#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
21/02/2013 20:10
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Fox News: «Ελληνική τραγωδία; Ο Παπανδρέου διδάσκει για την κρίση»



Μπορεί το άρθρο του Fox News να κάνει λόγο για «ελληνική τραγωδία», αλλά μάλλον με κωμωδία μοιάζει περισσότερο: ο Γιώργος Παπανδρέου, «ο πρωθυπουργός που έριξε το πλοίο της ελληνική οικονομίας στο σκόπελο της καταστροφής», βρήκε δουλειά στο Πανεπιστήμιο Κολούμπια. Διδάσκει πώς να διαχειρίζονται τις οικονομικές κρίσεις! Η σχολή Ivy League ανακοίνωσε το γεγονός με ιδιαίτερη έμφαση, αποκαλώντας την Ελλάδα ένα «ζωντανό εργαστήρι» για σημαντικές, παγκόσμιες πολιτικές προκλήσεις. Ο Παπανδρέου θα διδάξει ένα μάθημα και θα δώσει μια διάλεξη με τίτλο «Διασώσεις και ψήφοι: οι νέες προκλήσεις της δημοκρατίας και η περίπτωση της Ευρώπης».

Η κίνηση, όπως είναι φυσικό, έχει προκαλέσει αντιδράσεις, καθώς ο Παπανδρέου χαρακτηρίζεται  ο «άνθρωπος που κυβερνούσε την Ελλάδα την περίοδο που η οικονομία της συνετρίβη –και μετά έτρεχε να παρακαλέσει για βοήθεια»  αλλά και αυτός του οποίου «οι πολιτικές προκάλεσαν μετάσταση στα οικονομικά προβλήματα της Ελλάδας». Για το Columbia ο Παπανδρέου είναι μάλλον ένα τρόπαιο παρά ένας διδάσκων, σημειώνει το άρθρο. Σύμφωνα με τον Desmond Lachman, του think tank American Enterprise Institute, «ίσως είναι καλύτερα να διδάξει τι δεν πρέπει να κάνουμε». Το μεγαλύτερο λάθος του Παπανδρέου, σύμφωνα με τον Lachman, ήταν ότι απέτυχε να αναγνωρίσει ότι το χρέος- μαμούθ της Ελλάδας, δεν ήταν βιώσιμο.

Το άρθρο δημοσιεύει επίσης και την αντίθετη άποψη του Βασίλη Παπαδημητρίου, συμβούλου του Παπανδρέου, ο οποίος δηλώνει ότι ο Παπανδρέου εισήγαγε πολλές μεταρρυθμίσεις κατά τη διάρκεια της θητείας του, όπως την καταπολέμηση των πελατειακών σχέσεων και την έλλειψη διαφάνειας στις χρηματοπιστωτικές υποθέσεις στην Ελλάδα.

foxnews

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Παύλος avatar
    Παύλος 21/02/2013 21:08:57

    Απλούστατα : Είναι κι 'αυτό ένας από τος όρους του Συμβολαίου, που του υπέγραψαν οι ...."απέκειδες του Ατλαντικού", προκειμένου να γκρεμίσει τον Καραμανλή και να τους προσφέρει - με το αζημίωτο - την Ελλάδα σιδηροδέσμια στο Δ.Ν.Τ. Ζούμε την ολοφάνερη συνέχεια της προδοσίας !!!!!!!!!!!!!!!!

    • Κώστας avatar
      Κώστας @ Παύλος 22/02/2013 11:09:29

      Μια είναι η λύση...Επιστροφή του τιτανοτεράστιου Καραμανλή. Δεν έχουμε ανάγκη τρόϊκες και άλλους φλουφληδες. Τα κάνουμε μπ**λο και μόνοι μας. Ένα χρόνο με τον μεγάλο και θα αυτοπυρποληθούν στη Ραφήνα κραδαίνοντας σούβλες κεμπαπ.

      • Παύλος avatar
        Παύλος @ Κώστας 22/02/2013 12:11:15

        Καημένε Κώστα,
        Τόσο καταλαβαίνεις, τέτοια γράφεις.(Εφ' όσον, βεβαίως δεν τίθεται θέμα
        εμπάθειας).
        Μόνον νανοολίγιστοι μπορούν να μιλούν έτσι , για την μοναδική περίπτωση πρωθυπουργού, που υπέστη τοσαύτη λυσσώδη δίωξη από τους Παγκόσμιους Εντολοδότες !!!

        • Κώστας avatar
          Κώστας @ Παύλος 22/02/2013 14:28:07

          Κάπου τώρα να υποθέσω ότι θα αρχίσουμε να μιλάμε για αεροψεκασμούς, απόπειρες δολοφονίας από τους Αμερικάνους, και να δω τι άλλο... τον Αρτέμη Σώρρα ίσως;
          Όσο αφορά το λογοπαίγνιο με το "νανοολίγιστε" ομολογώ ότι ήταν ευφάνταστο...
          Κατά τα άλλα καλά κρασιά...

          • Zugzwang avatar
            Zugzwang @ Κώστας 22/02/2013 18:33:32

            Την χωρα δεν την κατεστρεψε κανενας πρωθυπουργος της ΝΔ. Την χωρα την κατεστρεψαν οι πρωθυπουργοι του ΠΑΣΟΚ. Κυβερνησαν σχεδον συνεχως 25 χρονια απο το 1981 εως το 2012! Ελεος πλεον!

          • Παύλος avatar
            Παύλος @ Κώστας 22/02/2013 19:07:36

            Αγαπητέ Κώστα,
            διαπιστώνω με χαρά, ότι συνδιαλέγομαι με έναν καλοπροαίρετο και ευγενή συνάνθρωπό μου. Με τη διαφορά ότι, δυστυχώς, αυτός ο καλοκάγαθος συμπολίτης μου δεν φαίνεται να μπορεί να ξεχωρίσει τα σοβαρά και δραματικά για την ιστορία μας, από τα φτηνά και αστεΐζοντα τσιτάτα του κάθε ανενημέρωτου φαφλατά . Και εκεί είναι , που τα χαλάμε!
            Δεν μπορείς φίλε μου Κώστα , να ανακατώνεις τις ειρωνικές "αστειότητες" περί αεροψεκασμών, με τα αδιάψευστα ντοκουμέντα, που έχουν προκύψει από τα τηλεγραφήματα των Αμερικανών ( τα οποία δημοσιεύτηκαν αυτούσια και είναι ανατριχιαστικά), αλλά και με τα συμπεράσματα της Ελληνικής Εισαγγελικής έρευνας, που μιλούν ξεκάθαρα για ομολογημένο και αποκεκαλυμένο σχέδιο εξόντωσης του Καραμανλή !
            Ως πότε, άνθρωποι αξιόλογοι και σοβαροί, θα υιοθετούν αβασάνιστα ειρωνικές ανοησίες κομπλεξικών σκερβελέδων, μόνο και μόνο , για να είναι σύμφωνοι με την με την περιρρέουσα αποφορά της διαπλεκόμενης σαπίλας ;;;;;
            Δεν είμαι καλός στα λεγόμενα links, αλλά αν θέλεις, έλα να με συναντήσεις, για να σου παραθέσω στοίβα από ντοκουμέντα, προερχόμενα από σοβαρά περιοδικά (όπως τα Επίκαιρα) και σοβαρά sites .
            Φιλικά
            Πύλος .

          • Γιώργος Αχαιός avatar
            Γιώργος Αχαιός @ Παύλος 23/02/2013 00:57:29

            Γιατί τσακώνεστε; Απλά τα πράγματα:

            1)Ο ΑΓΠ (ανδρέας παπανδρέου) ήταν ο άνθρωπος που καταχρέωσε την Ελλάδα λαμβάνοντας το 81 ένα χρέος στο 25% και πηγαίνοντάς το στα πρόθυρα του 90%

            2)Από τότε κουτσοζούσαμε με ένα χρέος γύρω στο 100% μέχρι που έσκασε η κρίση.

            3)Η κρίση μας βρήκε απροετοιμαστους, δηλαδή με το τεράστιο χρέος που άφησε ο ΑΓΠ.

            4)Η οικονομική κατάσταση επι Καραμανλή σαφώς χειροτέρεψε, πράγμα λογικό μέσα σε μία παγκόσμια κρίση.

            5)Και μετά ήλθε ο ΓΑΠ. Να μην μιλήσω για αυτόν. Τα ξέρουμε.

          • Κώστας avatar
            Κώστας @ Γιώργος Αχαιός 25/02/2013 08:00:33

            Ποτέ δεν ισχυρίστηκα ότι ο Καραμανλής κατέστρεψε την χώρα. Αυτό που μου κάνει εντύπωση, είναι κατά την γνώμη μου το γεγονός ότι ένας μετριότατος σε ικανότητες άνθρωπος, αντιμετωπίζεται ακόμα και τώρα, μετά από την αποδεδειγμένα άθλια διαχείριση μιας όντως κακής κατάστασης για κάποιον ακατανόητο σε μένα λόγο σαν "ηγέτης". Τόσο αυτός, όσο και ο ΓΑΠ, επιεικώς μέτριοι, μεγαλώνουν σε ένα περιβάλλον το οποίο τους γαλουχεί με την πεποίθηση ότι είναι γεννημένοι για πρωθυπουργοί. Μα χαζοί , μα έξυπνοι, η δουλειά που θα κάνουν είναι αυτή. Αυτό όμως που με θλίβει πραγματικά είναι το γεγονός ότι τόσο πολλοί άνθρωποι καθημερινοί, της πιάτσας υποτίθεται, τους αντιμετωπίζουν περίπου σαν ιερά τοτέμ. Η οικογενειοκρατία, η οποία όλοι παραδεχόμαστε ότι κατέστρεψε την Ελλάδα, δεν έχει επιβληθεί από κανέναν, παρά μόνο από μας. Αναρωτηθείτε λίγο αν δεν τους λέγαν όπως τους λένε, θα είχαν την καριέρα που έχουν; Αναρωτηθείτε επίσης, μήπως όταν εκλέχτηκαν τόσο ο ένας όσο και ο άλλος στην ηγεσία των κομμάτων τους δεν υπήρχαν καλύτεροι, πιο άξιοι από αυτούς τους οποίους όλοι ξέρουμε; Και αν ναι γιατί βγήκαν οι συγκεκριμένοι; Μήπως μόνο για το επώνυμο τους; Και αν ναι, τι λέει αυτό για εμάς ως χώρα, αλλά και ως πολίτες; Μήπως αυτό μας αξίζει; Μήπως να ξυπνήσουμε σιγά σιγά;

  2. Πατωματζής avatar
    Πατωματζής 21/02/2013 21:25:00

    Μαύρη είναι η νύχτα στα βουνά,
    στους κάμπους πέφτει χιόνι.....
    Το 8ο θαύμα του κόσμου είναι γεγονός!
    Ο πρώην Πρωθυπουργός του Ελλαδιστάν γίνηκε προφέσορας εις τας Αμέρικας!

  3. αιρετικός avatar
    αιρετικός 21/02/2013 21:29:55

    Πολύ φιλεύσπλαχνα αυτά τα αμερικάνικα πανεπιστήμια...στους έλληνες αναξιοπαθούντες (τρομάρα μας!)βουλευτές...

  4. Γιώργος Αχαιός avatar
    Γιώργος Αχαιός 21/02/2013 21:31:23

    Ο ξεπεσμός δεν έχει όρια. Κανένας πρωθυπουργός της Ελλάδος νωρίτερα δεν είχε υποβιβάσει εαυτον σε διασκεδαστή φοιτητικών ακροατηρίων ανα την υφήλιο.

    Κανένας αποτυχημένος ηγέτης στον πλανήτη ως τώρα δεν έτυχε να περιφέρει την αποτυχία του προσπαθώντας να διδάξει πως απέτυχε ή να πείσει ότι δεν απέτυχε παταγωδώς....

    • Γιώργος avatar
      Γιώργος @ Γιώργος Αχαιός 22/02/2013 10:11:16

      Δεν νομίζω να πολυσκοτίζεται κιόλας, την δουλειά του την έκανε και με το παραπάνω... Και δεν τον πειράζει κανένας...

