#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
27/05/2013 16:52
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Χαμός με επιστολή που φέρεται να υπογράφει η Μ. Ρεπούση



Χαμός στους πολιτικούς κύκλους προκαλεί μια επιστολή που φέρεται να έχει γράψει και αποστείλει η βουλευτής της ΔΗΜΑΡ, Μαρία Ρεπούση. Η επιστολή φέρεται να πήγε στους βουλευτές του ΣΥΡΙΖΑ και να τους ζητά να κινητοποιηθούν και να απορρίψουν διάταξη του αντιρατσιστικού νομοσχεδίου του Αντ. Ρουπακιώτη.

Η κυρία Ρεπούση στην εν λόγω επιστολή φέρεται να χαρακτηρίζει προβληματική τη διάταξη που αναφέρεται στην ποινικοποίηση της άρνησης των γενοκτονιών και των εγκλημάτων πολέμου και καλεί τους συναδέλφους της από τον ΣΥΡΙΖΑ να κινητοποιήσουν πολιτικούς και δημοσιογράφους.

«Σε κάθε περίπτωση πρέπει νομίζω να υπάρξει αντίδραση, πολύ περισσότερο αν κυριαρχήσει η εκδοχή που θέλει η Ν.Δ. που σύμφωνα με πληροφορίες που έχω αυτή τη στιγμή ενσωματώνει ως γενοκτονία ό,τι έχει ψηφίσει η ελληνική Βουλή ως γενοκτονία, δηλαδή και γενοκτονία των Ποντίων και των Ελλήνων της Μικράς Ασίας», αναφέρει ο συντάκτης της επιστολής που φέρεται να είναι η βουλευτής της ΔΗΜΑΡ.

Η ίδια η βουλευτής της ΔΗΜΑΡ περιορίζεται - προς το παρόν - σε μια σύντομη δήλωση, η οποία, πάντως, αφήνει να αιωρείται εάν συνέταξε όντως τη συγκεκριμένη επιστολή. «Δεν έστειλα ποτέ επιστολή στην Επιτροπή Δικαιωμάτων του ΣΥΡΙΖΑ», αναφέρει λιτά η κυρία Ρεπούση, αρνούμενη να σχολιάσει οτιδήποτε άλλο.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Jiannis avatar
    Jiannis 27/05/2013 16:56:55

    Η Αρνητές τις Ελληνικής Γενοκτονίας θα κυνηγηθούν Νομικά σε λίγο

    • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ avatar
      ΜΑΝΩΛΗΣ Μ @ Jiannis 28/05/2013 07:46:34

      Αυτά λένε στη ΧΑ;

  2. Νίκος Αργεάδης avatar
    Νίκος Αργεάδης 27/05/2013 16:57:42

    Η Ρεπούση πάσχει από τερματική Ελληνοεχθροπάθεια.

    • Κώστας Σταματάκης avatar
      Κώστας Σταματάκης @ Νίκος Αργεάδης 27/05/2013 18:03:51

      Από αυτό το σύνδρομο και το μίσος σε καθετί Ελληνικό, πάσχει η αριστερά από την πρώτη στιγμή της ιδρύσεως της μέχρι σήμερα. Η στήριξη και στοργή προς τους ισλαμολαθρομετανάστες δεν είναι τυχαία από τους αριστερούς. Είναι οι ίδιοι που θαυμάζουν και αγιοποιούν το Κεμάλ πασά, τον Ατατούρκ, τον σφαγέα του Ελληνισμού του Πόντου, και των παραλίων της Μικρασίας. Από την ίδρυση του ΣΕΚΕ, υπό τον εβραίο Μπεναρόγια μέχρι σήμερα, η αριστερά έχει αποδείξει με τις πράξεις της και της ενέργειες της, ότι μισεί τους Έλληνες και τον Ελληνισμό.

  3. H pena tis orghs avatar
    H pena tis orghs 27/05/2013 17:10:25

    Η κα.Ρεπούση έχει γνωστές ανθελληνικές θέσεις και τις εκφράζει δημόσια προκαλώντας την οργή όλων μας. Δεν είναι δυνατόν τέτοιο πρόσωπο να είναι μέλος του ελληνικού κοινοβουλίου και να πρεσβεύει μέρος του ελληνικού λαού. Ο κ.Σαμαράς πρέπει να απαιτήσει από τον κ.Κουβέλη την άμεση αποπομπή της από το κόμμα της ΔΗΜΑΡ. Το ίδιο ισχύει και για τον κ.Ρουπακιώτη με το άκρως ανθελληνικό αντιρατσιστικό νομοσχέδιο. Ήρθε η ώρα να μπει λίγο τάξη σε αυτή την συγκυβέρνηση. Ο κ.Σαμαράς πρέπει να τραβήξει λίγο τα χαλινάρια σε όλους αυτούς τους γραφικούς ανθέλληνες. Οι εποχές το επιτάσσουν!

    • greekfournaris avatar
      greekfournaris @ H pena tis orghs 27/05/2013 17:47:56

      Τα πιστεύετε αυτά που γράφετε ορισμένοι ακροδεξιοι? Εστω οτι ο κ. Σαμαράς θέλει να ακολουθήσει τις συμβουλές σας επειδή οι καιροί το επιτάσσουν(!!!), δηλ. τι να πει στον Κουβέλη, ή τη διώχνεις ή αλλιώς τι? Δε θα σ' αφήνω να υπερψηφίζεις τα νομοσχέδια της κυβέρνησης μου????

