H Αριστερά νομίζει ότι το πανεπιστήμιο είναι... πλατεία
30/10/2014 11:06
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

H Αριστερά νομίζει ότι το πανεπιστήμιο είναι... πλατεία

Φοιτητές διέκοψαν τη συνεδρίαση της συγκλήτου

Σκηνές από το παρελθόν αλλά και από το μέλλον ζήσαμε για άλλη μια φορά σε ελληνικό πανεπιστήμιο. Σκηνές μπάχαλου με φοιτητές – διαδηλωτές που απαιτούν από τις διοικήσεις των ΑΕΙ να έχουν λόγο και να συνδιοικούν. Και που το κάνουν διά της βίας, εισβάλλοντας και υβρίζοντας τους δασκάλους τους είτε χειροδικώντας σε βάρος του πρύτανη.

Αυτή είναι η νεολαία της χώρας; Αυτό είναι το μέλλον της πατρίδας; Αυτοί οι φοιτητές θα πάνε στο στρατό να προστατέψουν την πατρίδα; Αυτοί θα σηκώσουν την Ελλάδα στα χέρια τους

Η εικόνα που είδαμε το πρωί είναι απλώς αυτό που χτίστηκε με πολύ... κόπο από τα αριστερά, δήθεν προοδευτικά κόμματα. Χρόνια τώρα οι μπαχαλάκηδες έκαναν κτήμα τους το Πανεπιστήμιο. Βγαίνει κάποιος και λέει: Είναι αδιανόητο μέσα στο Πανεπιστήμιο να μην γίνονται κινητοποιήσεις. Ο εν λόγω κύριος που το είπε είναι καθηγητής αλλά χρόνια από εκείνους του μπαχαλάκηδες που νόμιζαν ότι με φωνές και φασαρίες θα κρατούσαν το μαγαζί δικό τους. Και το κατάφεραν.

Χρόνια τώρα δέρνονται καθηγητές, τους χτίζουν μέσα στα γραφεία τους, τους απειλούν και τους κρατάνε ομήρους. Χρόνια τώρα δεν τολμούν να πάρουν αποφάσεις που αφορούν τη λειτουργία των ΑΕΙ χωρίς να ρωτήσουν τα... κόμματα. Δεν τολμούν να κάνουν οποιαδήποτε κίνηση χωρίς να ρωτήσουν πέντε άπλυτους, μια θλιβερή μειοψηφία που έχει οδηγήσει σε διάλυση τα Πανεπιστήμια.

Και όσα έγιναν στο ΕΚΠΑ το πρωί τελικά δεν θα πρέπει να μας εκπλήσσουν. Παιδιά 19 και 20 ετών να συμπεριφέρονται με τέτοιο τρόπο στον πρύτανη και τους καθηγητές... Που δεν θα τολμούσαν ποτέ να μιλήσουν έτσι στον πατέρα τους και τη μάνα τους, βγάζουν τα απωθημένα τους βρίζοντας και χτυπώντας τον πρύτανη. Μα είναι δυνατόν; Ακόμη κι αν έχεις ιδεολογικές διαφορές με τον πρύτανη ή τους καθηγητές είναι δυνατόν να διαλύεις το πανεπιστήμιο. Να προπηλακίζεις και να απειλείς τις πρυτανικές αρχές. Ειδικά όταν ο κ. Φορτσάκης θα μπορούσε να καλέσει την Αστυνομία και να πετάξει έξω τους μπαχαλάκηδες, όπως ο νόμος του το επιτρέπει. Δείχνει ανοχή, αλλά μέχρι που θα φτάσει αυτή η κατάσταση; Μέχρι πότε το πανεπιστήμιο και χιλιάδες φοιτητές θα είναι όμηροι του ΣΥΡΙΖΑ, του ΚΚΕ και των αναρχοαυτόνομων;

Αυτές είναι εικόνες από το μέλλον με μια κυβέρνηση της Αριστεράς που νομίζει ότι το πανεπιστήμιο είναι... πλατεία και μπορεί ο κάθε «μπάχαλος» να κάνει ό,τι γουστάρει. Αυτό ακριβώς έχει καταφέρει ο ΣΥΡΙΖΑ. Να φέρει τους «Αγανακτισμένους» από την πλατεία Συντάγματος μέσα στη Βουλή και στα πανεπιστήμια.

