Χ. Κορτζίδης: Δεν ήξερα, δεν άκουσα...
30/04/2014 17:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Χ. Κορτζίδης: Δεν ήξερα, δεν άκουσα...

Τρεις ημέρες μετά, κι αφού βοά ο τόπος για τις ευθύνες της δημοτικής αρχής, ο κ. Κορτζίδης παραχώρησε συνέντευξη παρουσία κλακαδόρων που τον χειροκροτούσαν, λίγες ώρες μετά την κηδεία του άτυχου παιδιού...

Η επαναστατική γυμναστική πουλάει πάντα, ειδικά όταν την κάνουν δήμαρχοι. Βγαίνουν στους δρόμους, τους κλείνουν, φωνάζουν για κάποια ιερά και όσια, έχουν μαζί τους και τους υπερασπιστές τους και κάνουν μπούγιο. Ειδικά όταν ο δήμαρχος είναι… αριστερός τότε η επανάσταση παίρνει άλλο χρώμα και άλλη διάσταση. Έτσι λοιπόν και ο δήμαρχος Ελληνικού – Αργυρούπολης, Χρήστος Κορτζίδης, όλα αυτά τα χρόνια ως τέτοιον τον ξέρουμε. Μπροστάρης στους αγώνες της περιοχής του, ακόμη κι όταν η επανάσταση ήταν απλά για την επανάσταση. Πάντα έβρισκε ένα θέμα για να πάει κόντρα σε όλα και να αποκτήσει δημοφιλία.

Αρεστός της Κουμουνδούρου, φίλος του κ. Τσίπρα, τον έχει στηρίξει πολύ τα τελευταία χρόνια. Ο ΣΥΡΙΖΑ τον θεωρεί δικό του δήμαρχο και ουκ ολίγες φορές έχουν αναφερθεί σ’ αυτόν ως παράδειγμα προς μίμηση.

Μόνο τις τελευταίες ημέρες τον ξέχασαν τον κακόμοιρο τον κ. Κορτζίδη. Κουβέντα για τον αγαπημένο τους δήμαρχο από την Κουμουνδούρου μετά το τραγικό δυστύχημα στο παράνομο λούνα παρκ με το 13χρονο παιδάκι.

Τρεις ημέρες μετά, κι αφού βοά ο τόπος για τις ευθύνες της δημοτικής αρχής, ο κ. Κορτζίδης παραχώρησε συνέντευξη παρουσία κλακαδόρων που τον χειροκροτούσαν, λίγες ώρες μετά την κηδεία του άτυχου παιδιού.

Ούτε λόγος φυσικά για παραίτηση, έστω για λόγους ευθιξίας κι όχι για τις ευθύνες που έχει και ο ίδιος προσωπικά. Τι φταίει σύμφωνα με τον δήμαρχο, για το γεγονός ότι ένα λούνα παρκ λειτουργούσε αυθαίρετα, χωρίς άδεια και με απαράδεκτες συνθήκες ασφαλείας, λίγες εκατοντάδες μέτρα από το δημαρχείο; Φταίει το… πολυδαίδαλο όπως είπε νομικό πλαίσιο για την λειτουργία τέτοιων επιχειρήσεων και η απειρία του δήμου. «Κατηγορήθηκα με τον πιο έντονο τρόπο ότι κρύβομαι από τα ΜΜΕ και δεν βγαίνω να τοποθετηθώ για το θέμα», είπε ο κ. Κορτζίδης και πρόσθεσε: «Επέλεξα αυτή την στάση για δυο λόγους: Ο πρώτος ήταν ότι μέχρι χθες είχαν περάσει μόνο δυο 24ωρα και το παιδί δεν είχε ακόμα ταφεί. Δεν θέλαμε πριν να γίνει η ταφή να βγαίνουμε και να διαπληκτιζόμαστε στα ΜΜΕ.

Ο δεύτερος λόγος είναι ότι δεν θέλαμε να βγούμε και να αναφερόμαστε σε ευθύνες δικές μας ή άλλων πριν να έχουμε μια στοιχειώδη έρευνα του προβλήματος».