      • Scarface avatar
        Scarface @ greekfournaris 27/05/2013 19:43:39

        Αν η ρεπουση θεωρειται προοδευτικη και δημοκρατικη, τοτε εγω πολυ ευχαριστως να δηλωσω ακροδεξιος. Ετσι λεγατε και το Καρατζαφερη ακροδεξιο, τωρα λετε το Σαμαρα, και στο τελος θα κανετε τη ΧΑ κυβερνηση και να δω ποιος θα σας σωσει τοτε... Μου θυμιζει την παροιμια με το λυκο και τα προβατα...

        • greekfournaris avatar
          greekfournaris @ Scarface 27/05/2013 23:08:01

          επί της ουσίας καμία απάντηση...
          ξαναγραφω ,λοιπον, χωρίς το ακροδεξιοι και περιμενω μια απαντηση στο ιδιο ερωτημα:

          Εστω οτι ο κ. Σαμαράς θέλει να ακολουθήσει τις συμβουλές σας επειδή οι καιροί το επιτάσσουν(!!!), δηλ. τι να πει στον Κουβέλη, ή τη διώχνεις ή αλλιώς τι? Δε θα σ’ αφήνω να υπερψηφίζεις τα νομοσχέδια της κυβέρνησης μου????

          • Ρηνα avatar
            Ρηνα @ greekfournaris 28/05/2013 08:32:10

            Ετσι νοιωθετε; Σας δοθηκε μια φορα η ευκαιρια να κυβερνησετε και εκβιαζετε; Ενδειξη νηπιακης νοοτροπιας......

          • greekfournaris avatar
            greekfournaris @ Ρηνα 28/05/2013 10:56:16

            Δε νομιζω να προκειται περι εκβιασμου... Οι θεσεις της ΔΗΜΑΡ ηταν γνωστες , δεν προεκυψαν ξαφνικα και δεν εξεπληξαν κανενα... Επισης, η συγκεκριμενη κυρια δεν κρυφτηκε ποτε, ουτε κατεβηκε με άλλο ονομα στις εκλογες η στα κρυφα... Αυτες ηταν οι θεσεις της, γι αυτες υπερψηφιστηκε!!! Κι αυτο νομιζω σας προβληματιζει!!! Οτι δηλαδη, οτι οι θεσεις αυτες εχουν μια απήχηση στην ελληνικη κοινωνια. Μεγαλη ή μικρη δεν εχει σημασια, παντως τετοια (απηχηση) που ειναι ικανη να τις κανει εκπροσωπησιμες στη Βουλη.

          • A.K. avatar
            A.K. @ greekfournaris 28/05/2013 13:11:07

            Κοιτάξτε, πρέπει να γίνει κατανοητό ότι η Ρεπούση και πολλοί άλλοι βγήκαν βουλευτές λόγω του εκλογικού νόμου και της κομματοκρατίας ΚΑΙ ΟΧΙ ΕΠΕΙΔΗ ΤΟΥΣ/ΤΙΣ ΨΗΦΙΣΕ Ο ΛΑΟΣ. Θυμίζω ότι η Ρεπούση πήρε 1.900 ψήφους και έγινε βουλευτής όταν άλλοι με πολλαπλάσια νούμερα έμεναν απ' έξω.

          • Λερναία Ύδρα avatar
            Λερναία Ύδρα @ A.K. 28/05/2013 13:29:40

            Η αλήθεια είναι οτι τέτοιο αστέρι, πολύ δύσκολα θα ξαναλάμψει τόσο εκτυφλωτικά στο πολιτικό μας στερέωμα. Χαλάλι τα 10.000 € που μας κοστίζει μηνιαίως.

          • asemetora avatar
            asemetora @ greekfournaris 03/06/2013 15:22:01

            ΕΙΣΑΣΤΕ ΒΕΒΑΙΟΣ ΟΤΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΠΟΥ ΨΗΦΙΣΕ ΤΗΝ Κ ΡΕΠΟΥΣΗ ΗΞΕΡΕ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΤΗΣ?

          • galis avatar
            galis @ greekfournaris 28/05/2013 11:07:50

            Ας ρίξει λοιπόν την κυβέρνηση η ΔΗΜΑΡ. Αν πάμε σε εκλογές εξ' αιτίας αυτού, η ΝΔ θα σχηματίσει αυτοδύναμη κυβέρνηση την επομένη...

      • Kostas nikolaou avatar
        Kostas nikolaou @ greekfournaris 28/05/2013 11:37:47

        συγνώμη εκ των προτέρων για το ύφος της απάντησης
        αλλά θέλεις να μου πεις αγαπητέ ότι ψηφίσαμε ΝΔ για να κρεμόμαστε από τα @@@@@@ του κυρ-φώτη?
        Ας μην ψηφίσουν λοιπόν τίποτα και ας ρίξουν την κυβέρνηση, ώστε στις εκλογές που θα γίνουν να παλεύουν με τον ευάγγελο για να μπούνε στη βουλή.
        κατηγορούμε τους συριζαίους για ανθέλληνες και στον κυβερνητικό μας κόρφο φωλιάζουν φίδια χειρότερα και από τους συριζαίους
        κρίμα

        • greekfournaris avatar
          greekfournaris @ Kostas nikolaou 28/05/2013 17:40:14

          Ρε παιδια ελεος, μονο το κομμα σας νοιαζει... Ειναι κριμα δηλαδη! Αν η χωρα κανει αλλους πεντε μηνες μετεωρη και ακυβερνητη, αυτο το εχετε σκεφτει? Ο,τι καλο παει να βγει, θα καταστραφει και φτου κι απ την αρχη...

