    επιτελους ...τελος με τους κλοουν της πολιτικης!!

  4. Μεγάλες στιγμές avatar
    Μεγάλες στιγμές 05/01/2013 15:03:14

    Μπράβο και καλή δουλειά!!
    Ποιον περίμενες δηλαδή αγαπητέ να στηρίξει η ΝΔ;

  5. NONOS avatar
    NONOS 05/01/2013 17:11:31

    Ευκολα ξεχνατε ορισμένοι και βγαζετε χολη κατα του Ψωμιάδη....ποιου αυτου που καθαρησε τα ΠΑΣΟΚΙΑ απ την Νομαρχια και την περιφερεια αυτου που με τη μαγγια του πηρε το σκαλπ απ τους ΠΑΣΟΚΟΥΣ που νεμονταν μια ζωή τη Νομαρχία αυτού που χρεωθηκε τον αγωνα του Σαμαρα στη Β Ελλάδα τρεχοντας μερα νυχτα ..αλλα ειπαμε ουδεις ασφαλεστερος εχθρός απο τον ευεργετηθεντα και τι θατανε σημερα ο αποτυχων ελεω πατερα βουλευτης αν δεν τον εβαζε ο Παναγιωτης στο ψηφοδελτιο..καπου θα τον εχωνε αξιοκρατικα το συστημα....ενα να ξερει η Συγγρού οι Μακεδωνες δε ξεχνούν και οταν πρεπει τιμωρούν...αν ηταν κανας καναλαρχης θα τον προστατευαμε σιγα τα ωα τι εκανε ο Ψωμιαδης μπροστα στα εγκλήματα που διαπραττονται καθημερινα..εδω ο ΓΑΠ με τον Παπακωνσταντίνου χαρησαν τις γερμανικες διεκδικησεις στη Μερκελ κι οΠανικας για ενα κολοπρόστιμο στην πυρά...δε πειραζει καιρος φαιρνει τα λαχανα καιρός τα παραπούλια.....

  6. Playstasion avatar
    Playstasion 05/01/2013 17:50:42

    Ειναι γεγονος οτι ο ψωμιαδης εχασε το αξιωμα για πταισματα , τι στιγμη που ολοκληροι πρωην πρωθυπουργοι και υπουργοι καλυπτωνται και επρεπε να κανονικα να ηταν μεσα στην φυλακη , για κακουργηματα που διεπρεξαν κατα του Ελληνικου λαου
    Δυο μετρα και δυο σταθμα

  7. aN-AN avatar
    aN-AN 05/01/2013 21:47:37

    Αισθάνομαι βαθύτατα απογοητευμένος από τον ΣΑΜΑΡΑ για την κλωνοποίηση που έκανε στη Βόρειο Ελλάδα.... Κρίμα, κρίμα, κρίμα...

  8. decodex avatar
    decodex 05/01/2013 22:00:33

    Οι δηλωσεις του νεου μου θυμισαν πολιτικαντη αλλης εποχης...ξυλινοι κρυοι και με στομφο τηλεορασικο. Οσο για το παλιο...no comment. Μου θυμιζει ενα βιβλιο με θεμα "η τηλεοραση ειναι καθρεφτης της κοινωνιας ή η κοινωνια καθρεφτης αυτης"....Οι σημερινοι πολιτευοντες ειναι πολυ κατω του μετριου ως ειθισται φυσικα τα τελευταια 30 χρονια.

  9. eforiakos avatar
    eforiakos 05/01/2013 22:49:45

    Επιτέλους ο μπούλης για πρώτη φορά στη ζωή του δεν θα κάααθεται με τα πολλά λεφτά της οικογένειας αλλά έπιασε την πρώτη του "κανονική" δουλειά επαγγελματίας πολιτικός και περιφερειάρχης!!!
    Αυτό είναι που λέμε δεν έχω κολλήσει ούτε και πρόκειται για όλη μου τη ζωή να κολλήσω ένα ένσημο εργασίας.

  10. Βούρδουλας avatar
    Βούρδουλας 05/01/2013 23:35:16

    Ο μπούλης που λες, παρά τα πολλά λεφτά της οικογένειας, έχει απλήρωτα τα κοινόχρηστα κάτι μήνες, μια πολυκατοικία επαγγελματιών ξεπαγιάζει και τον ΠΑΡΑΚΑΛΑΕΙ αυτόν και την οικογένεια γενικότερα να βάλει αυτά που χρωστάει και ΔΕΝ τα δίνει. Επειδή πολύ απλά αυτός τα ξύνει στο γραφείο του στην περιφέρεια και δεν τον νοιάζει αν ξεπαγιάζουν οι υπόλοιποι, μεταξύ των οποίων είναι φυσικά και όσους κρατάει (απλήρωτους ή πληρωμένους άραγε ; εδώ σας θέλω...) στο πολιτικό του (μη χέσω) γραφείο.

    Ας του πει κάποιος να πληρώσει το ρημαδο500άρικο ο άπλας.