Ο κ. Κορτζίδης είπε επίσης ότι ήδη διεξάγεται έρευνα από διάφορες αρμόδιες αρχές. «Θέλω να πω ότι υπάρχει ένα πολυδαίδαλο νομικό πλαίσιο για την λειτουργία τέτοιων επιχειρήσεων.»

Και συνέχισε: «Επίσης ως δήμος δεν είχαμε ανάλογη εμπειρία δεν έχουμε εκδώσει μέχρι τώρα τέτοιου είδους άδεια εγκατάστασης και λειτουργίας. Η επιχείρηση δεν κατάθεσε αίτημα με τα σχετικά δικαιολογητικά για την έκδοση τέτοιας άδειας. Θεωρήσαμε ότι είναι μια προσωρινή λειτουργία 3-4 μηνών και όχι μια μόνιμη εγκατάσταση».

Ο κ. Κορτζίδης σε προσωπικό τόνο είπε: «Από την Κυριακή το βράδυ με βασανίζει το ερώτημα αν μπορούσα να είχα κάνει κάτι περισσότερο. Προσπαθώ με ανιδιοτέλεια να ανταποκριθώ στα καθήκοντα μου».

Ο δήμαρχος Ελληνικού απέδωσε μάλιστα την σφοδρή, όπως είπε επίθεση που δέχεται από ορισμένα ΜΜΕ και δημοσιογράφους που τον χαρακτηρίζουν ως εγκληματία σε συμφέροντα.

Μα ποια συμφέροντα; Έχει ή δεν έχει ευθύνη ο δήμος για το έγκλημα; Γιατί δεν αναλαμβάνουν τις ευθύνες τους έστω για μια φορά στη ζωή τους; Και το λέμε για όλους όσοι έχουν θέσεις στον κρατικό μηχανικό και την αυτοδιοίκηση. Πράσινους, κόκκινους, γαλάζιους. Επιτέλους, ας πει κάποιος μια φορά «συγγνώμη, φταίω, δεν έκανα καλά τη δουλειά μου και πάω σπίτι μου». Μα κανείς δεν υπάρχει; Ο μόνος που αυτοκτόνησε από τις τύψεις ήταν πριν χρόνια ο εφοπλιστής Σφηνιάς. Άλλος κανείς έστω να παραιτηθεί;

Στην Κορέα παραιτήθηκε ο πρωθυπουργός γιατί ένας ανόητος καπετάνιος βούλιαξε το πλοίο με τα 300 παιδάκια. Εδώ στην Ελλάδα ο κάθε Κορτζίδης πότε θα αναλάβει τις ευθύνες του; Και μαζί και όσοι τον στηρίζουν;

Δείτε το βίντεο

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Γεώργιος Τ. avatar
    Γεώργιος Τ. 30/04/2014 18:15:54

    Αν είχε σκοτωθεί αλλοδαπό παιδί από οποιονδήποτε λόγο, εκεί να βλέπατε διαδηλώσεις και δηλώσεις. Υποκριτές μέχρι τελικής πτώσης!

    • Γεώργιος avatar
      Γεώργιος @ Γεώργιος Τ. 30/04/2014 18:29:29

      'Εχεις απόλυτο δίκιο φίλε μου!!!Δεν το χωρά ο νους μου για το "ρατσισμό" μας σε σχέση με κάθε τι ελληνικό!!!Σε ποια χώρα ζούμε; Φαντάσου επίσης, στη θέση του υπόψη Δήμαρχου να ήταν κάποιος της "άλλης πλευράς". Ε ρε γλέντια.........

  2. cielo avatar
    cielo 30/04/2014 19:23:43

    Μπορει να κανω λαθος αλλα εχω την εντυπωση οτι η απλη αγνοια νομου τιμωρειται. Οταν θρασυτατα αγνοειται ο νομος και μαλιστα απο αιρετο αρχοντα, τι πρεπει να γινει? Αν καταλαβα καλα, ο συγκεκριμενος κυριος εριξε μια ματια στις διαδικασιες, του φανηκαν δυσνοητες, πολυδαιδαλες, δεν ειχε και την εμπειρια (!) και πολυ απλα τραβηξε μια μονοκοντυλια και τις παρελειψε! Και ενα παιδακι πεθανε. Και αντι να ψαξει να βρει μια τρυπα να χωθει εχει το θρασος να μας κοιταζει στα ματια και να αναρωτιεται τι δεν εκανε καλα! Τι να πω, δεν εχω λογια.