          • Kostas nikolaou avatar
            Kostas nikolaou @ greekfournaris 29/05/2013 08:56:09

            η χώρα αγαπητέ είναι καταδικασμένη αν συνεχίσει να κυβερνιέται από ρεπούσηδες, μπιστηδες και προσεχώς από συριζαίους.
            Βασικά καταδικασμένοι είμαστε οι Έλληνες, η χώρα θα συνεχίσει να υπάρχει απλώς οι κατοικοι της θα είναι μαυριδεροί, μουσάτοι και θα ουρλιάζουν για τη δόξα του αλάχ.
            Δεν βαριέσαι όμως: ας πληρώνουν φόρους, ας έχουν ευρώ και ποιος τα υπολογίζει τα υπόλοιπα

  4. Zugzwang avatar
    Zugzwang 27/05/2013 17:12:45

    Τους πειραξε οτι Ελληνες πατριωτες φωναξαν οτι δεν ειναι δυνατον ν'αναγνωριzontai ξενες γενοκτονιες και να μην περιλambanetai στο νομοσχεδιο η αναγνωρισμενη απο την Βουλη γενοκτονια των Ελληνων του Ποντου και της Ιωνιας. Μια απο τις φωνες ηταν και αυτη του Αντινιουζ με τα κειμενα του Κρανιδιωτη και τα σχολια των αναγνωστων. Ευγε Αντινιουζ!

    Και η δραση των εθνομηδενιστων συνεχιζεται. Ο ευρωβουλευτης των Πρασινων Χρυσογελος ψηφισε στην Ευρωβουλη υπερ της αμεσης εναρξης της διαπραγματευτικης διαδικασιας για την ενταξη στην Ε.Ε των Σκοπιων! Ο μονος απο τους Ελληνες ευρωβουλευτες που ψηφισε κατ'αυτον τον τροπο!

    • Scarface avatar
      Scarface @ Zugzwang 27/05/2013 19:44:49

      Αναρωτιεμαι ποιος ψηφησε τους, δηλωμενους απο πριν, σκοπιανοφιλους, "οικολογους".

      • Eva avatar
        Eva @ Scarface 28/05/2013 11:25:11

        Αυτοί που αγνοούσαν οτι είναι σκοπιανόφιλοι προφανώς.
        Πιστεύετε ότι όλοι μας γνωρίζουμε τι ψηφιζουμε?

      • Eva avatar
        Eva @ Scarface 28/05/2013 11:29:22

        Και κάτι ακόμα. Σκοπιανόφιλος ελιναι πολύ κομψός χαρακτηρισμός. Κάπως αλλιώς πρέπει να λέγεται.

        • Αιρετική avatar
          Αιρετική @ Eva 28/05/2013 11:44:18

          Μην το πείτε, θα σας κάνουν ΒΑΝ.
          Μη στεναχωρήσουμε τον κυρ Φώτη.

  5. fe avatar
    fe 27/05/2013 17:12:50

    Τελικα η ρεπουση παραδεχτηκε οτι συνεταξε την επιστολη η οποια δεν εσταλθηκε ομως.Ο κουβελης την αδειασε λεγοντας οτι ειναι προσωπικες της αποψεις.

    • Συριζαλβανία του Χότζα avatar
      Συριζαλβανία του Χότζα @ fe 27/05/2013 20:36:03

      Και να μη στάλθηκε στο ΣΥΡΙΖΑ, θεωρείς ότι ο ΣΥΡΙΖΑ έχει διαφορετικές απόψεις από τη Ρεπούση; Θεοδωρίδηδες, όχι εθνικά αλλά ταξικά σύνορα που έλεγε ο άλλος ο γραφικός βουλευτής του, Γαϊτάνη κλπ. Τι να πρωτοθυμηθεί κανένας με δαύτους; Αυτά πρεσβεύει η πλειοψηφία των στελεχών του ΣΥΡΙΖΑ, τώρα θα τους μάθουμε!!! Πετάνε σε μερικούς το τυράκι (ευρώ χωρίς μνημόνιο!!!) και του κρύβουνε τη φάκα, και όποιος τσιμπήσει, τσίμπησε!!!

  6. roadrunner avatar
    roadrunner 27/05/2013 17:15:44

    Ανοιχτή γραμμή με το Τούρκικο υπεξ έχει η Ρεπούση και τους κάνει τα θελήματα ;
    Ας πάει επιτέλους να πολιτευθεί στην Τουρκία, αφού κόπτεται σε τέτοιο βαθμό για τα συμφέροντά της γείτονος !
    Αν είναι αλήθεια και αυτό ....

    • ΜΙΧΑΗΛ Ο ΗΛΙΟΥΠΟΛΙΤΗΣ avatar
      ΜΙΧΑΗΛ Ο ΗΛΙΟΥΠΟΛΙΤΗΣ @ roadrunner 27/05/2013 19:15:12

      Ανοιχτή γραμμή όχι με το Τούρκικο υπεξ αλλά με τον στόλο......!!!!

      • roadrunner avatar
        roadrunner @ ΜΙΧΑΗΛ Ο ΗΛΙΟΥΠΟΛΙΤΗΣ 27/05/2013 19:57:31

        Ανοιχτή γραμμή με το στόλο; .. Όλο ;
        ή μόνο με την πυραυλάκατο ΑΤΑΚ; που ξεκίνησε εχθές, από τη "συνωστισμένη -κατά Ρεπούση- Σμύρνη" για μια βόλτα στο Αιγαίο ;
        Oι παλιότεροι έλεγαν: "Είδε ο γύφτος τη γενιά του… Κι αναγάλλιασε η καρδιά του"! ....

