#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
15/04/2013 20:54
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

"Συμφωνία για ΝΕΑ ΕΛΛΑΔΑ» το όνομα του νέου κόμματος του Α.Λοβέρδου



«Το σύνθημα είναι ρήξη, σύγκρουση, δημιουργία και το όνομά του Συμφωνία για ΝΕΑ ΕΛΛΑΔΑ», τόνισε ο βουλευτής Ανδρέας Λοβέρδος ανακοινώνοντας την ίδρυση ενός νέου πολιτικού φορέα κατά την 1η Πολιτική Συνδιάσκεψη της Ριζοσπαστικής Κίνησης Σοσιαλδημοκρατικής Συμμαχίας (ΡΙ.Κ.Σ.ΣΥ.). Όπως ανέφερε στην ομιλία του, που πραγματοποιήθηκε στο Σπόρτιγκ,παρουσία 1.200 ατόμων, μεταξύ των οποίων των εκπροσώπων των κινημάτων «Δράση» και «Δυναμική Ελλάδα», καθώς και του ανεξάρτητου βουλευτή Χρήστου Αήδονη, το νέο κόμμα θα είναι ανοιχτό ως προς τις θέσεις και την ηγεσία, θα βρίσκεται ανάμεσα στις παρυφές ΝΔ/ΣΥΡΙΖΑ, θα έχει προτάσεις άμεσης δράσης και θα κάνει «τη σύγκρουση, τη ρήξη με όσα μας έφεραν έως εδώ. Ένα κόμμα χωρίς πρωτοκλασάτους πολιτικούς, όπου οι νέοι θα έχουν την μερίδα του λέοντος. Ένα κόμμα ευθύνης με λιτό λόγο και αποτελεσματικό έργο που θα συμβάλει στη νέα ελληνική ανόρθωση. Τέλος ένα κόμμα ευρωπαϊκό, υπέρ της πολιτικής ένωσης της ΕΕ».

«Σπάμε, σήμερα, εδώ, την αμηχανία και την αδράνεια του πολιτικού συστήματος», είπε ο Α. Λοβέρδος ασκώντας κριτική αφενός στην τρικομματική κυβέρνηση η οποία, όπως ανέφερε, «ακολουθεί σχεδόν τις ίδιες μεταπολιτευτικές πρακτικές που μας κατέστρεψαν, και αφετέρου στα κόμματα της αντιπολίτευσης τα οποία «συναγωνίζονται σε δημαγωγία και επικίνδυνους παληκαρισμούς».

«Τώρα είναι η ώρα για μια νέα συμφωνία» είπε, προσθέτοντας «ούτε εκλογές, αλλά ούτε και αυτή κυβέρνηση, η Βουλή θα δώσει τις κατάλληλες λύσεις».

«Θέλουμε, όλοι μαζί εμείς που συγκεντρωθήκαμε εδώ, να ξανακάνουμε μεγάλη τη Δημοκρατική Παράταξη και να βοηθήσουμε για να ξαναπάρουμε οι Έλληνες και οι Ελληνίδες την πατρίδα στα χέρια μας» επισήμανε προσθέτοντας ότι στόχος είναι «να παλέψουμε για να συνενώσουμε τον πολιτικό μας χώρο, που βρίσκεται σε μαρασμό», «να ξανασυναντηθούμε και με όσους πολίτες παραμένουν ακόμη στο ΠΑΣΟΚ, ή μετακινήθηκαν από αυτό στη ΔΗΜΑΡ».

«Γι' αυτό, ταυτόχρονα με την ίδρυσή μας» πρόσθεσε, «παίρνουμε εκ νέου σήμερα, εδώ, την πολιτική πρωτοβουλία και απευθύνουμε κάλεσμα προς όλους και όλες τις δυνάμεις του Κέντρου και της Κέντρο-αριστεράς: Να πάμε μαζί», «να συμφωνήσουμε για την ίδρυση του πολιτικού κόμματος, που θα παλέψει για τη νέα Ελλάδα», επισημαίνοντας ότι τα θέματα της πολιτικής ηγεσίας, καθώς και του Προέδρου του κόμματος είναι ανοικτά.

Ενός κόμματος που θα αλλάξει όπως κατέληξε «την πορεία της χώρας και θα ιδρύσει μαζί με άλλους, την Δ´ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
    ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 15/04/2013 20:58:09

    Πρωτοποριακη ονομασια !!

  2. Συριζαλβανία του Χότζα avatar
    Συριζαλβανία του Χότζα 15/04/2013 21:11:57

    Το ΕΟΠΥΥ θα ταίριαζε καλύτερα για το όνομα του κόμματος του Λοβέρδου από το ΡΙΚΣΣΥ και το "Συμφωνία για ΝΕΑ ΕΛΛΑΔΑ''...