  11. ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΛΑΚΩΝ avatar
    ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΛΑΚΩΝ 06/01/2013 01:02:25

    Ξεφτίλα ΟΛΟ το πακέτο: Ψωμιάδης και Τζιτζικώστας...

  12. Elena avatar
    Elena 06/01/2013 02:07:23

    Και επειδή όργωνε την Β.Ελλάδα για την ΝΔ και τον Σαμαρά, θα έπρεπε λόγω της αναγκαστικής φυγής του να μας "κατσικωθεί " για περιφερειάρχης ο αδελφός? Που σιγά να μην έπαιρνε τόσους σταυρούς αν δεν είχε το ίδιο επώνυμο με τον Ψωμιάδη.. Πως το πάμε δηλαδή να μην αφήσουμε την εξουσία και την περιουσία σε ξένους...?

  13. Α avatar
    Α 06/01/2013 03:01:41

    Δεν γνωρίζω τι καπνό φουμάρει ο Τζιτζικώστας, αλλά για τη Βόρεια Ελλάδα γενικά και για τη Θεσσαλονίκη ειδικά, υπάρχει μεγάλη ένδεια πολιτικών ανδρών (και γυναικών), κανένα έργο δεν έγινε επί πολλά χρόνια, η πόλη έχει μείνει στάσιμη και αν δεν αναλάβει κάποιος ¨της προκοπής¨ , η πόλη αυτή των τόσο μεγάλων δυνατοτήτων θα πεθάνει....
    Κρίμα στους Θεσσαλονικείς, που ούτε δημάρχους, ούτε περιφεριάρχες, ούτε και βουλευτές άξιους δεν έχουν...

  14. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 06/01/2013 15:12:52

    Τα δυναστικά-Οθωμανικά σήριαλ της μόδας έχουν επηρεάσει πολύ κόσμο:
    Το πιό ανθεκτικό χρίσμα της εξουσίας δίνει ο αδελφός ή ο πατέρας;

    • ΧΑΡΗΣ avatar
      ΧΑΡΗΣ @ Ο Θείος 07/01/2013 18:44:03

      Δεν γνωρίζω τι καπνό φουμάρει ο Τζιτζικώστας, αλλά για τη Βόρεια Ελλάδα γενικά και για τη Θεσσαλονίκη ειδικά, υπάρχει μεγάλη ένδεια πολιτικών ανδρών (και γυναικών), κανένα έργο δεν έγινε επί πολλά χρόνια, η πόλη έχει μείνει στάσιμη και αν δεν αναλάβει κάποιος ¨της προκοπής¨ , η πόλη αυτή των τόσο μεγάλων δυνατοτήτων θα πεθάνει….
      Κρίμα στους Θεσσαλονικείς, που ούτε δημάρχους, ούτε περιφεριάρχες, ούτε και βουλευτές άξιους δεν έχουν…

      Μήπως έχει δίκιο ο Α τελικά....

  15. 520 χλμ βόρεια avatar
    520 χλμ βόρεια 06/01/2013 17:37:14

    Ηθελε να ορίσει τον αδελφό του Περιφερειάρχη .
    Αυτή ειναι η κατάντια μας .
    Και όμως ειναι γεγονός ,αυτόν ψηφίζαμε για βουλευτή, νομάρχη, Περιφερειάρχη , τουλάχιστον ένας στους Θεσσαλονικείς.
    Το κριτήριο ηταν πόσο μαχητικός ηταν στα τηλεπαραθυρα λέγοντας άκροβατικες λεκτικες κωλοτουμπες γεμάτες ανοησίες.
    Ας κοιτάξουμε τον διπλανό μας ένας απο τους δυο μας τον ψήφιζε.
    Και αυτο το ύφος του ,γεμάτο σοβαρόφανεια ??? , λες και ηταν στις πλάτες του η μοίρα όλης της γης.
    Δεν απορώ που φτάσαμε ως εδω , με τέτοιους """"αυτοσχεδιους πολιτικους"""""
    Και μη χειρότερα.......

  16. Γιάννης Αυλακιώτης avatar
    Γιάννης Αυλακιώτης 06/01/2013 18:10:30

    για όσους έζησαν τις μεγάλες δαπίτικες στιγμές στο λονδίνο (τέλη δεκαετίας 90 - μέσα 00) θα θυμούνται τον αγαπητό απόστολο, εκλεγμένο (με την πρώτη και με σπρώξιμο και χάιδεμα στα ψηφοδέλτια) αντιπρόεδρο του πάλαι ποτέ συλλόγου ελλήνων φοιτητών λονδίνου. το αστείο της εποχής (όσοι έχουν ακόμη αντίτυπα μπορούν να το εξακριβώσουν) σε συνέντευξη του που πήρε απο τον αρχιεπίσκοπο γρηγόριο να έχει δημοσιεύσει περισσότερες φωτογραφίες δικές του παρά του αρχιεπισκόπου...

  17. κλαδευτήρας avatar
    κλαδευτήρας 06/01/2013 22:32:09

    Οι αχθοφόροι ονομάτων στην Ελλάδα είναι σαν την άμμο στην Σαχάρα. Ένας βγαίνει, ένας μπαίνει. Σωθήκαμε!