  3. ΠανΠαν avatar
    ΠανΠαν 30/04/2014 21:51:41

    Δεν μιλάνε για σχοινί στο σπίτι του κρεμασμένου. Για τις αυτοκτονίες, τις οικογένειες που πεινάνε, τους ανθρώπους χωρίς φάρμακα, τις...,... τα..., το ΞΕΠΟΥΛΗΜΑ ποιος θα παραιτηθεί; Η μήπως είμαι λάθος; Μήπως χάνω τη ψυχραιμία μου; Ρητορικά το ερωτήματα. Προσπαθείτε να "πιάσετε" τους ήδη "πιασμένους" (οι οποίοι-στη πραγματικότητα- έχουν χάσει και αυτοί τη ψυχραιμία τους). Τίποτα άλλο.. Η επιρροή του site δεν έχει σχέση με την αντίστοιχη προ μερικών μηνών. Χασούρα και προς τα δεξιά και προς τη κεντροδεξιά. Ο Μπαλτάκος σας μπέρδεψε.

  4. panas avatar
    panas 30/04/2014 22:59:50

    Δυστυχώς πρόκειται για έναν ακόμη ξεδιάντροπο πολιτικό που μόνο από ευθιξία έπρεπε να παραιτηθεί και δεν το έκανε. Οι πολίτες του Ελληνικού ας έχουν τον τελευταίο λόγο τότε...

  5. Νίκος. avatar
    Νίκος. 01/05/2014 08:23:36

    Kαι καλά ο Δήμαρχος, ο προιστάμενός του αρμόδιος για τον έλεγχο των λουνα παρκ υπουργός, καμμία ευθύνη επίσης?ούτε ο προιστάμενος της υπηρεσίας εγκρίσεως τέτοιων παιχνιδιών λούνα πάρκ? Και παρά την αμμέριστη συμπαράστασή μου και την ειλικρινή θλίψη μου για το αδικοχαμένο παιδί, ο πατέρας του που ήταν παρών, δεν υποψιάστηκε κι αυτός σαν τον Δήμαρχο, οτι αυτή η μπάλα ήταν άκρως επικίνδυνη για τα παιδιά του? Ακόμα κι αν έπεφτε στο νερό, δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να παίρνουν ρίσκο τα παιδιά για να έχουν "έντονες" συγκινήσεις. Κάθε χρόνο και στα πλέον προηγμένα χράτη έχουμε θλιβερά ατυχήματα με όλα αυτά τα ριψοκίνδυνα "τραινάκια" και άλλα περίεργα κατασκευάσματα που κυνηγούν μανιωδώς την αδρεναλίνη. Εχουμε ξεφύγει τελείως νομίζω και μετά αναζητούμε αποδιοπομπαίους τράγους για τις τραγωδίες που ζούμε...

  6. ΑΝΤΟΝΙΟ avatar
    ΑΝΤΟΝΙΟ 01/05/2014 12:03:01

    Όλοι αυτοί οι Κορτζιδιδες είναι "επαναστάτες " του γλυκού νερού , όλοι έχουν ξεκινήσει από το κκε , εάν όμως έκαναν αυτά που κάνουν , ο αλεξάκης μια ζωή καταλήψεις , ο κορτζιδης μπροστάρης ενάντια στην αξιοποίηση του ελληνικού κλπ κλπ, στους παραδείσους του υπαρκτού σοσιαλισμού ,τώρα θα δούλευαν στα κάτεργα της βορείου κορεας , αι σιχτίρ κουραδομαγκες !!!