  7. νεφέλη avatar
    νεφέλη 27/05/2013 17:16:22

    Ο Αμοιρίδης τι της απάντησε;

    • roadrunner avatar
      roadrunner @ νεφέλη 28/05/2013 21:08:09

      "- Eίμαι Πόντιος .... - σηκώνω τα χέρια ψηλά... "

      Κάποιος πρέπει να τον ρώτησε: - Τις ει; -Πυρρίχειον χορεύεις ;
      Kαλά ποιος πήγε και του έκανε άσχετες ερωτήσεις ;;; .....

  8. Γιώργος avatar
    Γιώργος 27/05/2013 18:14:00

    Προσωπική της άποψη, λέει η ΔΗΜΑΡ. Λες και μίλησε για την μόδα ή τι θα φορεθεί φέτος το καλοκαίρι! "Ελληνίδα" βουλευτής αρνείται τον θάνατο χιλιάδων ανθρώπων από τους κεμαλοναζί και αυτό είναι προσωπική άποψη! Το κρύο ανέκδοτο της Παπαχρήστου δεν ήταν προσωπική άποψη, ήταν μάλιστα μειωτικό για ομάδα ανθρώπων, αλλά το αίσχος της Ρεπούση είναι προσωπική άποψη! Αυτά σύμφωνα με τον μπαρμπά Κουβέλη...

  9. Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
    Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 27/05/2013 18:59:21

    Δικιά της είναι, μάλλον την έστειλε στους δικούς της, τους ομόφρονες αποδομητές και κάποιος την "κάρφωσε". Να την χαίρεσαι, φίλε Φώτη.

    • Scarface avatar
      Scarface @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 27/05/2013 19:46:08

      Ο κυρ Φωτης εχει τωρα να ασχοληθει με τους αρχιρατσιστες ελληνες, που καιρος να ασχοληθει με τις ρεπουσηδες.

  10. Γιάννης Κιαπέκος avatar
    Γιάννης Κιαπέκος 27/05/2013 19:22:47

    Για να μη παρεξηγηθώ δηλώνω ότι :
    1) Υπήρξε η γενοκτονία και των Ποντίων και των Αρμενίων από τους Τούρκους
    2) Οι Έλληνες σφαγιάσθηκαν στην Σμύρνη τον Σεπτέμβριο του 1922
    3) Υπήρξε το ολοκαύτωμα των Εβραίων κατά τον Β.Π.Π.
    ΟΜΩΣ ,κατά τη γνώμη μου, δεν είναι δυνατόν να ποινικοποιηθεί ή έκφραση γνώμης - άποψης. Με άλλα λόγια όπως η Ρεπούση δικαιούται να αμφισβητεί τη σφαγή της Σμύρνης έτσι και ο Μιχαλολιάκος δικαιούται να δηλώνει ότι δεν υπήρξε το ολοκαύτωμα.

    • Ελευθερία avatar
      Ελευθερία @ Γιάννης Κιαπέκος 27/05/2013 20:24:39

      Όλο το νομοσχέδιο μια ποινικοποίηση της γνώμης και της πολιτικής θέσης είναι. Το εντυπωσιακό έγκειται στο ότι η κ.Ρεπούση ενοχλείται μόνο σε ό,τι έχει να κάνει με το τουρκικό κράτος με τον γνωστό αλυτρωτισμό.

    • Κυθήριος avatar
      Κυθήριος @ Γιάννης Κιαπέκος 27/05/2013 20:36:48

      Ὄχι,ΔΕΝ δικαιοῦται οὔτε ὁ Μιχαλολιάκος νά ἀμφισβητεῖ τό ὁλοκαύτωμα,οὔτε ἡ Ρεπούση τή σφαγή τῆς Σμύρνης,γιατί τή Ρεπούση μπορεῖ νά μήν τή ψήφισα,ἀλλά ἐκπροσωπεῖ τόν τόπο μου (Α' Πειραιῶς) στό Κοινοβούλιο καί δέν ἐπιτρέπεται βουλευτές πού ἐκπροσωποῦν Ἕλληνες Πατριώτες στή Βουλή,νά ἀμφισβητοῦν αὐτά πού γιά τούς ἐκπροσωπηθέντες εἶναι ἱερά καί ἀδιαπραγμάτευτα.

      • Zugzwang avatar
        Zugzwang @ Κυθήριος 27/05/2013 21:58:32

        Οπως ηταν διατυπωμενο, το νομοσχεδιο Ρουπακιωτη εξαιρουσε την γενοκτονια των Ελληνων του Ποντου και της Ιωνιας αφου δεν συμπεριλαμβανε τις αναγνωρισμενες απο την Βουλη γενοκτονιες.

        • Γεωργία avatar
          Γεωργία @ Zugzwang 28/05/2013 06:34:30

          Έτσι ακριβώς!!!

          • Zugzwang avatar
            Zugzwang @ Γεωργία 28/05/2013 09:22:22

            Γεωργία,
            Η επιστολη της Ρεπουση φαινεται οτι επιασε τοπο γιατι στην πρωτη εκδοχη που ειχε διαρρευσει στον τυπο δεν εξαιρουνταν οι αναγνωρισμενες απο την Βουλη γενοκτονιες. Στην επομενη εκδοχη ειχαν εξαιρεθει. Αρα η επιστολη Ρεπουση θα γραφτηκε μετα την πρωτη εκδοχη και πριν την δευτερη. Το κειμενο που πηγε στην νομοπαρασκευαστικη επιτροπη δεν ειχε κατι που να ενοχλει την Ρεπουση.
            Θα ηταν ενδιαφερον να μαθαιναμε ποιος ειναι ο εγκεφαλος που εμπνευσθηκε το τεχνασμα που αποκλειει τις γενοκτονιες τις αναγνωρισμενες απο την Βουλη, βαζοντας ως κριτηριο αναγνωρισης τις αμετακλητες αποφασεις ποινικων διεθνων η ελληνικων δικαστηριων. Δεν υπαρχουν τετοιες αποφασεις ως προς τις γενοκτονιες των Ελληνων και των Αρμενιων.

