#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
08/07/2013 12:40
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Guardian: «Ο φασισμός είναι σε άνοδο στην Ελλάδα»



Στην άνοδο της Χρυσής Αυγής και την ολοένα αυξανόμενη έξαρση του ρατσισμού στην Ελλάδα αναφέρεται σε δημοσίευμα του ο Guardian, ο οποίος υποστηρίζει ότι η «Αθήνα της Χρυσής Αυγής θα μπορούσε να είναι κεφάλαιο στο βιβλίο του Κρίστοφερ Ίσεργουντ για την δημοκρατία της Βαϊμάρης, ''Καληνύχτα Βερολίνο''». «Ο φασισμός είναι σε άνοδο στην Ελλάδα», γράφει ο  Jon Wiltshire, ο οποίος ζει στην Ελλάδα, καθώς η οικονομική κρίση πλήττει βάναυσα τη χώρα. Η Χρυσή Αυγή, «ένα ακροδεξιό κόμμα του οποίου οι υποστηρικτές κατηγορούνται για βίαιες και ορισμένες φορές θανατηφόρες επιθέσεις σε μετανάστες», είναι τρίτη όπως υποστηρίζει.

«Αλήτικα χτυπήματα, μεγάλες κόκκινες σημαίες με μαύρες ''ελληνοποιημένες'' σβάστικες και παραστρατιωτικά ρούχα» είναι τα χαρακτηριστικά των μελών της, γράφει, ενώ υποστηρίζει πως για κόμμα το οποίο αρνείται οποιαδήποτε σχέση με τον ναζισμό, «μοιάζουν πολύ με τους νεοναζί». Το εθνικιστικό κόμμα, συνεχίζει, χρησιμοποιεί ως «αποδιοπομπαίους τράγους» τους μετανάστες, ενώ γίνεται αναφορά και στις δράσεις «μόνο για Έλληνες» της Χρυσής Αυγής (όπως οι αιμοδοσίες… ελληνικού αίματος). Παράλληλα, γίνονται αναφορές και παρομοιώσεις με την Γερμανία του 1930 και την αντί-ευρωπαϊκή πολιτική των Ναζί, με το δημοσίευμα να αναφέρεται στις κατηγορίες σε βάρος της Χρυσής Αυγής πως «συνεργάζεται με την αστυνομία, όπως ακριβώς οι Ναζί».

Ωστόσο, σύμφωνα με το δημοσίευμα υπάρχει μια βασική διαφορά με το βιβλίο του Ίσεργουντ και την Γερμανία του 1930, καθώς μόνο η Χρυσή Αυγή είναι αντιδημοκρατικό και ακραίο κίνημα, ενώ το άλλο άκρο, ο ΣΥΡΙΖΑ, «είναι ριζοσπαστικό αλλά όχι ακραίο» κόμμα. Επίσης, η εμπιστοσύνη στα παραδοσιακά κόμματα δεν έχει φτάσει στο ναδίρ -με εξαίρεση το ΠΑΣΟΚ που «είναι τελειωμένο, με μόλις 7% και παρότι ανήκει στον κυβερνητικό συνασπισμό», ενώ η Νέα Δημοκρατία παραμένει δημοφιλής στην κοινωνία.

Κλείνοντας, το δημοσίευμα υποστηρίζει πως μπορεί η Ελλάδα να βρίσκεται σε κρίση, ωστόσο διαφέρει αρκετά ακόμη από την εποχή της δημοκρατίας της Βαϊμάρης. «Ο Ίσεργουντ έφυγε από το Βερολίνο επειδή οι Ναζί κατακτούσαν την εξουσία. Εάν βρισκόταν στην Αθήνα σήμερα δεν θα την αποχαιρετούσε ακόμη, τουλάχιστον για ένα διάστημα».

http://www.guardian.co.uk/commentisfree/2013/jul/07/fascism-greece-athens

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Leman avatar
    Leman 08/07/2013 12:47:51

    Ας παει ο Guardian πανω απο τον ταφο του του εγγλεζου τυμπανιστη να τα πει αυτα...

