#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
01/12/2013 13:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

"Βέτο" Καραμανλή στον Στουρνάρα!



Eνοχλημένος από την στάση και τις δηλώσεις του Γιάννη Στουρνάρα για την "καταστροφική διετία 2007-2009" εμφανίζεται ο Κώστας Καραμανλής, από το σημερινό "Βήμα".

Σύμφωνα με την ίδια εφημερίδα ο πρώην πρωθυπουργός είναι  αποφασισμένος  να μην είναι ξανά υποψήφιος στις επόμενες εθνικές εκλογές, στην περίπτωση κατά την οποία συμπεριληφθεί στο ψηφοδέλτιο Επικρατείας μαζί με τον κ. Στουρνάρα.

Από την άλλη, η ενόχληση Καραμανλή επικεντρώνεται μόνο στο πρόσωπο του Υπουργού και όχι στον Αντώνη Σαμαρά, με τον οποίο ο Κώστας Καραμανλής έχει μια πολύ καλή σχέση και δηλώνει ότι χωρίς αυτόν δεν θα βγαίναμε από την κρίση

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Κυθήριος avatar
    Κυθήριος 01/12/2013 13:03:23

    Δέν πιστεύω νά γίνει αὐτό τό τραγικό λάθος καί νά προτιμηθεῖ ὁ Στουρνάρας ἀπό τόν Κ.Καραμανλή...!

    • Άκρη Άκρη avatar
      Άκρη Άκρη @ Κυθήριος 01/12/2013 13:55:19

      Υπάρχει τέτοιο ...περιθώριο; Δε νομίζω... Ας πάει με τον ...Ελιά το αφεντικό του ο κ. Γιάννης. Αρκετά μας ''νοικοκύρεψε''.

    • Mariana avatar
      Mariana @ Κυθήριος 01/12/2013 15:10:51

      Μα έχει γίνει ήδη! Από το 2009 και συνεχίζεται... ή μήπως όχι?

    • Κυθήριος avatar
      Κυθήριος @ Κυθήριος 01/12/2013 16:23:55

      Μετά τίς ἐκλογές,ὅποτε γίνουν...

    • karasumi avatar
      karasumi @ Κυθήριος 01/12/2013 22:04:14

      Ε αλίμονο, μη χάσουμε το κελεπούρι - αγωνιστή, ο ογκόλιθος ΚΚ συμμετέχει με όλες του τις δυνάμεις στον αγώνα να αποτραπεί η χρεοκοπία που ο ίδιος έκανε ότι μπορούσε για να φέρει μια ώρα αρχύτερα...

      • Ο Ιππέας avatar
        Ο Ιππέας @ karasumi 02/12/2013 17:39:03

        Εχεις χαθεί!
        (και 30 χιλ πιό πέρα . .)

  2. Anonymous avatar
    Anonymous 01/12/2013 13:11:36

    Μπράβο στον Καραμανλή

    • ο εμπεσών εις τους ληστάς avatar
      ο εμπεσών εις τους ληστάς @ Anonymous 01/12/2013 13:57:44

      Βλέπετε αυτή η πενταετία ήταν ό,τι καλύτερο για τον τόπο! Ο Καραμανλής με την ατολμία του έχασε μοναδική ευκαιρία να περάσει στην Ιστορία. Παρά το 48% που πήρε, δεν τόλμησε να πράξει αυτό που είχε υποσχεθεί: την επανίδρυση του κράτους. Μικρός ων, φοβήθηκε να τα βάλει με τις συντεχνίες και να τις διαλύσει, φτάνοντας τελικά στον έσχατο ευτελισμό: να χάσει πανηγυρικά και επονείδιστα από τον ολίγιστο ΓΑΠ. Και δεν μ' ενδιαφέρει η τύχη του, όπως και κανενός πολιτικού: είναι αναλώσιμοι. Το μέλλον του τόπου μ' ενδιαφέρει. Θάπρεπε νάχει ήδη αποσυρθεί, και να παίζει με τα παιδιά του, αυτός και αρκετοί ακόμη που φέρουν βαρύτατες ευθύνες