            Απάντηση

      • greekfournaris avatar
        greekfournaris @ Κυθήριος 27/05/2013 23:11:19

        εκπρόσωπος σου (ας πουμε οτι) ειναι -οπως πολυ σωστα εγραψες- οχι αντιπροσωπος...

        • Κυθήριος avatar
          Κυθήριος @ greekfournaris 28/05/2013 06:25:47

          Συνώνυμα..

          • Ρηνα avatar
            Ρηνα @ Κυθήριος 28/05/2013 08:59:37

            Εγω παλι αυτο που γερασα και δεν καταφερα να εννοησω ειναι τι εχουν οι ανθρωποι τυπου Ρεπουση, Οικολογων και παρομοιων μεσα στο κεφαλι τους; δεν νοιωθουν Ελληνες; και τι θελουν να παθει η Ελλαδα; γιατι αν επικρατησουν οι αντιληψεις τους σιγουρα θα ακρωτηριαστει εδαφικα και ισως χασει και την ιδια την υποσταση της. Αν δεχθω οτι καποιοι μπορει να πληρωνονται για ανθελληνικη εργασια οι υπολοιποι; παρασυρονται; μα αν παρασυρεσαι σε λογια και εργα εναντιον της πατριδας σου εισαι η ανοητος η επικινδυνος. Οι δε ανθρωποι που τους υποστηριζουν, ειναι τοσο το ιδεολογικο μενος που τους κανει να στρεφονται εναντια στη πατριδα τους; Ακομα και τα ζωα που δεν εχουν νοημοσυνη υπερασπιζονται το χωρο τους, τη φωλια τους....
            Η εννοια Πατριδα δεν επρεπε να ειναι ξεκαθαρη και αδιαπραγματευτη μεσα στο μυαλο τους και τη καρδια τους; Δηλαδη αν επιτασσεται ιδεολογικα να μην αγαπανε τα παιδια τους θα υπακουσουν;

          • ΑπόΜηχανήςΦτωχός avatar
            ΑπόΜηχανήςΦτωχός @ Ρηνα 28/05/2013 09:25:54

            Εύλογη απορία. Και μένα με ενδιαφέρει πολύ ο μηχανισμός μέσω του οποίου κάποιος οδηγείται όχι απλώς στην άρνηση της ταυτότητάς του, αλλά σε μένος αυτοκτονικό.

          • Κυθήριος avatar
            Κυθήριος @ Ρηνα 28/05/2013 12:53:05

            Ἐγῶ Ρήνα καταλήγω στή διαπίστωση ὅτι,πρέπει νά ἔχουν κάποια σοβαρά ἀπωθημένα ἐναντίον τοῦ συστήματος,τοῦ Κράτους,τῆς Ἑλλάδας γενικότερα ὥς ἐθνική ὑπόσταση,ἤ ἀκόμη χειρότερα,ἔχουν πολύ χοντρό κόμπλεξ κατωτερώτητας καί γι' αὐτό θέλουν νά φανοῦν κι αὐτοί,νά ξεχωρίσουν μέ ἀρνητικό τρόπο,δέν τούς νοιάζει γι' αὐτό..
            Ὑπάρχει βέβαια καί ἡ πολύ βάσιμη ἐκδοχή,νά πληρώνονται ἀδρά ἀπό διάφορα ἀνθελληνικά κέντρα καί ξέρεις πολύ καλά,κάποιος πού ἔχει θεοποιήσει τό χρῆμα καί μπροστά σ' αὐτό δέν ὑπολογίζει οὔτε τή μάνα πού τόν γέννησε,δέν θά ἔχει καμμία ἀναστολή οὔτε γιά τήν ἴδια του τήν Πατρίδα...

        • greekfournaris avatar
          greekfournaris @ greekfournaris 28/05/2013 17:42:59

          δεν ειναι, δε λογοδοτει για καθε πραξη της , ουτε πρεπει να παρει αδεια πριν ενεργησει/μιλησει/ψηφισει. Μια φορα της ανεθεσες την εκπροσωπηση, σε 4 χρονια αν θες θα την ανανεωσεις (ή πιο πριν αν γινουν προωρες εκλογες)

      • WY avatar
        WY @ Κυθήριος 28/05/2013 17:00:16

        **.....γιατί τή Ρεπούση μπορεῖ νά μήν τή ψήφισα,ἀλλά ἐκπροσωπεῖ τόν τόπο μου (Α’ Πειραιῶς) στό Κοινοβούλιο **
        ---------------------------------------------------------



        Τό ίδιο άτυχος μέ ΄σένα είμαι,όπως κι ό Πειραιάς φυσικά!!!!
        Σκέψου ότι τμήμα τού Κονώνειου Τείχους (Αρχαιολογικός Χώρος ύψιστης πολιτισμικής Αξίας/τά γνωστά Θεμιστόκλεια Τείχη) έχουν μετατρέψει σέ σκουπιδότοπο-καταυλισμό λαθροαφγανοπακιστανοί καί ή ιδεολογικά ομογάλακτη τής Ρεπούση, προισταμένη τής ΚΣΤ΄Εφορείας Αρχαιοτήτων/Πειραιά,δέν τούς απομακρύνει/αντιδρά,παρ΄όλες τίς καταγγελίες/αναφορές/διαμαρτυρίες.

