#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
18/05/2013 10:51
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Bild: Νικητής ο Σαμαράς



Νικητή, χαρακτηρίζει η γερμανική εφημερίδα τον Έλληνα πρωθυπουργό Αντώνη Σαμαρά και αναφέρεται τόσο στην αναβάθμιση της πιστοληπτικής ικανότητας της Ελλάδας από τον Οίκο Fitch, όσο και στον χαρακτηρισμό «διασώστης» που χρησιμοποίησε η αμερικανική εφημερίδα Washington Post.

Η γερμανική, ευρείας κυκλοφορίας εφημερίδα, φιλοξενεί καθημερινά στο πρωτοσέλιδό της την στήλη «Νικητές και Ηττημένοι», στην οποία παρουσιάζονται προσωπικότητες από όλον τον κόσμο και όλους τους τομείς.

Στο κείμενο που συνοδεύει την αναφορά στον κ. Σαμαρά, η Bild σήμερα γράφει: «Από πρωθυπουργός της χρεοκοπίας σε φορέα ελπίδας. Ο πρωθυπουργός της Ελλάδας Αντώνης Σαμαράς μπορεί έπειτα από έναν χρόνο στο αξίωμα να επιδείξει επιτυχίες. Ο Οίκος αξιολόγησης Fitch αναβάθμισε τώρα την πιστοληπτική ικανότητα της χώρας του, επειδή "υπάρχει σαφής πρόοδος". Η Washington Post τιμά τον Σαμαρά ως "διασώστη". Η άποψη της Bild: Συνεχίστε έτσι!»

ΣΧΟΛΙΑ

  1. vassiliki paraskevopoulou avatar
    vassiliki paraskevopoulou 18/05/2013 12:30:15

    Αυτος ειναι Σαμαρας,μας εδωσε ελπιδες και θα συνεχισει να μας δινει,καλη δυναμη και καλη συνεχεια.

  2. MantisKalhas avatar
    MantisKalhas 18/05/2013 12:44:12

    Η άποψη των δεξιών οπαδών του: μπορείς και καλύτερα χωρίς τα αριστερόστροφα βαρίδια. Ας προσπαθήσουμε όλοι να τον κάνουμε αυτοδύναμο.

  3. leak avatar
    leak 18/05/2013 13:34:23

    Mε βάση τον προς ψηφιση νόμο, δεν μου αρέσει ο χαιρετισμός...

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ leak 18/05/2013 20:00:08

      Χαχαχαχα!!! Επιτέλους ένας αστείος σχολιασμός εδώ μέσα...

  4. Περικλής avatar
    Περικλής 18/05/2013 14:26:41

    Αν και tabloid ψιλοπαρακμιακό, η Bild έχει δίκιο τώρα. Ο Σαμαράς τα πάει πολύ καλά. Αποφεύγει την ένταση σε χαζά θέματα όπως τα ιδιωτικά ΑΕΙ, έχει μειώσει μισθούς σε ΔΕΚΟ/ένστολους κλπ, τα έβαλε με τις συντεχνίες, καταπολεμά τη λαθρομετανάστευση.

    Το μόνο που θα ήθελα να δω ακόμα είναι άνοιγμα κλειστών επαγγελμάτων όπως τα φαρμακεία και τα ταξί.

    • Uncle Stgm avatar
      Uncle Stgm @ Περικλής 18/05/2013 15:58:47

      Το "ψιλο" μπροστά στο "παρακμιακό" τι τό 'θελες;
      Decadence Club par excellence αυτοπροσώπως (για ότι αφορά την Γερμανοφωνία διεθνώς).
      Βρίσκεις μέσα όλη τη φαρέτρα, από εύληπτη ακροδεξιά πολιτική που χαιδεύει αυτιά πελατών χωρίς μίνιμουμ παιδείας, μέχρι σκληρή για φύλλο μεγάλης κυκλοφορίας πορνογραφία.
      Ο κλασικός συνδυασμός της μεσοπολεμικής παρακμής, που οδήγησε εκεί που ξέρουμε.

    • Φοιτητης avatar
      Φοιτητης @ Περικλής 18/05/2013 19:13:18

      Πολεμά τη λαθρομετανάστευση; Πως; Με αντιρατσιστικό νομοσχέδιο;

    • Στέργιος avatar
      Στέργιος @ Περικλής 19/05/2013 19:33:31

      Τώρα έχει δίκιο ενώ πριν όχι; Η Μπιλντ είναι παρακμιακή μόνο όταν δεν γράφει για τον Σαμαρά;

  5. Στέργιος avatar
    Στέργιος 18/05/2013 16:36:29

    Και από πότε η Bild θέλει το καλό μας;

    • B.Q avatar
      B.Q @ Στέργιος 18/05/2013 20:41:53

      Aπό τότε που για 3-4 μήνες από τώρα, η φωταγώγηση της ''επιτυχίας'' μας σε κάθε επίπεδο, θα ωφελεί τη Θεία Μέρκελ. Μετά, βλέπουμε....

  6. kostas.k avatar
    kostas.k 18/05/2013 16:54:36

    και για τους 'ηττημένους' έλληνες, κουβέντα η καμπαρετζού της δημοσιογραφίας...

    • B.Q avatar
      B.Q @ kostas.k 18/05/2013 20:43:02

      Μην είστε ...μίζερος, αρνητικός, μηδενιστής, λαϊκιστής κι εχθρός της ανάπτυξης-ανάκαμψης-ευημερίας!!

      • kostas.k avatar
        kostas.k @ B.Q 19/05/2013 11:15:58

        oοτιδήποτε κι αν μου πείτε, μόνο ως 'κομπλεμάν΄θα το πάρω..μερσί!

        • B.Q avatar
          B.Q @ kostas.k 19/05/2013 21:34:54

          :-) Ως αστείο να το πάρετε, γιατί αυτοσαρκαστικά τα αναφέρω.

  7. Αρχιμήδης avatar
    Αρχιμήδης 18/05/2013 17:35:24

    Αφού το λέει η Bild σίγουρα είναι προς "όφελός μας"...Πάρτε μεγάλα καλάθια...
    Οταν οι Γερμανοί σε επαινούν, πρέπει να το ψάχνεις τουλάχιστον το θέμα...

  8. ΝΕΚΚ avatar
    ΝΕΚΚ 18/05/2013 22:30:47

    Αυτους "καλημερα" τους ελεγες και σου ζητουσαν τις Κυκλαδες. Τωρα που σου χαμογελανε, τους φοβαμαι περισσοτερο. Ιδιως οταν βλεπω μια Γερμανικη αναπτυξη στο 0.1%.