  7. ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
    ΣΟΝ ΠΕΝ 01/05/2014 14:45:12

    Κάτι που δεν πρέπει να περάσει απαρατήρητο είναι ότι μετά από τόσες ημέρες και τόσα ρεπορτάζ σε έντυπο και ηλεκτρονικό τύπο, "αγνοείται" η πολιτική-κομματική ταυτότητα του Δημάρχου. Φανταστείτε να είχε συμβεί το ίδιο σε κάποιον εμβληματικό δήμαρχο της ΝΔ. Όμως ο τύπος και τα κανάλια παρότι τον ενοχοποιούν για το συμβάν ΑΠΟΚΡΥΠΤΟΥΝ την πολιτική του προέλευση. Τυχαίο; δε νομίζω.

    • nikos. avatar
      nikos. @ ΣΟΝ ΠΕΝ 01/05/2014 18:24:10

      Δεδομένου οτι τα ΜΜΕ στηρίζουν αναφανδόν Σαμαρά, μάλλον ΝΔ θα είναι ο Δήμαρχος...

  8. ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
    ΣΟΝ ΠΕΝ 01/05/2014 16:28:51

    Ερώτηση: Τί πρέπει να συμβεί για να παραιτηθεί ένας Δήμαρχος; Στην Κορέα παραιτήθηκε ο Πρωθυπουργός για τις ευθύνες ενός καπετάνιου εμπορικού πλοίου, απλώς για να εκτονώσει την άστοχη προς το πρόσωπό του (κατά τη γνώμη μου) οργή των πενθούντων γονέων.

  9. airman avatar
    airman 01/05/2014 20:17:41

    "... ως δήμος δεν είχαμε ανάλογη εμπειρία δεν έχουμε εκδώσει μέχρι τώρα τέτοιου είδους άδεια εγκατάστασης και λειτουργίας." Μάλιστα! Κι εγώ που νόμιζα ότι όταν καλείται οποιοσδήποτε φορέας να προβεί για πρώτη φορά στην εφαρμογή κάποιας διαδικασίας, τότε είναι που "ψάχνεται" διαξοδικά και "ξεσκονίζεται" το θεσμικό πλαίσιο. Μέχρι σήμερα ακούγαμε συνήθως "έτσι το κάναμε πάντα"! Μήπως να θεσπισθεί η πρώτη θητεία κάθε δημάρχου ως "θητεία απόκτησης εμπειρίας";

  10. HelloOo, Anybody Home ? avatar
    HelloOo, Anybody Home ? 02/05/2014 04:27:31

    Επιχείρηση που δεν έχει άδεια λειτουργίας δεν μπορεί να φορολογηθεί διότι είναι σαν να μην υπάρχει. Η εν λόγω επιχείρηση λειτουργούσε δωρεάν ή έκοβε <b>εισιτήρια ?</b> Τα λεφτά που . . ?

    • nikos avatar
      nikos @ HelloOo, Anybody Home ? 02/05/2014 07:53:44

      .Ελα όμως που σ΄αυτο το θέμα το Ελληνικό κράτος αποδεικνύεται κάργα ντιγραφεικρατικό και θεωρεί βιβλία-εσόδων εξόδων αμμέσως, μόνο με το ενοικιαστήριο του χώρου? Η λογική είναι οτι μέχρι να πάρεις την (τυπική συνήθως) άδεια λειτουργίας θα πραγματοποιήσεις σίγουρα έξοδα, άρα πρέπει να έχεις θεωρημένα βιβλία εσόδων-εξόδων αφού αυτά είναι πάντα ένα βιβλίο. Και κατα συνέπεια θεωρημένα μπλόκ τιμολογίων ή παροχής υπηρεσιών.

      • Φίλε Νίκο avatar
        Φίλε Νίκο @ nikos 02/05/2014 17:14:57

        Το ερώτημα εδώ είναι άλλο, όταν υπάρχουν έσοδα (και έξοδα) αλλά δεν υπάρχει επιχείρηση τα "λεφτά" που πάνε ;

  11. Νικοσς avatar
    Νικοσς 02/05/2014 15:24:02

    Βέβαια όταν ο κύριος Κορτζίδης ενδιαφέρεται μόνο για να κατεβάζει κεραίες κινητής τηλεφωνίας δηλαδή ασχολέιται με μπούρδες, χάνει την ουσία που είναι η πραγματική υγεία των πολιτών, γνωστός πολιτικάντης!