        • Κυθήριος avatar
          Κυθήριος @ WY 28/05/2013 20:22:41

          Δέν θά εἶναι τό σπίτι της κοντά,γι' αὐτό δέν θά τή νοιάζει...,τί νά πεῖς...

    • rally monkey avatar
      rally monkey @ Γιάννης Κιαπέκος 27/05/2013 21:42:56

      δεν ειμαι τόσο σίγουρος
      χωρις να υποβαθμιζω στο ελάχιστο τη σημασια του εβραικού ολοκαυτωματος

      η Σμύρνη αφορά εμάς τους Έλληνες
      και αυτό απο μόνο του κάνει τεράστια διαφορά

    • Στέργιος avatar
      Στέργιος @ Γιάννης Κιαπέκος 27/05/2013 23:35:17

      Η άρνηση των γενοκτονιών είναι ηθική αυτουργία.
      Το να αρνείσαι τη γενοκτονία είναι σαν να λες στον Εβραίο, τον Αρμένιο, τον Πόντιο, τον Μικρασιάτη, ότι δεν έγινε και τίποτα που έχασες οικογένεια, φίλους, σπίτια, περιουσίες, μνήμες, δυνατότητα να ζήσεις τη ζωή σου στις πατρογονικές σου εστίες, ότι έχασες τους τάφους των γονιών σου...
      Αν σκοτώσω κάποιον μπορώ να γλιτώσω τη φυλακή λέγοντας, κατά τη γνώμη μου δεν υπήρξε φόνος;

      • Γιάννης Κιαπέκος avatar
        Γιάννης Κιαπέκος @ Στέργιος 28/05/2013 06:55:43

        Η προτροπή σε γενοκτονία είναι ηθική αυτουργία και όχι η αμφισβήτηση ενός γεγονότος του παρελθόντος. Όσο για το τελευταίο παράδειγμα μάλλον τραβηγμένο είναι διότι και οι κατηγορούμενοι στη δίκη της Νυρεμβέργης δήλωναν ότι δεν διεπράχθησαν εγκλήματα όμως καταδικάστηκαν για την τέλεση των εγκλημάτων και όχι για την αμφισβήτησή τους.
        (βέβαια τότε δεν υπήρχε η σημερινή νομολογία)
        Εν κατακλείδι πιστεύω ότι ποινικοποίηση της άποψης εγκυμονεί μεγαλύτερους κινδύνους για την δημοκρατία από τα τυχόν οφέλη που παρέχει.

        • Φρέσκα Κουλούρια avatar
          Φρέσκα Κουλούρια @ Γιάννης Κιαπέκος 28/05/2013 07:42:12

          Σωστή η τοποθέτησή σας.

          Εάν ποινικοποιήσουμε την αμφισβήτηση ιστορικών γεγονότων όπως αυτά μας παρουσιάζονται σήμερα τότε μελλοντικά θα πρέπει να καταργήσουμε και την ιστορική έρευνα του παρελθόντος μιάς και θα θεωρείται κάτι σαν ευαγγέλιο η ιστορική θεώρηση των πραγμάτων όπως αυτά έχουν ήδη διατυπωθεί από τους μέχρι σήμερα ιστορικούς.

          Αμφισβητεί δηλαδή κάποιος το ότι η ιστορία που θα διδάσκονταν σήμερα ο κόσμος θα ήταν εντελώς διαφορετική εάν στον Β' Π.Π. νικήτριες θα ήταν οι χώρες του Άξονα;
          Πως θα μας φαίνονταν και πως θα χαρακτηρίζαμε τότε μια παρόμοια διάταξη ποινικοποίησης της αμφισβήτησης ιστορικών γεγονότων όπως αυτά θα μας τα παρουσίαζαν οι ιστορικοί των Γερμανών, των Ιταλών και των Ιαπώνων;
          Φασιστική προφανώς!

          Αντιστρέψτε τώρα τα δεδομένα, μιάς και νικητές του Β' Π.Π. ήταν οι Σύμμαχοι, και θα καταλήξετε ακριβώς στο ίδιο συμπέρασμα, ότι δηλαδή η ποινικοποίηση της αμφισβήτησης των ιστορικών γεγονότων όπως αυτά μας παρουσιάζονται από τους ιστορικούς των Συμμάχων είναι φασιστική!
          Και όχι μόνον φασιστική!
          Αλλά, ακόμα χειρότερα, ποινικοποιεί την ενδεχόμενη μελλοντική αναθεώρηση, βάσει νέων στοιχείων που πιθανόν να προκύψουν κάποια στιγμή, των ιστορικών δεδομένων που οι ίδιοι οι νικητές του Β' Π.Π. μας έχουν παρουσιάσει με τον τρόπο προφανώς που εξυπηρετούσε και εξυπηρετεί τους ίδιους.
          (Αναφέρομαι στον Β'Π.Π. ως το πιο ενδεικτικό παράδειγμα, το αυτό ισχύει για όλα τα ιστορικά γεγονότα και τα προγενέστερα και τα μεταγενέστερα του Β' Π.Π.).
          Μετατρέπουν δηλαδή την ιστορία σε δόγμα, σε θρησκεία, σε ευαγγέλιο, το οποίο όποιος αμφισβητεί πρέπει να τιμωρείται!

          Κάποιοι δεν καταλαβαίνουν για τι πράγμα μιλάμε.

          Προφανώς και έχει ο κάθε άνθρωπος το δικαίωμα να αμφισβητήσει το οτιδήποτε θέλει εάν και εφόσον ο ίδιος δεν ήταν αυτόπτης μάρτυρας των γεγονότων τα οποία του περιγράφουν και του παρουσιάζουν κάποιοι τρίτοι!