      • Anonymous avatar
        Anonymous @ ο εμπεσών εις τους ληστάς 01/12/2013 21:12:23

        Υπάρχουν αυτοί που δεν τολμούν να κάνουν και φεύγουν, και αυτοί που παραμυθιάζουν στο τι θα κάνουν και μένουν

      • Ο Ηνίοχος avatar
        Ο Ηνίοχος @ ο εμπεσών εις τους ληστάς 02/12/2013 17:53:27

        Ολα αυτα θα τα έγραφες αν "υπήρχαν λεφτά" ;
        Μάθε να σκέπτεσαι "εσύ για εσένα" χωρίς την βοήθεια του όχλου.

  3. θηραία avatar
    θηραία 01/12/2013 13:33:56

    Αδικο έχει;

    Εκτός των άλλων προφυλάσει και τον Αντώνη,
    να μην προδοθεί απο τους ευεργετηθέντες ομοτράπεζους του,
    όπως κι εκείνος... που βρέθηκε να απολογείται για κάθε μωροφιλόδοξο εγωπαθή τεχνοκράτη και πολιτικάντη της κυβέρνησής του!!!

    • στεντωρ avatar
      στεντωρ @ θηραία 01/12/2013 21:34:59

      Βρεθηκε να απολογειται? Τον ακουσατε καθολου μετα τις εκλογες του 2009? Μονο κατι απιθανοι Αρουλοπακηδες με ολιγη απο Αντωναρο ακουμε και κατι κυκλους. Τον πιστεψαμε τον αγαπησαμε τον ακολουθησαμε και ακομη περιμενουμε να μιλησει. Οχι να απολογηθει να μιλησει θελουμε.

      • Ο Ηνίοχος avatar
        Ο Ηνίοχος @ στεντωρ 02/12/2013 19:17:58

        Τα όσα μας είπε τότε που έπρεπε τα ξεχάσαμε ;

        Δεν μας είχε πει οτι "Ο εύκολος δρόμος μπορεί να ακούγεται ευχάριστος,
        να μοιράζει υποσχέσεις, λεφτά και ακάλυπτες επιταγές αλλά οδηγει με μαθηματική ακρίβεια σε περιπέτεις που δεν αντέχει ο τόπος", κι εμείς τρέχοντας στις "κάλτσες" του γυρίσαμε την πλάτη ;

        Τώρα να μιλήσει να μας πεί ακριβώς τί ; να μας τα ξαναπεί ; ή να μας πεί οτι "εγώ σας τά έλεγα" και τέτοια διάφορα λαϊκίστικα ;

        Παραδέχτηκε ευθύς αμέσως την ήττα του σεβόμενος το δημοκρατικό μας δικαίωμα "του εκλέγειν" και κατήλθε ανδρίκια.

        Μια αξιοσημείωτη ρήση μας λέει οτι "ειναι αξιότερο το να χάσει κανείς με τιμή απο το να κερδίσει με απάτη" και φαίνεται οτι αυτό είναι που έχει προκαλέσει τρόμο και ταραχή στους εμπνευστές της έκτοτε προπαγάνδας.

  4. Γεώργιος Τ. avatar
    Γεώργιος Τ. 01/12/2013 14:16:05

    Έχω βαρεθεί να διαβάζω από τη μια ενοχλήσεις του Καραμανλή για κάποιο θέμα και από την άλλη τις διαψεύσεις του. Κάποια δημοσιογραφο-λαμόγια συνεχώς προσπαθούν να δημιουργούν θέματα εντός της ΝΔ με μόνο στόχο το Σαμαρά. Καλό είναι να αδιαφορούν οι νουνεχείς.

  5. Β.Κ.Σιάπκα avatar
    Β.Κ.Σιάπκα 01/12/2013 14:17:39

    Eάν θέλει ο Στουρνάρας να εκλεγεί βουλευτής, να υποβάλλει υποψηφιότητα στην εκλογική του περιφέρεια και στο ψηφοδέλτιο του πασοκ, του κόμματος που συμμετέχει στην κυβέρνηση συνεργασίας και ήταν προτεινόμενος για υπουργός και χάρη σ΄ αυτό έλαβε την θέση του.
    Μνήμη χρυσόψαρου, μπορεί να έχουν κάποιοι νεοδημοκράτες και κάποιοι πασόκοι αλλά συλλήβδην όλοι οι Έλληνες δεν έχουμε!

