03/03/2013 16:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Χρυσή Αυγή: Ίδρυση βρεφονηπιακών σταθμών μόνο για παιδιά Ελλήνων

Έκτακτα αστυνομικά μέτρα έχουν ληφθεί στην περιοχή της Χερσονήσου Ηρακλείου όπου στο ξενοδοχείο «Belvedere», πραγματοποιείται εκδήλωση της «Χρυσής Αυγής» με την παρουσία των βουλευτών Γιάννη Λαγού και Ηλία Παναγιώταρου καθώς και τοπικών στελεχών και οπαδών του συνδέσμου, προκειμένου να αποφευχθούν επεισόδια όπως πριν από λίγο διάστημα σε παρόμοια εκδήλωση στον ίδιο χώρο .

Οι δυο βουλευτές σύμφωνα με τα όσα ανέφεραν, προανήγγειλαν την ίδρυση βρεφονηπιακών σταθμών μόνο για τα παιδιά των Ελλήνων «για να συνεχισθεί η Διάπλαση των Παίδων» όπως την χαρακτήρισαν παρά τις αντιδράσεις που έχουν διατυπωθεί.

Σύμφωνα με τους ίδιους, οι βρεφονηπιακοί σταθμοί που θα ανοίξουν με ευθύνη της «Χρυσής Αυγής» θα δώσουν τη δυνατότητα σε ελληνικές οικογένειες , που δεν εξυπηρετούνται από τους δημόσιους παιδικούς σταθμούς, να έχουν εκεί τα παιδιά τους.

Ακόμη ανέφεραν ότι θα συνεχιστούν και τα μαθήματα ελληνικής ιστορίας για τα παιδιά προκειμένου, όπως είπαν, τα ελληνόπουλα να μάθουν την πραγματική ιστορία της χώρας. !
Παράλληλα εξαπέλυσαν επίθεση στην Αριστερά υποστηρίζοντας ότι, «για 38 χρόνια τα μηνύματα που έφταναν στα παιδιά μέσα από την εκπαιδευτική διαδικασία ήταν με στόχο την παραχάραξη της ελληνικής ιστορίας» στοχοποιώντας για αυτό μερίδα εκπαιδευτικών .

Εξάλου αφού μίλησαν για άνοδο της «Χρυσής Αυγής» υποστήριξαν ότι στόχος τους στις επόμενες εκλογές είναι να εκλέξουν 2 βουλευτές στην Κρήτη.

Κατά την διάρκεια της εκδήλωσης υπήρξε τηλεφώνημα για τοποθέτηση εκρηκτικού μηχανισμού στο ξενοδοχείο που αποδείχθηκε στη συνέχεια, ότι επρόκειτο για φάρσα

Έξω από το ξενοδοχείο βρέθηκε μερίδα του αντιεξουσιαστικού χώρου χωρίς ωστόσο να δημιουργηθούν επεισόδια, ενώ το απόγευμα έχει προγραμματιστεί αντιρατσιστικό - αντιφασιστικό συλλαλητήριο στην πλατεία Ελευθερίου Βενιζέλου στα Λιοντάρια του Ηρακλείου για την παρουσία των βουλευτών της Χρυσής Αυγής .

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Στέργιος avatar
    Στέργιος 03/03/2013 17:07:26

    Ενδιαφέρομαι.
    Πού πρέπει να απευθυνθώ για να βγάλω ISO 9001 για το DNA μου;

    • Scarface avatar
      Scarface @ Στέργιος 03/03/2013 19:31:01

      Δε χρειαζεται dna, αν καποιος προγονος σου εχει πολεμησει σε βαλκανικους, α' και β' παγκοσμιο και πληρωνε φορους τα τελευταια 50 χρονια, εισαι μεσα. Γιατι να χαιρονται αλλοι δωρεαν αυτα που πληρωσαν με αιμα και ιδρωτα οι προγονοι μας?

      • Στέργιος avatar
        Στέργιος @ Scarface 04/03/2013 01:24:07

        Το πρόβλημα δεν είναι τα παιδιά των μεταναστών, αλλά η πολιτική μετανάστευσης τού ελληνικού κράτους το οποίο ευχαρίστως ανέχεται 2.000.000 μετανάστες σε μια χώρα 9.000.000 Ελλήνων, ώστε η ελίτ που μας κυβερνά να βρίσκει τζάμπα εργατικό δυναμικό. ΑΥΤΟ είναι που πρέπει να παταχθεί. Αλλά δεν θα παταχθεί. Γιατί αυτό βολεύει την ελίτ της χώρας αυτής, συμπεριλαμβανομένης και της Χρυσής Αυγής. Άραγε η Ζαρούλια τι εθνικότητας υπαλλήλους έχει στο μπουρδέλο της;

  2. IOKLOS ZARAS avatar
    IOKLOS ZARAS 03/03/2013 17:42:32

    Δηλαδή το " θα δώσουν τη δυνατότητα σε ελληνικές οικογένειες , που δεν εξυπηρετούνται από τους δημόσιους παιδικούς σταθμούς, να έχουν εκεί τα παιδιά τους" είναι δικη τους "αλήθεια"; Δεν ισχύει;
    Και καλά η ΝΔ και το πασοκ δεν έχουν λεφτά. Ο σύριζα τι κάνει;
    Ξερετε κύριοι οτι δεν αρκει να βάλω το κεφάλι στην άμμο για να μην με δει ο εχθρος
    Φαντάζομαι να είναι προφανές ποιος θαναι ο επόμενος δημαρχος Αθηναίων

    • ΠΙΛΟΤΟΣ avatar
      ΠΙΛΟΤΟΣ @ IOKLOS ZARAS 03/03/2013 17:55:57

      Σε μυστικές δημοσκοπήσεις η πρωτιά τους για το Δήμο Αθηναίων είναι πιθανή !!!
      Και οι άλλοι σκέφτονται τον Ανδρέα ως πιθανό υποψήφιο...

    • alex23 avatar
      alex23 @ IOKLOS ZARAS 03/03/2013 19:11:57

      αφου ο σκοπος ειναι να υπαρχουν σχολεια και παιδικοι σταθμοι και οχι τι και ποιοι θα διδασκουν σε αυτους, ας ανοιξουν και οι τουρκοι, οι σκοπιανοι, οι ομοφυλοφικιλες οργανωσεις, ο σωρος και η παρεες του στις μκο, ο σαιεντολογοι που ξαναανακαμψανε στην αθηνα και την θεσσαλονικη με την βοηθεια ακομα και σατυρικων εκπομπων κ.α. τα δικα τους..
      τα σχολεια δεν ειναι παρκινγκ που εχουν και την σημανση οτι δεν φερουν ευθυνη για το τι θα συμβει εκει και δεν ειναι λυση το να γινουν νεα απο φορεις ή ομαδες με αλλωτριους σκοπους..αλλωστε οι εραστες του πολιτικου παρκινγκ μας επεβαλαν με την ψηφο τους και τους πολιτικους των τελευταιων δεκαετιων..

  3. Δεξιόχειρας avatar
    Δεξιόχειρας 03/03/2013 18:05:15

    Αφού ο ελληνικός λαός άκουσε με τόση ευχαρίστηση τους λαϊκισμούς των αριστερών τώρα θα ακούσει την άλλη άποψη από τους φωνακλάδες αμόρφωτους λαϊκιστές της Χρυσής Αυγής. Έτσι θέλει ο ελληνικός λαός.
    Η Χρυσή Αυγή θα τους κάνει να μετανιώσουν που τόσα χρόνια παραχάραξαν την ιστορία και διαμόρφωσαν μια αντεθνική γενιά.

    • Κριτική Σκέψη avatar
      Κριτική Σκέψη @ Δεξιόχειρας 04/03/2013 15:28:00

      Ενω οι μορφωμένοι εεεε? Τι μόρφωση είχε ο Ωνάσης εεεε? Τι μεταπτυχιακά τι διδακτορικά!!!!!!! Α ρε κακομοίρηδες έχετε την εντύπωση ότι από την κρίση θα μας βγαλουν τα μεταπτυχιακά!!!!!
      Ο κοινός νούς θα μας βγάλει!!!! Κανείς άλλος!

      • Νικόλας avatar
        Νικόλας @ Κριτική Σκέψη 04/03/2013 20:21:15

        Η κριτική σκέψη θα μας βγάλει. Αυτή μπορεί να τη βρει κανείς συνήθως σε μορφωμένους και σπανιότερα σε αμόρφωτους. Προσοχή: συγκριτικά σπανιότερα, όχι ποτέ. Πολλοί "μη μορφωμένοι" απέχουν από άποψη παιδείας παρασάγγας από "μορφωμένους".

  4. Scarface avatar
    Scarface 03/03/2013 18:41:51

    Θα επρεπε να ξερετε οτι οι δημοτικοι βρεφονηπιακοι σταθμοι εχουν γεμισει με ξενα παιδια για δυο λογους:
    1. Οι αλλοδαποι γονεις δηλωνουν πολυ χαμηλα εισοδηματα, αφου τα παιρνουν ολα μαυρα.
    2. Οι αλλοδαπες μητερες δηλωνουν κατα ενα πολυ μεγαλο ποσοστο ΑΝΥΠΑΝΔΡΕΣ οποτε και προηγουνται.
    Ακομα οι ξενοι δεν πληρωνουν σχεδον ποτε τροφεια, εφοσων εχουν χαμηλες φορολογικες δηλωσεις, σε αντιθεση με τους ελληνες που φυσικα πληρωνουν.

