#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
22/01/2013 14:52
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

"Φουντώνει" η κόντρα του υπ. Δημόσιας Τάξης Ν. Δένδια με τον ΣΥΡΙΖΑ



Σε κλίμα έντασης και οξύτατων φραστικών διαξιφισμών, ξεκίνησε, στην αρμόδια κοινοβουλευτική Επιτροπή, η ενημέρωση του υπουργού Δημόσιας Τάξης Νίκου Δένδια για την αναδιοργάνωση της ΕΛΑΣ.

Με αιχμή τη χθεσινοβραδυνή συνέντευξη του Νίκου Δένδια σε τηλεοπτικό δίκτυο και τις υπαινικτικές αναφορές του για τις σχέσεις του ΣΥΡΙΖΑ με τη νομιμότητα, ο κοινοβουλευτικός εκπρόσωπος του ΣΥΡΙΖΑ Παναγιώτης Λαφαζάνης ζήτησε από τον υπουργό «να ανακαλέσει τα όσα είπε, αλλιώς να παραιτηθεί».

Απαντώντας ο υπουργός καταλόγισε στον ΣΥΡΙΖΑ πως παρερμηνεύει τα λεγόμενά του, ειδικά δε για τα επικριτικά σχόλια του κ. Λαφαζάνη είπε ότι «στερούνται λογικού συνειρμού».

Ο Π. Λαφαζάνης είχε πει πως ο υπουργός, με την συνέντευξή του, άφησε αιχμές για τον ΣΥΡΙΖΑ, επέκρινε δε και τις δηλώσεις Δένδια για τους δικαστές και «στάθηκε» σε μία φράση του υπουργού σύμφωνα με την οποία -όπως είπε ο βουλευτής- ο κ. Δένδιας δήλωσε ότι «είναι μεγάλο στοίχημα να καθαρίσουμε τα προβλήματα του ΄74».

Να ακολουθήσουν την κοινοβουλευτική διαδικασία για πρόταση μομφής προς το πρόσωπό του, εφόσον κρίνουν ότι δεν ασκεί σωστά το έργο του, προέτρεψε τον ΣΥΡΙΖΑ ο κ. Δένδιας, αρνήθηκε δε τις κατηγορίες που του προσήψε ο βουλευτής του ΣΥΡΙΖΑ περί προβοκατόρικου ρόλου έναντι της αξιωματικής αντιπολίτευσης και των δικαστών, διαβάζοντας μάλιστα ανακοινώσεις του κόμματος εναντίον δικαστών και δικαστικών αποφάσεων τις οποίες χαρακτήρισε «απρεπείς».

Οι βουλευτές του ΣΥΡΙΖΑ αποχώρησαν από τη συνεδρίαση σε ένδειξη διαμαρτυρίας και ενώ είχαν προηγηθεί έντονες αντεγκλήσεις με προσωπικές αναφορές ανάμεσα στους βουλευτές Στάθη Παναγούλη και Ανδρέα Ψυχάρη.

Διαβάστε και αυτό: "Θα τους πάρει ο κόσμος με τις πέτρες, πριν οι τρομοκράτες με τις βόμβες"

 

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. tak avatar
    tak 22/01/2013 15:58:31

    Αφού δε χαϊδεύει αυτιά ο Δένδιας, πώς θα τον αντιμετωπίσει ο Σύριζα; Ο Δένδιας έχει δίκιο και στη διαμάχη του με το Σύριζα και την κόντρα του με τους Δικαστές...

  2. Karenin avatar
    Karenin 22/01/2013 16:13:13

    Τόν Δένδια πρέπει επειγόντως κάποιος να τον μαζέψει και να του εξηγήσει πόσο επικίνδυνα είναι τα επικοινωνιακά παιγνίδια με τον τρόμο. Ο άνθρωπος δεν δείχνει να εχει καταλάβει ότι δουλειά του σαν υπουργός είναι να τσακώσει αθορυβα όσους απειλούν την ασφάλεια των πολιτών, και δεν πληρώνεται με λεφτά όλων των φορολογουμένων για να ξημεροβραδιαζεται στα κανάλια, και να κατηγοράει με απανωτές ανακοινώσεις κόμματα και δικαστές.

    • Ραβινος avatar
      Ραβινος @ Karenin 22/01/2013 18:52:27

      Ενω οι συριζαυγητες που πληρωνονται κι αυτοι απο τους φορολογουμενους πρεπει να αφεθουν χωρις καπιστρια να λενε οτι τους κατεβει και να βριζουν απυλωτα !Ωραια προτροπη !Ευγε !

  3. Γεώργιος Τ. avatar
    Γεώργιος Τ. 22/01/2013 16:26:34

    Ο Δένδιας έχει την απόλυτη στήριξη του Πρωθυπουργού. Και κάνει τη δουλειά του αρκετά καλά και πάντως καλύτερα από όλους τους υπουργούς του συγκεκριμένου υπουργείου που έχουν περάσει. Για αυτό και τα δύο κάρα τον έχουν στη μπούκα. Επειδή δεν είναι λαϊκιστής, ούτε ρατσιστής, ούτε διεθνιστής. Και τους χαλάει τη σούπα.