    • Hawk avatar
      Hawk @ Β.Κ.Σιάπκα 02/12/2013 12:20:03

      Λογικά θα έπρεπε να είχε κατέβει υποψήφιος στο κόμμα της Μέρκελ και του Σόϊμπλε, σήμερα θα καθόταν εκ δεξιών του ως υφυπουργός στην Γερμανία και έτσι θα μπορούσε χωρίς κόστος για τον ίδιο να επιβάλει αυστηρότερα μέτρα στην Ελλάδα και να το ευχαριστιέται γιατί το μνημόνιο ας μην ξεχνιώμαστε είναι το πιό σοβαρό σχέδιο που είχε ποτέ η Ελλάδα. Δεν πειράζει όμως 4 χρόνια είναι θα περάσουν και κατεβαίνει τότε, που ξέρεις εκεί μπορεί και να δοξαστεί, γιατί με εμάς τους αχάριστους τι να περιμένει ο άνθρωπος.

    • Καβαλιώτης avatar
      Καβαλιώτης @ Β.Κ.Σιάπκα 02/12/2013 21:40:00

      Το ρεπορτάζ της εποχής έλεγε ότι ΔΕΝ ήταν προτεινόμενος από το ΠΑΣΟΚ (εκτός αν, ως "ΠΑΣΟΚ", ακόμα και μετά την ανάληψη της προεδρίας του από τον Βενιζέλο, δεν εννοείτε τον τελευταίο, αλλά κάποιον/ους άλλον/ους, οπότε ... ναι.. πάσο, συζητήσιμο).

  6. Ολική αφασία avatar
    Ολική αφασία 01/12/2013 14:31:59

    Σαν τον Στουρνάρα, τόσο πολύτιμος, κανένας!

  7. πΔπ avatar
    πΔπ 01/12/2013 14:37:01

    Δεν φτάνει που δεν επανίδρυσε το Κράτος(δυάκις)...
    Δεν φτάνει που δεν ερεύνησε το σκάνδαλο του Χρηματιστηρίου...
    Δεν φτάνει που έδωσε άφεση "αμαρτιών" στους σοσιαΛηστές με την απογραφή...
    Δεν φτάνει που συναγωνίστηκε στα ίσια το ΠΑΣΟΚ στους διορισμούς...
    Δεν φτάνει που κορυφαίος Υπουργός του, ευχαριστούσε τους ΛΑΘΡΟ....
    Δεν φτάνει που πρόσφατα αναφέρθηκαν οι υπέρογκες "δαπάνες" των φαρμάκων...
    Δεν φτάνει που δεν ζητά την ψήφο των Ελλήνων...
    ....Φυγομαχεί στο Επικρατείας, μη θέλοντας τον ΥΠΟΙΚ δίπλα του.
    Αυτή η στάνη, αυτό το τυρί βγάνει!

    • Anonymous avatar
      Anonymous @ πΔπ 01/12/2013 21:16:32

      "Μια μόνο εξεταστική θα γίνει, αυτή για το πως φτάσαμε ως εδώ"
      Κάτι μου θυμίζει, κάτι μου θυμίζει

  8. giorgos avatar
    giorgos 01/12/2013 15:46:22

    Χθες λοιπον ο Κωστας ο Καραμανλης σηκωθηκε και σκεφτηκε. Δεν παιρνω ενα τηλεφωνο εκει καρω τον ΔΟΛιο και να του εκφρασω την απογοητευσι μου για τον Στουρναρα.και το επραξε συμφωνα με το ΒΗΜΑ. καλα τι εγινε σε ποιους τα πουλαει αυτα ο Σταυρακας τι νομιζει οτι τα γενοσημα του Αδωνι ηρθαν και εμεις οι δεξιοι τα καταπινουμε χουφτες.Ολα μπορει να συμβουν σε αυτη την ζωη ισως να βγει και η ΕΛΛΑΔΑ απο την κριση και να γυρισει στην εποχη ΚΚ αλλα να δηλωσει ο Κ.Καραμανλης κατι στο ΔΟΛιο ΠΟΤΕ.