  12. antonis avatar
    antonis 02/05/2014 16:09:04

    Tο παρακάτω σχόλιο το έγραψα στις 28/4 στην προσωπική σελίδα στο Facebook. Νομίζω συμφωνεί απόλυτα με το σχόλιο σας. "ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΘΑ ΜΕΙΝΟΥΝ ΑΝΑΠΑΝΤΗΤΑ: ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΑΔΕΙΑ ΠΩΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΣΕ.ΟΤΑΝ ΕΒΑΛΕ ΤΙΣ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΕΚΕΙ ΔΕΝ ΕΓΙΝΕ ΕΛΕΓΧΟΣ ΑΠΟ ΚΑΝΕΝΑ "ΑΡΜΟΔΙΟ"; ΑΠΟ ΟΤΙ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΣΤΙΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ Ο ΧΩΡΟΣ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΕΙΩΣ ΑΚΑΤΑΛΛΗΛΟΣ ΓΙΑ ΛΟΥΝΑ ΠΑΡΚ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΙΖΟΥΝ ΠΑΙΔΙΑ,ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΤΟ ΕΙΔΕ ΑΥΤΟ; Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΣΤΗΝΕΙ ΟΠΟΥ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙ ΛΟΥΝΑΠΑΡΚ,ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΕΛΕΓΧΟΣ ΑΠΟ ΚΑΝΕΝΑΝ;ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΠΑΙΔΙΚΗ ΧΑΡΑ ΔΙΠΛΑ ΑΠΟ ΛΕΩΦΟΡΟ, ΠΟΥ ΕΝΑ ΑΠΛΟ "ΝΤΕΛΑΠΑΡΙΣΜΑ" ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ ΠΙΘΑΝΟΝ ΝΑ ΕΧΕΙ ΤΑ ΙΔΙΑ ΚΑΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ ΤΡΑΓΙΚΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ; ΜΑ ΣΕ ΠΟΙΑ ΧΩΡΑ ΖΟΥΜΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ; ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΧΑΘΕΙ ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ ΓΙΑ ΝΑ ΑΡΧΙΣΟΥΝ ΕΛΕΓΧΟΙ;ΚΛΠ ΚΛΠ ΚΛΠ ΚΛΠ ΕΚΘΕΤΟΣ(ΣΙΓΑ ΤΑ ΛΑΧΑΝΑ) ΛΕΝΕ Ο ΙΔΙΟΚΤΗΤΗΣ ΤΟΥ ΛΟΥΝΑ ΠΑΡΚ ΓΙΑΤΙ; ΑΦΟΥ ΑΛΛΟΙ ΤΟΝ ΕΧΟΥΝ ΑΦΗΣΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ ΟΠΟΤΕ ΘΕΛΕΙ ΟΠΟΥ ΘΕΛΕΙ ΚΛΠ Υ.Γ.ΤΟ ΜΑΘΑΤΕ; ΣΤΗΝ ΝΟΤΙΟ ΚΟΡΕΑ Ο ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟΣ ΠΑΡΑΙΤΗΘΗΚΕ ΓΙΑΤΙ ,ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ, ΑΝΕΛΑΒΕ ΕΥΘΥΝΕΣ ΓΙΑ ΤΗ ΜΗ ΔΙΑΣΩΣΗ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ ΚΑΙ ΤΩΝ ΛΟΙΠΩΝ ΝΑΥΑΓΩΝ. ΕΔΩ; ΟΥΤΕ ΕΝΑΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ,ΕΝΑΣ ΑΣΤ ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ; ΕΝΑΣ ΔΗΜΑΡΧΟΣ; ΕΝΑΣ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΡΧΗΣ;ΕΝΑΣ ΒΟΥΛΕΥΤΗΣ,ΥΠΟΥΡΓΟΣ ΚΛΠ ΚΛΠ ΔΕΝ ΠΑΡΑΙΤΗΘΗΚΕ ΠΟΤΕ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΙΠΟΤΑ."