15/06/2013 10:56
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Φ. Κουβέλης: Δεν θέλουμε εκλογές

«Εμείς δεν θέλουμε εκλογές. Εάν ο κ. Σαμαράς επιλέγει τις εκλογές με τον τρόπο που οδηγεί τα πράγματα ας αναλάβει αυτός την ευθύνη», δηλώνει ο πρόεδρος της Δημοκρατικής Αριστεράς, Φώτης Κουβέλης, σε συνέντευξή του στο Associated Press, σχετικά με τις εξελίξεις στην ΕΡΤ.

Αντίθετα, όπως επισημαίνει, αυτό που επιλέγει η ΔΗΜΑΡ «είναι να ολοκληρωθεί το κυβερνητικό έργο», ωστόσο τονίζει ότι η αντοχή της κυβέρνησης «εξαρτάται και από τα τρία κόμματα που στηρίζουν την κυβέρνηση και πρωτίστως από το μεγαλύτερο κόμμα, τη ΝΔ και από τον πρωθυπουργό, τον κ. Σαμαρά».

Ο κ. Κουβέλης διευκρινίζει ότι οι ενδοκυβερνητικές τριβές δεν σχετίζονται μόνο με το ζήτημα της ΕΡΤ, αλλά  «με συνολικότερα ζητήματα τα οποία έχουν αναδειχθεί ως ζητήματα διαφορετικών απόψεων, αλλά και αντιθέσεων που πρέπει να αντιμετωπισθούν».

«Εμείς θέλουμε να υπάρχει ο κοινός πολιτικός τόπος, να υπάρχει ο συντονισμός του κυβερνητικού έργου, να υπάρχει ο σεβασμός μεταξύ των τριών κομμάτων που στηρίζουν την κυβέρνηση, ακριβώς για την επιτυχία του κυβερνητικού έργου. Δεν είναι κατά συνέπεια δική μας επιλογή να οδηγήσουμε τη χώρα σε εκλογές αλλά δεν είναι και επιλογή μας να μην αντιμετωπισθούν όλα αυτά τα ζητήματα που αποτελούν μεγέθη διαφορετικών και αντιθέτων απόψεων», αναφέρει.

Ακόμη, επαναλαμβάνει ότι η ΕΡΤ έχει ανάγκη εξορθολογισμού και αναδιαρθρώσεων, αλλά «πρέπει να είναι ανοιχτή» και «να προωθηθούν όλες εκείνες οι ρυθμίσεις που πράγματι θα αντιμετωπίζουν υπαρκτές προβληματικές καταστάσεις στο χώρο της δημόσιας τηλεόρασης και του ραδιοφώνου».

Ερωτηθείς τέλος για το ενδεχόμενο μιας ενδιάμεσης λύσης (να κλείσει η ΕΡΤ και να ανοίξει σε 10 ημέρες με κάποιες απολύσεις), ξεκαθαρίζει ότι για τη ΔΗΜΑΡ «δεν υπάρχει αυτή η λύση ως ενδεχόμενη συμβιβαστική λύση».

«Εκείνο που για μας υπάρχει είναι το άνοιγμα της τηλεόρασης και του ραδιοφώνου. Να λειτουργήσουν κανονικά και βεβαίως χωρίς καθυστέρηση να προωθηθούν οι αναδιαρθρώσεις. Δεν πρόκειται μόνο για μετακινήσεις υπαλλήλων, δημοσιογράφων, τεχνικών. Πρόκειται για ένα συνολικότερο ζήτημα που έχει σχέση με την ανάγκη του εξορθολογισμού της λειτουργίας του κρατικού ραδιοφώνου  και της κρατικής τηλεόρασης», προσθέτει ο κ. Κουβέλης.

http://www.naftemporiki.gr/story/665320

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Μ.Γ avatar
    Μ.Γ 15/06/2013 11:11:59

    Φυσικα και δεν θελει εκλογες ο νεος Τσιριμωκος !

