17/04/2013 08:49
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Marc: Οριακό προβάδισμα ΣΥΡΙΖΑ, καταλληλότερος ο Σαμαράς

Οριακό προβάδισμα 0,2% στην πρόθεση ψήφου παρουσιάζει ο ΣΥΡΙΖΑ - ΕΚΜ έναντι της Νέας Δημοκρατίας, σύμφωνα με δημοσκόπηση που πραγματοποίησε η εταιρία Marc για λογαριασμό του τηλεοπτικού σταθμού Alpha.

Συγκεκριμένα, στο ερώτημα «αν γίνονταν σήμερα εκλογές τι θα ψηφίζατε», ΣΥΡΙΖΑ - ΕΚΜ απαντά το 22,3% των ερωτηθέντων (σε σχέση με 23,4% τον Μάρτιο) και ΝΔ το 22,1% (22,6%). Ακολουθούν η Χρυσή Αυγή με 9,7% (9,7%), οι Ανεξάρτητοι Έλληνες με 5,9% (5,4%), το ΠΑΣΟΚ με 5,4% (5,6%), το ΚΚΕ με 5,1% (4,4%) και η ΔΗΜΑΡ με 4,4% (4,7%). 'Αλλο Κόμμα απάντησε το 6% (6,7%), 'Ακυρο/Λευκό/Αποχή το 10,7% (9,3%) και ΔΞ/ΔΑ (Δεν ξέρω/Δεν απαντώ) το 8,4% (8,2%).

Στην εκτίμηση εκλογικής επιρροής (χωρίς άκυρο/λευκό και με αδιευκρίνιστη αποχή) ο ΣΥΡΙΖΑ - ΕΚΜ λαμβάνει 27,5% και η ΝΔ 27,3%. Ακολουθούν Χρυσή Αυγή με 12%, οι Ανεξάρτητοι Έλληνες με 7,3%, το ΠΑΣΟΚ με 6,7%, το ΚΚΕ με 6,4%, η ΔΗΜΑΡ με 5,4% και 'Αλλο Κόμμα με 7,4%.

Στην ερώτηση «ποιον θεωρείτε καταλληλότερο για πρωθυπουργό», τον Αντώνη Σαμαρά επιλέγει το 46,6% των ερωτηθέντων και τον Αλέξη Τσίπρα το 31,8%, ενώ ένα 21,6% των ερωτηθέντων δεν απάντησε.

Στην παράσταση νίκης προηγείται ο ΣΥΡΙΖΑ - ΕΚΜ με 43% (σε σχέση με 44,8% τον Μάρτιο) και ακολουθεί η ΝΔ με 38,4% (36,2%). 'Αλλο Κόμμα απάντησε το 2,6% των ερωτηθέντων (3,6%) και ΔΞ/ΔΑ το 16% (15,4%).

Η γεωγραφική κάλυψη της έρευνας είναι πανελλαδική και πραγματοποιήθηκε το διάστημα 11 - 13 Απριλίου 2013.

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. MantisKalhas avatar
    MantisKalhas 17/04/2013 09:08:21

    O ελληνικός λαός είναι ένας ώριμος "ενηλικιωμένος" λαός. Έχει χαμηλά πλέον ποσοστά αναλφαβητισμού, πολλά διδακτορικά και μεταπτυχιακά, πτυχία και διπλώματα, πόσο μάλλον μετά από τριάντα και πλέον ποιοτικής δημόσιας δωρεάν παιδείας έγιναν όλοι οι σημερινοί ενήλικες κάτοχοι του ευτελούς απολυτηρίου του λυκείου. Μιλάμε για επίπεδο. Αυτός λοιπόν ο ώριμος ελληνικός λαός δεν έχει κανένα δικαίωμα να υποστηρίζει ότι έπεσε ή θα πέσει θύμα των απατεώνων πολιτικών γιατί ακόμη και αν κάποια στιγμή τον ξεγέλασαν θα έπρεπε να έχει βγάλει τα συμπεράσματά του. Έτσι λοιπόν σήμερα ο ώριμος ελληνικός λαός επιλέγει μία κυβέρνηση ΣΥΡΙΖΑ προφανώς με συνεργάτες τον Καμμένο ή και το ΚΚΕ.
    Ελληνικέ λαέ εσύ παραγγέλνεις εσύ και θα πληρώσεις.

    • Περικλής avatar
      Περικλής @ MantisKalhas 17/04/2013 09:14:42

      Φέρε ένα κόμμα που θα απολύσει χθες 100.000 δημοσίους υπαλλήλους, θα μειώσει τη γραφειοκρατία για τις νέες επιχειρήσεις, θα κόψει συντάξεις πάνω από 800 ευρώ (για όσους δεν πλήρωσαν αντίστοιχες εισφορές) και παρακολούθησε τα ποσοστά του. Αν τα κάνει αυτά ένα κόμμα και πάρει πάλι 25% τότε θα παραδεχτώ εγώ πρώτος ότι ο Έλληνας είναι άξιος της μοίρας του.

