#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
18/01/2013 14:02
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Χωρίς μετρό και το Σάββατο η Αθήνα



Ακινητοποιημένοι θα παραμείνουν και αύριο Σάββατο οι συρμοί του μετρό λόγω της νέας 24άωρης απεργίας που προκήρυξε το Σωματείο Εργαζομένων Λειτουργίας Μετρό Αθηνών, από την έναρξη της βάρδιας και μέχρι τη λήξη της.

Οι εργαζόμενοι αντιδρούν στην ένταξή τους στο ενιαίο μισθολόγιο, που, όπως επισημαίνουν, καταργεί αυτομάτως τη Συλλογική Σύμβαση Εργασίας (Σ.Σ.Ε.).

 

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 18/01/2013 14:14:50

    Γιατί δεν πάνε να εργαστούν κάπου αλλού οι δυστυχείς εργαζόμενοι στο μετρό, αφού οι συνθήκες δουλειάς εκεί είναι ανυπόφορες και οι μισθοί τους χάλια; Υπάρχουν πολλοί άνεργοι που θα ήταν ευχαριστημένοι αν τους προσφερόταν η δυνατότητα μιας εργασίας εκεί...
    Και αν αυτοί δεν θέλουν οικειοθελώς να ψάξουν μία δουλειά αλλού, παρά τη συνεχή δυστυχία του να είσαι εργαζόμενος στο μετρό, ας φροντίσει ο κοιμισμένος υπουργός κ. Χατζηδάκης να τους κάνει να το θελήσουν....Ας τους βοηθήσει να βρουν την ευτυχία τους και εμείς τη δική μας...
    Υπολογίζω ότι από την αρχή των απεργιών του μετρό, τον περασμένο Νοέμβριο, ο οικογενειακός μας προϋπολογισμός έχει επιβαρυνθεί κατά τουλάχιστον 200 ευρώ...

    • LamprosM avatar
      LamprosM @ ΒΙΣ 18/01/2013 14:53:12

      ΒΙΣ +10000
      ¨οσοι έχου προπληρώσει κιόλας την υπηρεσία τους με καρτες απεριορίστων? €450 εν μέσω κρίσης, για να ειμαστε τυπικοι και να πηγναινουμε (όσο έχουμε) δουλεια...! Αυτο ειναι μια αδικια που πρέπει να διορθωθεί.
      Και κάτι ακομα που παντα με προβλημάτιζε: Ρε μαγκες των ΜΜΜ, σε ποιοιους νομιζετε οτ κανετε κακο??? Ποιος λετε να εχει καημο να παρει το μετρο κάθε μερα στις 6μιση το πρωι??? Ο Νιάρχος???

    • Γιώργος avatar
      Γιώργος @ ΒΙΣ 18/01/2013 16:55:12

      Πες τα ρε ΒΙΣ γιατί θα τρελαθούμε.

    • PILOT avatar
      PILOT @ ΒΙΣ 18/01/2013 17:04:16

      HMAΡΤΟΝ.
      Mεγαλυτερη προβλημα απο εμενα στην μεταφορα δεν εχει κανενας σας αλλα ασχετως απο την δικια μου ταλαιπορια ή το δικαιο ή αδικο των αιτηματων που εχουν οι ανθρωποι αυτοι,,,,,, δεν ειναι δυνατον να τους κατακρινει καποιος επειδη πολεμουν με νομιμα μεσα για αυτα τα οποια κατα το δικο τους μυαλο δικαιονται !!!
      Αν υπαρχει δικαιοσυνη,,,, ας προσφυγει η διοικηση τους να βγαλη την απεργια τους παρανομη και καταχρηστικη και τοτε και εγω θα πω αυτα που λετε ολοι εσεις !!!