  2. Γιώργος avatar
    Γιώργος 08/07/2013 13:47:38

    Τρελό γέλιο τα άρθρα του Guardian... Τα χημικά του Σαντάμ μην ξεχάσετε!!!

  3. AΛΕΞΑΝΔΡΟΣ avatar
    AΛΕΞΑΝΔΡΟΣ 08/07/2013 13:59:06

    Ο Guardian δεν είναι η εφημερίδα που έγραψε ότι Έλληνες αντιφασίστες διαδηλωτές βασανίστηκαν από αστυνομικούς και υποβλήθηκαν σε ταπεινώσεις παρόμοιες με αυτές στο Αμπού Γκραιμπ ;
    Η εγκυρότητα και η αντικειμενικότητα της ενημέρωσης πάνε περίπατο με εφημερίδες σαν τον Guardian !

    • someone avatar
      someone @ AΛΕΞΑΝΔΡΟΣ 08/07/2013 18:26:53

      ναι με τη μηνυση που δεν εκανε ο ΔΕΝΔΙΑΣ

  4. ΠΕΛΙΑΣ avatar
    ΠΕΛΙΑΣ 08/07/2013 14:03:07

    Τελείως παραπλανητικό. Ο ΜΑΡΞΙΣΜΟΣ είναι σε άνοδο:
    Ισωπέδωση μισθών και συντάξεων από πάνω προς τα κάτω.
    Φορολογία ακίνητης περιουσίας,ενοίκειο στο σπίτι σου.
    Φορολόγηση αυτοκινήτων .
    Κατάργηση εφάπαξ που πληρώσαμε.
    Ατιμωρησία νουμενκλατούρας που είναι υπεύθυνοι για την οικονομική καταστροφή και επιμένουν ότι θα μας σώσουν.
    Αχρηστοι τενεκέδες πρασινομπλέ. ΟΥΣΤ.

  5. firiki2010 avatar
    firiki2010 08/07/2013 14:11:24

    Οποιαδήποτε προσπάθεια παραλληλισμού της Γερμανίας του 1930 με την Ελλάδα του 2013 λόγω της συγκυριακής ανόδου της ΧΑ του οποίου τα γραφικά στελέχη δεν έχουν καμμία σχέση με τους ψηφοφόρους τους είναι εκτός πραγματικότητας.

  6. fitsoulas avatar
    fitsoulas 08/07/2013 14:21:36

    Μέχρι και ο Guardian αναγνωρίζει ότι η Νέα Δημοκρατία είναι δημοφιλής στην κοινωνία!!!

  7. popaia avatar
    popaia 08/07/2013 21:34:49

    Να' χεις τα βάσανά σου, να' χεις και τις λαχανοφυλλάδες. Ο γκάρντιαν κόβει, ο ιντεπέντεντ ράβει. Ευτυχώς η σαν ακόμα κίτρινη...

  8. roadrunner avatar
    roadrunner 08/07/2013 22:53:35

    Τόσες μέρες διαφορά φάσης ο Guardian, μέχρι να "απαντήσει" στην ταχύτατη ελληνοποίηση του Αντετοκούμπο !!! Χάλια αντανακλαστικά....

  9. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 09/07/2013 08:01:51

    Ο Guardian pit bull είναι ή doperman; Ας
    καταλάβουν επιτέλους όλοι οι κίτρινοι κοντυλοφόροι της ΕΕ ότι η εκτίμηση που τους έχει ο Ελληνας δεν πάει παρακάτω.
    Μεγάλο λάθος η αναδημοσίευση όλων των
    ξερασμάτων τους, άλλωστε περισσότερο
    απευθύνονται στις ντόπιες milf.

  10. Εva avatar
    Εva 09/07/2013 11:44:15

    Κάποιος να τους πληροφορήσει τι σημαίνει μαίανδρος αρχικά.

  11. Γιώργος Αχαιός avatar
    Γιώργος Αχαιός 09/07/2013 13:42:32

    Και τι προτείνει η εφημερίδα για να ανακοπεί η άνοδος της ΧΑ?
    Αν δεν προτείνει κάτι ας το βουλώσει. Έτσι έχει η κατάσταση.