  2. Α avatar
    Α 15/06/2013 11:34:52

    Ποια αναδιάρθρωση της ΕΡΤ και γενικά του Δ.Τ; Με τον Μανιτάκη υπουργό, αυτή η δουλειά δεν μπορεί να γίνει, γιατί ο άνθρωπος είναι του περασμένου αιώνα. Αντί να τα ρίχνει στο Σαμαρά, ο Κουβέλης, καλύτερα ν΄αποσύρει τον υπουργό του από την κυβέρνηση.
    Η όλη σημερινή κυβερνητική κρίση έχει ονοματεπώνυμο: Μανιτάκης Αντώνιος.

  3. Tolis avatar
    Tolis 15/06/2013 11:41:58

    Αν και δεν ψηφίζω Σαμαρά, πολύ δεξιό τον βρίσκω, νομίζω ότι δεν πρέπει να κάνει πίσω στο θέμα της ΕΡΤ.

    • Tolis avatar
      Tolis @ Tolis 15/06/2013 12:00:42

      Και μερικές φορές είναι ψιλοαριστερός, ο Σαμαράς.
      Συνεργασία με Μάνο και τους λοιπούς τώρα!!!

      • Συριζαλβανία του Χότζα avatar
        Συριζαλβανία του Χότζα @ Tolis 15/06/2013 15:00:38

        +1000000000000

      • new.fe avatar
        new.fe @ Tolis 15/06/2013 15:11:11

        O tolis δεν ψηφιζει σαμαρα γιατι τον βρισκει πολυ δεξιο αν και μερικες φορες αριστεροφερνει και προτεινει συνεργασια με υπερδεξιους οπως ο μανος!!!!!!!!!!!!!!!!

        Η εγω ειμαι ηλιθιος και δεν μπορω να καταλαβω η ο τολης παιρνει κατι καλο.

        • Tolis avatar
          Tolis @ new.fe 15/06/2013 16:07:31

          Το αν ο Μάνος είναι υπερδεξιός είναι για άλλη συζήτηση. Εγώ προσωπικά νιώθω δεξιός φιλελεύθερος......και σε μια άλλη στιγμή θα ήθελα ευχαρίστως να μπω πιο βαθια στο θέμα αυτό.

          • rally monkey avatar
            rally monkey @ Tolis 16/06/2013 23:52:05

            ναι αν μπορείς θα ήταν χρησιμο.. και πες μας τι πρεπει να παιρνει καποιος για να αισθάνεται 'δεξιός φιλελεύθερος'

  4. Ρηνα avatar
    Ρηνα 15/06/2013 11:45:50

    Μηπως, λεω μηπως θελει να αποχωρησει ομαλα και αξιοπρεπως γιατι βλεπει τι ερχεται;

  5. Ραβινος avatar
    Ραβινος 15/06/2013 11:46:10

    Να τα μας ο Κοκοβιος ψελιζει !Βρε θα πας σε εκλογες θες δε θες και τοτε αποχαιρετα την Αλεξανδρεια της εξουσιας που με το 4,5 % απολαμβανες με τις μαριονεττες σου Μανιτακη & Ρουπακιωτη και τις εκατονταδες στεελχη σου σε ΔΕΚΟ και ευρυτερο δημοσιο τομεα που σου εδιναν το οξυγονο πολιτικης αναπνοης !

    • Heaven avatar
      Heaven @ Ραβινος 15/06/2013 12:38:46

      ετσι ακριβώς!

  6. Ναυσικά... avatar
    Ναυσικά... 15/06/2013 12:57:03

    " τονίζει ότι η αντοχή της κυβέρνησης «εξαρτάται ........ πρωτίστως από το μεγαλύτερο κόμμα, τη ΝΔ και από τον πρωθυπουργό, τον κ. Σαμαρά».
    Το ομολόγησε!!!

  7. Tolis avatar
    Tolis 15/06/2013 15:59:19

    Όταν λες ότι είσαι δεξιός και ίσως φιλελεύθερος και δεν μειώνεις τον δημόσιο τομέα και σφήνεις τα κλειστά επαγγέλματα κλειστά και δεν αρπάζεις τον εγκληματικό συνδικαλισμό από τα μαλλιά, τότε έχεις κάποιες αριστερές αρχές νομίζω.
    Σέβομαι την γνώμη σας αλλά δεν την ασπάζομαι.