      • Γιώργος avatar
        Γιώργος @ PILOT 18/01/2013 17:22:51

        Να με συγχωρείς κιόλας, αλλά ο εργαζόμενος που δεν έχει αυτοκίνητο (ή έχει αλλά δεν έχει λεφτά για βενζίνη) πως στο καλό θα πάει στην δουλειά του; Ας κάνει απεργία ο εργαζόμενος, αλλά να μου πληρώσει το ταξί που θα χρησιμοποιήσω. Ας βρουν άλλες λύσεις πέραν της απεργίας. Πάντα οι απλοί άνθρωποι την πληρώνουν, κανένας βουλευτής ή πολιτικός δεν χρησιμοποιεί μετρό, άρα δεν τιμωρούν αυτούς ουσιαστικά αλλά εμάς...

        • roadrunner avatar
          roadrunner @ Γιώργος 18/01/2013 17:42:44

          Συγνώμην, αλλά επειδή δεν έχω ζήσει ποτέ στην Αθήνα, ούτε και την επισκέπτομαι, δεν γνωρίζω: το μόνο ΜΜΜ είναι το μετρό εκεί ; Δεν υπάρχουν λεωφορεία που να μπορούν να εξυπηρετήσουν σε περίπτωση απεργίας ;

  2. ΚΑΛΛΙΜΑΧΟΣ avatar
    ΚΑΛΛΙΜΑΧΟΣ 18/01/2013 14:29:11

    Θάτσερ καὶ γρήγορα.

  3. android avatar
    android 18/01/2013 14:33:50

    Εμείς που θα γ@%$^#με με τις βενζίνες και τη ταλαιπωρία το επόμενο διάστημα θα πρέπει να νιώσουμε αλληλεγγύη τώρα για τους διορισμένους των κυβερνήσεων :/

  4. Ρηνα avatar
    Ρηνα 18/01/2013 17:44:27

    Σε λιγο καιρο αμα προσλαμβανεσαι καπου θα σε βαζουν να υπογραφεις οτι δεν απεργεις ποτε.

  5. Σόφο avatar
    Σόφο 18/01/2013 18:09:05

    Δεν υπάρχουν λεωφορεία που να μπορούν να εξυπηρετήσουν σε περίπτωση απεργίας ;

    ΟΧΙ!

    • fantomas avatar
      fantomas @ Σόφο 18/01/2013 21:50:19

      Μαλλον ζω σε αλλη πολη,,,,, διοτι καθε μερα παω και ερχομαι στο αεροδρομιο με λεωφοριο !!!

      • roadrunner avatar
        roadrunner @ fantomas 18/01/2013 21:59:12

        fantoma και Σοφο με μπερδέψατε. Και καλά, εγώ θα μπορούσα κάνοντας τουρισμό στην πόλη σας, να πάρω εκείνο το λεωφορείο με την ανοιχτή οροφή, που κάνει το γύρο της Αθήνας.. Αλλά τόση διάσταση απόψεων μεταξύ σας, για το αν υπάρχουν λεωφορεία για το επιβατικό κοινό, ομολογώ δεν την περίμενα !

      • Γιώργος avatar
        Γιώργος @ fantomas 19/01/2013 12:16:59

        Καλά, άλλος όμως που μένει αλλού και δουλεύει αλλού, πρέπει ν'αλλάξει 2-3 λεωφορεία και τρόλεϊ για να πάει στην δουλειά του. Βάλε πόση ώρα κάνει το κάθε λεωφορείο να φτάσει στην στάση και πόση ώρα να μετακινηθεί, έφτασε μεσημέρι!

  6. WETZEL PRETZEL avatar
    WETZEL PRETZEL 18/01/2013 18:32:50

    http://www.youtube.com/watch?v=4HId3EaWTq4

  7. panos2 avatar
    panos2 18/01/2013 19:44:49

    καλα κανουν και ειναι μαγκες

    οταν τα παιδια σας θα παιρνουν 100Ευρω σαν τους Πακιδες για να καθαριζουν τουαλετες η θα ειναι εξωτερικο θα κοπανατε τα κεφαλια σας που δεν απεργουσατε

