09/01/2013 21:09
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Χανιά: Επεισόδια στην παρουσίαση του βιβλίου του Φράγκου Φραγκούλη

Ένταση και επεισόδια προκάλεσε απόψε στα Χανιά ομάδα περίπου 40 κουκουλοφόρων κατά τη διάρκεια της παρουσίασης, στην αίθουσα του φιλολογικού συλλόγου «ο Χρυσόστομος», του βιβλίου του επίτιμου αρχηγού ΓΕΣ, Φράγκου Φραγκούλη, «Ποια Τουρκία, Ποιοι Τούρκοι».

Η ομάδα των 40 ατόμων εισέβαλε στην αίθουσα όπου άδειασε πυροσβεστήρες, φώναξε διάφορα συνθήματα και προκάλεσε σημαντικές φθορές, ενώ φεύγοντας προκάλεσε ζημιές και στο αυτοκίνητο του ταξίαρχου της 5ης Μεραρχίας Κρητών.

Κατά τη διάρκεια της εισβολής υπήρξαν και συμπλοκές μεταξύ των εισβολέων, που εικάζεται ότι ανήκουν στον αντιεξουσιαστικό χώρο, και ατόμων που βρίσκονταν στο χώρο για να παρακολουθήσουν την εκδήλωση.

Παρά την ένταση η εκδήλωση της παρουσίασης του βιβλίου γίνεται κανονικά, παρουσία και αστυνομικών δυνάμεων.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. χρήστος avatar
    χρήστος 09/01/2013 22:55:00

    ....χάλασαν κι οι Κρητικοί!

    • Γιαννης avatar
      Γιαννης @ χρήστος 10/01/2013 11:45:54

      Σιγουρα ειναι Κρητικοι;;;;;;;;;;

  2. Γιώργος avatar
    Γιώργος 09/01/2013 22:56:14

    Δηλαδή οι αντιεξουσιαστές έκαναν ό,τι θα έκαναν οι Γκρίζοι Λύκοι... Κατά τ'άλλα μισούν τους ακροδεξιούς και τους Ναζί... Θεέ μου!!!!

    • Στέργιος avatar
      Στέργιος @ Γιώργος 09/01/2013 23:01:16

      Όχι Γιώργο.
      Όταν οι ακροδεξιοί κάνουν τέτοια είναι σκοταδιστές και φασίστες κλπ.
      Όταν οι ακροαριστεροί κάνουν τέτοια είναι ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΛΟ ΜΑΣ.

      Τίποτα δεν έμαθες από τα 38 χρόνια τής μεταπολίτευσης, πια;

  3. Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
    Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 09/01/2013 23:03:46

    Αλητεία, προφανώς συριζαίϊκης επιρροής

    • Vee avatar
      Vee @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 09/01/2013 23:10:00

      E, ας μην προσβάλουμε τους αλήτες τώρα... Σκέτο "αντιεξουσιαστές".

    • Karenin avatar
      Karenin @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 09/01/2013 23:12:09

      Μπράβο όσφρηση!

    • Γιάννης avatar
      Γιάννης @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 09/01/2013 23:16:46

      "που εικάζεται ότι ανήκουν στον αντιεξουσιαστικό χώρο"
      ...... επίσης πέταξαν κροτίδες και χαρτάκια με συνθήματα : "Κανένα στρατός ποτέ και πουθενά " και " ούτε μια ώρα στο στρατό " . Αν δεν είναι αναρχοφασίστες τότε μπορεί να είναι το 2ο σύστημα ναυτοπροσκόπων .
      Τέλος να προσθέσω ότι η αίθουσα ήταν κατάμεστη από κόσμο και η ατμόσφαιρα που δημιουργήθηκε ήταν αποπνικτική από θαύμα δεν είχαμε τραυματισμούς.