Αυτά τα ΑΕΙ θέλει να μας φτιάξει ο κ. Τσίπρας. Θα καταδικάσει τα επεισόδια;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. christof avatar
    christof 30/10/2014 16:19:51

    Κυριε πρυτανη, εφαρμοστε το νομο τωρα.Εαν δεν ληφθουν τα νομιμα μετρα τωρα, οπως, διαγραφη φοιτητων,μυνησεις ,θα χαθει ο αγωνας αλλα και το πρωταθλημα.Πιστεψαμε στα λογια σας, στη σοβαροτητα σας και στο ακεραιο του χαρακτηρα σας.Φανειτε ανταξιος της υψηλης θεσης σας και δωστε ελπιδα στους νουνεχεις φορολογουμενους πολιτες αυτης της Χωρας.Δεν θα περασει ο φασισμος . [μαυρος η κοκκινος]

  2. Hunter avatar
    Hunter 30/10/2014 17:05:04

    Πληροφορίες λένε ότι μερικοί από τους τεμπελχανάδες φώναζαν στον Φορτσάκη: "θα τα πούμε μετά τις εκλογές". Τι εννούσαν άραγε;;;

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Hunter 30/10/2014 18:22:55

      Μπολσεβίκοι στο μυαλό και την ψυχή! Διαβάστε τη συμπεριφορά τους προ της Οκτωβριανής επανάστασης και την μετέπειτα με δολοφονίες, σφαγές και εξορίες άνευ δίκης... Εύχομαι να καταλάβουμε επιτέλους ότι πάνω από την τσέπη υπάρχει η Πατρίδα. Μόνο έτσι θα γλυτώσουμε από την ολική καταστροφή και έναν πιθανό εμφύλιο...

      • Yet avatar
        Yet @ Γεώργιος Τ. 31/10/2014 13:58:57

        ‘’Μπολσεβίκοι στο μυαλό και την ψυχή!... με δολοφονίες, σφαγές και εξορίες άνευ δίκης...‘’ Χαχαχαχαχαχα! Που τα βρίσκεις όλα αυτά βρε αμίμητε Γεώργιε Τ.ροπαιοφόρε; Είσαι αληθινά, ΑΠΙΣΤΕΥΤΟΣ! Εγώ λέω να κοιτάξουμε μονάχα την εικόνα! Μιά εικόνα χίλιες λέξεις, δε λένε; Διακρίνουμε λοιπόν καθαρά έναν μαινόμενο Θείο με …φυλλοροούσα κόμη, που έχει χάσει εντελώς τον έλεγχο και ωρύεται κουνώντας το δάχτυλο, απευθυνόμενος σε μια ομαδούλα έκπληκτων εικοσάχρονων, που όσο εν αδίκω και αν μπορεί να βρίσκονται, έχουν πολύτιμο σύμμαχο το αθώο, πεντακάθαρο βλέμμα τους. Το μέλλον μας, είναι όλα ετούτα τ΄ αυθάδικα (;) τα εικοσάχρονα (που οφείλουμε να σεβαστούμε και να τους εμπνεύσουμε το σεβασμό) και το ένοχό μας παρελθόν, εκπροσωπείται απόλυτα απ΄ τον ανίκανο να χειριστεί την έκρυθμη κατάσταση με πειθώ, αυτοσυγκράτηση και ωριμότητα, ατάλαντο εκφραστή του Πανεπιστημιακού θεσμού. Το παρελθόν και το παρόν, είναι προορισμένα να προετοιμάζουν το μέλλον. Όχι να το αντιμάχονται επί ματαίω, να το κατηγορούν και να το ...ανταγωνίζονται.

        • ΤΤ avatar
          ΤΤ @ Yet 31/10/2014 17:15:22

          εγώ πάλι βλέπω τάγματα εφόδου, που μόνο λόγω κάμερας δεν έδειραν πάλι.

          • Stormy Night avatar
            Stormy Night @ ΤΤ 31/10/2014 18:05:50

            Ο καθένας μας ίσως να βλέπει, ό,τι κουβαλάει εντός του τελικά...

          • ΤΤ avatar
            ΤΤ @ Stormy Night 31/10/2014 19:07:30

            Δεν υπάρχουν καλοί τραμπούκοι.

          • ΤΤ avatar
            ΤΤ @ Stormy Night 31/10/2014 19:20:58

            Δεν έχετε να χτίσετε κανένα γραφείο;

          • Hunter avatar
            Hunter @ ΤΤ 31/10/2014 18:28:11

            ακριβώς!

        • Hunter avatar
          Hunter @ Yet 31/10/2014 18:27:26

          "έκπληκτων εικοσάχρονων με αθώο πεντακάθαρο βλέμμα"... χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα κάτι σαν το βλέμμα του Μαζιώτη δηλαδή που πυροβολούσε στο Μοναστηράκι μέσα στο πλήθος... Ο πρύτανης έπρεπε να φωνάξει την Αστυνομία για να έρθει και να επιβάλλει την τάξη, ακριβώς όπως γίνεται σε όλες τις πολιτισμένες κι ευημερούσες χώρες της Ευρώπης για αυτό ακριβώς ευημερούν.-

        • Γεώργιος Τ. avatar
          Γεώργιος Τ. @ Yet 31/10/2014 19:06:29

          Αυτά τα 20χρονα με το καθαρό βλέμμα και το θολωμένο από ηλίθιες ιδεολογίες μυαλό είναι το μέλλον; Ευτυχώς που είναι μόνο ένα ελάχιστο ποσοστό του συνόλου των φοιτητών αυτό, που απλά πρέπει να μπει σε τάξη και να σέβεται την ιεραρχία του ιδρύματος που δωρεάν τα σπουδάζει. Και όποιος δεν θέλει να μπει σε τάξη, απλά να αποβάλλεται από τη σχολή μιας και καμιά κοινωνία δεν κέρδισε από γιατρούς και άλλους επιστήμονες χωρίς μυαλό και λογική... Αυτά για τους μπολσεβίκους τα ειρωνεύεσαι αλλά δεν τολμάς καν να τα σχολιάσεις με επιχείρημα. Δεν πειράζει, όποιος κατάλαβε, κατάλαβε...