  5. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 03/03/2013 19:36:18

    Δεν είμαι υπέρμαχος της ΧΑ.
    Θα ήθελα όμως να ρωτήσω αν αληθεύει ότι ζητήθηκε από τους αρμοδίους των ΟΤΑ, να υποβάλουν στατιστικά στοιχεία των βρεφονηπιακών σταθμών που να δείχνουν την προέλευση των παιδιών κατά χώρα προελεύσεως και οι περισσότεροι Δήμοι δεν ανταποκρίθηκαν!!!
    Φήμες όμως λένε ότι οι αλλοδαποί ανέρχονται πάνω από 60%.
    Πάντως εφόσον δεν υπάρχουν στοιχεία κάθε ένας μπορεί να υποθέσει ότι θέλει!!

  6. helios avatar
    helios 03/03/2013 20:55:40

    Η Χρυσή Αυγή είναι το αποτέλεσμα μιας (των τελευταίων 20 ετών) απίστευτης μεταναστευτικής πολιτικής εποικισμού της πατρίδας μας που είχε και έχει ως στόχο την αντικατάσταση του εγχώριου πληθυσμού.
    Θα ενισχυθεί ακόμη περισσότερο αν δεν προστατευθεί με όλα τα δυνατά μέσα το εγχώριο εργατικό δυναμικό ώστε να χάσουν οι αλλοδαποί τις άδειες παραμονής - εργασίας τους και να ξεκινήσουν άμεσα μαζικές απονομιμοποίησεις.

    Όπως είχα περιγράψει και σε μια άλλη απάντηση βρέθηκα χθες στα στα νότια προάστια (που δεν θεωρούνται φυσικά υποβαθμισμένα) και όπου και να πήγαινες έβλεπες και συναντούσες παντού αλλοδαπούς, στα σουπερμάρκετ στα μαγαζιά ,στους δρόμους κ.τ.λ. … λες και είσαι μειονότητα στον τόπο σου μιλάμε για τεράστια πληθυσμιακή αλλοίωση. Στη λεωφόρο Βάρης – Κορωπίου δεν έβρισκες Έλληνα ούτε με κιάλι, παντού Πακιστανοί πάνω στα ποδήλατα. Πηγαίνετε μια βόλτα στις διάφορες βιομηχανικές ζώνες και θα διαπιστώσετε ότι οι Έλληνες έχουν αντικατασταθεί σε πολύ μεγάλο.

    Έχουμε φτάσει στο όριο, η δημιουργία ελληνικής μειονότητας είναι ζήτημα το πολύ δέκα χρόνων, ήδη πολλοί ομιλούν για μη αναστρέψιμες καταστάσεις.

    • Tonia G. avatar
      Tonia G. @ helios 04/03/2013 14:36:17

      Ορθά μιλάς Helios.
      Αυτή ακριβώς είναι η πηγή των προβλημάτων. Θα προτιμούσα η ΝΔ να ήταν αυτή που θα βάλει τάξη και θα σταματήσει τον εποικισμό, αλλά "πέρα βρέχει"...
      Κατά τ΄αλλα δεν καταλαβαίνω ποιο είναι το νομικό πρόβλημα αν ανοιξουν ιδιωτικοί παιδικοί σταθμοί με χρηματοδότηση της Γαλάζιας Νύκτας, του Ροδόχρωμου Φεγγαριού ή της Χρυσής Αυγής.
      Δηλαδή καλύτερα είναι οι επιχορηγήσεις των κομμάτων να πηγαίνουν σε φυλλάδια, προσυνέδρια, ταξιδάκιαμ δημοσκοπήσεις και ακατάσχετη αερολογία;

    • Λένα Αρφάνη avatar
      Λένα Αρφάνη @ helios 04/03/2013 17:34:59

      Δυστυχώς, δεν είστε υπερβολικός.

  7. Κυψελιώτης avatar
    Κυψελιώτης 03/03/2013 22:04:47

    Την ώρα που τα χρεοκοπημένα στην κυριολεξία κόμματα της μεταπολίτευσης διαγωνίζονται σε ...αντιφασιστικές-αντιρατσιστικές μπούρδες, η Χρυσή Αυγή εδραιώνεται στην κοινωνία βοηθώντας τον Έλληνα με πράξεις.
    Αυτή είναι πραγματική πολιτική κύριοι.
    Και όχι λόγια λόγια λόγια και ιδεοληψίες.
    Αυτά δεν τρώγονται πλέον απο τον πεινασμένο Έλληνα.