          Εάν σου στερήσουν αυτό το δικαίωμα τότε σου στερούν το δικαίωμα να σκέφτεσαι!
          Και η στέρηση του δικαιώματος στην αδέσμευτη και μή κατευθυνόμενη σκέψη οδηγεί στην στέρηση του βασικότερου αγαθού του ανθρώπου!
          Οδηγεί στην στέρηση της ελευθερίας!

          Ξυπνάτε!

          • MAYRO XABIARI avatar
            MAYRO XABIARI @ Φρέσκα Κουλούρια 28/05/2013 17:30:51

            Δε θα μιλήσω για την ουσία του σχολίου σας, αλλά έχω πρόβλημα με το παράδειγμά σας. Όχι κύριε, δεν είναι σχετική η ιστορία του Β ΠΠ. Δεν είναι συγκρίσιμη η επιστημονική διερεύνηση της ιστορίας σε μια δημοκρατία, με την αντίστοιχη σε ένα φασιστικό (μαύρο ή κόκκινο) καθεστώς. Στην πρώτη, αν έχεις στοιχεία κανένας δε σε αμφισβητεί και δε σε φιμώνει, στη δεύτερη αν δεν είσαι παπαγάλος του καθεστώτος μαύρο φίδι που σε έφαγε.

          • Φρέσκα Κουλούρια avatar
            Φρέσκα Κουλούρια @ MAYRO XABIARI 29/05/2013 05:51:10

            «Την ιστορία την γράφουν πάντα οι νικητές».
            Αυτό σημαίνει πως η ιστορία ποτέ δεν είναι αντικειμενική.
            Για να είναι αντικειμενική θα πρέπει να έχει γραφτεί από κάποιον τρίτο ουδέτερο παρατηρητή (και τέτοιος είναι μάλλον αδύνατο να βρεθεί στον Β' Π.Π.).
            Τα εγκλήματα πολέμου που διέπραξαν οι Σύμμαχοι τα διδάσκεται κάποιος σήμερα στην ιστορία των δημοκρατικών χωρών;
            Εμένα πάντως ποτέ δεν μου τα δίδαξε κανένας.
            Πάντα μου μίλαγαν για τα εγκλήματα πολέμου των ναζί.
            Εγκλήματα που σαφώς και δεν αμφισβητούνται, αλλά αυτά δεν παύει να είναι η μία μόνον πλευρά του νομίσματος και την άλλη πλευρά των εγκλημάτων πολέμου των συμμάχων την αποσιωπά η ιστορία των δημοκρατικών χωρών.
            Τώρα τελευταία βέβαια κάποιοι προσπαθούν και έχουν αναδείξει κάποια από τα εγκλήματα πολέμου των συμμάχων, αυτά όμως που διέπραξε ο στρατός της πρώην ΕΣΣΔ και όχι αυτά που διέπραξαν οι Άγγλοι και οι Αμερικάνοι.

            Η ιστορία δεν είναι ποτέ σχετική, είναι πάντα απόλυτη.
            Η ιστορία όμως που μας διδάσκουν είναι πάντα σχετική
            επειδή πολύ απλά έτσι συμφέρει αυτούς που την γράφουν.

  11. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 27/05/2013 19:44:11

    Είναι προσωπική άποψη της Ρεπούση. Βέβαια, για όποιον γνωρίζει τον χώρο της Δημ. Αρ., είναι ευνόητο ότι η προσωπική άποψη της Ρεπούση ταυτίζεται εντελώς με τη συλλογική άποψη της Δημ.Αρ....

  12. takisz avatar
    takisz 27/05/2013 20:29:34

    δυστυχως για μας,οι εχθροι της χωρας εντος των τειχων ειναι αμετρητοι...δεν υπαρχει ελπιδα...

  13. Πατωματζής avatar
    Πατωματζής 27/05/2013 20:51:13

    Μετά μην ορούμε γιατί εκείνη η ρημάδα Χ.Α. πιάνει διψήφια ποσοστά....
    Το ξανάγραψα κι αλλού:
    Αλεύρι έχουν γίνει τα κόκκαλα του Θ. Κολοκοτρώνη από το τρίξιμο.

  14. Δαναός avatar
    Δαναός 27/05/2013 21:18:53

    Για να μην ξεχνούμε.
    http://www.youtube.com/watch?v=znzI4KRl_tA

    • Κυθήριος avatar
      Κυθήριος @ Δαναός 28/05/2013 13:18:42

      Εὐχαριστοῦμε Δάσκαλε.

  15. Kώστας ΜΠ avatar
    Kώστας ΜΠ 27/05/2013 23:52:31

    Επίσης να ξεκαθαριστεί πως ακραία και ρατσιστικά είναι και τα συνθήματα του αναρχικού χώρου:
    - "πατριώτες, F 16 να είναι οι ώρες σας"
    - "Έλληνες είστε και φαίνεστε" και λοιπά που ωθούν σε μίσος.
    Στο σκαμνί λοιπόν όσοι τα γράφουν στους τοίχους, όσοι "χώροι αλληλεγγύης" τα έχουν ως συνθήματα και όσα site έχουν τέτοια ρατσιστικά συνθήματα μίσους.
    Αφου θέλουν νόμο ( είτε καινούριο, είτε εφαρμογή του παλαιού να τον έχουν).
    Αλλά στο σκαμνί θα κάτσουν- με βάση το Νόμο- και η αρνήτρια Γενοκτονιών Ρεπούση και οι κήρυκες του μίσους του αντιεξουσιαστικού χώρου.
    Θέλουν ιδεολογική τρομοκρατία ; Θα την έχουν.