  8. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 19/01/2013 04:36:21

    Τι είναι αυτά που ακούω... περί μαγκιάς των εργαζομένων στα ΜΜΕ!
    Αυτό που βλέπω εγώ είναι ένας αγώνας μέχρις εσχάτων για την διατήρηση των κεκτημένων.
    Απόλυτα θεμιτό για τους εργαζομένους και μάλιστα στις παρούσες συνθήκες.
    Έλα όμως που διαχειρίζονται κοινωνικό αγαθό και η μη απόδοση του συνιστά τουλάχιστον αδιαφορία , αλαζονεία και συναδελφική αναλγησία προς τους άλλους εργαζόμενους !
    Και το μοτίβο ότι κάθε λαϊκός αγώνας έχει και τις παράπλευρες απώλειες, πρέπει να σταματήσει.
    Και ειλικρινά θα ήθελα να μου απαντήσει κάποιος από τους απεργούς, ποια θα ήταν η αντίδραση του αν οι εργαζόμενοι στη ΔΕΗ κατέβαζαν τους διακόπτες, (που παρεμπιπτόντως οι περικοπές είναι πιο μεγάλες), ή οι της ΕΥΔΑΠ έκλειναν τους κρουνούς, κτλ,κτλ!
    Η Δημοκρατία έχει πολλά δεινά!!!
    Έχει όμως ένα πολύ καλό, "Η ελευθεριά του ενός σταματά εκεί που αρχίζει η ελευθερία του άλλου"
    Ας μην απεμπολήσουμε και το τελευταίο αυτό ιδανικό στο βωμό του προσωπικού συμφέροντος.
    Επίσης, ο δυστυχώς, άχρωμος και άοσμος Υπουργός Χαντζιδάκης, θα πρέπει να λάβει άμεσα μέτρα, μη περιμένοντας πρώτα την "ωρίμανση"της αγανάκτησης των πολιτών!


    .

  9. Βρούτος avatar
    Βρούτος 19/01/2013 14:45:04

    Σαμαρά αρκετά έχεις ανεχτεί τους Μετρατζήδες. Ο Λαός τους σκυλοβρίζει κάθε μέρα στα λεωφορεία και τα τρόλλευ που μετακινείται κάθε μέρα παστωμένος σαν σαρδέλα με την καυτή ανάσα του κάθε Ρομά ή Πακιστανού στην μούρη του. Κάνε τους ό, τι έκανε ο Ρήγκαν στους ελεγτές εναέριας κυκλοφορίας και μείνε στην ιστορία. Αποτελεί τερατώδες σκάνδαλο ότι υποδομές που έχουν πληρωθεί με τους φόρους μας βρίσκονται στο έλεος μιας δράκας προνομιούχων εργαζομένων οι οποίοι πληρώνονται τουλάχιστον τρεις φορές περισσότερα από όσο θα πληρώνονταν για τις ίδιες "υπηρεσίες" που προσφέρουν σε μια ελεύθερη αγορά και ως γνωστόν έχουν προσληφθεί όλοι τους με ρουσφέτια ή ψευτοδιαγωνισμούς με το κόλπο της "συνέντευξης". Γιατί δεν υπάρχει προσωπικό ασφαλείας για να λειτουργεί κανονικά το Μετρό όταν κάποια καλόπαιδα θέλουν να απεργήσουν και να κλέψουν έτσι πέρα από τους φόρους μας και τα λεφτά που χρυσοποληρώσαμε για τις κάρτες απεριορίστων διαδρομών ? Να απολυθούν άμεσα όλοι και να αντικασταθούν από ανέργους, Πακιστανούς, δεν με ενδιαφέρει τι, με τον βασικό μισθό του ανιδείκευτου εργάτη. Σιγά τώρα μην πληρώνουμε την κυρία δύο και τρεις χιλλιάδες Ευρώ τον μήνα (συν τα έξτρα) για να πατάει ένα κουμπί σε κάθε στάση. Και να προκυρηχθεί πρόγραμμα για την αναβάθμιση του σε ΤΕΛΕΙΩΣ ΑΥΤΟΜΑΤΟ (χωρίς ανθρώπινη παρέμβαση εκτός από 5-6 άτομα σε ένα κέντρο ελέγχου) και να απολυθούν όλοι τους ως πλεονάζον προσωπικό.

  10. Κωστας avatar
    Κωστας 21/01/2013 07:58:43

    Αθλιότητα και μόνον αθλιότητα καταδεικνύει η εμμονή στις απεργίες....