05/03/2013 18:19
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Eπιμένει στην αθωότητά του ο Β. Παπαγεωργόπουλος

Επιμένει στην αθωότητά του ο πρώην δήμαρχος Θεσσαλονίκης, Β. Παπαγεωργόπουλος, με δήλωσή του που αναρτήθηκε στην προσωπική του ιστοσελίδα.

«Να βάζεις το καλό σου κοστούμι και να πηγαίνεις χαμογελαστός στο δικαστήριο για να ακούσεις την ‘πανηγυρική σου αθώωση’ και να φεύγεις με την κλούβα της αστυνομίας για τα Διαβατά είναι πολύ βαρύ. Ασήκωτο», αναφέρει χαρακτηριστικά.

Ο κ. Παπαγεωργόπουλος επαναλαμβάνει πως στη διάρκεια της δίκης δεν ακούστηκε κανένα συγκεκριμένο αποδεικτικό στοιχείο εναντίον του με αποτέλεσμα «στα 66 σου χρόνια -μετά από διαδρομή που πολλοί θα ζήλευαν- ν' ακούς ισόβια, δύσκολα αντέχεται».

«Αυτό είναι πρωτοφανές πιστεύω, στα δικαστικά χρονικά», προσθέτει.«Το μόνο που σε ζώσει είναι ότι εσύ ξέρεις την αλήθεια, ξέρεις ότι έχεις την συνείδηση σου καθαρή και κατορθώνεις να στέκεσαι όρθιος», προσθέτει  ο πρώην δήμαρχος.

Πηγή: ΑΜΠΕ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. monson avatar
    monson 05/03/2013 18:47:51

    το αρθρο στο μπολγκ του το οποιο και διαβασα μου δημιουργει εντυπωση υπο την έννοια οτι αν ενα μερος αυτων που λεει στεκουν κατι δεν παει καλα .

    • Μεγάλες στιγμές avatar
      Μεγάλες στιγμές @ monson 06/03/2013 10:16:50

      Μπορώ να σου πω 19.000.000 λόγους που το πραγμα πάει για πρώτη φορά πολύ καλά

  2. alex23 avatar
    alex23 05/03/2013 19:14:34

    περιεργη ιστορια..
    μεγιστη καταδικη χωρις απτα αποδεικτικα στοιχεια και μοναδικη εμπλοκη το καθυστερημενο πιστευω οτι ηταν ενημερος ενος εμπλεκομενου και τον αφορισμο του κ.μπουταρη για την οικονομικη του διαχειρηση..
    ειτε οι δικαστες ηξεραν κατι που δεν μπορουν να 'παρουσιασουν' (ακομα ?), ειτε στην αγωνια τους να δειξουν οτι 'πιανουν' την οργη του λαου κατα των πολιτικων που διαχειριστηκαν δημοσιο χρημα, εξαντλησαν καθε αυστηροτητα στον πρωτο που βρηκαν μπροστα τους.. αν δεν αλλαξει κατι στα στοιχεια, προβλεπω πανηγυρικη αθωωση του σε μεγαλυτερο βαθμο..

  3. αρμ
    αρμ'υρας 05/03/2013 20:58:48

    το διαβασα και εγω το αρθρο του. ... δε νομιζω να ειναι τελειως αθωα περιστερα... αλλα παιδια... κατι δε παει καλα στην υποθεση παπαγεωργοπουλου.... κατι βρομαει, και η μυρωδια δε γνωριζουμε απο που ερχεται....

  4. Κωσταςς Π. avatar
    Κωσταςς Π. 05/03/2013 21:35:15

    Εγώ το λέω εξ αρχής. Δεν πιστεύω οτι είναι ένοχος μέχρι να τελεσιδικήσει η δικαιοσύνη. Και πιστεύω οτι κάτι περισσότερο ξέρει ο Πρωθυπουργός που του αφαίρεσε προσωρινά και όχι οριστικά την κομματική ιδιότητα μέχρι να τελεσιδικήσει η υπόθεση...

  5. Νικόλας avatar
    Νικόλας 05/03/2013 22:19:48

    Πολλές φορές έχω γράψει κατά της ΝΔ. Δε θα με έλεγα πιστό Νεοδημοκράτη και συχνά υποστηρίζω κόμματα της αριστεράς.

    Προσωπικά είμαι πεπεισμένος ότι ο Παπαγεωργόπουλος είναι αθώος και κάτι βρωμάει. Στη αρχή δε με ενοχλούσε που ένας αθώος θα έμπαινε στη φυλακή αλλά όσο περνάει ο καιρός μου φαίνεται όλο και πιο ύποπτη η υπόθεση (ειδικά όταν έμαθα ότι ο ταμίας -Σαξώνης- που τον έχωσε το δήμαρχο μέσα με την κατάθεσή του ήταν συνδικαληστής του ΠΑΣΟΚ).

    • Μεγάλες στιγμές avatar
      Μεγάλες στιγμές @ Νικόλας 06/03/2013 10:19:58

      ρε παιδιά μην τρελαθούμε...
      Αν ηταν 4,5 χρονάκια δήμαρχος να ισχυριστεί άγνοια και κακή επιλογή συνεργατών.Αλλά 10 χρόνια βουλευτής και 12-13 δήμαρχος δεν γίνεται να μην εχεις πάρει χαμπάρι.

  6. Easy κι εύκολα avatar
    Easy κι εύκολα 06/03/2013 03:34:22

    περίεργο...

    ΠΏΣ γράφει από την φυλακή στο μπλογκ του ο λιμοκοντόρος ΚΛΕΦΤΗΣ των ασφαλιστικών εισφορών των εργαζομένων;

  7. mimikos avatar
    mimikos 06/03/2013 08:29:32

    ε οχι κ αθωος ! ναι η ποινη ειναι αυστηρη...αλλα το δεξι του χερι εκανε τις λαμογιες,ειναι δυνατον να μην ηξερε τι γινεται στο σπιτι του? τοτε ειναι ηλιθιος κ του αξιζει η τιμωρια ! απλως δεν περιμενε ποτε οτι θα τον αγγιξουν,(αλαζονεια της εξουσιας).

  8. boltthrower avatar
    boltthrower 06/03/2013 09:43:06

    δεκα χρονια πριν θα ηταν αθωος.τωρα εφαρμοστηκε το γραμμα του νομου.δεν παυει ο σαξωνης να ειναι ο προζτηθεις ταμιας του.παρακολουθησα ολη τη δικηως ασκουμενος στα δικαστηρια.δεν ηταν υπαλληλος ταμειακης υπηρεσιας ο σαξωνης.ηταν ο ιδιος ο ταμιας.ηταν αμεσα υφισταμενος του.δεν ηταν οργανικη και προσωποπαγης η θεση του ταμια.και ας προσπαθησε να πεισει πως ο σαξωνης λογοδοτουσε μονο στο ελεγκτικο συνεδριο.γελαει ο κοσμος.
    αν εστεκε ο ισχυρισμος του πρωην δημαρχου ,οι δημαρχοι θα επρεπε να ευθυνονται μονο οταν πληρωνουν αυτοπροσωπως και παρα χρημα.
    αν αθωωνοταν θα ηταν ουσιαστικα νομιμοποιηση ακαταλογιστου στους δημαρχους.
    οσο για τα ελαφρυντικα,οταν εχεις υπουργοποιηθει ξερεις ποτε ενα συστημα πληρωμων ειναι διαβλητο.και το διατηρεις για 12 χρονια.πληρωμες χερι με χερι με χειρογραφες αποδειξεις σε κρατικο χρημα.ποση αγνοια πια.

  9. boltthrower avatar
    boltthrower 06/03/2013 09:45:32

    δεκα χρονια πριν θα ηταν αθωος.τωρα εφαρμοστηκε το γραμμα του νομου.δεν παυει ο σαξωνης να ειναι ο προστηθεις ταμιας του.παρακολουθησα ολη τη δικηως ασκουμενος στα δικαστηρια.δεν ηταν υπαλληλος ταμειακης υπηρεσιας ο σαξωνης.ηταν ο ιδιος ο ταμιας.ηταν αμεσα υφισταμενος του.δεν ηταν οργανικη και προσωποπαγης η θεση του ταμια.και ας προσπαθησε να πεισει πως ο σαξωνης λογοδοτουσε μονο στο ελεγκτικο συνεδριο.γελαει ο κοσμος.
    αν εστεκε ο ισχυρισμος του πρωην δημαρχου ,οι δημαρχοι θα επρεπε να ευθυνονται μονο οταν πληρωνουν αυτοπροσωπως και παρα χρημα.
    αν αθωωνοταν θα ηταν ουσιαστικα νομιμοποιηση ακαταλογιστου στους δημαρχους.
    οσο για τα ελαφρυντικα,οταν εχεις υπουργοποιηθει ξερεις ποτε ενα συστημα πληρωμων ειναι διαβλητο.και το διατηρεις για 12 χρονια.πληρωμες χερι με χερι με χειρογραφες αποδειξεις σε κρατικο χρημα.ποση αγνοια πια.

  10. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 06/03/2013 11:08:10

    To λαθος που κανετε πολλοι ειναι οτι δεν συνδεετε την αποφαση με τη διωξη Ψωμιαδη και την εκπεφρασμενη βουληση ισχυρων κυκλων να παψει να ειναι "εθνικιστικη" η Θεσσαλονικη αλλα να "σεβεται" το "πολυπολιτισμικο παρελθον" της.Αυτα ειναι συγκοινωνουντα δοχεια και με τη φυλακιση του Τσοχατζοπουλου που καποτε εκπροσωπουσε το ψευδωνυμως ονομαζομενο "πατριωτικο" ΠΑΣΟΚ.
    Δεν ειναι οτι ο Ακης δεν ηταν ενοχος ή οτι οι αλλοι δεν εκαναν παρατυπιες.
    Ειναι οτι απο ολα τα σκανδαλα επιλεγονται μονον αυτα που προσπαθουν να παραμερισουν καθε αντιπαλο του μπουταρισμου στην περιοχη.

    • KOSTAS70 avatar
      KOSTAS70 @ ψυχραιμια 06/03/2013 12:39:25

      Σωστότατος!

  11. mimikos avatar
    mimikos 06/03/2013 13:08:17

    ....κ ο Ακης! , ο Παπαντωνιου!,κ ο Παπακων/νου ! ολοι αθωοι !

  12. Α. Πέτρόπουλος avatar
    Α. Πέτρόπουλος 06/03/2013 13:25:45

    Μόνο Σαλονικιοί; Κανένας χαμουτζής θα πάει μέσα;

  13. ΣΩΤΉΡΗΣ avatar
    ΣΩΤΉΡΗΣ 06/03/2013 14:05:58

    Καμία ανοχή σε κανέναν πολιτικό πλέον. μόνον Έτσι θα σωθεί η Χώρα! στο εξής θα πρέπει να γνωρίζει ο καθένας που αποφασίζει να πολιτευτεί ότι δεν υπάρχει και δεν θα υπάρξει καμία ανοχή από την κοινωνία ούτως ώστε να πολιτεύονται μόνον όσοι έχουν αγνά κριτήρια και θέλουν να προσφέρουν κάτι καλό στην Πατρίδα!.