    • arcane avatar
      arcane @ Γεώργιος Τ. 23/01/2013 06:30:41

      Κάποιον Χρυσοχοΐδη τον έχεις ακουστά; Που έπιασε τη 17 Νοέμβρη; Που έπιασε τον Μαζιώτη; Τον Μαζιώτη ντε, αυτόν που άφησε ο Δένδιας να "εξαφανιστεί";

  4. κεντρώος εξτρεμιστης avatar
    κεντρώος εξτρεμιστης 22/01/2013 16:51:54

    Ούτε βήμα πίσω Κορφιάτη , ούτε βήμα

  5. Μεγάλες στιγμές avatar
    Μεγάλες στιγμές 22/01/2013 16:56:51

    Η Κερκυρα ε,το νησί των αντιθέσεων...απο τη μια Γκερέκου και απο την άλλη Δενδιας

  6. χρήστος avatar
    χρήστος 22/01/2013 17:27:32

    ο σύριζα της αναρχίας γλύφει τώρα τους δικαστές του συστήματος,να τα βλέπουν οι ψηφοφόροι τους αυτά και να τους χαίρονται.
    ψευτοαριστεροί γελοίοι τυχοδιωκτες

  7. Μπροστα και Δεξια avatar
    Μπροστα και Δεξια 22/01/2013 18:18:39

    Βρεθηκε ενας Υπουργος να σπασει επιτελους καποια αυγα , και δυστυχως αυτο γινεται στην Ελλαδα...Να τρωει και κραξιμο.Και αντε απο την αντιπολιτευση το καταλαβαινω.Αλλα και απο μεριδα κοσμου ?Δηλαδη να καταργησουμε τα ΠΑΝΤΑ στην Ελλαδα επειδη εχουμε μνημονιο ?Να ξεχασουμε ΟΛΟΥΣ τους αλλους τομεις ?
    Κριμα διοτι ο συγχρονος Ελληνας δεν εχει καμια σχεση με τις αρετες που ειχε ο αρχαιος Ελληνας , δεν εχει καμια ιδεολογια.Αντι να ειμαστε ενωμενοι προς την επιτευξη ενος σκοπου , ακομα νομιζουμε οτι ζουμε σε εποχη προ κρισης και πως μπορουμε αυριο να ειμαστε οπως ημασταν χωρις αγωνα και χωρις καποια στερηση...
    Ελπιζω να μην αλλαξει τροπο ο Υπουργος.Κατ' εμε , μια χαρα τα λεει.

  8. Μικρασιάτης avatar
    Μικρασιάτης 22/01/2013 18:47:24

    Ολοι ξερουμε ποιο κομμα χρονια τωρα, χαιδευει τ' αυτια των κουκουλοφορων, και των τρομοκρατων. Ποιο κομμα στελνει δικηγορους του να υπερασπιζουν λαθρο-εγκληματιες. Ποιο κομμα κανει πλατες σε καταληψεις που εχουν μετατραπει σε γιαφκες τρομοκρατιας. Απλα οταν τα λεει καποιος οπως ο Δενδιας, που ειναι υπουργος, δημιουργει αισθηση.
    Σιγα - σιγα ο κοσμος καταλαβαινει τι ρολο παιζουν οι διαφοροι ψευτο-αριστεροι-λαικιστες απ τα Β.Π. Μπραβο Δενδια, κι ας μην μου εισαι γενικα ιδιαιτερα συμπαθης.

  9. δημης avatar
    δημης 22/01/2013 19:14:47

    ΣΙΓΟΥΡΑ ΕΧΕΤΕ ΔΙΚΙΟ ΚΥΡΙΕ ΥΠΟΥΡΕ.....
    ΤΩΡΑ.....
    -ΠΟΙΟΙ ΨΗΦΙΖΑΝ ΟΜΩΣ;;;;;
    -ΤΑ ΠΡΟΝΟΜΙΑ;;;;;
    -ΤΑ...ΜΙΣΘΟΔΙΚΙΑ;;;;;;
    -ΤΟΝ ΔΙΟΡΙΣΜΟ ΤΗΣ ΗΓΕΣΙΑΣ;;;;;;;

  10. dim avatar
    dim 22/01/2013 19:15:03

    Αποχώρησε και από την εκπομπή ο πατήρ του ληστή με τα όπλα και τις χειροβομβίδες, ζητώντας τη παραίτηση του Δένδια... Κοίτα ποιοι μιλάνε, πραγματικά δε ξέρω αν πρέπει να γελάμε ή να κλαίμε...

    • δημης avatar
      δημης @ dim 22/01/2013 19:19:07

      +++++++++++++
      ΟΙ...ΔΑΣΚΑΛΟΙ ..ΤΗΣ ..ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ....

    • Μικρασιάτης avatar
      Μικρασιάτης @ dim 22/01/2013 19:30:16

      Μαλλον να κλαιμε για τη καημενη την Ελλαδα μας, που εχει τετοιους βουλευτες...

      • Diamond Angel avatar
        Diamond Angel @ Μικρασιάτης 22/01/2013 23:24:20

        Και τέτοιους ψηφοφόρους ....

        • tak avatar
          tak @ Diamond Angel 23/01/2013 08:36:45

          Τι λέτε; Ληστές οι ... κοινωνικοί αγωνιστές! Θα ... τρίζουν τα κόκαλα της Μελίνας!

  11. asemetora avatar
    asemetora 25/01/2013 17:18:11

    ΟΤΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΛΕΕΙ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ,ΠΟΥ ΤΣΟΥΖΕΙ,ΚΑΠΟΙΟΙ ΓΝΩΣΤΟΙ ΑΓΝΩΣΤΟΙ ΚΥΚΛΟΙ ,ΣΠΕΥΔΟΥΝ ΝΑ ΣΥΜΠΑΡΑΣΥΑΘΟΥΝ ΣΤΟΥΣ ΑΝΑΦΕΡΟΜΕΝΟΥΣ,