  9. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 01/12/2013 17:34:12

    Ο Στουρναρας ειναι ο μονος υπουργος Οικονομικων τα τελευταια χρονια που εκτελεσε δυο προυπολογισμους,το 2012 και το 2013 οχι απλως συμφωνα με τα προβλεπομενα αλλά καλυτερα απο τα προβλεπομενα.
    Καθε συγκριση με Αλογοσκουφη,Παπαθανασιου,Παπακωνσταντινου και Βενιζελο που επεφταν εξω και πολυ εξω καθε φορα ειναι περιττη.
    Βεβαια αυτο δεν αρεσει σε μερικους,προτιμουν τα ελλειμματα.Αλλά πλεον τα ελλειμματα εχουν συνεπειες.

    • karasumi avatar
      karasumi @ ψυχραιμια 01/12/2013 22:06:53

      Σιγά τα αυγά, εκτέλεσε πιστά προυπολογισμους, διόρισε κανένα όμως;

    • Φελίζα avatar
      Φελίζα @ ψυχραιμια 02/12/2013 08:40:53

      Για την επιτυχή εκτέλεση των προυπολογισμών εργάστηκε ολόκληρη η κυβέρνηση και κυρίως οι πολίτες που πλήρωσαν δίκαιους και άδικους φόρους. Κάνετε λάθος αν νομίζετε ότι στην πλειοψηφία των Ελλήνων πολιτών αρέσουν τα ελλείμματα και οι...διαπλοκές. Ένα αποφασιστικό εκτελεστικό όργανο είναι ο Στουρνάρας και τίποτα άλλο. Δικαίωμά του να πολιτευτεί όπως αναφέρει και η Βασιλική υποβάλλοντας υποψηφιότητα στην εκλογική του περιφέρεια και στο ψηφοδέλτιο του πασοκ, του χώρου που ανήκει.

  10. Γεωργία Βασιλειάδου avatar
    Γεωργία Βασιλειάδου 01/12/2013 17:36:32

    ...Μα να μην καταδέχεται τον ένδοξο φωστήρα κι αυτός δίπλα του! Αλήθεια τον πολυτάλαντο και ικανότατον αυτόν Γ.Σ, γιατί να μην τον υποβάλλουμε στη δοκιμασία της ψήφου; Δεν είναι εκλεγμένος κι αποφασίζει εκ του ασφαλούς για τη μοίρα μας και μας το παίζει και ...υπεράνω πως δεν υπολογίζει το ...πολιτικό κόστος; Δεν το υπολογίζει, γιατί του έχουνε υποσχεθεί το απυρόβλητο και το δεδομένο στασίδι στις πλάτες μας.. Από που και ως που θα μας κατσικωθεί όμως και θα τον πληρώνουμε ισόβια, χωρίς να τον έχουμε καν επιλέξει;
    Είναι Δημοκρατία τώρα αυτό;

  11. Nikos avatar
    Nikos 01/12/2013 18:11:38

    Τον ξέρω τον Καραμανλή, τέτοια δήλωση δεν θα έκανε ποτέ ακόμα και αν πίστευε κάτι ανάλογο για τον υπουργό οικονομικών γιατί αυτό ισοδυναμεί με ευθεία υπονόμευση του Σαμαρά, κάτι που είναι αδιανόητο, αλλά τα γραφόμενα στο ΒΗΜΑ σήμερα αυτόν τον σκοπό εξυπηρετούν να υπονομεύσουν με εντολή της Ντόρας τον Σαμαρά, δεν θα τους περάση όμως αν μάλιστα εβγαινε και μιά ανακοίνωση από το περιβάλον του Καρταμανλή θα ξεφτιλιζόταν το ΒΗΜα για να τελειώνουμε και με το τελευταό ανάχωμα της ιερής οικογένειας.

    • Eξ Αμάξης avatar
      Eξ Αμάξης @ Nikos 02/12/2013 19:27:18

      Μεγαλη προπαγανδα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια
      όταν η επιθυμία της παραίσθησης είναι έντονη.