    • ΣυνΕιρμοι.... avatar
      ΣυνΕιρμοι.... @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 09/01/2013 23:17:17

      μηπως ειναι προβουλες; σαν αυτων των γεγονοτων που ηλπιζαν διαφοροι για το 2012;
      Ετσι κι αλλοιως, μισθωτοι ειναι τα- πως ταλενε;- ατομα του "αντιεξουσιαστικου χωρου"!
      Στα πεη(!) ρολς εσωτερικων και εξωτερικων σπονΣςόρων!
      Κατα τ αλλα πρεπει να ντρεπονται εκεινοι που ΑΥΤΟΙ, τους λενε φασιστες, χουνταιους, ακροδεξιους, χρυσαυγιτες!
      Σαν το Γιωργο τον ΔελταΝηΤαυφορο, τιμη τους και καμαρι τους!
      Ετυχως αρχιζει να καταννοει τα προφανη και η ΝΔ!
      Επιτελους!
      Επιτελους τα συκα, συκα και η σκαφη, σκαφη!

  4. Τί να λέμε; avatar
    Τί να λέμε; 09/01/2013 23:28:32

    Μία ερώτηση: πού ήταν 40 χρόνια όλοι αυτοί οι καραβανάδες;
    Απάντηση: συμμετείχαν στο πάρτυ της αλαζονείας.
    Ας πρόσεχαν.
    ή καλύτερα: ΝΑ ΤΟ ΒΟΥΛΩΣΟΥΝ.
    Και για να μη βιαστείς να βγάλεις συμπεράσματα: δεν είμαι ΧΑ αγοράκι μου...τα ξέρουμε από πολύ κοντά τα τατουάζ του Άουσβιτς...
    Ας πρόσεχαν οι Αθηναίοι τί ψήφιζαν τα τελυταία 40 χρόνια.....εδώ πληρώνονται όλα.....

    • Γιάννης avatar
      Γιάννης @ Τί να λέμε; 09/01/2013 23:45:28

      Μπράβο , συγχαρητήρια . Είναι η καλύτερη απάντηση σε αυτόν που έγραψε ένα βιβλίο που αφορά την φυλετική ανασκόπηση του χώρου της Μικράς Ασίας τα τελευταία 1000 χρόνια και βασίζεται σε μια τεράστια έρευνα του γράφοντος.
      Το άρθρο αναφέρεται στην βίαιη διακοπή της εκδήλωσης παρουσίασης του βιβλίου από ομάδα ατόμων στα Χανιά!
      Δυστυχώς η ανάρτηση που έκανες είναι παντελώς άχετη.
      Εσύ εκφράζεις γενικώς μια αντίδραση.
      Το γεγονός ότι έχεις εμμονές δεν δικαιολογεί τα άσχετα σχόλια σε άσχετα άρθρα.
      Υπάρχουν ειδικοί οι οποίοι μπορούν να σε βοηθήσουν να τις ξεπεράσεις.

      • Τί να λέμε; avatar
        Τί να λέμε; @ Γιάννης 10/01/2013 06:47:29

        Μπλα, μπλα, μπλα. Όποιος αντιδρά, έχει ψυχολογικά προβλήματα, είναι αλήτης, έχει εμμονές, πρέπει να πάει σε ειδικούς...ε, τότε Γιάννη, πλήρωνε χαράτσια, φόρους για εξοπλιστικά προγράμματα, φόρους για αιώνιες συντάξεις για τις άγαμες κόρες των στρατιωτικών (ακόμη κι αν αυτοί οι στρατιωτικοί δεν έχουν πιάσει ΣΕ ΠΟΛΕΜΟ τουφέκι στο χέρι τους), δες τους φίλους σου να αυτοκτονούν και γενικώς "πίστευε και μη ερεύνα"...έτσι θα γλυτώσεις μακάριος όπως είσαι και τα λεφτά που θα έδινες στους ειδικούς...