    • Φοιτητης avatar
      Φοιτητης @ MantisKalhas 17/04/2013 11:30:36

      Καμια χωρα δεν εχει δημοσια, δωρεαν Παιδεια. Δημοσια δωρεαν εκπαιδευση εχουμε. Αλλο εκπαιδευση, αλλο Παιδεια.

    • B.Q avatar
      B.Q @ MantisKalhas 17/04/2013 11:48:01

      O Ελληνικός λαός είναι σαφής. Κατά βάθος επιθυμεί διακαώς τον κ. Αντώνη Σαμαρά, αλλά με πιό... αριστερή-φιλολαϊκή-επαναστατική ατζέντα, περιστοιχιζόμενον από ευφυέστερους, ικανότερους στρατηγούς και αξιωματικούς και οπωσδήποτε, με πιό εργατικούς και αποτελεσματικούς στρατιώτες στις ...διαταγές του!!
      Η ουτοπία εξ΄άλλου, δεν είναι μία ακόμη εκδοχή της πραγματικότητας, απλά με μικρότερες πιθανότητες πραγματοποίησης; :-)

      • MantisKalhas avatar
        MantisKalhas @ B.Q 17/04/2013 12:02:12

        Δε φοριέται γραβάτα με παντόφλα.

        • B.Q avatar
          B.Q @ MantisKalhas 17/04/2013 16:28:30

          ''Γραβάτα με παντόφλα'' όχι βέβαια, θα ήταν τραγικά κακόγουστο!! Πως σας ...ήρθε;
          Όμως φράκο κατάμαυρο με κόκκινο μεταξωτό ζωνάρι, θα ήταν σίγουρα ο ορισμός ο απόλυτος, της πιό επιθυμητής αρμονίας!!!!

  2. fe avatar
    fe 17/04/2013 14:19:13

    Το εχω ξαναγραψει δεν εχω καμμια εμπιστοσυνη στις δημοσκοπησεις.Να κανω μια προβλεψη γιατι ισως οι εκλογες γινουν πολυ πριν την τετραετια.Η πρωτια θα παιχτει στην σταση του συριζα και οχι της κυβερνησης γιατι η πολιτικη της κυβερνησης και αποτελεσματα της ειναι δεδομενα και δεν αλλαζουν.Το βαλτομα του συριζα για μενα ωφειλεται σε δυο λογους α)δεν εχει καταφερει να δημιουργησει-ηγηθει ενος μαζικου και κινηματος και νομιζω οτι ειναι πολυ δυσκολο να το κανει τωρα και β) δεν εχει επεξεργαστει-επικοινωνησει το περιβοητο plan b η αλλιως η ζωη χωρις ευρω.Στις εκλογες του ιουνιου ειχε πει εκεινο το "το ευρω δεν ειναι φετιχ",πριν λιγες μερες και μετα το αντικτυπο του κυπριακου απειλησε με κουγκι.Αυτα δεν ειναι αρκετα αν θελει να απογειωθει.Αν καταφερει και επεξεργαστει-δεν νομιζω να το εχει-ενα τετοιο σχεδιο θα κερδισει αν οχι θα ειναι σιγουρα χαμενος και πολυ συντομα θα γυρισει στο γνωριμο για αυτον μπαινω δεν μπαινω στην βουλη.

  3. Think Out! avatar
    Think Out! 17/04/2013 14:36:07

    Οι δημοσκοπήσεις, εάν δεν γίνει κάτι συγκλονιστικό, για πολύ καιρό θα είναι μια απ' τα ίδια. Ισοπαλία ΝΔ-ΣΥΡΙΖΑ γύρω στο 27%, Χρυσή Αυγή τρίτο κόμμα 10-13% και οι λοιποί ακολουθούν.

    Αυτό που δεν καταλαβαίνω από τις δημοσκοπικές εταιρίες είναι αυτή η επιμονή να μην ασχολούνται με το "άλλο κόμμα". Το 7,4% θέλει άλλο κόμμα και δεν διευκρινίζεται ποιο. Υπάρχουν κόμματα πιθανότατα γύρω στο 2% και μπαίνουν στο ίδιο τσουβάλι με αυτά που λαμβάνουν 0,1%;

    http://thinkout-gr.blogspot.gr/2013/03/blog-post_5957.html

  4. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 17/04/2013 16:19:47

    Δημοσκοπήσεις vs Καθημερινότητας

    -όταν έρθει ο ΦΑΠ για 2011 2012 2013
    -όταν έρθει ο μειωμένος ....ΕΦΑ
    -όταν έρθει το μπουγιουρντί της ΓΠΣ για ανύπαρκτα εισοδήματα ανέργων φοιτητών και στρατιωτών
    -όταν έρθει το 30% ανεργίας
    -όταν έρθει η αύξηση της ΔΕΗ

    ...ΤΌΤΕ ΘΑ ΈΧΟΥΜΕ ΜΙΑ ΔΗΜΟΣΚΌΠΗΣΗ + ΣΤΑΘΕΡΟΠΟΊΗΣΗ VS ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟΤΗΤΑΣ + ΕΞΟΔΟ ΑΠΟ ΤΟ ΤΟΥΝΕΛ