  5. Κυθήριος avatar
    Κυθήριος 21/02/2013 21:35:33

    Καλά,δέν τό παίρνει καθόλου χαμπάρι,κανείς δέν τοῦ τό σφυρίζει,πόσο τόν περιγελοῦν; Πόσο ξεφτίλα γίνεται;Τόσο πόλύ πιά τόν τύφλωσε ἡ ἐξουσία;
    Καί νά πεῖς ὅτι ἔχει καί ἀνάγκη οἰκονομική..

    • Μεγάλες στιγμές avatar
      Μεγάλες στιγμές @ Κυθήριος 21/02/2013 23:33:28

      Γυρναει όλον τον κόσμο δωρεάν,μενει στα πεντάστερα ξενοδοχεία,τρώει τα καλύτερα,γυμνάζεται και πληρώνεται για να λέει ότι θέλει.
      Καλή ξεφτίλα,δεν νομίζεις φίλε;;

      • Γιώργος Αχαιός avatar
        Γιώργος Αχαιός @ Μεγάλες στιγμές 22/02/2013 17:51:02

        Η ξεφτίλα δεν σχετίζεται με το αν κερδίζεις χρήματα ή οχι. Μπορείς κάλλιστα να κερδίζεις χρήματα για να ξευτιλίζεσαι. Έχει να κάνει με τιν αυτοσεβασμό ή με το αν αντιλαμβάνεσαι την κατάστασή σου....

  6. Νικήτας avatar
    Νικήτας 21/02/2013 22:15:56

    Γελάνε και οι πέτρες απο κολούμπια , χάρβαρντ και μπέρκλευ μεριά με τον ρεζίλη.

  7. cresswell avatar
    cresswell 21/02/2013 22:43:36

    Δεν χρειάζεται πολλά. Διαβάστε το

    http://topontiki.gr/article/43608/O-Giorgos-Papandreou-sto-pluntirio-Harvard

    • rally monkey avatar
      rally monkey @ cresswell 22/02/2013 00:59:03

      μπραβο - οπου μπορειτε διαδωστε το

  8. δημης avatar
    δημης 21/02/2013 23:07:45

    ΤΡΑΓΩΔΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΚΑΙ ..ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΤΟΥ GAP-GAP..ΤΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ....

  9. rally monkey* avatar
    rally monkey* 21/02/2013 23:16:44

    H επισημη Eλλάδα - η σοβαρή Ελλάδα (αν υπαρχει) σιωπά
    και τον εχει ακόμα στο κοινοβουλιο
    η ντροπη μας ανηκει και τα σχόλια είναι περιτα
    και ετσι οπως πάμε την επισημη Ιστορία θα την γραφουν τυποι σαν τον Ντεσμον Λαχμαν ..τουλαχιστον μεχρι να αποχαρακτηριστουν τα αρχεια του Στειτ Ντιπαρτμεντ

  10. Διηνεκης avatar
    Διηνεκης 22/02/2013 11:06:59

    Είμαι σίγουρος ότι ο ΓΑΠ πιστεύει ακράδαντα ότι είναι ο σωτήρας μας που μας έσωσε απο τον αφανισμό κ´ γ´αυτο θα Πρέπει να τον ευγνωμωνουμε.θα περιμένει σίγουρα Άν ΟΧΙ σε αυτη τι ζωή αλλα μετα θάνατον να του φτιάξουμε κ´ άγαλμα εθνικού ευεργέτη

  11. Aφροδίτη avatar
    Aφροδίτη 22/02/2013 11:34:14

    Αν το προσέλαβαν να διδάσκει το μάθημα "γεννήθηκα για την καταστροφή" αυτοί που σχεδίασαν την καταστροφή μας, ας του δώσουν και τον τίτλο του δόκτορος εφιάλτη! Δικό τους παιδί είναι, ας φροντίσουν για την αποκατάστασή του και την καριέρα του! Άλλωστε η στρατηγική τους ανέκαθεν στηριζόταν σε εκείνην την πανάρχαια του δούρειου ίππου.

  12. νεφέλη avatar
    νεφέλη 22/02/2013 13:21:08

    Θα αποκωδικοποιεί και την εικόνα Καστελόριζου,
    που διάλεξε για φόντο, όταν μας ανακοίνωνε την καταστροφή μας;
    ...γιατί δεν διάλεξε, ας πούμε το Ζάλογγο,την Μύκονο, ή την Πάρο;

    • Aφροδίτη avatar