19/01/2013 10:21
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Iσοπαλία Ν.Δ. - ΣΥΡΙΖΑ δείχνει και η έρευνα της VPRC για την «Εφημερίδα των Συντακτών»

Iσοπαλία Ν.Δ. - ΣΥΡΙΖΑ δείχνει και η έρευνα της VPRC καθώς στην εκτίμηση εκλογικής επιρροής τα δύο κόμματα συγκεντρώνουν από 29,5%. Ακολουθεί η Χρυσή Αυγή με 12%, το ΠΑΣΟΚ με 6,5%, οι Ανεξάρτητοι Έλληνες με 6%, το ΚΚΕ με 5,5% και η ΔΗΜΑΡ με 5%.

Στην παράσταση νίκης προηγείται η Ν.Δ. με 31,6%, έναντι 27,2% του ΣΥΡΙΖΑ.

Νέα Δημοκρατία και ο Αντώνης Σαμαράς εμφανίζονται ενισχυμένοι σε σχέση με προηγούμενη δημοσκόπηση της ίδιας εταιρείας, όμως η πλειονότητα των πολιτών -ποσοστό 67%- πιστεύει ότι η χώρα βαδίζει σε λάθος κατεύθυνση.

Στο ερώτημα ποιος καταλληλότερος για πρωθυπουργός «κερδίζει» ο ... «κανένας» με 45% και έπονται Αντώνης Σαμαράς με 21,2%, Αλέξης Τσίπρας με 11,6%, Πάνος Καμμένος με 5.2%, Ευ, Βενιζέλος με 4,3%, Φώτης Κουβέλης με 3,6%, Νίκος Μιχαλολιάκος με 2,8% και η Αλέκα Παπαρήγα με 0,8%.

Δείτε κι αυτό: Metron Analysis: «Ισοπαλία» Νέας Δημοκρατίας – ΣΥΡΙΖΑ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. kotstak avatar
    kotstak 19/01/2013 11:12:40

    Μερικά συμπεράσματα από αυτό το μικρό μέρος της έρευνας που δημοσιεύσατε:

    Το 40% από αυτούς που θα ψήφιζαν σήμερα το ΣΥΡΙΖΑ, δεν πιστεύουν ότι ο Τσίπρας είναι κατάλληλος για πρωθυπουργός!!!
    Το 80% από αυτούς που θα ψήφιζαν σήμερα τη Χρυσή Αυγή, δεν πιστεύουν ότι ο Μιχαλολιάκος είναι κατάλληλος για πρωθυπουργός.
    Το 85% από αυτούς που θα ψήφιζαν σήμερα το ΚΚΕ , δεν πιστεύουν ότι η Παπαρήγα είναι κατάλληλη για πρωθυπουργός.

    Ένας μεγάλος αριθμός πολιτών πιστεύει ότι ο Σαμαράς είναι ο πλέον κατάλληλος για πρωθυπουργός και παρόλα αυτά ΔΕΝ ψηφίζει τη ΝΔ.

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ kotstak 19/01/2013 13:19:54

      Απλά περιμένει αποδείξεις πως αυτός είναι ο καλύτερος προτού ξαναεμπιστευτεί ένα κόμμα που τον έχει απογοητεύσει παλιότερα. Και το να δει ο λαός αποδείξεις πλέον εξαρτάται από τον ίδιο το Σαμαρά που πρέπει να πάρει παραμάζωμα όποιον δεν αγωνίζεται για τον τόπο και να τον στείλει σπίτι του, ενώ τα λαμόγια που έχουν ληστέψει 10ετίες τώρα το λαό άμεσα δήμευση περιουσιών και φυλακή. Όσον αφορά τα εθνικά θέματα είναι ο μόνος άξιος εμπιστοσύνης.

  2. Δημητρης avatar
    Δημητρης 19/01/2013 11:42:55

    ενας μεγαλος αριθμος το 21% ...

  3. Μικρασιάτης avatar
    Μικρασιάτης 19/01/2013 14:33:12

    Οσο ο κοσμος θα πιστευει σε υποσχεσεις τυπου ...ΓΑΠ , δηλαδη οτι ''λεφτα υπαρχουν'', τοσο πολιτικοι-φελλοι οπως ο AL-Tsipras, θα εχουν πιθανοτητες για μεγαλα ποσοστα.
    Απλα στη περιπτωση του AL-Tsipras, εκτος απ το ''λεφτα θα υπαρξουν'', εχουμε και την ευρεια χρηση του ''θα χαρισουμε χρεη''.
    Και δυστυχως υπαρχουν ακομα αρκετοι απελπισμενοι που το τρωνε το παραμυθι αυτο.
    Επισης υπαρχει και η γνωστη ατακα του μεσου Ελληνα.... ''αυτοι δεν εχουν κυβερνησει, οποτε ας τους δουμε κι αυτους''.
    Το κακο σ' αυτη τη περιπτωση ειναι οτι το κομμα που θα κυβερνησει δεν ειναι ρουχο, το οποιο αν δεν μας κανει , εχουμε δικαιωμα επιστροφης εως και 10 μερες...

  4. Μεγάλες στιγμές avatar
    Μεγάλες στιγμές 19/01/2013 18:19:39

    Ισως να την ψηφιζε αν δεν υπήρχε αυτή η εικόνα της ψήφου για τις προανακριτικές όπου στηρίξαμε με πάθος λάθος πρόσωπα

    • Ραβινος avatar
      Ραβινος @ Μεγάλες στιγμές 19/01/2013 18:53:51

      Τα ''σωστα ''προσωπα θα ηταν αυτα που υποδεικνυε ο συριζα ?Σαν να μην μας τα λες καλα .Ξανασκεψου τι λες !Βγαλε την μασκα του ''όπου στηρίξαμε..''!

      • Μεγάλες στιγμές avatar
        Μεγάλες στιγμές @ Ραβινος 19/01/2013 20:42:57

        Προφανώς και δεν είδες την εικόνα όταν ψηφιζε ο πρωθυπουργός.Βιασύνη και ρουτίνα για μια διαδικασία που δεν την επιθυμούμε.Αυτό εδειχνε!!