    Αλήθεια, η προοδευτική αριστερά που τόσο κόπτεται για την φτωχολογιά πόσα λεφτά διέθεσε εδώ και 35 χρόνια για τον λαουτζίκο απο τις χρηματοδοτήσεις και τις επιχορηγήσεις που ελάμβανε;
    Ουαί ημίν γραμματείς και φαρισσαίοι υποκριταί

  8. Μικρασιάτης avatar
    Μικρασιάτης 03/03/2013 22:32:16

    Ετσι ΑΚΡΙΒΩΣ. Ξυπνατε εκει στη Κεντρο-Δεξια, δεν αρκουν το νοικοκυρεμα του Κρατους, και καποιες ευστοχες αποφασεις- διεθνεις συμφωνιες, ουτε η αρκετα πετυχημενη διαχειρηση του ΕΣΠΑ, ουρ η αποδοχη που εχει ο Προεδρος στο εξωτερικο.
    Πρεπει να παρει αμεσα φορολογικη ανασα σε ολα τα επιπεδα ο μεσος Ελληνας πολιτης, και να αντιμετωπιστει η μικρο-εγκληματικοτητα, και να σταματησει η αλλοιωση του πληθυσμου εντος της Ελληνικης επικρατειας. Ξυπνατε, κι εδω ειναι ο Ελληνικος λαος να βαλει πλατη στις προσπαθειες σας.
    Αυτα..

  9. ΝΕΚΚ avatar
    ΝΕΚΚ 03/03/2013 23:03:15

    Τραβηγμενη ενεργεια. Αλλα, σε μια Ελλαδα που κυριαρχουν τα Τουρκικα σηριαλ, περιμενεις και τραβηγμενες ενεργειες.

  10. Μεγάλες στιγμές avatar
    Μεγάλες στιγμές 03/03/2013 23:15:17

    Απόλυτο δίκιο εχουν οταν λένε για παραχάραξη Ιστορίας απο μερίδα εκπαιδευτικών οι οποίοι εχουν συγκεκριμενα πολιτικά χαρακτηριστικά!!!
    Ολοι πήγαμε σχολείο και ξέρουμε...
    Για τα υπόλοιπα σας εχω πει εδώ και καιρό οτι πλέον το θεμα της ΧΑ δεν είναι πολιτικό αλλά κοινωνικό.Αυτοί το καταλαβαν οτι εκει θα κριθούν πολλά,η Κυβερνηση δεν το καταλαβαίνει;

  11. Μικρασιάτης avatar
    Μικρασιάτης 04/03/2013 00:14:33

    Δηλαδη θα εχουμε βρεφονηπιακους σταθμους για μειονοτητες ? (το γραφω, αφου συντομα οι Ελληνες θα ειμαστε μειονοτητα μεσα στην ιδια μας τη χωρα). Μαλιστα...

    • CHRYSTAL SHIP avatar
      CHRYSTAL SHIP @ Μικρασιάτης 04/03/2013 17:02:22

      Σωστό κι αυτό! Χαχαχχα. Να γελάμε και να κλαίμε...

  12. kat avatar
    kat 04/03/2013 16:18:15

    Oσο ασχολούμαστε με φιλολογίες,τα παιδιά των Ελλήνων δεν τα προτιμούν στους
    παιδικούς σταθμούς γιατι οι γονείς τους είναι ...πλουσιοι.Ο περισσότερος κόσμος
    που δεν έχει να πληρώσει παιδικούς και sports camps το καλοκαίρι,δεν θα στενοχωρηθεί αν ο σταθμός ανήκει στην Χ.Α, στο ΚΚΕ ,ή στον Μπεμπε Γκρίλλο...

  13. CHRYSTAL SHIP avatar
    CHRYSTAL SHIP 04/03/2013 17:03:20

    Τι κατάντια ζούμε ΘΕΕ ΜΟΥ !!!!!

  14. ΕΜΕΙΣ ΜΟΝΟΙ avatar
    ΕΜΕΙΣ ΜΟΝΟΙ 04/03/2013 17:23:24

    Εμείς βάλαμε μέσο στο Δήμο για να παει το ανηψάκι μου στο παιδικό σταθμό γιατί είμαστε λέει πλούσιοι. Βέβαι προηγούνταν όλοι οι αλλοδαποί γιατι δεν δήλωναν εισοδήματα. Αυτό τα λέει όλα.