        • Γιώργος avatar
          Γιώργος @ Τί να λέμε; 10/01/2013 13:25:03

          Θες να μου πεις δηλαδή ότι αυτά τα καλόπαιδα έκαναν φασαρίες στην παρουσίαση ενός βιβλίου που θίγει τους Τούρκους και την Τουρκία, επειδή οι καραβανάδες, που λες, διαχειρίζονταν και διαχειρίζονται πολλά λεφτά!! Αμ δε... Αν ήταν θα πήγαιναν και στο σπίτι του Παπανδρέου, των εφοπλιστάδων κλπ κλπ που έχουν ξεζουμίσει την χώρα... Απλώς έθιξε τους Τούρκους φίλους τους ο Φράγκος Φραγκούλης γι'αυτό...

        • Γιάννης avatar
          Γιάννης @ Τί να λέμε; 10/01/2013 15:08:35

          Συνεχίζεις να εκφράζεις μια αντίδραση άσχετη με το άρθρο.
          Πάντως ενώ κάπου έχεις δίκιο το χάνεις με το απαξιώνεις τους στρατιωτικούς επειδή δεν έχει γίνει πόλεμος. Ώρα είναι να απαξιώσουμε και τους σεισμολόγους αν δεν γίνει σεισμός, κλπ.
          Αν δεν θέλεις τον στρατό δικαίωμά σου. Δεν μπορείς πάντως να διακόπτεις την παρουσιάση ενός βιβλίου !!!!!!!

          • Τί να λέμε; avatar
            Τί να λέμε; @ Γιάννης 10/01/2013 18:09:24

            Δεν μπορείς να διακόπτεις καμία παρουσίαση βιβλίου. Αλλά δεν δίνω κανένα δίκαιο στους στρατιωτικούς...

        • ΣυνΕιρμοι.... avatar
          ΣυνΕιρμοι.... @ Τί να λέμε; 10/01/2013 19:07:18

          αχ ρε Δρακοντα! ελεος ! κι εδωωωωω;;;;;
          Αυτη η Κουλα τελικα σε πικρανε πολλυ!

    • anonymous avatar
      anonymous @ Τί να λέμε; 10/01/2013 08:17:20

      Όλοι αυτοί οι Καραβανάδες που λες έχουν παρέμβει και στο παρελθόν. Πέραν των καραβανάδων έχουν παρέμβει και άλλοι άνθρωποι τους οποίους θα χαρακτήριζα αναλυτές όχι πνευματικούς ανθρώπους (νομίζω ότι ο τελευταίος ήταν ο Ελύτης και ο προτελευταίος ο Παλαμάς). Το ότι κώφευε η κοινωνία είναι πρόβλημα της κοινωνίας και όχι των καραβανάδων.

  5. Μικρασιάτης avatar
    Μικρασιάτης 10/01/2013 00:21:29

    Δεν υπαρχουν λογια.... οι τυποι ειναι προδοτες και συνεργατες των Τουρκων. Προφανως πληρωνονται απ' το Τουρκικο Υπουργειο Εξωτερικων. Φανταστειτε τι δραματα θα εχουμε οταν παρει την εξουσια ο Αλ Τσιπρας....! Χρειαζεται υπομονη, δυναμη, αντοχη και συσπειρωση ολων των Πατριωτικων Δυναμεων, ανεξαρτητα τι κομμα ψηφιζει ο καθενας μας...!

    Αυτα.

  6. Τί να λέμε; avatar
    Τί να λέμε; 10/01/2013 06:53:45

    Αφιερωμένο στον κύριο Κρανιδιώτη: http://www.brookings.edu/events/2013/01/22-greece-economy
    ...οι αλητήριοι...δεν ντρέπονται...τολμούν και συμμετέχουν σε ομιλία ενός από τα ισχυρότερα think tanks του πλανήτη...
    Καταλαβαίνει αυτός...καθώς "ό,τι δεν φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια"...η είδηση και μόνο αυτή λέει πολλά...