  16. Μικρασιάτης avatar
    Μικρασιάτης 28/05/2013 03:28:58

    Τι να πει κανείς πια... τι να πει...

  17. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 28/05/2013 05:48:02

    Eκεινο που δεν εχετε καταλαβει ειναι οτι αυτο οδηγει σε αμεση κριση με την Τουρκια.Εκτος και αν εισαι καραγκιοζης,ενας νομος ισχυει για ολους οσους βρισκονται στη χωρα σου εστω και σαν επισκεπτες.Συνεπως εαν ενας Τουρκος πολιτικος ή και τουριστας στην Ελλαδα αρνηθει τη γενοκτονια - και φυσικα ολοι την αρνουνται - πρεπει οι αρχες να τον συλλαβουν και να αρχισει κριση με τη γειτονα.
    Καθως η Ελλαδα δεν αντεχει παρομοιες αντιπαραθεσεις αλλά απο την άλλη μεριά είναι αδυνατη η ποινικοποιηση μονο των μη ελληνικων γενοκτονιων χωρις εσωτερικες αντιδρασεις,το καλυτερο ειναι να μη ψηφισθει τιποτα.

    • Καβαλιώτης avatar
      Καβαλιώτης @ ψυχραιμια 28/05/2013 10:54:30

      Καμμία ποινικοποίηση έκφρασης γνώμης για ιστορικά γεγονότα, όσο εξοργιστική και αν μας φαίνεται ή είναι.
      Όχι για λόγους πρακτικούς, αλλά αξιακά.
      Η ανησυχία περί πρόκλησης κρίσης με την Τουρκία, στην οποία αναφέρεστε, είναι κατά τη γνώμη μου υπερβολική. Κανείς δεν θα ρωτήσει τον Τούρκο τουρίστα, ποιά άποψη έχει για τη γενοκτονία των Ποντίων...
      Στην Τουρκία, όσον αφορά τη γενοκτονία των Αρμενίων, ισχύει το αντίστροφο: αποτελεί ποινικό αδίκημα η παραδοχή της ...
      Δεν έχουμε ακούσει, όμως, να συλληφθεί γι' αυτόν το λόγο κανείς Αρμένιος τουρίστας ή πολιτικός ...

  18. Διηνεκης avatar
    Διηνεκης 28/05/2013 06:53:54

    Η λύση σκληρή αλλα απλή δέσμευση περιουσίας αφαίρεση ιθαγένειας κ´ ντουγρού για την χώρα των αβαπτιστων κ´ καθαρισαμε μια κ´ καλή με τα σκουπίδια

  19. GO avatar
    GO 28/05/2013 09:35:04

    Η διάγνωση είναι:
    Μανιοκατάθλιψη.

  20. πολιτης avatar
    πολιτης 28/05/2013 10:11:46

    το φαινομενο ρεπουση δεν ειναι το μοναδικο με ανθελληνικες κι ανιστορητες θεσεις. παντα υπηρχαν εφιαλτες.
    τωρα η ποινικοποιηση της αποψης ειναι αλλο θεμα. θεωρω πως στην ελλαδα στην χωρα που γεννησε τον πολιτισμο επιβαλλεται να διατηρησουμε την απολυτη ελευθερια της γνωμης. απο οποιον κι απο οπου κι αν προερχεται. ακομη κι αν ειμαστε το τελευταιο κρατος στον πλανητη που θα ισχυει η ελευθερια του λογου.

    αυτο που χρηζει επισημανσης ομως ειναι οτι την συγκεκριμενη κυρια καποιοι την επικροτουν εκλεγοντας την να τους εκπροσωπησει στο ελληνικο κοινοβουλιο αφου προηγουμενως εθνικος πολιτικος σχηματισμος την προεκρινε να συμμετεχει στην κοινοβουλευτικη του ομαδα. τα του κουβελη περι προσωπικων αποψεων ειναι αστεια και προσδιοριζουν και το ηθος και την ποιοτητα της οψιμως συγκυβερνουσας παραταξης του.

  21. ΤΑΚΗΣ avatar
    ΤΑΚΗΣ 28/05/2013 20:37:36

    Σκεφθείτε από τι νούμερα θα γλιτώναμε αν ίσχυε ο εξοστρακισμος

  22. ΓΡΗΓΟΡΗς avatar
    ΓΡΗΓΟΡΗς 29/05/2013 09:11:21

    Πρεπει να μας πει η Ρεπουση & οι ομοιδεατες της ,αφου δηλωνει ιστορικος,αρα οι αποψεις της στηριζονται σε επιστημονικες εργασιες,σε ποιες ιστορικες πηγες στηριζεται η αποψη της οτι δεν υπηρξαν Γενοκτονιες χριστιανων στον Ποντο & την Μ.Ασια.Εαν δεν δηλωνει τις πηγες & την βιβλιογραφια ,που την οδηγουν να βγαλει αυτο το συμπερασμα τοτε δεν εχει επιστημονικη αποψη αλλα ανθελληνικη υστερια.

  23. asemetora avatar
    asemetora 03/06/2013 15:28:21

    ΑΝ ΝΟΙΑΖΕΤΑΙ Ο ΚΟΥΒΕΛΗΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΧΩΡΑ,ΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΑΣ ΜΑΖΕΨΕΙ ΤΟΥΣ ΡΕΠΟΥΣΗ,ΜΑΜΙΤΑΚΗ,ΡΟΥΠΑΚΙΩΤΗ ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΚΑΤΑ ΔΙΑΣΤΗΜΑΤΑ ΑΦΗΝΟΥΝ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΑΕΡΟΛΟΓΙΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ.
    ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΛΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΜΜΑ ΤΟΥ.