          • Μικρός Νικόλας avatar
            Μικρός Νικόλας @ Γεώργιος Τ. 31/10/2014 21:25:01

            Στα περί ...μπολσεβίκων βρε Χατζηαβάτηδες, χωράνε και ....επιχειρήματα; χαχαχaχαχαχα! Τι άλλο θα μας πείτε πια!! Όυ γαρ έρχεται μόνον....

  3. Seagull avatar
    Seagull 30/10/2014 17:41:18

    Να τους κάνουν μήνυση, έπρεπε να κλιθεί η αστυνομία να πάρει στοιχεία, μόνο έτσι θα πάει κάθε κατεργάρης στον πάγκο του. Ενδεχομένως θα έπρεπε να προβλέπονται και ποινές- τιμωρίες από τα ίδια τα πανεπιστήμια, π.χ. χάσιμο εξαμήνου, χρηματικά πρόστιμα κ.α. Οπου δεν πίπτει λόγος, πρέπει να πίπτει ράβδος.

  4. Eva avatar
    Eva 30/10/2014 20:44:34

    Ποιοί να καταδικάσουν τα επεισόδια? Αυτοί που κάψανε τα θρανία τους?

  5. Σανατόριο avatar
    Σανατόριο 30/10/2014 22:13:25

    Τα αποτελέσματα της παραμορφωμένης αριστεράς.

  6. toxo avatar
    toxo 30/10/2014 23:24:15

    Με το που ίσχυσε ο νόμος - πλαίσιο των Ρόκου-Κλάδη το 1982,καταργήθηκαν τα πειθαρχικά γιά τους φοιτητές και τέθηκαν σε ισχύ τα πειθαρχικά μόνον γιά τα μέλη Δ.Ε.Π. Ο μόνος τρόπος προστασίας των μελών ήταν και είναι η ποινική δικαιοσύνη,με την γνωστή "ταχύτητα"και αν "υπάρξουν"μάρτυρες.

  7. Ρεαλιστης avatar
    Ρεαλιστης 31/10/2014 00:24:53

    Μα εχουν προτυπο αιωμιους φοιτητες. Ο Λαφαζανης ειναι ενα τρανο παραδειγμα τωρα. Ο Λαλιωτης τοτε.

    • Ρεαλιστης avatar
      Ρεαλιστης @ Ρεαλιστης 31/10/2014 02:12:31

      αιωνιους

  8. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 31/10/2014 07:02:28

    Tι νόημα έχουν τα περί μέλλοντος και κυβέρνησης της αριστεράς μπροστά στο παρόν και την κυβέρνηση της δεξιάς; Ο Φορτσάκης δεν έχει κινητό τηλέφωνο για να πάρει το 100;Η αστυνομία γιατί δεν πήγε από χθες να συλλάβει τους ταραξίες;Ποιός φταίει πάλι;Οι συριζαίοι που είναι ταμπουρωμένοι στην Κουμουνδούρου και κάνουν ότι δεν ξέρουν τίποτα για να μη χάσουν ψήφους ή αυτοί που είναι ΤΩΡΑ κυβέρνηση και ΔΕΝ συνέλαβαν τους ταραξίες;

    • Διογένης avatar
      Διογένης @ ψυχραιμια 31/10/2014 08:22:07

      Αυτοί που είναι τώρα κυβέρνηση και δεν συνέλαβαν τους ταραξίες. Και η μεγάλη πλάκα είναι ότι αν τους συλαμβάνανε θα αναπτυσσόταν κύμα ενθουσιασμού στην κοινωνία που θα έδινε μεγάλη δημοσκοπική ώθηση στην κυβέρνηση και πίεση στον ΣΥΡΙΖΑ, που βέβαια θα αντιδρούσε. Θα θύμιζε στους "αγανακτισμένους δεξιούς" για ποιο λόγο δεν πρέπει να ψηφίσουν ΣΥΡΙΖΑ.

      • cyprusnet avatar
        cyprusnet @ Διογένης 31/10/2014 14:22:41

        Ακριβώς, άρα....τι φταίει;.. Μήπως να σταματήσει η κοροιδία με Υπουργούς του Πασόκ(και Δημαρ) στο Παιδείας;;;

        • Δημήτριος Κ. avatar