    • Τί να λέμε; avatar
      Τί να λέμε; @ Τί να λέμε; 10/01/2013 08:02:35

      http://www.skai.gr/player/tv/?mmid=73332
      Το βίντεο είναι από το 2008...ποιός από όλους αυτούς της ΝΔ ήταν ικανοί να βγάλουν συμπεράσματα μέσα σε λίγα δευτερόπτα από μία απλή σημειολογική παρατήρηση; Όποιος τολμούσε να πει κάτι, να πάει κόντρα στο ρεύμα των προβάτων θα "έπρεπε να πάει να τον δει ειδικός".... Έχει μαζευτεί εκεί πέρα ατη ΝΔ η σάρα, η μάρα και το κακό συναπάντημα...ανίκανα ανήψια, κόρες, γιοί ...αρκεί να μη πέσει η Φεουδαρχία των 100-200 οικογενειών...και τώρα ανακάλυψαν και αυτοί τη γεωπολιτική...άϊ, άϊ, άϊ...

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ Τί να λέμε; 10/01/2013 09:46:01

      Και συ στη βίλα Αμαλία σπούδασες, μαζί με τον Διαμαντόπουλο και τον Σκουρλέτη; Ο Σύριζα είναι το κόμμα-μαφία, το μόνο πολιτικό κόμμα στην Ελλάδα που στηρίζει ανοιχτά το έγκλημα και το αδίκημα του κοινού ποινικού δικαίου. Θα τα πούμε όταν (και αν...) το τέως κνιτάκι των καταλήψεων (που δίνει και διαλέξεις στη Νέα Υόρκη) γίνει πρωθυπουργός. Για πολύ λίγο φυσικά...

  7. Τί να λέμε; avatar
    Τί να λέμε; 10/01/2013 10:10:27

    Μέρος της κοινωνίας είναι και οι στρατιωτικοί. Και μάλιστα από τα μεγαλύτερα μερίδια της κοινωνίας καθώς διαθέτουμε πολλούς από δαύτους. Και τα κονδύλια που διαχειρίζονταν τόσες δεκαετίες είναι τα δεύτερα ποσοστιαία στο ΝΑΤΟ...είναι σκέτη τρέλα. ΣΥΜΜΕΤΕΙΧΑΝ ΣΤΟ ΠΑΡΤΥ.
    Ε, καιρός να σιωπήσουν.

    • O Bixiou avatar
      O Bixiou @ Τί να λέμε; 10/01/2013 21:16:27

      Και να ερθουν ξανα οι πασαδες; Τους νοσταλγησες;

  8. Κώστας Κοντοθανάσης avatar
    Κώστας Κοντοθανάσης 10/01/2013 11:42:13

    Εντελώς τεχνικής φύσεως παρατήρηση: το στρατηγό τον λένε Φραγκούλη και το επώνυμό του είναι Φράγκος.

  9. Μικρασιάτης avatar
    Μικρασιάτης 10/01/2013 20:10:42

    Ο κ. Φ. Φραγκος ειναι πλεον επιτιμος δημοτης Σφακιων. Στη καταμεστη αιθουσα ηταν και πολλοι Σφακιανοι, οι οποιοι εδωσαν μαζι με αλλους Χανιωτες τη καταλληλη απαντηση στους μπαχαλο-αναρχο-φασιστο-εισβολεις.
    Υπαρχει ενα μικρο βιντεο στο σαιτ της www.neatv.gr. (αν μου επιτρεπεται να το αναφερω) οπου δειχνει μονο ενα μικρο δειγμα (καθοτι ειναι συντομο), πως μπορουμε και οι απλοι πολιτες να αντισταθουμε στο μπαχαλο-ψευτο-αναρχο-φασισμο. Οι θρασυδειλοι οταν ειδαν οτι ...δεν, ανοιξαν και πυροσβεστηρα )

    Καλη συνεχεια στη Πατριωτικη αυτη προσπαθεια. Ευχαριστουμε απο καρδιας.