  3. roadrunner avatar
    roadrunner 15/04/2013 21:17:05

    Ας τα βάλουμε σε μια σειρά, για παν ενδεχόμενο :
    -- "ΝΕΑ ΕΛΛΑΔΑ" , είναι του Λοβέρδου
    -- "ΝΕΑ ΜΕΡΑ" , είναι του Ζώη,
    -- "ΚΑΛΗ ΜΕΡΑ ΕΛΛΑΔΑ" ...... του Παπαδάκη,
    ..........
    Το "ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΝΕΑ ΕΛΛΑΔΑ" καταχωρήθηκε ή να σταματήσω εδώ ; :-)

    • apergospastis avatar
      apergospastis @ roadrunner 16/04/2013 11:58:18

      Καλή Νέα Μέρα Νέα Ελλάδα ήθελες να πεις:)

    • kokoras avatar
      kokoras @ roadrunner 16/04/2013 12:52:45

      kaloooo!!!

  4. Apistos avatar
    Apistos 15/04/2013 21:21:01

    Ξεκινώντας ένα νέο κόμμα χωρίς παλιούς πολιτικούς, βαφτίζοντας και τον εαυτό σας μ΄αυτό τον τρόπο εμμέσως νέο, παρακαλώ γνωρίστε μου τον χρηματοδότη του πονήματος?

  5. Lichnee avatar
    Lichnee 15/04/2013 22:17:21

    «την πορεία της χώρας και θα ιδρύσει μαζί με άλλους, την Δ´ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ».

    Μου θυμίζει κάποιον που ήθελε να ιδρύσει "τον Γ' Ελληνικό πολιτισμό"...

  6. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 15/04/2013 22:48:20

    Εκει καταντησαμε....Αντι να τον παιρνουν με τα νερατζια του κανουν τεμεναδες και τον ρωτανε τι πρεσβευει το νεο κομμα.........


    Νεες μορφες Μαααααασας !!!

  7. Μικρασιάτης avatar
    Μικρασιάτης 15/04/2013 23:12:09

    κουβεντα να γινεται..

  8. nikos avatar
    nikos 16/04/2013 04:50:09

    Ποιός σε χρηματοδοτεί κύρ Ανδρέα;

  9. GO avatar
    GO 16/04/2013 05:34:26

    Θα μπορούσε, εξίσου πρωτότυπα να το βαφτίσει:
    Παχιά Αγελάδα.
    Γλυκιά Μαρμελάδα.
    Ωραία Εξυπνάδα.
    Κίτρινη Φυλλάδα.
    Καλή Εβδομάδα.
    'Η το πιο προχωρημένο:
    Α, Ρε Ζωή Ρημάδα.

    • ΔΗΜΗΤΡΗΣ avatar
      ΔΗΜΗΤΡΗΣ @ GO 16/04/2013 10:53:34

      Ή Γ.Ο.Β.Α.Κ.Ι. ΤΩΡΑ ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΘΕΛΕΙ ΛΙΓΟ ΨΑΞΙΜΟ

  10. Noger avatar
    Noger 16/04/2013 07:27:56

    χα,χα, χα............Μεγάλε Αντρέα.
    Αφού έσωσες τους ασφαλισμένους με τον ΕΟΠΠΥ σου, αφού αναβάθμισες την υγεία στη χώρα.................ρίξε τώρα και μια σωτηρία του πολιτικού μας συστήματος.
    Σου είμαστε ευγνώμονες, ξέρεις.......και δεν θα το ξεχάσουμε ποτέ αυτό το καλό που κάνεις...........

  11. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 16/04/2013 07:46:03

    ΣΝΕΛΛ, ΣΝΕΛΛ!

  12. Γιώργος Αχαιός avatar
    Γιώργος Αχαιός 16/04/2013 07:49:03

    Την νέα Ελλάδα την έχει ήδη διαμορφώσει ως μέλος της κυβέρνησης ΓΑΠ το 2009.

    Ήρθε η ώρα να πάει οριστικά σπίτι του.

  13. Tonia G. avatar
    Tonia G. 16/04/2013 09:48:03

    Τη λέξη "Ελλάδα" τη κάψανε 40 χρόνια τώρα.
    Ήρθε η ώρα λοιπόν να κάψουνε και την λέξη "Νέα"
    Όσο για τη "Συμφωνία" θα τον πάει η Κατσέλη στα Δικαστήρια αφού αυτή είχε πρωτη τα διακιώματα με την "Κοινωνική Συμφωνία" της!

  14. alex23 avatar
    alex23 16/04/2013 10:17:57

    οκ, μπορει να ειναι στα ορια της πολιτικης γελοιοποιησης το να καταγγελεις ουσιαστικα τον παλιο σου εαυτο και να παριστανεις το θυμα αμνησιας, αλλα δεν θα μπορουσε να κανει και κατι αλλο

    καπως θα επρεπε και ο ιδιος να σωθει πολιτικα αλλα και οι σπονσορες του να μην δουν αλλη μια επενδυση τους να χανεται στα ταρταρα..

    για αυτο και επρεπε να εχει και εναν τιτλο 'ευγενειας' (προεδρος κομματος ταδε, το ονομα δεν εχει σημασια, αλλωστε κανεις δεν θα το θυμαται μετα απο λιγο καιρο) για να διαπραγματευτει με ενα ελαχιστο κερδος την (επαν)ενταξη του σε καποιο κομμα που προφανως θα του υποδειξουν οι 'φιλοι' του, λιγο πριν τις επομενες εκλογες..