  12. George avatar
    George 01/12/2013 18:33:02

    Τώρα αποκτήσαμε και λαικιστές "τεχνοκράτες" ............

  13. θηραία avatar
    θηραία 01/12/2013 23:26:16

    To ότι πήρε πάνω του την ευθύνη
    (αν και δεν όφειλε... τελικά)
    για κάτι αλογοσκουφοθοδωροπολυδωροβουλγαροντοράκια
    που πριονίζανε συνεχώς ...λίγο τόχεις;

    • στεντωρ avatar
      στεντωρ @ θηραία 02/12/2013 11:29:59

      Πολυδωρας και θοδωρος βοηθουσαν δεν πριονιζαν. Μετα τις εκλογες τον ακουσες? Και κατι ακομη. Αυτος τους διαλεξε μας τους εφερε μας τους εκατσε ε οχι ας βγει να τα πει.Μια ζωη περιμενουμε την αστικη δεξια στην Ελλαδα να μιλησει. Βαρεθηκαμε τους κυκλους τους χρησμους και την δηθεν ηχηρη αφωνια. Μπροσταρηδες θελουμε οχι κρυπτομενους.

      • θηραία avatar
        θηραία @ στεντωρ 02/12/2013 12:30:19

        Σεβόταν τους συνεργάτες του και τους εμπιστευόταν.... Εκεί έκανε το λάθος. Εκείνοι έπρατταν κατά το δοκούν... διαλύοντας φορείς, όπως η ερτ, διορίζοντας ακριβοπληρωμένους πολυάριθμους ανίκανους κατα συρροή!
        Καλύτερα που δεν μιλάει, παρά να καλύπτει λέγοντας παιδαριώδεις σαχλαμάρες περί "ευθυνών του στρατηγού ανέμου" κλπκλπ !!!!

  14. Hawk avatar
    Hawk 02/12/2013 12:10:48

    Ο Καραμανλής έχει δίκιο να δαιμονίζεται με τον Στουρνάρα, αν πρέπει κάποιοι πρωθυπουργοί να απολογηθούν για το ύψος του χρέους αυτοί είναι ο Σημίτης και ο Καραμανλής μαζί με τους υπουργούς τους των οικονομικών. Αρα ο κύριος Στουρνάρας καλά θα κάνει να μας πει τι έκανε και ο Σημίτης για το χρέος, πως μας " έβαλε " από το παράθυρο στο ενιαίο νόμισμα αλλά και για τις σπατάλες των ολυμπιακών αγώνων για τις οποίες δεν μιλάει κανένας γιατί μαζί τα φάγανε.

    • Vee avatar
      Vee @ Hawk 02/12/2013 19:53:58

      Μάστορα, κάποιον Αντρέα τον έχεις ακουστά; (Όχι ότι οι άλλοι δύο δεν έχουν σοβαρές ευθύνες...)

  15. Eξ Αμάξης avatar
    Eξ Αμάξης 02/12/2013 19:37:18

    Το εν λόγω άρθρο προέρχεται απο αξιότιμη πηγή και είναι 99,9% αληθές.

  16. George avatar
    George 02/12/2013 20:02:17

    Ο προυπολογισμός είναι εργαλείο και το πρωτογενές, μην ξεχνιόμαστε, πλεόνασμα απαραίτητο δεν είναι όμως υποκατάστατα της οικονομικής πολιτικής. Αν για να ισοσκελίσεις έσοδα, έξοδα καταστρέφεις οικονομικούς κλάδους και κλονίζεις την εμπιστοσύνη τελικά η εγχείρηση πέτυχε και ο ασθενής πέθανε. Αγορά ακινήτων, αυτοκινήτου, εσωτερικού τουρισμού, καταθέσεις, τράπεζες, εμπιστοσύνη, κόστος χρήματος, ρευστότητα, βουνό χρέους στο κράτος, κόκκινα δάνεια, 1,5 εκ άνεργοι χωρίς προοπτική, 1 εκ απλήρωτοι εργαζόμενοι κτλ απλά παράπλευρες απώλειες?